Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ИНВЕСТИЦИОННО ПРОЕКТИРАНЕ
16/10/2013
    ДНЕВЕН РЕД:

    1.Отправяне на устни актуални въпроси към арх. Иван Данов, Министър на инвестиционното проектиране от народни представители в съответствие с чл.26 от ПОДНС

    2.Разни
    П Р О Т О К О Л № 7
    (стенографски)

    от заседание на Комисията по инвестиционно проектиране

    София, 16 октомври 2013 г., сряда
    НС, пл. „Княз Александър І” № 1
    зала 132, ет. І

    (Открито в 15,20 часа.)


    Председателстващ: председателят на комисията Емил Костадинов.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Колеги, аз предлагам да започнем и ако преценим ще пренасрочим заседанието на Комисията. Понеже в момента има заседание на правителството нямаме връзка с министър Данов. Заседанието започна след като приключихме работа в Парламента.
    Дневният ред за днешното заседание Ви е раздаден и той е:
    Отправяне на устни актуални въпроси към арх. Иван Данов – министър на инвестиционното проектиране от народни представители, в съответствие с чл. 26 от ПОДНС.
    Да Ви информирам, че паралелно с насрочването на заседанието, в Комисията до мен постъпи писмо от 11.10.2013 г. от колегите Любен Татарски, Владимир Митрушев, Евгения Алексиева, Аксения Тилева, Христо Калоянов, Павел Гуджеров, Теодора Георгиева, Иван Чолаков със следното съдържание:
    „Уважаеми господин председател, моля на основание чл. 27, ал. 3 от ПОДНС да бъде насрочено и проведено заседание на Комисията, което да се проведе на 16.10., от 14,30 ч. Предлагаме в дневния ред на заседанието да бъде включена точка изслушване на министъра на инвестиционното проектиране господин Данов по въпроси, свързани с краткосрочните и средносрочни цели и приоритети на министерството в областта на кадастъра и имотния регистър, краткосрочното планиране на територията. В тази връзка молим министърът да ни изложи и визията си за изготвяне на Проектобюджета на министерството за 2014 г.”
    Тоест, виждате, че с насрочването на днешното заседание практически е удовлетворено и искането на колегите само сме променили с 30 минути началния час на заседанието.
    За да оползотворим още някоя минута, ще съобщя гостите, които са потвърдили участие:
    1. Стоян Мирчев - началник на кабинета на министър Иван Данов
    2. Николай Христов - началник на ДСНК;
    3. Валентин Йовев - и.д. на Агенцията по геодезия, картография и кадастър;
    4. Мария Пирянкова - Агенция по геодезия, картография и кадастър, Дирекция „Кадастрална и специализирана карти”.

    Казвам, че са потвърдили участие, защото са често на заседание на комисията, но тези, които сега ще прочета може би няма да са в залата, защото интересът към работата на комисиите е много голям. Създадохме тук и Граждански съвет. Заявяват участие в работата на Комисията, а след това не идват.
    От бранша са потвърдили присъствие:
    5. арх. Георги Бакалов - Председател на Съюза на архитектите в България;
    6. арх. Любомир Пеловски - заместник-председател на САБ;
    7. арх. Явор Дичев - САБ;
    8. арх. Весела Георгиева - Заместник-председател на Камарата на архитектите в България;
    9. арх. Борислав Борисов - КАБ;
    10. инж. Стефан Кинарев - председател на Камарата на инженерите в инженерното проектиране (не го виждам);
    11. инж. Цветко Тужаров - КИИП;
    12. Иван Бойков - изпълнителен директор на Камара на строителите в България;
    13. Мишо Настев - Асоциация на геодезическите фирми (не го виждам);
    14. Емил Тодоров - член на УС на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК);
    15. Мирослав Йорданов - председател на БААИК;
    16. Ангел Янакиев - председател на Камара на инженерите по геодезия;
    17. Златан Златанов - Камарата на инженерите по геодезия;

    Потвърдили са участие от граждански организации:
    18. Анастас Асимис - Асоциация за балканско сътрудничество (не го виждам);
    19. Методи Митев - Гражданско движение „Освобождение”;
    20. Ивайло Маринов - Сдружение за защита на гражданите;
    21. Павлин Леков - Сдружение за защита на гражданите;
    22. Надя Андреевска - ПП „Другата България”;
    23. Нина Георгиева - Национално обединение на граждански контрол върху институциите;
    24. Чавдар Георгиев - Форум „България-Русия”;
    25. Николай Въжаров - Национална асоциация за саниране на панелните сгради (не го виждам);
    26. Боряна Антонова - Институт за пазарна икономика;
    27. Динка Лозанова Гражданско движение за защита на гражданите;
    28. Благовест Кирилов
    29. инж. Мима Чалева - (не я виждам);
    30. проф. Дончо Конакчиев
    31. Савин Ковачев - юрист.


    С оглед на ситуацията аз Ви предлагам, колеги, да пренасрочим заседанието на Комисията за утре, от 14,30 ч.
    Заповядайте.
    ТЕОДОРА ГЕОРГИЕВА (ГЕРБ): Извинявайте, господин председател. Вие тук 10-15 мин. изчетохте точно кои гости присъстват. Всичките гости, които са тук са уважавани хора, също както и ние. Народните представители помолихме да има заседание на тази Комисия, защото тя три седмици не заседава и това показва едно абсолютно неуважение към всички тези уважавани хора, към нас, които сме Ви колеги народни представители. Също така много ясно и точно показва това министерство какво работи. След като тази Комисия не заседава толкова време днес ние помолихме този министър да дойде и да отговори на някои доста актуални въпроси, които касаят всички нас и той даже не благоволи и да дойде. Извинявайте много, но това е просто губене на време на всичките нас. Благодаря Ви. Просто нямаме думи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви и аз.
    Аз не оправдавам отсъствието на министър Данов и моята преценка е, че това в известен смисъл е неуважение към институцията, но ситуацията е такава. Днес имаше особен парламентарен ден – дебати по внесен от колегите от ГЕРБ вот на недоверие, заседание на правителството. Така че министър Данов, аз Ви уверявам, имаше пълната готовност (затова мултимедията е подготвена и този екран тук) да участва днес в работата ни. Но за да пестя време на всички затова Ви предлагам да пренасрочим заседанието утре за 14,30 ч.
    Колега Татарски, заповядайте.
    ЛЮБЕН ТАТАРСКИ (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
    Подкрепям казаното от колежката. Надявам се, че това не е проява на отношение от страна на министерството и на министъра в работата на нашата Комисия, защото въпросите, които ние възнамеряваме да зададем, а надявам се, че и останалите колеги има какво да питат министъра, а и хората, които са дошли за това заседание, хора от бранша, сигурно имат много въпроси, затова смятаме, че едно такова заседание не е маловажно и не би трябвало по този начин да бъде проваляно. Най-малкото министърът можеше да се обади и да ни каже предварително, че закъснява. Ние сега не знаем. Може да е долу по стълбите, но той не благоволи чрез негови сътрудници да подаде такава информация.
    Аз лично не приемам утре да бъде другото заседание на Комисията, тъй като участвам и в други комисии и няма как да сме на две места по едно и също време. Затова, ако ще се пренасрочва Комисията, а ние държим да имаме среща с министъра така или иначе, нека да остане за другата седмица, за редовно заседание на Комисията пак с такава точка в дневния ред, за да можем да чуем министъра, да му зададем въпросите. Важно е какво прави това Министерство, а не, както досега. Сега вече е ясно, че нищо не е направено, но поне оттук нататък. Четем, че бюджетът вече е предложен за обсъждане на министерствата, на държавата. Какво е заложено в този бюджет за това министерство, за дейностите, които то смята да извършва, дали е обезпечено с необходимите средства – това е и за геодезията, и за кадастъра, и за строителството, за инвестиционното проектиране като цяло. Така че смятам за изключително важна тази среща. Това не е самоцелно искане от наша страна „Дайте да питаме нещо министъра, за да правим заседание на Комисията”.
    Смятаме, че въпросите, които искаме да му зададем са много важни и са актуални, така че ще Ви помоля най-малкото да изразите пред министъра нашето неудовлетворение от неговото отношение към нас като Комисия, не говоря към тези, които сме поискали заседанието, защото е нормално да имаме такива заседания. Да изразите нашето неудовлетворение от неговото отношение към нас и да го призовете към по-отговорно отношение към заседанията на Комисията, ако не е разбрал, че все пак трябва да се съобразява с решенията, които се взимат в Народното събрание, респективно в Комисията към него.
    Така че, моето предложение е тази точка от дневния ред да бъде първа точна на заседание на Комисията през следващата седмица.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Благодаря.
    Предлагам Ви да не отиваме на конкретно равнище и да не говорим по същество и да не пренасяме този дебат, който на два пъти провеждаме в пленарна зала в Парламента. Ако искате, можем и това да направим, но не това е целта сега. Оформят се две предложения. Аз нямам възражение да бъде и следващата сряда в редовното заседание. По принцип не възразявам.
    Колегата Стойков искаше думата. Заповядайте.
    ЙОРДАН СТОЙКОВ (КБ): Аз се солидаризирам с неудовлетворението на колегите, че забавяме работата с днешното заседание, но смятам, че трябва да се отнесем с уважение към ангажираността на член на кабинета, какъвто е министърът. Още повече, че досега той показа едно уважително, колегиално отношение към Комисията и е бил гост на заседания на Комисията няколко пъти. Наистина Комисията от скоро работи в пълния си състав. Така че нека колегите от партия ГЕРБ да зададат конкретни въпроси за работата на комисията несвързани с личността на министър Данов, да го направят сега, да можем да ги уточним и те наваксващо, настигащо да навлязат в режима на работа на Комисията. Аз не възразявам да бъде и утре, не възразявам да бъде и другата седмица, стига да не губим време и да не разводняваме нещата, да не пропуснем шанса за своевременно изслушване на министър Данов. Още повече, че тук съвсем логично и аргументирано колегата Татарски постави въпроси, свързани с бюджетирането на Министерството и колкото по-рано имаме информация за него, толкова по-добре. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Аз мисля, че тезите са изложени и предлагам да се обединим около предложението на господин Татарски да насрочим заседанието за следващата сряда, от 15,00 ч. Приема ли се това, за да го подложа на гласуване?
    ЛЮБЕН ТАТАРСКИ (ГЕРБ): Ако има други въпроси, това да бъде т. 1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Точка 1 в дневния ред за следващата сряда.
    Думата ли искате? Заповядайте, колега.
    ВЛАДИМИР МИТРУШЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Настина е ясно, че само присъствието на толкова браншови организации показва, че наистина има въпроси и проблеми, които ни вълнуват. Аз имам само едно притеснение, че наистина нашата комисия не се е събирала и не е работила от няколко седмици и при насрочването на час за следващата седмица Ви моля само да се съобразите първо с работата на министъра. Защото, да, ние го очакваме и искаме да зададем нашите актуални въпроси във връзка с изготвяне на бюджета и много други неща, които бяхме подготвили, но и да съобразите продължителността на работата на Комисията през следващата седмица, защото евентуално ще има и други въпроси за обсъждане. Така че просто Ви умолявам да се съобразите, че работното време на комисията най-вероятно ще бъде удължено - да се съобразите с участието на колегите в другите комисии, работното време на министъра. Аз се извинявам на всички браншови организации, че наистина днес ги разкарахме така напразно. Благодаря Ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви и аз.
    Ако правилно го разбирам като формално предложение, е да бъде от 14,30, за да разполагаме с повече време. Така ли да го разбирам?
    ВЛАДИМИР МИТРУШЕВ (ГЕРБ): Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Добре. Не възразявам за такъв подход. Ще подложа на гласуване заседанието да бъде от 14,30 ч.
    Що се касае до колегите от бранша, от гражданските сдружения, аз също им поднасям моето извинение. Министър Данов е доказал в тези няколко месеца, че има топъл, непосредствен контакт ежеседмично с представителите на съсловието. Тук в комисията, в работни групи също работим много интензивно с тях. Така че Комисията работи. Това говорене за несъбиране на комисията със седмици, не е състоятелно.
    Подлагам на гласуване предложението в тази му крайна редакция: заседанието на Комисията да бъде следващата сряда, 23 октомври 2013 г., от 14,30 ч. Сега уточняваме т. 1 от дневния ред да бъде точката, която днес не се състоя – изслушването на министър Данов.
    Заповядайте.
    ТОДОР РАДУЛОВ (КБ): Господин председател, аз има друго предложение. Тъй като колегата каза, че трябва да се съобразим и с времето на министъра. Да не стане, че 14,30…
    РЕПЛИКА: Да се съобрази с ПОДНС.
    ТОДОР РАДУЛОВ (КБ): Не. Той може да се съобразява с нас, но въпреки всичко пак да не стане така, че да изчакваме. Може би трябва да уточните с него в сряда (нека да остане в сряда), но часът да го уточните, допълнително да обявите часа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Добре. Ако искате да оставим плаващ часът на заседанието, а в петък ще го уточня. Имаме достатъчно време да го уточним това с министъра и няма да има проблем. Днес е просто извънреден ден. Вие виждате, че се занимаваме с глупави дебати цял ден и се налага правителството да навакса.
    Подлагам на гласуване следващото заседание да бъде следващата сряда, от 14,30 или от 15,00 ч. (който ще уточним до края на седмицата) и да бъдат известени членовете на комисията. Точка 1 от дневния ред да бъде изслушването на министър Данов.
    Който е съгласен, моля да гласува: за 16, против и въздържали се няма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Има едно предложение от колегата Стойков.
    ЙОРДАН СТОЙКОВ (КБ): Предлагам, ако е възможно следващата сряда да бъдем в друга зала. Виждаме, че има голям интерес и да потърсим по-голяма зала.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Няма възможност.
    ЛЮБЕН ТАТАРСКИ (ГЕРБ): Това ли ще бъде залата, в която ще се събираме по принцип?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ КОСТАДИНОВ: Да. Това е за сега. Ще търсим решение.
    Благодаря Ви.
    Закривам заседанието

    (Закрито в 15,42 часа.)

    СТЕНОГРАФ:/Я. Иванова/

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ИНВЕСТИЦИОННО ПРОЕКТИРАНЕ:
    /Е. Костадинов/
    Форма за търсене
    Ключова дума