КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
10/07/2013 първо гласуване
Законопроект за допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 354-01-38, внесен от н.п. проф. Светла Бъчварова, Пенко Атанасов и Спас Панчев на 08 юли 2013 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за допълнение на Закона ветеринарномедицинската дейност № 354-01-38, внесен от н.п. проф. Светла Бъчварова, Пенко Атанасов и Спас Панчев на 08 юли 2013 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 10 юли 2013 г., на което обсъди законопроект за допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 354-01-38, внесен от н.п. проф. Светла Бъчварова, Пенко Атанасов и Спас Панчев на 08 юли 2013 г.
В работата на комисията участие взеха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) – д-р Вецеслава Тасева – изпълнителен директор, г-жа Анита Пашова – директор на дирекция „Правна” и г-н Пенчо Каменов – директор на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните”.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от вносителя проф. Бъчварова.
В подкрепа на законопроекта се изказа изпълнителният директор на БАБХ д-р Тасева. Тя припомни, че за да бъдат регистрирани инвитро диагностичните средства, те трябва да отговарят на изискванията на наредбата по чл. 410в от Закона ветеринарномедицинската дейност, както и да са извършени изпитвания за чувствителност за срок от 60 дни. Към настоящия момент тази наредба все още не е приета, въпреки че е изготвена, тъй като предстои нейната нотификация. Междувременно голяма част, от издадените по стария ред лицензи са с изтекъл срок и не могат да бъдат използвани. Съответно липсата на регламент за регистрация на инвитро диагностичните средства застрашава изпълнението на Държавната профилактична програма и Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните и създава опасност както от възникване на огнища от заболявания, така и от наказателна процедура срещу България за неизпълнение на програмите по профилактика на животните и за надзор върху болестите по тях.
В тази връзка със законопроекта се предлага инвитро диагностични ветеринарномедицински средства, които вече са били лицензирани за употреба като ВМП и са преминали изпитвания за чувствителност, но чиито срок на лиценза е изтекъл, да могат да бъдат регистрирани без да се налага провеждането на нови изпитания, ако не са променени количествения и качествения им състав. В тези случаи за издаването на сертификат за регистрация ще се признават данните, опаковката, листовката за употреба, производството, както и самите изпитвания, представени при издаването на лиценза на инвитро диагностичното ветеринарномедицинско средство. Разпоредбата ще се прилага до приемане на наредбата по чл. 410в.
Към момента лицензирани за употреба като ВМП диагностикуми, с изтекъл срок на лиценза, за които са подадени заявления за регистрация са общо 17, което е около половината от необходимите за обезпечаване на Държавната профилактична програма и Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните.
Приемането на предложената разпоредба ще обезпечи изпълнението на програмите по профилактика на животните и за надзор върху болестите по тях, ще елиминира опасността от наказателно процедура срещу България за тяхното неизпълнение и опасността от възникване на огнища на заболявания по животните.
Прилагането на нормата няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет, тъй като от една страна БАБХ няма да прави изпитвания, за които да се разходват средства, а от друга страна все още не е регламентирана такса за регистрация в Тарифата за таксите, събирани от БАБХ.
Законопроектът отговаря на изискванията на Закона за нормативните актове и на указа за неговото прилагане.
В заключение Комисията по земеделието и храните с 12 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 354-01-38, внесен от н.п. проф. Светла Бъчварова, Пенко Атанасов и Спас Панчев на 08 юли 2013 г.
След проведеното гласуване народните представители единодушно приеха становище да бъде предложено на Народното събрание законопроектът да бъде приет на две гласувания в едно заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА