Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
16/10/2013
    К Р А Т Ъ К П Р О Т О К О Л
    На 16 октомври 2013 година се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване относно готовността за изпълнение на целите и дейностите, заложени в Пътната карта за изпълнение на Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за деца
    2. Разни


    Заседанието беше открито и ръководено от господин Христо Монов – председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.

    На заседанието присъстваха г-н Йордан Грамов, заместник министър на вътрешните работи, г-жа Мая Йовчева и г-жа Красимира Чобанова, експерти от Министерство на вътрешните работи, г-н Лазар Лазаров, заместник министър на труда и социалната политика, г-жа Елена Кременлиева, директор на дирекция „Социално включване“ в Министерство на труда и социалната политика, г-жа Детелина Игнатова, началник на отдел в Агенцията за социално подпомагане, г-жа Росица Дичева, експерт към дирекция „Правосъдие, нормотворчество и проекти“ в Министерство на правосъдието, г-жа Ева Жечева, председател на Държавната агенция за закрила на детето, г-жа Ана Ананиева, заместник председател на Държавната агенция за закрила на детето, г-жа Камелия Николова, директор на главна дирекция „Контрол по правата на детето“ към ДАЗД, г-жа Пенка Иванова, директор на дирекция в Министерство на образованието и г-жа Грета Ганчева, началник на отдел в Министерство на образованието.
    Заместник министър Грамов представи напредъка на Министерство на вътрешните работи по отношение на стратегическите цели, заложени в Пътната карта, а именно:
    1. По стратегическа цел 1 – предложения за изменения на Закона за МВР във връзка със създаване на специализация на органите на МВР при полицейското разследване, свързано с деца – съществува готовност за изменения в Правилника за прилагана на Закона за МВР, в които да се въведе съответната специализация;
    2. По стратегическа цел 2 – създаване на работещ координационен механизъм за деца в контакт със системата на наказателното правосъдие – провеждат се подготвителни работи относно създаването на междуведомствена работна група, която да се заема с разработването на механизъма;
    3. По стратегическа цел 4 – разработване на проекти за финансиране на обучения и повишаване на информираността на служители на МВР, магистрати, следователи и т.н – в Главна дирекция „Национална полиция“ се разработват два проекта за повишаване на административния капацитет на служителите в системата на МВР относно превенцията на сексуални престъпления срещу деца и подобряване на закрилата на детето и превенцията на детската престъпност, както и проект по ОП „Административен капацитет“ за обучение на разследващи полицаи при разследвания на престъпления с участието на непълнолетни лица;
    4. МВР съобщи за готовност за предложения за изменения в правилниците за дейността на Социално-педагогическите интернати (СПИ), Възпитателните училища – интернати (ВУИ) и Домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни (ДВННМ), така че да се въведе възможността за съдебен контрол върху настаняването.

    Представителят на Министерство на правосъдието посочи, че се очаква до края на 2013 г. да бъде внесе проект на нов Наказателен кодекс за разглеждане от Народното събрание, което е в съответствие с целите и дейностите заложени в Пътната карта, като в него ще бъде обособена отделна глава с разпоредби относно малолетните и непълнолетните и тяхната наказателна отговорност. Посочено бе, че с приетите през 2013 г. изменения в Закона за правната помощ се предвижда безплатна правна помощ на дете в риск по смисъла на Закона за закрила на детето. Поет бе ангажимент за предоставяне в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в срок до края на м. октомври 2013 г. на подробен финансов разчет на мерките и дейностите на Министерство на правосъдието за изпълнение на Пътната карта.

    Представителите на Министерство на образованието информираха членовете на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта относно напредъка по разработването на план за закриване на СПИ и реформирането на ВУИ и ДВННМ. Посочено бе, че са проведени срещи с директорите на тези институции за запознаване с Концепцията и Пътната карта. Предстои създаването на работна група, която да подготви методически указания за извършване на оценката на потребностите на учениците, настанени във ВУИ и СПИ, както и разработването на индивидуален план на всеки ученик. Народните представители бяха информирани относно работата по съвместен проект с УНИЦЕФ за оценка на потребностите на децата в СПИ – с. Драгоданово и СПИ – гр. Стралджа и работата по планирането на алтернативни услуги за настаняване на децата при закриването на двата интерната. Подчертано бе, че успешното закриване на интернатите зависи най-вече от законовите промени, които следва да бъдат направени и създаването на нови услуги в общността, които да заменят сега съществуващите. Обявено бе, че се обмисля възможността за търсене на финансиране по новата ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
    Заместник министър Лазаров посочи, че съществува риск за изпълнение на посочените в Пътната карта дейности в заложените срокове. Той информира народните представители, че на социалните работници се вменяват дейности и функции, които не са им присъщи, а именно тези на обществените възпитатели и на други служители от системата на Комисиите за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, както и дейности по превенция от сферата на задълженията на служителите на МВР и Министерство на правосъдието. Административният капацитет на Отделите „Закрила на детето“ не би могъл да бъде достатъчен, както и професионалната подготовка на социалните работници не съответства на заложените в Пътната карта изисквания. Като акцент в изказването на г-н Лазаров беше посочена финансовата необезпеченост на заложените в Пътната карта дейности. Отбелязано бе, че измененията в Закона за социалното подпомагане и Закона за закрила на детето, които следва да се изготвят от МТСП, биха могли да се извършат само след като се изяснят необходимите алтернативни услуги и финансирането на тяхното разкриване. Отбелязано бе, че МТСП е изразило становище преди приемането на Пътната карта за възможни проблеми при нейното изпълнение, което не е било взето предвид. Посочена бе необходимостта от ревизиране на Пътната карта с оглед сроковете и преразглеждане на някои от конкретните дейности.
    Госпожа Жечева подкрепи изказаното притеснение относно спазването на заложените в Картата срокове и предложи създаването на нова работна група, която да преразгледа Пътната карта.
    Госпожа Жечева посочи, че следва да се допълни дефиницията на „дете в риск“ в Закона за закрила на детето и по отношение на децата в конфликт със закона, като тези деца да могат да попаднат в обхвата на мерките за закрила по закона. Относно въвеждането на координационен механизъм за деца в контакт със системата на наказателното правосъдие бе отбелязано, че може да се ползва опитът и анализът на силните и слабите страни на вече съществуващия Координационен механизъм за взаимодействие при работа със случаи на деца, жертви на насилие или риск от насилие. Отбелязано бе, че методическото ръководство по координационния механизъм не следва да се изпълнява от ОЗД, както е заложено в картата, а от ДАЗД. Бе изказано уверение, че ДАЗД активно ще работи по дейностите, в които е включена като партньор, а именно анализа на необходимите бъдещи услуги изготвяне на план за закриване на СПИ и реформиране на ВУИ и проекти на нормативна уредба. Накратко бе отбелязано от директора на Главна дирекция „Контрол по правата на детето“, че са извършени 4 проверки във ВУИ и 2 проверки в СПИ – гр. Стралджа. Констатирани са редица пропуски по отношение на правата на детето и качеството на грижата. Отбелязани са сериозни случаи на насилие над децата, настанени там. Планират се проверки във всички СПИ и ВУИ в страната, като констатациите ще бъдат предоставени на Прокуратурата.
    По време на обсъждането се поставиха въпроси относно спазването на сроковете и финансирането на дейностите в Пътната карта. Сериозно опасение бе породено от вече изпуснати срокове, като някои дейности е следвало да са били завършени към средата на 2013 г., а други до края на тази година. Обсъден бе проектът „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие“, ръководен от Министерство на правосъдието, по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Народните представители бяха информирани, че е изготвен анализ на българската нормативна уредба и следва той да бъде изпратен на партньорите от швейцарска страна за анализ на съответствие от гледна точка на международноправните норми в сферата на младежкото правосъдие.
    Определен бе срок за получаване на финансовите разчети от Министерство на правосъдието до 31 октомври 2013 г.
    Членовете на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта се обединиха около мнението, че е необходимо ревизиране и актуализиране на сроковете и някои от дейностите, заложени в Пътната карта.

    Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта единодушно

    РЕШИ:

    • Възлага на Министерство на правосъдието, Министерство на вътрешните работи, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на образованието и науката, Държавната агенция за закрила на детето да създадат нова работна група, която да преработи и актуализира Пътната карта за изпълнение на Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за детето в срок до 18.11.2013 г.



    Заседанието бе закрито в 16.15 ч.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА:



    /ХРИСТО МОНОВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума