КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за предоставяне на консултантски услуги за подкрепа при засилване функциите и изграждане на капацитет в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и постигане на оптимизация на разходите за постигане на съответствие с Директива 91/271/ЕИО за пречистването на градските отпадъчни води между Министерството на регионалното развитие и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-14, внесен от Министерски съвет.
2. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерски съвет.
Стенографски запис!
П Р О Т О К О Л
№ 9
(Заседанието на комисията започна в 10.35 часа и се ръководи от Борислав Гуцанов – председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.)
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Добър ден, уважаеми колеги!
Подписалите се членове на Комисията са десет. По новия правилник нямаме падащ кворум. Предлагам Ви да направим доклад, по който ясно да е, че десет човека сме били в Комисията, да го имаме в деловодството и ако има заседание на Народното събрание ще предложим на председателя да бъде включено. Все пак е по-добре така да е гледано, отколкото въобще да не е минало през Комисия.
Предлагам Ви следния дневен ред.
1. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за предоставяне на консултантски услуги за подкрепа при засилване функциите и изграждане на капацитет в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и постигане на оптимизация на разходите за постигане на съответствие с Директива 91/271/ЕИО за пречистването на градските отпадъчни води между Министерството на регионалното развитие и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-14, внесен от Министерски съвет.
2. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерски съвет.
Колеги, мнения, съображения по дневния ред? Няма. Благодаря.
На заседанието присъстват: Клементина Денева, Иванка Виденова, Снежина Славчева и Иван Попов от Министерство на регионалното развитие. Колеги, благодаря Ви за отделеното време от Ваша страна.
Точка 1. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за предоставяне на консултантски услуги за подкрепа при засилване функциите и изграждане на капацитет в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и постигане на оптимизация на разходите за постигане на съответствие с Директива 91/271/ЕИО за пречистването на градските отпадъчни води между Министерството на регионалното развитие и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-14, внесен от Министерски съвет.
Кой ще представи първият законопроект.
КЛЕМЕНТИНА ДЕНЕВА: Всички членове на Комисията са в темата. Знаете, че беше приета Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България за периода 2014-2023 г. Тя има няколко основни цели. Отрасъл ВиК достигна съответствие с европейските публични изисквания да бъде финансово и технически устойчив.
Следващата основна цел е цените на ВиК услугите да са социално поносими за потребителите, както и да се подобри ефикасността на ВиК операторите в съответствие с добрите европейски практики. В тази връзка дейностите, които ще се изпълняват на база споразумението са в две направления. Първото направление е укрепване капацитета на ДКЕВР и оптимизиране на разходи при постигане на съответствие с европейските директиви в областта на отпадъчните води.
В частта, касаеща ДКЕВР ще бъдат направени преглед и предложения за изменения на Наредбата за дългосрочните нива на показателите за качество на ВиК услугите и в Наредбата за регулиране цените на ВиК услугите. Цели се постигане на регулиране на отрасъла по начин, който ще доведе до осигуряване на достъпни качествени услуги, ефективност и защита интересите на потребителите и най-вече социално поносими цени.
В частта, касаеща оптимизиране на разходите при постигане на съответствие с европейските директиви в областта на отпадъчните води ще се направи преоценка на обхвата на агломерациите и ще се предложат възможности за въвеждане на рентабилни индивидуални и други подходящи системи за отвеждане и пречистване на отпадъчните води.
С помощта на Световната банка ще се изготви методология за преоценка на агломерациите и ще се създаде нов списък на база на принципа на достатъчна концентрация на населението и стопанските дейности, за да се избегнат прекомерни разходи при отвеждане и пречистване на отпадъчните води.
Ще се изготви ръководство за избягване на прекомерни разходи при постигане на съответствие с Директива №91/271 на Европейската икономическа общност.
Предвижда се разработването и на законодателни изменения, които да представят широк набор от индивидуални и други системи за пречистване на отпадъчни води, така че осигури запазването на околната среда.
Реализирането на предложените в споразумението мерки спомага за изпълнението на действие 4 по стратегията – приемане на законодателни промени в регулаторната рамка в отрасъл „ВиК“ от предварително тематично условие „Воден сектор“. Важно е да се каже, че консултантските услуги се финансират от Оперативна програма „Околна среда“. Стойността на дейностите по споразумението са 3 580 000 лева. Срокът за изпълнение е 20 май 2015 година.
Това е накратко. Ако имате допълнителни въпроси, колегите са на разположение да отговорят.
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Благодаря Ви.
Колеги, въпроси, мнения, съображения?
Да го одобрим тогава.
Който е съгласен, моля да гласува!
Гласували: „За“ – 10; „Против“ – няма; „Въздържали се“ – няма.
Приема се.
2. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерски съвет.
От Министерство на регионалното развитие кой ще представи точка 2?
КЛЕМЕНТИНА ДЕНЕВА: Пак аз ще я представя. Ако има допълнителни въпроси, вече колегите, които са специалисти.
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Заповядайте.
КЛЕМЕНТИНА ДЕНЕВА: Накратко основните параметри. Със споразумението се удължава действието на Финансовото споразумение между Република България и Европейската инвестиционна банка до 31 декември 2015 година. Намалява се таксата за управление на Европейска инвестиционна банка от 1,7% до 1,6% средно годишно от средствата на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., предоставени за управление на холдинговия фонд и със споразумението е договорено включително и възнаграждението на Европейската инвестиционна банка до 31.12.2015 г. да бъдат средствата от лихви или от върнати средства по сметките на фондовете за градско развитие. В този смисъл за удължения период няма да са необходими допълнителни средства от националния бюджет или от бюджета на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., а възнаграждението ще се изплаща за сметка на операциите на холдинговия фонд по „Джесика“.
В допълнение, при адресирането на препоръката на Европейската сметна палата са договорени клаузи, с които се предвижда реинвестиране на върнатите средства в нови интервенции за устойчиво градско развитие, а именно в посока. Средствата се предоставят за повторно инвестиране от двата фонда за градско развитие, в случай, че те постигнат целта си за разплащане на 80% от предоставените им средства от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. по проекти до 31.12.2014 г. Ако не изпълнят тази цел Управляващият орган, Европейската инвестиционна банка и Инвестиционният съвет могат да вземат решение за предоставяне на върнатите средства по проекти за повторно инвестиране от двата фонда за градско развитие. В случай, че към края на 2014 г. двата действащи фонда за градско развитие не успеят да демонстрират потенциал за ефективно инвестиране на предоставените им средства до края на периода на допустимост и не съществува порт фолио от проекти, което да дава разумна увереност, че средствата по Оперативна програма „Регионално развитие” могат да бъдат инвестирани до края на 2015 година и двата фонда за градско развитие да осъществят повторен цикъл на инвестиране, средствата, върнати от операции и всички други приходи, относими към финансирането на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. следва да се трансферират в Управляващия орган на програмата, който да ги инвестира повторно за интервенции за устойчиво интегрирано градско развитие в съответствие с целите на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.
В тази връзка от изключително значение е Споразумението за изменение да бъде ратифицирано от българското Народно събрание в кратки срокове с оглед продължаване на дейността по „Джесика“ и избягване на възможността от налагане на финансови корекции предвид получените констатации.
За Ваша информация, господа народни представители, ако това нещо не се ратифицира 33 милиона ще бъдат финансовите корекции за България.
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Благодаря Ви.
Жалко, че чак сега се внася това нещо, имаше едно неясно забавяне. Дано другата седмица Народното събрание да има заседание, за да бъде взето решение.
Колеги, мнения, съображения, някой нещо да добави?
КЛЕМЕНТИНА ДЕНЕВА: Искрено се надяваме да успеете да ратифициране споразумението.
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: И ние също.
Който е „За“, моля да гласува!
Гласували: „За“ – 10; „Против“ – няма; „Въздържали се“ – няма.
Приема се.
ИВАНКА ВИДЕНОВА: В течение на тази една година бяха осъществявани преговори с Европейската инвестиционна банка, там са малко по-тромави процедурите. Извършваше се съгласуване между съответните дирекции в Европейската инвестиционна банка и в края на юни получихме подписаното споразумение от страна на Европейската инвестиционна банка.
ПРЕДС. БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Това е причината и да настояваме да има заседание, независимо от тези условия, при които работим в момента.
Ясно е, какво ще се случи с немалък финансов ресурс.
Колеги, благодаря Ви.
Закривам заседанието.
(Заседанието завърши в 10.45 часа.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
/Борислав Гуцанов/