Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
18/09/2013

    Д О К Л А Д
    по проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г.,№ 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16. 08. 2013 г.
    Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, на свое редовно заседание, проведено на 18.09.2013 г. разгледа и обсъди проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16. 08. 2013 г.
    Докладът за младежта за 2010-2012 г. бе представен от г-жа Мая Тодорова – заместник министър на младежта и спорта.
    Докладът за младежта се изготвя на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за младежта, приет от Народното събрание на 5 април 2012 г. и дава информация за изпълнението на приоритетите на политиката за младите хора в страната, залегнали в Националната стратегия за младежта 2010 – 2020:
    • насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора;
    • подобряване на достъпа до информация и качествени услуги;
    • насърчаване на здравословния начин на живот;
    • превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение;
    • развитие на младежкото доброволчество;
    • развитие на младите хора в малките населени места и селските райони;
    • развитие на международния и междукултурния диалог и повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността.
    Информацията е представена на база изпълнението на 21 индикатори, даващи представа за конкретните резултати в гореспоменатите приоритетни сфери на действие, свързани с живота на младите хора в страната.
    Анализът на състоянието на младите хора е на базата на национално представителни социологически проучвания, осъществени в периода – 2010 – 2012 г., данни на Националния статистически институт, ЕВРОСТАТ, УНИЦЕФ, информация на отговорните държавни институции и общините в Република България и други специализирани национални и международни изследвания.
    Данните по приоритет 1 – насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора, показват нарастване на младежката безработица с 20,8 процента при икономическа активност 42,1 процента, като през 2012 г. увеличението на дела на безработните млади хора спрямо 2010 г. е с 3,2 процента.
    В рамките на приоритет 2 – подобряване на достъпа до информация и качествени услуги, се наблюдава тенденция към налагането на интернет като втори основен източник на информация след телевизията. Традиционните източници на информация, като библиотеките, се използват много слабо.
    При наблюдаваните индикатори по приоритет 3 – насърчаване на здравословния начин на живот, е отчетен ръст в проценти на млади хора, практикуващи спорт всяка седмица, но остава висок процентът на тези, които не са спортували изобщо за повече от 6 месеца.
    По приоритет 4 – превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение, в рамките на подкрепата за деинституционализация се наблюдава увеличение на жилищата от резидентен тип.
    Приоритет 5 – младежко доброволчество. Близо три четвърти от младежите са убедени, че работодателите в България не биха оценили и признали неформалното образование и обучение, получено при работата като доброволец. И това, от своя страна, всъщност се отразява негативно върху желанието за включване в доброволчески акции и полагане на труд като доброволец.
    Участието на младите хора в неправителствени организации, наблюдавано по приоритет 6 – повишаване на гражданска активност, остава сравнително ниско, около 4 процента. Активността на младите хора на избори остава висока – 82 процента, но с това всъщност се изчерпва тяхната политическа активност.
    Негативните демографски процеси през периода 2010 – 2012 г. оказват най-силно влияние при младите хора, живеещи в малките населени места и селските райони - приоритет 7. Техният брой намалява със значително по-високи темпове от този на градовете.
    По приоритет 8 – развитие на междукултурния и международния диалог. Налице е разлика в съотношението между студентските мобилности с цел обучение и тези с цел практика. Част от причините за това са по-малките обеми мобилност с цел практика и произтичат от липсата на интерес от страна на търговските предприятия и научни центрове в европейските страни да сключват споразумение с университетите.
    И данните по последния приоритет 9 – повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността, показват известно покачване на броя на непълнолетните деца, извършители на престъпления. Обезпокоителен е фактът за постоянното увеличение на загиналите млади хора, които са били водачи на МПС.
    В хода на дискусията докладът беше коментиран в частта му за преждевременно напусналите образователната система, визирайки доклада на Европейската комисия от 7 юни 2012 г., където като процент на преждевременно напусналите млади хора училище в България е посочено 12,8, а Националният статистически институт с не много ясни корекции в своята методология, коригира данните на 11,8.
    Поставен беше въпросът за прецизиране на тази методология и по какви критерии съответно се отчитат тези преждевременно напуснали млади хора.
    Изказани бяха мнения, че докладът е констативен и без данни за резултати и анализ на ефектите от прилагането на закона. Докладът е механичен сбор от дейности, реализирани от различните институции по отношение на развитието на младежта, без взаимна обвързаност между тях, видно от разностилието на различните части от него.
    Съгласно Закона за младежта, чл. 5, ал. 2, доклад за състоянието на младежта се внася ежегодно от Министерски съвет в Народното събрание, разработен от ресорното министерство .
    В сегашния си вид докладът представлява обобщена информация за три години, и е изготвен от дирекция „Младежка” към Министерството на образованието, младежта и науката, като са добавени данни за 2012 година.
    След проведената дискусия и обсъждане Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта с 9 гласа „за”, 1 „против” и 9 „въздържал се”, предлага на Народното събрание да не приеме проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16.08.2013 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪПРОСИТЕ
    НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА

    ХРИСТО МОНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума