Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
10/07/2013

    Становище относно изслушване на предложените кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса
    С Т А Н О В И Щ Е

    Относно: Изслушване на предложените кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса.

    На свое извънредно заседание, проведено на 9 юли 2013 г., Комисията по здравеопазването проведе изслушване на предложените кандидати за управител на Националната здравоосигурителна каса по реда на Раздел ІІІ от Процедурните правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидати за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса (обн. ДВ, бр. 60 от 06.07.2013 г.).

    На заседанието присъстваха заместник - министърът на здравеопазването,проф. д-р Чавдар Славов, членове на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на синдикатите и на пациентските организации.

    Председателят на Комисията по здравеопазването, д-р Нигяр Джафер, информира народните представители и гостите, че на отделно извънредно заседание, проведено на 8 юли 2013 г., Комисията е извършила проверка на документите за допустимост във връзка с изслушване на кандидатите за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса съгласно Раздел ІІІ, т. 2 от Процедурните правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидати за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса, наричани по-нататък „Процедурни правила“. При проверката Комисията установи, че предложените кандидати отговарят на изискванията на чл. 19, ал. 1 и чл. 21 от Закона за здравното осигуряване, въз основа, на което се прие единодушно решение до изслушване в Комисията да бъдат допуснати д-р Динчо Генев Генев и д-р Румяна Малинова Тодорова.

    Изслушването на кандидатите се проведе по реда на Раздел III от Процедурните правила и в поредност, определена по азбучен ред според личните им имена, по списък, съгласно приложение № 1 към становището.

    С цел осигуряването на пълна публичност и прозрачност по избора на управител на Националната здравноосигурителна каса, на интернет страницата на Комисията по здравеопазването се публикува пълният стенографски протокол от заседанието.

    Кандидатурата на д-р Динчо Генев за управител на НЗОК, предложена от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи, беше представена от вносителя д-р Тунчер Кърджалиев.

    В изложението си, д-р Генев акцентира върху проблемите в болничната помощ, и по-конкретно в общинските лечебни заведения, като отбеляза, че съществува сериозен дисбаланс при разпределението на средствата в различните региони на страната. Той посочи, че завишените изисквания на медицинските стандарти са довели до намаляване на обема на дейност в общинските болници с 26%, докато реализираните спестявания на средства е в размер едва на 0,5%.

    Като свои приоритети в управлението на Националната здравноосигурителна каса, д-р Генев посочи изготвянето на ясен финансов анализ, предприемането на незабавни действия за възстановяване на координацията между НЗОК, Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, съсловните и пациентските организации и за възстановяване на договорното начало между НЗОК и Българския лекарски съюз. Той поясни, че остойностяването на медицинските услуги и преработването на медицинските стандарти също са от изключителна важност за нормалното функциониране на здравната система. Доктор Генев обяви за свой приоритет и въвеждането на електронна здравна карта.

    В отговор на отправените от народните представители въпроси, д-р Генев изрази становище, че медицинските стандарти трябва да бъдат преразгледани, а дейностите, които са отговорност на държавата следва да се заплащат от бюджета на Министерството на здравеопазването, а не от НЗОК. Той отбеляза, че премахването на данък добавена стойност върху лекарствата, както и демонополизирането на НЗОК и въвеждането на конкурентен принцип между няколко каси би довело до решаване на част от настоящите финансовите проблеми на здравната система в България.

    Предложената от името на Парламентарната група на Коалиция за България кандидатура за управител на НЗОК, на д-р Румяна Тодорова, беше представена от един от вносителите д-р Емил Райнов.

    В своето изложение д-р Тодорова посочи, че установеното монополно положение на Националната здравноосигурителна каса и предприети действия през последните години са довели до загуба на доверието на обществото във фонда. Тя запозна народните представители с концепцията си за управление на НЗОК, която се състои от два пакета от мерки – спешен и стратегически.

    В спешният пакет се предвижда извършването на задълбочен финансов анализ на сегашното състояние на НЗОК, който да бъде публично оповестен, изготвяне на конкретни мерки, съвместно с Министерството на финансите и Националната агенция за приходите с цел гарантиране устойчивостта на бюджета на НЗОК до края на 2013 г. и осъществяването на ефективен контрол, както върху дейността на договорните партньори, така и върху дейността на администрацията на НЗОК.

    Дългосрочният стратегически пакет от мерки включва възстановяване на диалога и на договорното начало с договорните партньори, подобряване на комуникацията с институциите, съсловните и пациентските организации и гражданите, преразглеждането на медицинските стандарти и лекарствената политика и завършването на проекта за изграждане и въвеждане на електронна здравна карта.

    В хода на изслушването членовете на Комисията по здравеопазването отправиха конкретни въпроси по представената от кандидата концепция. Според д-р Тодорова основно задължение на един обществен фонд е гарантирането на пълна публичност и прозрачност на своята дейност, което може да се постигне чрез интернет страницата на НЗОК. Тя изрази подкрепа за необходимостта от преработване на медицинските стандарти в посока задоволяване на потребностите и реалното остойностяване на медицинските услуги преди въвеждането на диагностично-свързаните групи като метод за заплащане на медицинската помощ. Доктор Тодорова информира народните представители, че на този етап в България следва да се обмисли въвеждането на надграждащ модел за финансиране на здравноосигурителната система, при който НЗОК да заплаща основният пакет от медицински дейности, а определена част от здравноосигурителните вноски да се разпределя към втори - надграждащ стълб.

    Предвид изключителната обществена значимост и ключовата роля на управителя на НЗОК в системата на здравеопазването беше предоставена възможност на представителите на съсловните и пациентските организации да изразят своите становища и предложения към двамата кандидати.

    Председателят на Българския лекарски съюз подчерта, че най-важната предпоставка за нормалното функциониране на здравната система в България е възстановяването на договорното начало и диалога между НЗОК и договорните партньори. Ръководствата и на трите съсловни организации се обединиха около становището, че основна цел на избраният за управител кандидат следва да бъде формирането на устойчива и дългосрочна политика на НЗОК, която да гарантира стабилност и ефективност на системата. Постигането на тази цел може да се осъществи чрез търсене на широка обществена подкрепа от всички заинтересовани страни при вземането на решения от ръководството на Националната здравноосигурителна каса. Подчерта се и необходимостта от приемането на спешни законодателни промени в Закона за здравното осигуряване, с които да бъде възстановен общественият характер на структурата и управлението на фонда.

    Председателите на Национална пациентска организация, Българска асоциация за закрила на пациентите, Федерация „Български пациентски форум“ и Конфедерация „Защита на здравето“ акцентираха върху необходимостта от подобряване и улесняване достъпа на гражданите до медицинска, дентална и фармацевтична помощ, като подчертаха, че основната цел на ръководството на един обществен фонд, какъвто е Националната здравноосигурителна каса, следва да бъде преди всичко защита на интересите на здравноосигурените лица. Тази цел може да бъде постигната само при наличието на конструктивен и ефективен диалог с пациентските организации и гражданското общество при определянето на политиката на НЗОК.

    Въз основа на проведеното изслушване и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” - 0, „Въздържал се” - 0, Комисията по здравеопазването, на основание Раздел III, т. 8, изречение първо от Процедурните правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидати за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса (обн. ДВ, бр. 60 от 06.07.2013 г.), предлага на Народното събрание:
    1.Да бъдат обсъдени предложените кандидатури за управител на Националната здравноосигурителна каса по реда на Раздел IV, т. 1 и 2 от Процедурните правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидати за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса (обн. ДВ, бр. 60 от 06.07.2013 г.).
    2.Да бъдат подложени на последователно гласуване кандидатите за управител на Националната здравноосигурителна каса по реда на Раздел IV, т. 3, 4, 5 и 6 от Процедурните правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидати за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса (обн. ДВ, бр. 60 от 06.07.2013 г.) по Списък, съгласно Приложение № 1, както и проекти на решения за избиране на управител на Националната здравноосигурителна каса, Приложение № 2.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР


    Приложение № 1


    Списък на предложените кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса:

    1.Д-р Динчо Генев Генев
    2.Д-р Румяна Малинова Тодорова


    Приложение № 2



    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!


    РЕШЕНИЕ

    за избиране на управител на Националната здравноосигурителна каса


    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 19, ал. 1, 2 и 3 и чл. 21 от Закона за здравното осигуряване


    РЕШИ:

    1.Избира Динчо Генев Генев за управител на Националната здравноосигурителна каса с мандат до 12 февруари 2015 г.
    2.Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.


    Решението е прието от 42-то Народно събрание на ……………………..2013 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.


    Приложение № 2



    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!


    РЕШЕНИЕ

    за избиране на управител на Националната здравноосигурителна каса


    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 19, ал. 1, 2 и 3 и чл. 21 от Закона за здравното осигуряване


    РЕШИ:

    1.Избира Румяна Малинова Тодорова за управител на Националната здравноосигурителна каса с мандат до 12 февруари 2015 г.
    2.Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.


    Решението е прието от 42-то Народно събрание на ……………………..2013 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
    Форма за търсене
    Ключова дума