Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
10/07/2013

    Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните относно финансовото състояние и проблемите на Селскостопанската академия
    ДО
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-Н МИХАИЛ МИКОВ


    ДОКЛАД
    НА
    КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

    На свое заседание, проведено на 10 юли 2013 г., Комисията по земеделието и храните изслуша информация от Министерството на земеделието и храните относно финансовото състояние и проблемите на Селскостопанската академия.
    Участие в заседанието взеха от Министерството на земеделието и храните – г-жа Валентина Маринова - заместник-министър и г-н Любомир Смрекар от дирекция „Финансово управление, бюджет и счетоводство”. От Селскостопанската академия - проф. д-р Петър Славейков – председател, проф. Валентин Бъчваров – главен научен секретар, г-жа Сашка Георгиева – главен счетоводител и г-жа Вирджиния Христова – юрисконсулт. На заседанието присъстваха още проф. Виктор Крумов от Института по почвознание „Н. Пушкаров“, доц. Любен Джилянов от Института по овощарство, представители на синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа“, на Граждански форум Промяна и на Гражданско движение на протестиращите „Освобождение“.
    Подробна писмена информация, която е достъпна на интернет страницата на Комисията по земеделието и храните на сайта на Народното събрание, беше предварително предоставена на народните представители.
    Заместник-министър Маринова представи общите параметри на информацията и допълни, че един от основните приоритети на министерството ще бъде да направи прецизен анализ на финансовото състояние на академията, която е най-големият второстепенен разпоредител с бюджетни кредити в структурата на министерството, както и анализ на действащата нормативна база. Подобен анализ ще позволи да бъдат набелязани приоритети, съответно да бъдат намерени ефективни управленски решения за тяхното постигане и ще се постигне необходимата оптимизация на работата в структурата на академията, която да осигури функционирането на научните звена по начин, гарантиращ изпълнение на задълженията им и създаването на приложим научен продукт.
    В последвалата дискусия взеха участие народните представители проф. Методи Теохаров, Пенко Атанасов, Спас Панчев, Добрин Данев, Тунджай Наимов, Хами Хамиев и проф. Светла Бъчварова. Основните акценти могат да бъдат систематизирани както следва:
    Като изключително тежко беше определено финансовото състояние на Селскостопанската академия, поради системното недофинансиране и драстично намаления бюджет.
    На поставен въпрос по какъв начин е бил покрит огромния дефицит на средства за заплати и възнаграждения в Селскостопанска академия в края на 2012 г., беше обяснено, че това е станало чрез вътрешно преструктуриране на бюджета на Министерството на земеделието и храните, което е покрило разходите за заплати до м. ноември, а заплатите на служителите за м. декември са били изплатени от бюджета на академията за 2013 г. Очакваният недостиг за заплати за 2013 г. ще бъде в размер на 6,8 млн.лв., като към този момент лимитът е вече надвишен с около 1,5 млн. лв., а към края на месец август средствата, предвидени за възнаграждения на персонала ще бъдат окончателно изразходвани.
    Народните представители изразиха готовност да отстояват в следващия държавен бюджет да залегнат по-добри финансови параметри за Селскостопанска академия, но подчертаха, че това само по себе си няма да бъде достатъчно, ако от страна на ръководството не бъдат предприети неотложни мерки не просто за поредното преструктуриране и съкращаване на служители, а за подобряване на финансовата дисциплина, за оптимизация на разходите и за по-ефективно управление на финансовия ресурс и на структурата като цяло. Припомниха за наличието на някои лоши управленски практики, които следва да бъдат преустановени, като използването на Софийската стокова борса за покупка и продажба на стоки на неконкурентни цени, опитите да бъдат заменени земи, принадлежащи на института „Образцов чифлик“ – Русе със земи на частен инвеститор и др., допълнително ощетяващи и без това недостатъчния бюджет.
    Всички бяха единодушни обаче, че академията би могла да се справи с тежкото финансово положение, единствено при условие че се създадат необходимите за това организационни и законодателни условия.
    В тази връзка от академията признаха, че съществуват сериозни различия в начина, по-който се управляват финансово различните институти в структурата на академията и че голяма част от научните звена работят на загуба. Освен това е имало значително несъответствие във възнагражденията на отделните категории учени в различните институти, но отбелязаха, че са предприети мерки и проблемът е бил разрешен.
    Пълно единодушие, включително от синдикатите, имаше по становището, че отчасти проблемът с финансирането може да бъде решен, чрез отделяне на бюджета на Селскостопанска академия на отделен ред от бюджета на министерството. Това искане многократно е било поставяно, но не е било прието. По думите на ръководството на академията, подобно решение ще позволи по-добра събираемост от отделните звена и ще осигури възможност за стимулиране на хората с по-голям принос в научните разработки с приложно значение, каквато възможност в момента липсва.
    Особена тревога по време на дискусията беше изразена по отношение на кадровото обезпечаване на институтите, което все повече се влошава и това рефлектира върху качеството на научния продукт. Беше отбелязано, че остарялата материална база, изключително ниското заплащане на учените, липсата на политика по отношение на тяхното кадрово израстване и невъзможността да бъдат защитени техните права на интелектуална собственост, неизбежно водят до липса на интерес както от страна на младите хора да започнат работа и да се развиват в сферата на науката, така и от страна на учени с добра репутация и доказани постижения, които просто напускат системата.
    Остро беше поставен проблема с липсата на каквото и да било финансиране за поддържане на генетичния фонд в страната и за крайната необходимост от предприемане на спешни мерки за неговото разрешаване, тъй като е застрашено осъществяването на тази основна дейност на Селскостопанска академия. Беше подчертано, че ако в най-близко време не бъдат осигурени необходимите средства, ще настъпи пълно разпадане на генофонда, с унищожителни за българското растениевъдство и животновъдство последствия.
    Широко дискутиран също така беше и въпроса за необходимостта ръководството да набележи и да предприеме конкретни стъпки за увеличаване на реализираните собствени приходи, с които да компенсира отчасти недостига на средства. В тази връзка стана ясно, че от заложените 15 млн. лв. собствени приходи за 2013 г., към м. май са реализирани едва 3 млн. лв. Изразено беше и недоумение на какво се дължи рязкото намаляване на броя на сключените лицензионни договори за защитените сортове, които винаги са били източник на немалки приходи, както и какво се случва със сключените договори по проекти на Фонд „Научни изследвания“.
    В хода на дискусията бяха отправени редица забележки към ръководството на Селскостопанската академия по отношение на пълнотата и прецизността на предоставената информация за финансовото състояние; за липсата на данни за текущите задължения; за липсата на анализ какви са възможностите на самата академия, чрез собствени приходи да компенсира недостига на средства; за липсата на кадрова политика, както и за недоброто управление на академията като цяло, във връзка с което н.п. Пенко Атанасов призова за оставката на проф. Славейков.
    По отношение на бюджета на академията напомниха, че той следва да се отстоява както с усилията на министерството, така и с усилията на ръководството на академията и с работата на отделните институти, като исканията следва да бъдат добре обосновани и да бъдат разработени по отделни политики, за да бъдат защитими пред Министерството на финансите.
    Освен това, отправиха забележка, че непрекъснатия стремеж да бъде преструктурирана Селскостопанската академия единствено с оглед финансови икономии и без ясна концепция, не би могла да доведе до положителен резултат. Особено предвид факта, че настоящото райониране на академията отчита структурата на българското земеделие и възможностите за развитие на наука, и поради това представлява добре балансирана структура, която е в състояние да покрива нуждите на всички земеделски стопанства.
    В заключение народните представители се обединиха, че следва спешно да бъдат предприети необходимите мерки да бъде променено цялостното отношение към селскостопанската наука, тъй като е невъзможно да бъде развивано модерно земеделие без развитието на научния потенциал. Поставиха искане в най-скоро време на вниманието на комисията да бъде предоставена допълнителна информация по въпросите, които не са получили ясен отговор, както и по-подробни данни за финансовото състояние и неразплатените задължения на Селскостопанска академия, които да позволят набелязване на приоритети и мерки за необходимите действия в краткосрочен и дългосрочен план.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума