Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
19/09/2013

    Проект за решение за обявяване на неутралитет, неизпращане на български военни контингенти и формирования, забрана за предоставяне на територии, военни бази и/или цивилни съоръжения във връзка с евентуален военен конфликт в Близкия изток, № 354-02-80, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 30.08.2013 г.
    На съвместно заседание, проведено на 19 септември 2013 година, Комисията по отбрана, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по външна политика разгледа Проекта за решение за обявяване на неутралитет, неизпращане на български военни контингенти и формирования, забрана за предоставяне на територии, военни бази и/или цивилни съоръжения във връзка с евентуален военен конфликт в Близкия изток № 354-02-80, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 30.08.2013 г.

    На заседанието присъстваха господин Ангел Найденов – министър на отбраната, господин Тодор Чуров – заместник-министър на външните работи, господин Йордан Грамов – заместник-министър на вътрешните работи и генерал Симеон Симеонов – началник на отбраната.

    От името на вносителя проектът за решение бе представен от заместник-председателя на Комисията по отбрана Илиан Тодоров. Основната теза, залегнала в предложения проект за решение е, че „Атака“ се обявява категорично против участието на Република България под каквато и да е форма, в евентуален военен конфликт във връзка с напрежението в Близкия изток, както и опасността от предстояща военна интервенция на територията на Сирийската арабска република.

    Съгласно мотивите, пряката или косвената подкрепа от страна на България за военната коалиция подготвяща нападение над Сирия представлява пряка заплаха за националната ни сигурност. Възможността от включване в конфликтната зона на международни субекти като Иран, Русия и Китай би поставил страната ни в неблагоприятно положение и мишена за военни и терористични удари на българска територия.

    В мотивите се посочва, че България не разполага с ракетен отбранителен щит. Като този факт поставя държавата ни в невъзможност да защити суверенитета, живота, здравето и собствеността на българските граждани от една подобна заплаха.

    Според вносителя, прякото или косвено участие на Република България в подобен конфликт автоматично ще превърне държавата ни в сигурна и легитимна цел за терористични удари на българска територия от страна на организации като Хизбула.

    В мотивите се изтъква, че евентуалното включване на български военен контингент в конфликтната зона от страна на българското правителство би довело до сериозни финансови разходи за държавата ни, в момент на тежка икономическа криза и сериозен материален недоимък на огромна част от българското население. Пряко участие на български военнослужещи в горещи точки в Близкия изток само по себе си ще породи и създаде предпоставки за удари по държавата ни от различно естество.

    В провелото се обсъждане на проекта за решение взеха участие народните представители Владимир Тошев, Венцислав Лаков, Валентин Радев, Илиан Тодоров, Четин Казак, Атанас Мерджанов, председателят на Комисията по отбрана Янко Янков, министърът на отбраната Ангел Найденов, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров и заместник-министърът на вътрешните работи Йордан Грамов.

    Министърът на отбраната Ангел Найденов представи становището на Министерството на отбраната относно кризата в Сирия. По отношение на проекта за решение той уточни, че уважава аргументите на вносителите, но определи тяхното предложение като „крайно“. Според министъра на отбраната, този проект за решение затваря възможностите за реакция на българската държава и поради тази причина не може да бъде подкрепено.

    Генерал Симеон Симеонов взе отношение по въпросите свързани с наличния арсенал и оперативни възможности на Иран и Сирия. Той заяви, че Иран разполага с балистични ракети със среден обсег на действие и отхвърли възможността да притежава ядрена бойна част. По отношение на Сирия уточни, че притежаваните от тях балистични ракети не застрашават територията на България.

    Заместник-министърът на вътрешните работи Йордан Грамов представи някои от най-новите данни, които са постъпили в Националния оперативен щаб, касаещи миграционните процеси през последните седмици.

    Народният представител Владимир Тошев отправи питане към заместник-министъра на външните работи Тодор Чуров, за позицията на министерството относно предложението за решение, което предлага „Атака“.

    Заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров припомни за общата позиция на президентската институция и Министерски съвет, според която България има своята отговорност и трябва да се даде адекватен отговор на заплахата за използване на химическо оръжие, но в същото време страната ни е част от дипломатическите усилия за изход от кризата.

    Народният представител Владимир Тошев заяви, че от предложението на „Атака“ са изминали само две седмици, но въпреки краткия срок са протекли доста процеси и самия конфликт отива в съвсем друга посока. Той предложи на представителите на „Атака“ да се консултират и да не настояват за такава твърда позиция, в името на общото съгласие, както в парламента, така и на национално равнище.

    Народният представител Венцислав Лаков категорично отхвърли тази възможност и призова да се подкрепи предложението на „Атака“ за неутралитет.

    Народният представител Валентин Радев припомни за ангажиментите на страната ни като член на НАТО, позова се на чл.5 от Вашингтонския договор и поясни, че няма как да приемем неутралитет.

    Заместник-председателят на Комисията по отбрана Илиан Тодоров изтъкна, че декларациите по темата са „хубави“, но са само пожелателни и няма нищо ясно и точно по позицията на България.

    В хода на дискусията председателят на Комисията по отбрана Янко Янков заяви, че парламентарната група на ДПС ще се въздържи от подкрепата за такова решение, като изрази пълно съгласие с министъра на отбраната относно определението „крайно“. Той припомни, че въпросът има не само военна, но и политическа, юридическа и морална страна. Янко Янков посочи, че няма как страната ни да бъде неутрална, тъй като ние приемаме бежанци, което е хуманитарен въпрос, като един евентуален неутралитет ще доведе до неизпълняване на определени ангажименти по важни международни договори, което означава загуба на приятели и уважение.

    Заместник-председателят на Комисията по отбрана Четин Казак обърна внимание на факта, че този проект за решение е преждевременен и няма реално правно основание, тъй като в международно правния смисъл конфликт в Близкия изток няма, а има вътрешна, гражданска война без други участници, т.е. няма международен конфликт и поради тази причина няма нужда от неутралитет.

    Народният представител Атанас Мерджанов изрази съжаление за пропуснатата възможност да се излезе с единна позиция пред българското общество и изрази надежда при изработването на общата декларация на Народното събрание, да се намерят сили, за да може това да стане факт.


    След изслушването на мотивите се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по отбрана с 2 гласа „за“, 7 гласа „против“ и 8 гласа „въздържал се“ прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 78, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, да не приеме следното

    РЕШЕНИЕ:

    Възлага на Министерски съвет да приеме всички необходими действия и актове по обявяване на неутралитет, неизпращане на български военни контингенти и формирования, забрана за предоставяне на територии, военни база и/или цивилни съоръжения във връзка с евентуален военен конфликт в Близкия изток.
    Форма за търсене
    Ключова дума