КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
П Р О Т О К О Л № 13
(стенографски)
от заседание на Постоянната комисия по труда и социалната политика
София, 28 ноември 2013 г., четвъртък
НС, пл. „Княз Александър І” № 1
зала 142, ет. І
(Открито в 15,30 часа.)
Председателстващ: председателят на Комисията Корнелия Нинова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Добър ден, колеги и гости! Откривам заседанието.
Предлагам дневeн ред от две точки:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-83, внесен от Георги Янчев Гьоков и група народни представители на 20.11.2013 г. и
2. Разни.
Имате ли други предложения? Няма.
Моля, който е съгласен с този дневен ред, да гласува.
Гласували 18 народни представители: за 18, против и въздържали няма.
Гости на заседанието на комисията днес са:
1. Бисер Петков - управител на Националния осигурителен институт;
2. Снежана Малакова - директор на Дирекция „Правна” на НОИ;
3. Емил Мирославов - директор на Дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” на МТСП;
4. Петя Малакова - главен експерт в Дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” на МТСП
Представители на различни неправителствени организации и стажанти.
Добре дошли на всички.
По точка първа:
ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ, № 354-01-83, ВНЕСЕН ОТ ГЕОРГИ ЯНЧЕВ ГЬОКОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, НА 20.11.2013 Г.
Давам думата на господин Гьоков да представи законопроекта.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (КБ): С последните допълнения в Кодекса на труда, които следват от приетото от Парламента, от Народното събрание предложение на Захари Георгиев и група народни представители се създава нов вид отпуск, а именно отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст със съответната регулация. Приетите тестове в Кодекса на труда налагат съответните технически, редакционни промени в Кодекса за социално осигуряване, които са намерили отражение в §§ 1-8 на внесения законопроект, а пък с § 9 се регулират отношенията с осигурителите, които са осиновили дете до 5-годишна възраст преди влизането на този закон в сила. Също така се предлага законът да влезе в сила от 01.01.2014 г. като това е съобразено с влизането в сила на приетите текстове в Кодекса на труда, уреждащи тази материя.
Аз и колегите вносители на предложението се запознахме със становищата по внесения законопроект от НОИ и от МТСП. Приемаме направените бележки по проекта. Намираме ги за адекватни и навременни и ще се съобразим с тях, като направим съответните предложения между първо и второ четене. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: И аз благодаря, господин Гьоков.
Заповядайте колеги за изказвания, за мнения. Становища има ли?
Господин Младенов, заповядайте.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ (ГЕРБ): Госпожо председател, уважаеми колеги, ние ще се въздържим по няколко причини. Не че това не е навременно от социална гледна точка, а просто, че начинът, по който се прави не е добър. Виждате, че има различни становища непрекъснато от Министерството на труда, от НОИ. Едните защитават една теза, другите – друга теза за промени в Кодекса на труда, другите пък настояват, както и самият вносител, за промени в Кодекса за социално осигуряване. Не са предвидени в бюджета, който приехме за държавното обществено осигуряване, не се знае какви са тези разходи и от тази гледна точка ще се въздържим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Благодаря.
Други? Заповядайте.
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ - ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ТРУДОВО ПРАВО, ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ И УСЛОВИЯ НА ТРУД” НА МТСП: Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Нямаме различия в нашето становище и на Националния осигурителен институт. Чисто и просто предлагаме § 9, който третира сега въпросите за отпуските да стане отделен параграф, тъй като се касае за промени в Кодекса на труда, където му е мястото. Но различия в становищата ние нямаме. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Благодаря.
Госпожа Богданова.
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА (КБ): Аз благодаря на господин Мирославов. Между другото, разбирам колегите от ГЕРБ и с уважение приемам изявлението на господин Младенов, тъй като ние дискусията по поправките в Кодекса на труда вече я направихме. Всъщност нашето предложение по Кодекса за социално осигуряване е свързано наистина с това тези промени в Кодекса на труда да сработят. Давам си сметка (ние водихме един разговор тук в началото неофициално преди откриване на заседанието), че вероятно разговорът за това как се уреждат възможностите за това осиновителите да имат наистина възможност успешно да работят за осиновяването на детето, за неговата адаптация, която е различна в рамките на различните години, на които то може да бъде осиновено би следвало да продължи, но това е друг разговор. И в този смисъл ние няма как да не търсим връзката между вече случила се поправка с решение на Народното събрание и този проект, който е внесен. Оттам насетне не смятам, че точно тази сума поставя под някакъв риск Бюджета на държавното обществено осигуряване. Предлагам колегите, ако водим някаква дискусия тя да бъде само и единствено по тези текстове, които уреждат технологията на едно вече взето решение от Народното събрание. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Благодаря.
Има ли други изказвания?
Заповядайте.
ДУРХАН МУСТАФА (ДПС): Ние като вносители, колегите от ДПС също ще подкрепим законопроекта, а предложенията на МТСП по-скоро ги намираме като редакционни промени, които ще намерят своето отражение в закона. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Господин Гьоков.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (КБ): Аз също искам да направя един коментар. Господин Младенов, аз също приемам аргументите, които казахте и въздържането Ви също го приемам, защото Вие така се въздържахте и по основното предложение при промяна на Кодекса на труда, но тези изменения в Кодекса за социално осигуряване са неизбежни. Веднъж приети промените в Кодекса на труда, те водят до тези промени в Кодекса за социално осигуряване. Така че няма как да не го направим като предложение и да не го защитаваме. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Благодаря.
Други? От Националния осигурителен институт има ли нещо?
Заповядайте, господин Петков.
БИСЕР ПЕТКОВ – УПРАВИТЕЛ НА НАЦИОНАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ: Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Националният осигурителен институт е предоставил становище, което е на Вашето внимание. Разбирам, че нашата забележка всъщност съвпада с това, което е изразено и в становището на Министерството на труда и социалната политика. Тя наистина е от правнотехническо естество мога да кажа. Предложението е три от параграфите на законопроекта да бъдат обособени в един самостоятелен раздел „Преходни и заключителни разпоредби” и съответно ние сме предложили §§ 9, 10 и 11 да бъдат в този раздел „Преходни и заключителни разпоредби” като считаме, че по този начин по-точно ще се съобразим с изискванията на Закона за нормативните актове и Указа по прилагането му. Така че само от това естество са направените бележки. По отношение на всички останали текстове ги подкрепяме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Благодаря.
Ако няма други да гласуваме и това ще се окаже най-краткото заседание на комисията.
Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-83, внесен от Георги Янчев Гьоков и група народни представители на 20.11.2013 г.
Моля, който е съгласен да подкрепим законопроекта, да гласува. Гласували 19 народни представители: за 13, против няма, въздържали се 6.
Благодаря.
Благодаря на гостите и на представителите на институциите. Довиждане.
(Бисер Петков и Снежана Малакова от НОИ напускат залата.)
По точка втора:
РАЗНИ.
Разбирам, че има искане от Парламентарната група на ГЕРБ. Заповядайте, господин Младенов.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ (ГЕРБ): Ако има представители на Министерството на труда е хубаво да останат може би.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Моля представителите на МТСП да останат.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! През последните няколко седмици има напрежение в една частна компания в Раднево – „РЕМОТЕКС – РАДНЕВО” ЕАД и има различни оправдания. Става въпрос за неизплатени заплати от няколко месеца, които и в момента съществуват. От една страна, компанията се оправдава със забавянето на работните заплати с това, че държавната компания „Мини Марица - Изток” ЕАД не им превежда пари. „Мини Марица - Изток” се оправдава с това, че от „Националната електрическа компания” ЕАД не им превеждат парите. Това е дълъг проблем. Той съществува от години. Така се процедира всяка година и с месеци се бавят плащанията за работни заплати. Аз Ви предлагам Вие като председател на социалната комисия да ангажирате министъра на труда, министъра на икономиката и енергетиката и изпълнителния директор на Главна инспекция по труда да кажат как ще се разреши този казус. Хората си искат парите. Ето, господин Гьоков е от този избирателен район и нека той също да каже.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Заповядайте, господин Гьоков.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (КБ): Да, господин Младенов е изключително сте прав за това. В „РЕМОТЕКС – РАДНЕВО” ЕАД работят в момента 700 работници, които горе-долу 8 месеца не са си получавали заплатите. Всъщност на тях редовно им се плащат осигуровките към НОИ, доколкото знам аз, поне такива са сведенията, но не им плащат заплатите или поне не пълните заплати и то от 8 месеца. Много е сериозно положението, защото през последните (може би стана вече 5-6 седмици) те и не работят. Ангажирали сме министъра на труда и социалната политика. Аз съм му задал въпрос и имам писмен отговор. Ще Ви го предоставя и на Вас. Колегите от Инспекцията по труда и преди да информираме министъра са си вършили работата, сега продължават да я вършат. Но все пак това е една частна фирма и те могат да й налагат санкции, които те плащат. Тъй като санкциите, които може да налага Инспекцията по труда Вие знаете, че са много по-ниски от дължимите заплати. В случая аз ангажирах и областния управител, няколко пъти се опитах да направя среща с ръководството на фирмата, но там е много трудна комуникацията. Колегите от Инспекцията по труда съвместно с областния управител в гр. Стара Загора са направили такава среща. Преведени са пари от „Мини Марица - Изток” ЕАД. Дали цялата сума е преведена, която се дължи или част от нея, но по-голямата част със сигурност е преведена. Проблемът е там, че задлъжнялостта на фирма „РЕМОТЕКС – РАДНЕВО” ЕАД не е единствено и само към работниците и като влязат парите по сметките заминават някъде другаде, защото сме си говорили (тук даже не е валидно това правило), но работниците и служителите са на 4 място в реда на вземанията. Пак казвам, че тук не важи това правило, но са преведени пари. Обещано е за вчера да бъдат изплатени поне част от работните заплати, което не се е случило. Аз поддържам връзка с двете синдикални организации, които между другото, ако продължим с това да ангажираме някого, трябва да ангажираме и двата синдиката, защото синдикалните организации там са смачкани от собствениците. Формално има две синдикални организации – и на КТ „Подкрепа” и на КНСБ, но по редица причини въобще не им се чува думата. Може и да са ги уволнили. Но аз поддържам връзка с тях, и с работници, и със служители, които снощи късно вечерта се обадиха и казаха, че за днес са им казали, че трябва да са на работа, но отново не са на работа. Така че доста е сложна ситуацията. Аз смятам, че министърът на труда и социалната политика в случая в лицето на Главна инспекция по труда са си свършили работа и няма какво повече да направят в частната фирма. Може би с министъра на икономиката един разговор или по някакъв въпрос да се включи там за задлъжнялостта към частната фирма. Иначе другият момент е сигурно обявяване на фалит и възползване от Гаранционния фонд, но това не е решение за тези 700 човека, които за Раднево са изключително много, ако останат без работа. Проблемът е сериозен наистина. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Добре, колеги. Предлагам следното. Аз и господин Гьоков да направим контактите с министрите, с Инспекцията по труда. Освен тези разговори да поискаме и да съберем официална информация от МТСП и от Инспекцията и на следващото заседание на Комисията да предоставим тази информация за предприетите мерки, защото виждам, че не е пълна. Ако трябва да включим за следващото заседание на Комисията обсъждане на положението - позиция на министерствата, предложения за решения, ние дали можем нещо да направим като законодателен орган, ако трябва да поканим и експерти. Поемаме този ангажимент за следващото заседание с уговорка, че това е след една седмица. В смисъл, ако не успеем всичко за една седмица да съберем ще Ви информираме, но на 05.12. на заседание на Комисията в т. „Разни” предлагам да обсъдим тази тема. Дано до тогава да няма какво да говорим.
Заповядайте.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (КБ): Между другото, обещали са да платят. Не са платили, както и да е. Аз имам едно предложение. Отговорът на министъра на труда и социалната политика да го изпратя на Вас, а Вие на членовете на цялата Комисия. А иначе, обещават… А между другото, господин Младенов, Вие знаете, ходили сте лично в „РЕМОТЕКС – РАДНЕВО” ЕАД и знаете какво е положението.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ (ГЕРБ): Това се случва всяка година, поне от 3-4 години. Решава се, но това не е нормална ситуация.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Добре, на следващото заседание ще го обсъдим.
Заповядайте.
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА (ГЕРБ): Благодаря Ви.
Едно изречение само. Тъй като голяма част от хората, които работят там са и от общината, от която аз съм избрана, хората казаха, че господин Младенов е ходил там, когато е ставал този проблем и в рамките на 2 месеца закъснение след това се решавало. А сега от февруари месец с малки изключения за някои от цеховете има авансови плащания, които са спрели към септември месец. И от септември месец до този момент те не са получили нито лев. Има цели семейства, които работят там и положението става изключително трагично. В понеделник имах среща с работещи във фирмата и от тях знам и поименно кой е бил синдикалният лидер, който е уволнен две седмици преди това. Има заплахи за уволнение и към тях, тъй като те миналата седмица са викали медии. Областният управител на Стара Загора е бил там и има заплахи срещу тези, които са били най-активни в разговорите с медиите. Просто Главна инспекция по труда има три акта по 20 000 лв., които са обжалвани и не са разплатени. Не знам, аз също се чудех как да постъпим, но ние трябва да направим нещо, защото хората идват и казват „Ние искаме да си получим парите, защото работим и искаме да ни кажете как да го направим” и се обръщат с молба към нас. Те нито са политически исканията, нито нищо. Просто трябва да направим всичко възможно да си получат парите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Някои от експертите тук казват, ако искате да поканим направо двамата министри за изслушване в Комисията другия път?
Добре, оставаме на първото ми предложение – информация, а после може да имаме и изслушване.
Има ли други въпроси по точка „Разни”?
Заповядайте.
ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА (ГЕРБ): Имам една такава молба към Вас и към колегите да помислим върху един вариант. Може ли часът за заседанието на Комисията ни да бъде по рано - примерно от 14,30 ч. или от 15,00 ч.?
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА (КБ): 15,30 ч. би следвало да е късно, само че трябва да имате предвид, че в четвъртък има още комисии и е добре да има някаква стъпка между началото на едните, и на другите, за да могат тези, които участват в комисии, които заседават в четвъртък (които не са само една) да могат да съчетаят участието си и в двете. Оттук идва проблемът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Добре. Предлагам Ви следното. И за нас е по-удобно, защото е много голяма дупката от 14,00 до 15,00 ч., но в Комисията имаме Списък на всички колеги, членове на социалната комисия в кои други комисии участват. Ще погледнем как да се напаснем със заседанията на другите комисии в четвъртък и Ви уверявам, че ще направим оптималното, но така че да поддържаме все пак някакъв кворум, защото, ако се пръснем по други комисии виждате, че в нашата комисия поне досега бяхме най-натоварени и не можем да рискуваме да останем без кворум заради участието Ви и в другите комисии. Ще погледнем пак и ще излезем с някакво предложение, доколкото имаме председател и заместник-председатели, пък и ГЕРБ, ако излъчи заместник-председател на Комисията ще участва в обсъждането.
Благодаря Ви, колеги.
Закривам заседанието.
(Закрито в 15,51 часа.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА:КОРНЕЛИЯ НИНОВА