Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
25/10/2013 първо гласуване

    Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2009 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2009 г., № 020-00-35, внесен от Комисията за финансов надзор на 01 юни 2010 г.
    Д О К Л А Д

    Относно: Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2009 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2009 г., № 020-00-35, внесен от Комисията за финансов надзор на 01 юни 2010 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 26 септември 2013 г., Комисията по здравеопазване разгледа и обсъди Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2009 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2009 г., № 020-00-35, внесен от Комисията за финансов надзор на 01 юни 2010 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на здравеопазването, Комисията за финансов надзор, съсловните и пациентските организации в сферата на здравеопазването.
    Годишният отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Годишният финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2009 г. и Отчетът за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2009 г., внесени в Народното събрание на основание чл. 29, ал. 1 и 2 от Закона за Комисията за финансов надзор, бяха представени от г-жа Калина Хаджинеделчева – главен експерт в Комисията за финансов надзор. Тя отбеляза, че през 2009 г. в сегмента на дружествата за доброволно здравно осигуряване – като поднадзорни на Комисията за финансов надзор лица, лицензионната дейност не е активна. Издадена е една нова лицензия, с която броят на дружествата за доброволно здравно осигуряване се увеличава на 21. За 2009 г. приходът от здравноосигурителни премии се равнява на 38, 3 млн. лева, като от отчета става ясно, че е реализиран ръст от 26.3 % на годишна база. Госпожа Хаджинеделчева обясни, че през отчетния период пазарът на доброволно здравно осигуряване функционира със силно ограничени възможности, предвид общия премиен приход, и същевременно се характеризира с относително голям брой участници. Логично обяснение за тази статистика е съществуващата неяснота относно конкретната роля на здравноосигурителните дружества в здравноосигурителната система на страната, както и занижените изисквания за започване и извършване на дейността. Тя допълни, че бъдещото развитие на този сектор е в пряка зависимост от здравноосигурителния модел, който ще бъде възприет и приложен в България.
    В отчета за дейността на Комисията за финансов надзор е посочено, че действащите към края на 2009 г. договори за доброволно здравно осигуряване са 8 944, като се отчита намаление спрямо предходната 2008 г., когато броят им е бил 10 158. Броят на осигурените лица по предлаганите здравноосигурителни пакети също бележи намаление от 50.1 % , като в края на 2009 г. възлиза на 178 хил. души. Отчита се ръст от 13.8 % на годишна база на общата сума на активите на дружествата за доброволно здравно осигуряване и ръст от 10.4 % на общата стойност на инвестициите спрямо 2008 г., като най-голям относителен дял в структурата на инвестиционния портфейл на здравноосигурителните дружества заемат депозитите в банки, дълговите ценни книжа и други ценни книжа с фиксиран доход. Дружествата за доброволно здравно осигуряване приключват отчетния период с положителен финансов резултат от 220 хил. лв., след като отчитат отрицателен резултат за предходната 2008 г.
    През 2009 г. са издадени общо 42 наказателни постановления и са открити 9 производства по прилагане на принудителни административни мерки на здравноосигурителни дружества.
    В отчета е подчертано сътрудничеството на Комисията за финансов надзор с международни и вътрешни организации, сред които обаче изрично не фигурира Министерството на здравеопазването, а Комисията по здравеопазване е подчертавала съществената роля на такова сътрудничество с оглед развитието на здравното осигуряване в България. В частта „Вътрешно сътрудничество” отчетът сочи, че през 2009 г. представители на управлението на Комисията за финансов надзор са взели участие в работна група за изготвяне на проект на Наредба за общите условия, минималната застрахователна сума, минималната премия, реда и срока за извършване на застраховане по чл. 201 от Закона за здравето.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” - 17, „Против” – няма, „Въздържал се” – 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2009 г., Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2009 г., № 020-00-35, внесен от Комисията за финансов надзор на 01 юни 2010 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР
    Форма за търсене
    Ключова дума