Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
18/10/2013

    Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, относно организацията по снабдяване на населението с дърва за огрев през предстоящия отоплителен сезон.
    ДО
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-Н МИХАИЛ МИКОВ


    ДОКЛАД
    НА
    КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

    На свое заседание, проведено на 18 октомври 2013 г., Комисията по земеделието и храните изслуша информация от Министерството на земеделието и храните, относно организацията по снабдяване на населението с дърва за огрев през предстоящия отоплителен сезон.
    Участие в заседанието взеха – от Министерството на земеделието и храните – д-р инж. Валентина Маринова и г-н Бюрхан Абазов - заместник-министри, г-н Валентин Чамбов – и.д.началник на отдел „Инвестиции маркетинг, държавни горски предприятия“, г-жа Златка Възелова – директор на Дирекция „Животновъдство“ и г-н Николай Маринов – директор на Главна дирекция "Земеделие и поземлени отношения". От Министерството на икономиката и енергетиката – г-н Юнал Тасим – заместник-министър.
    По отчетни данни от държавните горски предприятия, количеството реализирани дърва за огрев за този отоплителен сезон към средата на м. октомври е 802 000 пространствени кубични метра /пр. куб. м./, което представлява 59% от планувания общ обем за годината. До настоящия момент над 117 000 домакинства вече са закупили дърва за огрев за лични нужди.
    Стояща дървесина на корен са закупили 40 000 домакинства, като количеството е в размер на около 260 000 пр. куб. м. Преобладаващото количество е от иглолистни дърва – 147 000 пр. куб. м., от които 108 000 са реализирани от Южноцентрално държавно предприятие - гр. Смолян и 39 000 от Югозападно държавно предприятие - гр. Благоевград.
    От горски склад са реализирани общо 541 000 пр. куб. м., с което са задоволени нуждите на близо 77 000 домакинства. Основно са реализирани широколистни дърва - общо 531 000 пр. куб. м. В абсолютна стойност най-голямо количество са реализирани от Югоизточно държавно предприятие - гр. Сливен - 173 000 пр. куб. м. и от Североизточно държавно предприятие - гр. Шумен – 127 000 пр. куб. м.
    До момента общо по двата начина за предоставяне на дърва за лични нужди /на корен и от склад/ най-голямо количество е реализирало Южноцентрално държавно предприятие гр. Смолян – 265 хиляди пр. куб. м., което представлява 62% от определеното за годината количество. От Югоизточно държавно предприятие гр. Сливен – общо 181 хиляди пр. куб. м., или 59% от планирания обем. С най-високо процентно изпълнение на планираните за годината количества е Северозападно държавно предприятие гр. Враца – 67%, а с най-ниско – Югозападно държавно предприятие гр. Благоевград с 50%. От данните за ежеседмичната реализация е видно, че темповете на Северноцентрално държавно предприятие - гр. Габрово и Югоизточно държавно предприятие - гр. Сливен са недостатъчни за цялостното изпълнение на определените количества дърва за продажби на физически лица. В известна степен това е свързано с по-слабото търсене към момента.
    Цените на широколистните дърва, предлагани на горски склад, варират между 29 и 36 лв. без ДДС за пр. куб. м., а цената на иглолистните дърва на горски склад е средно 21 лв. Продажната цена на дървата за огрев, добивани от самите лица варира между 12 и 17 лв. без ДДС за широколистните и от 5 до 11 лв. за иглолистните дърва. Цените не включват разходите за транспорт, товарене и разтоварване. Тези дейности се заплащат от купувачите.
    Като цяло може да се отчете, че е създадена своевременна и добре действаща организация за ритмичното предоставяне на дърва за огрев на физически лица за лични нужди. В министерството няма жалби и сигнали за проблеми с осигуряването на дървата, каквито е имало през същия период на миналата година в значителен брой.
    В последвалата дискусия участие взеха н.п.Георги Андонов, Пенко Атанасов, проф. Методи Теохаров, Петър Якимов, Димитър Иванов и Спас Панчев.
    Основните акценти са следните:
    Във връзка с поставени въпроси относно влошаването на състоянието на горските пътища от министерството се съгласиха, че добива и преноса на добитата дървесина увреждат и без това недостатъчната пътна мрежа, особено предвид факта, че това е най-често четвъртокласна мрежа без твърда настилка. Напомниха, че именно затова е създаден фонд „Инвестиции в горите”, средствата от който се използват единствено за обновяване и поддържане на горски пътища, транспортна техническа инфраструктура и на технико-укрепителни съоръжения.
    По отношение на залесяването от министерството обясниха, че наистина всяка година се залесяват с около 15 % по-малко площи. Причините за това са комплексни, включително и това, че липсват достатъчно площи за залесяване. Въпреки опасенията обаче, изчисленията на министерството и на ИАГ показват, че горите се увеличават и като площи и като запас, като за последните 5 години увеличението е с около 50 млн.куб.м. Освен това беше припомнено, че се подготвя промяна в Закона за горите, с която срокът, предвиден за естественото възобновяване на пожарища и сечища ще бъде намален от 7 на 3 години. След изтичане на 3-годишния срок ще може да се извършва залесяване.
    На забележки, че въпреки отчитаното увеличение на горските площи, качествената гора и качествената дървесина намаляват, тъй като от една страна тя е недостъпна, а от друга страна като гора се отчитат площи с ниска и храстовидна растителност, от министерството отбелязаха, че често младата гора и гората след проведени в нея лесовъдски мероприятия се възприема погрешно като некачествена. Всъщност тези мероприятия целят нейното естествено възобновяване, което е значително по-устойчивия и финансово оправдан начин за възстановяване на гората. Отчетоха, че проблем има по-скоро в недържавните гори, където за площи до 2 хектара е позволено извършване на дейности, несъобразени с планирането на по-големите територии.
    В заключение народните представители единодушно изразиха удовлетворение от създадената организация по снабдяване на населението с дърва за огрев и възложиха на министерството да набележи мерки за по-ефективна охрана и опазване на горите, за възстановяване на нарушените горски пътища и за контрол на монополистите в търговията с дървесина. Освен това изразиха желание министерството периодично да информира комисията за извършвания дърводобив за снабдяване както за населението, така и на бизнеса със суровина.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума