КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
07/11/2013 първо гласуване
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г, № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30.10.2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 07.11.2013г., Комисията по образованието и науката разгледа и обсъди законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30.10.2014 г.
На заседанието присъстваха проф. Анелия Клисарова – министър на образованието и науката, г-жа Соня Кръстанова – и.д. главен секретар на Министерството на образованието и науката, чл.кор. проф. Николай Милошев – зам.– председател БАН, акад. Дамян Дамянов – председател на Съюза на учените в България и зам.-председател на БАН, проф. Никола Малиновски – председател на Общото събрание на БАН, чл.кор.проф. Иван Илчев – ректор на СУ „Св. Климент Охридски“, представители на синдикални и неправителствени организации.
В комисията са постъпили писмени становища от Българската академия на науките, Съвета на ректорите на висшите училища, Българска стопанска камара, Съюза на работодателите в системата на народната просвета, Синдикат на българските учители, Федерация на университетските синдикати и КНСБ. Всички становища подкрепят законопроекта, част от тях - с препоръки и предложения.
Проектът за държавния бюджет в частта за “Образование” и “Наука” от страна на Министерството на образованието и науката, бе представен от министъра на образованието и науката - проф. Анелия Клисарова.
Законопроектът извежда политиките в областта на образованието и ученето през целия живот като основен приоритет на държавата. Общият размер на разчетените разходи за образование е 3 млрд. и 63 млн. лв. или 3, 8 % от БВП при 3,58 % за предходната година. Ръстът в разходите за образование спрямо 2013 г. е в размер на 143,0 млн. лв., от които 100 млн. лв. - резерв за финансиране на структурни мерки и програми за развитие на образованието.
Предвидените средства за осигуряване на учебния и възпитателния процес в детските градини и училищата в системата на средното образование възлизат на 1 млрд. 776 млн.лв., с 50 млн. повече, отколкото през 2013 г., което ще осигури изпълнението на заложените в програмния бюджет политики.
Субсидията за издръжка на обучението във висшето образование се запазва на нивото на 2013 г., при намаление на средно-приравнения брой студенти с 2 734 бр. и увеличение на средно-претегления норматив. Приоритет е насочване на финансирането към висшите училища, чиито студенти имат най-добра професионална реализация на пазара на труда.
В областта на науката, с проекта на бюджет за 2014 г. са предвидени средства в размер на 80,5 млн. лв., Субсидията за Българската академия на науките е увеличена с 12,7 млн. лв. в сравнение с предходната година. В рамките на планираните средства за наука за 2014 г. приоритетно ще се осигури програмно-конкурсното финансиране на научните изследвания.
В последвалата дискусия, народните представители изразиха мнение, че заложените средства, в проекта на Бюджет 2014 г. за развитие на образованието са насочени към изпълнение на мерки за повишаване на качеството на средното и висшето образование. Предоставя се възможност за провеждане на необходимата реформа в професионалното образование, както и защита на училищата в малките населени места.
Участващите в дискусията акцентираха върху следните въпроси:
• средно-притегленият норматив за издръжка на обучението на един студент продължава да е значително по-нисък от единния разходен стандарт за издръжка на обучението на дете/ученик;
• не е ясно какви ще са промените в механизма за финансиране на висшите училища, насочени към повишаване на качеството на образованието и неговата връзка с пазара на труда;
• какъв ще бъде редът за разпределение на средствата по чл. 1, ал.5, т.2 от проекта на Закона за държавния бюджет за 2014 г. и каква част от тях ще бъде предназначена за висшето образование.
В хода на дискусията бе обърнато особено внимание, че независимо от значителното увеличение на субсидията за Българската академия на науките в сравнение с тази предоставена по Закона за държавния бюджет за 2013 г., държавата продължава да не осигурява достатъчно средства за инвестиции в научни изследвания. За пета поредна година няма да се изпълни изискването на Закона за висше образование за размера на субсидията за научна и художествено-творческа дейност.
Продължава намаляването на средствата за капиталови разходи.
Вносителите отговориха на поставените въпроси.
След приключване на дискусията и последвалото гласуване Комисията по образованието и науката реши:
С 10 гласа „за”, „против” – 8 и „въздържали се” -1, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014, , № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30.10.2013г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ВАНЯ ДОБРЕВА