Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
27/02/2014

    П Р О Т О К О Л


    На 27 февруари 2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията по образованието и науката при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерския съвет на 31.01.2014 г.
    2. Разни.

    На заседанието присъства Атанаска Тенева – министър на образованието и науката.

    Заседанието беше открито в 15,05 ч. и ръководено от Ваня Добрева – председател на Комисията по образованието и науката.


    ВАНЯ ДОБРЕВА: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум. Откривам заседанието на Комисията по образованието и науката.
    Предлагам на вашето внимание дневен ред с две точки:
    Първата е да продължим разглеждането на Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерския съвет на 31.01.2014 г.
    И втората точка е традиционна – Разни.
    Има ли други предложения към дневния ред? – Няма.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.

    Започваме с първа точка от дневния ред:
    ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (2014 Г.), № 402-00-5, ВНЕСЕНА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 31.01.2014 Г.
    Уважаеми колеги! Миналия път на заседанието, което проведохме в другата сграда на Народното събрание, ни беше представена Годишната програма за участието на Република България в процеса на взимане на решения на Европейския съюз. Бих искала да кажа, че решенията и програмата, която ни беше представена, е резултат на приемственост и на инициативи, които са разписани в предходния кабинет.
    В този смисъл, нашата възможност като комисия да вземем решение, какво точно бихме искали да наблюдаваме и за кое бихме искали по-конкретно през 2014 г. да бъдем информирани, е свързана с така наречените „нови инициативи”.
    Предлагам на вашето внимание становище, което съсредоточава нашето внимание в две области.
    Първата област, е област „Конкуренция”, където бихме поискали да наблюдаваме две теми:
    Едната е „Модернизация на държавната помощ в ключови сектори”. Става въпрос за пакет от незаконодателни мерки за модернизиране и преразглеждане на прилагането на насоките за държавната помощ за научни изследвания, развойна дейност и иновации.
    Втората е „Преразглеждане на правилата за конкуренцията в споразуменията за трансфер на технологии”.
    Втората област е „Научни изследвания и иновации и икономически и парични въпроси”. Тук е предложена една тема, която е нова – това са научните изследвания и иновации като нови източници на растеж. Това е, както всички добре знаем, един от приоритетите на Европейската комисия.
    Пропуснах да кажа, за което се извинявам, че в нашето заседание взима участие доц. Атанаска Тенева – заместник-министър на образованието и науката. Добър ден, доц. Тенева. Присъства, и парламентарният секретар на Министерството на образованието и науката д-р Георги Хаджийски. Добре сте дошли.
    Уважаеми колеги, това е предложението, което изготвихме с помощта на експертите , и предлагаме на вашето внимание. Онова, което по моему би било разумно да наблюдаваме, е именно сферата на конкурентоспособността и онзи икономически растеж, който може да бъде постигнат, благодарение на научните изследвания и иновации.
    Имате думата за предложения, размишления, обмен на мнения. Заповядайте, госпожо Соколова.
    ИРЕНА СОКОЛОВА: Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо заместник-министър, уважаеми колеги! Като една подобаваща опозиция ще кажа, че все пак приемане в края на февруари на Годишна програма е твърде закъснял акт. Трябва да го знаем и да го кажем. Знаем, че Европейската комисия предлага своята Годишна програма в края на изминалата година, която съответно се съобразява с новите досиета, които те предлагат; задължително новите досиета се включват в изготвянето на Годишната програма на националните парламенти, спазвайки принципите на пропорционалност, субсидиарност и в рамката на политическия диалог.
    Това, което би следвало да направим, е националният парламент да приеме такава Годишна програма, която да съответства на нуждите и приоритетите на страната.
    В този смисъл това, което ни е предложено като становище на комисията, ние ще подкрепим. Заедно с това, обаче, ще кажем, че за нас е важно да знаем и какви са приоритетите на страните, които ще председателстват в двата шестмесечни периода Европейската комисия и какво залагат те като нови модели на работа. Благодаря.
    ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря. Други колеги? – Няма.
    Заповядайте, доц. Тенева.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАСКА ТЕНЕВА: Благодаря, проф. Добрева. Аз искам да внеса уточнението, че Съветът по европейските въпроси е одобрил проекта на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз на 20 януари. Решението на Министерския съвет е от 30 януари. В този ред на мисли, смятам че е нормално в рамките на месец февруари, макар и чак в края на месеца, това обсъждане. Парламентарната процедура най-вероятно е довела точно на 27 февруари да се обсъжда Годишната програма на заседание на парламентарната комисия. Смятам, че е нормално през месец февруари да обсъждаме в парламентарната комисия този въпрос. Искам да уверя народните представители, че имаме готовност на следващо заседание да ви информираме за приоритетите на Гръцкото председателство. Смятаме, че в основни линии те са отразени в Годишната програма на Република България.
    ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Ще ми разрешите да внеса своя принос към дискусията.
    Доколкото имам информация от предишни години, досега не е обсъждано сериозно и не е гласувало от страна на комисията, кои са онези области, върху които комисията би искала да осъществява мониторинг.
    В дадения случай Министерският съвет е приел своята програма и ни я дава за сведение. Това, което в момента ние правим с вас, е да видим онези приоритетни за нас области, свързани с научните изследвания, чрез които бихме могли да постигнем икономическия растеж, да постигнем ново качество на живот. Тоест, това е рамката, която отговаря на приоритетите на Европейския съюз.
    Вие сте права като опозиция, да поставяте въпроси. Но бих искала да изкажа своето задоволство от това, че по предложението постигаме консенсус и получаваме подкрепа от народните представители от всички парламентарни групи. И се надявам, че ние наистина ще осъществяваме необходимия мониторинг и изслушване по тези две области, за да знаем как ще върви оттук нататък България, нещо, което ще изискваме както от Министерството на образованието и науката, така и от министерства, които имат директно отношение по тези въпроси.
    Други колеги? Въпроси? Становища? – Няма.
    В такъв случай да преминем към гласуване.
    Моля, който приема предложеното становище, което включва двете области за мониторинг и контрол - област „Конкуренция” и област „Научни изследвания и иновации и икономически и парични въпроси”, да гласува.
    Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно становището по Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз, внесена от Министерския съвет на 31 януари 2014 г.
    С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.

    (Закрито в 15,35 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
    (Ваня Добрева)
    Форма за търсене
    Ключова дума