КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
12/09/2013
Годишен доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2012 г., № 361-00-1, внесен от омбудсмана на Република България на 01.04.2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 12.09.2013 г., Комисията по образованието и науката обсъди годишен отчетен доклад за дейността на Омбудсмана на Република България за 2012 г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04.2013 г..
На заседанието присъстваха доц. Атанаска Тенева – заместник-министър на образованието и науката, Константин Пенчев – омбудсман на Република България и Роза Георгиева – началник на кабинета на омбудсмана.
Докладът за дейността на Омбудсмана за 2012 г., в частта му, която се отнася за образованието бе представен от г-н Константин Пенчев. Омбудсманът информира членовете на Комисията, че 117 от постъпилите жалби са във връзка с образованието, като близо половината от тях са свързани с възникнали проблеми в средното образование, а останалата част - за висшето образование и достъпа до детските градини.
Омбудсманът отбеляза, че с най-голяма острота са били поставяни следните въпроси:
• недостига на места в детските градини в големите градове, както и жалби, свързани с критериите за прием в детските градини или липсата на критерии;
• оплаквания срещу закриване или преобразуване на училища;
• за допусната сегрегация на ромски деца;
• проблеми, свързани с обучението на децата със специални образователни способности;
• неподходящи условия в училище, свързани задължителната предучилищна подготовка за 5-годишните деца и предложенията за задължителна предучилищна подготовка на децата от 4-годишна възраст;
• проблеми, отнасящи се до нарушено правото на информираност на студентите по въпроси, които засягат тяхното обучение, както и такива, свързани с качеството на административното обслужване във висшите училища;
• въпроси свързани с предложенията за увеличаване на студентските такси, с правилата за предоставяне на студентски стипендии, както и жалби за нарушения на Закона за висшето образование.
В дискусията по доклада се включиха народните представители Ваня Добрева, Стефани Михайлова, Валентина Богданова, Татяна Буруджиева, Мариана Бояджиева, Ирена Соколова и Милена Дамянова.
Участниците в обсъждането подчертаха, че проблемите, които се поставят в този доклад служат като ориентир за обществените нагласи в областта на образованието. От посоченото в обсъжданата от Комисията част на доклада – предучилищното образование, спецификата на училищното образование и висшето образование, се налага извода за необходимостта от спешни промени в нормативната уредба, уреждаща тези обществени отношения, с цел решаване на поставените проблеми.
В хода на дискусията бе изразено съгласие с констатацията в доклада, че нарастването броят на жалбите, засягащи предучилищното образование е свързано с въвеждането за учебната 2012 – 2013 г. на задължителната предучилищна подготовка за 5-годишните деца, без да бъдат осигурени необходимата среда, кадри и всички други условия, които нормативната уредба изисква.
Относно жалбите, свързани с обучението на децата със специални образователни способности, бе посочено, че е направена първата стъпка за решаването на този проблем с приемане на първо гласуване с политически консенсус на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за народната просвета и изготвянето на общ законопроект, който ще даде възможност за адекватно обучение на децата със специални образователни потребности още през учебната 2013-2014 г..
Във връзка с посочените в доклада проблеми, свързани с висшето образование, бе подчертано, че до края на годината ще бъде представена Стратегия за развитие на висшето образование. Целта е да се увеличи финансирането, като стигне до 0,9% от БВП, тъй като най-големия проблем, констатиран от направените анализи е социалната измеримост на висшето образование.
Всички участници в дискусията изразиха цялостната си положителна оценка към работата на омбудсмана и на неговата институция, както и по отношение на добре структурирания представен доклад.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за” – 14 гласа, „против” - 0, „въздържали се” – 1, Комисията по образованието и науката единодушно предлага на Народното събрание да приеме Доклада за дейността на Омбудсмана на Република България за 2012 г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04.2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА:
ПРОФ. ВАНЯ ДОБРЕВА