Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
19/06/2014
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по здравеопазването






    П Р О Т О К О Л
    № 27




    На 19.06.2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Обсъждане на проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесен от Министерския съвет на 09.05.2014 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по здравеопазването






    П Р О Т О К О Л
    № 27




    На 19.06.2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Обсъждане на проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесен от Министерския съвет на 09.05.2014 г.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазване, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 15,00 ч. и ръководено от председателя на комисията доктор Нигяр Джафер.

    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин заместник-министър на здравеопазването, уважаеми гости. Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум.
    Позволете ми да открия редовното заседание на Комисията по здравеопазването.
    Съгласно предварително обявения дневен ред за днешното заседание е предвидена следната точка:
    1. Обсъждане на проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесен от Министерския съвет на 09.05.2014 г.
    Уважаеми колеги, има ли други предложения по така представения дневен ред?
    Заповядайте, доктор Добрев, слушам Ви.
    КИРИЛ ДОБРЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, предлагам да включим като втора точка в дневния ред набелязване на мероприятия във връзка с изслушване на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса и министъра на здравеопазването във връзка с належащата актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
    Това го предлагам като втора точка в дневния ред.
    Благодаря.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Това беше предложението на доктор Добрев.
    Има ли обратно предложение? Не виждам.
    „Набелязване на мероприятия” – звучи интересно, доктор Добрев. Само напомням на присъстващите на днешното заседание на Комисия по здравеопазването, че очакваме всеки момент, може би до седмица, да се внесе отчетът на Националната здравноосигурителна каса така, както разписахме в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
    В този смисъл ние ще сме длъжни да го разгледаме, стига да има достатъчно хоризонт пред този парламент и пред тази комисия.
    Подлагам на гласуване предложението на доктор Добрев.
    Моля, гласувайте предложението за включване на втора точка в дневния ред.
    Гласували: „За” – 7, „против” – няма, „въздържали се”- 9.
    Предложението на доктор Добрев не се приема.
    Заповядайте, госпожо Атанасова.
    ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Както днес, така и вчера поставихме - в пленарна зала обаче - искане за изслушване на министъра на здравеопазването по отношение на дефицита, който се е формирал в бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
    Не знам на какво се дължи гласуването на колегите от БСП и ДПС и дали осъзнават колко сериозен е проблемът. Няма нужда от политиканстване, няма нужда от това да говорим кой какво е направил, за колко време и какви ще са последствията от това. Но много сериозен риск има пред системата на здравеопазването, особено след като не само управителят на Националната здравноосигурителна каса потвърди, че около 400 млн. лв. е дефицитът към момента и средствата ще стигнат до месец септември, а и от вчера вече Българският лекарски съюз е помолил всички парламентарни групи, министъра на финансите, министър-председателя и министъра на здравеопазването за среща по отношение на дебат за актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
    Никой няма нужда, най-малко вашите колеги, уважаеми дами и господа – лекари, членове на тази комисия, от това да не се води такъв дебат.
    За мен ще е жалко, ако сега отново при прегласуването гласувате по същия начин.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Това беше искане за прегласуване.
    Моля, гласувайте.
    Гласували: „За” – 8, „против” – няма, „въздържали се” - 8.
    Предложението на госпожа Атанасова не се приема.
    Пристъпваме към точката от дневния ред, предварително обявена:
    Обсъждане на проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесен от Министерския съвет на 09.05.2014 г.

    Ще ми позволите да дам думата първо на представителите на Министерството на здравеопазването, защото вносител е Министерският съвет.
    Моля да представите проекта за решение, след което думата ще имат представителите на Бургас.
    Заповядайте, господин заместник-министър Славов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЧАВДАР СЛАВОВ: Уважаема госпожо председател, аз бих искал да внеса една корекция, тъй като предложението е съвместно с Министерството на образованието и науката и на Дирекция „Образование” в министерството – доц. Фъртунова, която всъщност е вносител на това предложение.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Заповядайте, доц. Фъртунова.
    МАРИЯ ФЪРТУНОВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Госпожи и господа народни представители, господин заместник-министър, господин ректор! Откриването на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” е по предложение на Академичния съвет на университета и въз основа на положително оценен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация.
    Проектът за откриване на основното звено в структурата на университета предвижда в него да се извършва обучение по две специалности – специалността от регулираните професии „медицинска сестра” от професионално направление 7.5 – „Здравни грижи” – и специалността „медицинска рехабилитация и ерготерапия” от професионално направление 7.4 – „Обществено здраве” за придобиване на степен бакалавър.
    През месец октомври 2010 г. университетът е получил положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация на проекта си за откриване на специалността от регулираните професии „медицинска сестра” с четиригодишен срок на обучение.
    С Решение от 13 март 2014 г. Акредитационният съвет на агенцията е дал и редовна програмна акредитация на същата специалност.
    Във факултет „Обществено здраве и здравни грижи” ще преподават 46 души на основен трудов договор, като хабилитираните лица ще водят 81 на сто от лекционните курсове за специалността „медицинска сестра” и 79 на сто от лекционните курсове за специалността „медицинска рехабилитация и ерготерапия”, с което се осигурява съответствие с изискванията на чл. 26, ал. 1 от Закона за висшето образование.
    За провеждането на необходимата клинична практика на студентите от факултета университетът е сключил договори с три акредитирани за обучение на медицински специалисти многопрофилни болници за активно лечение на територията на гр. Бургас, също и със специализираната болница за рехабилитация – Бургаски минерални бани – както и с Дома за медико-социални грижи за деца „Вяра, надежда и любов”.
    Проектът за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” се подкрепя от областната управа на област Бургас и от кметството на община Бургас. За нуждите на звеното със средства на университета и с помощта на общината се доизгражда самостоятелна четириетажна сграда на територията на висшето училище.
    Определеният от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на специалността „медицинска сестра” за висшето училище е 80 студенти, средно по 20 годишен прием, и 120 студенти за специалността „медицинска рехабилитация и ерготерапия”.
    Според Решение № 293 на Министерския съвет за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти за 2014 г. – 2015 г. за специалността „медицинска сестра” е определен прием за 40 студенти, което е съгласувано с искането на Министерството на здравеопазването за увеличаване приема по тази специалност, а за „медицинска рехабилитация и ерготерапия” е определен прием за 30 студенти. Приемът на студенти в новия факултет ще бъде в рамките на определения за университета институционален капацитет, така че откриването на звеното няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.
    Имаме постъпила одобрена финансова обосновка от министъра на финансите, както и пред мен е решението на Министерския съвет № 274 от 08.05.2014 г., с което ви предлага проекта за откриване на настоящото основно звено в структурата на университета „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас.
    Благодаря ви.

    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, госпожо Фъртунова.

    Представителите на Министерството на здравеопазването биха ли искали да подкрепят или да оспорят нещо в становището?
    Заповядайте, господин заместник-министър Славов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЧАВДАР СЛАВОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми дами и господа народни представители, председатели на съсловни организации и гости!
    Аз ще си позволя да споделя мотивите за това решение.
    Както е известно, тук са ректорът и деканът на университета „Проф. д-р Асен Златаров” в Бургас. От 1950 г. съществува училище за медицински сестри в Бургас, което е дало на държавата ни над 10 000 – 13 000 или колко са точно – медицински сестри. По-късно училището прераства в колеж, който е в рамките на университета „Проф. д-р Асен Златаров”. Но след 2005 г., когато България възприема европейските стандарти в резултат на Болонската конвенция от 1999 г., медицинските сестри трябва да бъдат висшисти, бакалаври и да учат във висше училище.
    Затова фактически със закъснение се предлага това решение – да се създаде факултет по „Обществено здраве”, в който по направление „Здравни грижи” да учат и медицински сестри, и специалисти по здравни грижи, което да откликне на нуждите на здравеопазването в България. Както знаете, те са много сериозни. Последната статистика говори, че ние се отличаваме съществено от състоянието на съотношението лекар – медицинска сестра, да го наречем, в Европа, което е 1 : 2,5, а при нас е 1 : 0,92.
    Затова имаше и решение на Министерството на здравеопазването и на Министерския съвет реципрочно да се увеличи броят на специалистите по здравни грижи, сиреч – медицинските сестри - със 140 и 40 рентгенови лаборанти по държавна поръчка.
    Разбира се, по-късно бяха предложени и актувани и лекарските асистенти. За парамедиците има такива 100 места. С това, образно да кажем, да запушим една дупка в системата.
    Надяваме се, че традицията, която имат в Бургаския университет с образователната система на тази степен, те обучават и други специалисти там – рехабилитатор, ерготерапевт - има своето място и се подкрепя изключително силно и от община Бургас. Така че мисля, че е нещо, което се случва надпартийно в името на здравето на българите.
    Благодаря.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, господин заместник-министър.
    Уважаеми колеги, искам да ви информирам, че днес наши гости са проф. дтн. науки Петко Петков, ректор на университета „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, проф. д-р Мими Стойчева – изпълняващ длъжността ръководител катедра „Здравни и социални грижи”.
    Заповядайте, имате думата, ако желаете, разбира се.
    Заповядайте, проф. Петков.
    ПЕТКО ПЕТКОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми дами и господа народни представители, имам удоволствието да присъствам на вашето заседание и да пледирам за едно положително решение, тъй като университет „Проф. д-р Асен Златаров” е един вече достатъчно улегнал университет. Скоро чествахме 50 години.
    Ние в момента имаме три факултета и три колежа. Обучението, както казаха преди мен изказващите се, в областта на специалностите, за които пледирахме за новия факултет, имаме традиции в това обучение. Нашите кадри вече повече от 50 години задоволяват местната необходимост, основно местната необходимост, в гр. Бургас.
    Всички знаете, че Бургаският окръг е един от най-големите окръзи в България. Ние имаме много голяма площ, която в момента се използва и за почивка, за отдих както на българи, така и на чужденци и през последните години отливът, който се получава, от такива кадри, които основно заминават за чужбина, доведе до недостиг на такива кадри.
    Затова местното държавно ръководство подкрепя нашата инициатива. Ние имаме вече достатъчно квалифицирани кадри, с които да обучаваме, имаме база. Направихме нов архитектурен план и строим в момента една – както казаха от Министерството на здравеопазването – една четириетажна сграда, която ще задоволи изцяло нуждите на новия факултет.
    Не бива да забравяме, че в Бургас има вече няколко болнични заведения, които са перфектно обзаведени. Те са държавни и частни здравни заведения, които също се нуждаят от кадри и дълги години ползват наши кадри. Няма седмица, когато аз не съм подписвал сертификат за Европейския съюз, сертификат за излизане на такива кадри в чужбина.
    Трябва да се направи така, че не само да ги обучаваме, но и тези кадри да остават и в България. Много от нашите възпитаници работят в чужбина, което е жалко.
    Благодаря ви за вниманието и се надявам да бъдете така честни, откровени, ако имаме някои недостатъци, които сте установили в нашите заявки, сега да ни ги кажете, за да ги вземем предвид, за да можем да си оправим окончателно нашата дейност, за която пледираме.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, проф. Петков.
    Уважаеми народни представители, гости, имате думата.
    Доктор Милева, заповядайте.
    ГАЛИНА МИЛЕВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаема госпожо председател, господин заместник-министър, доц. Фъртунова, гости, колеги! Като представител на 2.Многомандатен избирателен район и аз искам да дам малко пояснение относно цялата процедура.
    Това беше една кауза, зад която застанахме абсолютно всички народни представители от Бургаския регион, независимо от политическата ни принадлежност. Това започна още в 41-то Народно събрание и почти беше финализирана процедурата, която, мисля, че всички знаете, е доста тромава и дълга. Така или иначе, поради ред обстоятелства се наложи да бъде завършена и да бъде гласувана от тази комисия, в този състав, от 42-то Народно събрание, което за мен е много показателно, защото преди малко бяхме и в Комисията по образование и наука, предполагам, че и тук ще гласуваме по този начин, независимо от политическата принадлежност абсолютно всички колеги да се обединим около такива добри каузи и да дадем едни добри послания за бъдещето на България.
    Благодаря на Министерския съвет, благодаря на Министерството на образованието и науката и на Министерството на здравеопазването, благодаря и на всички колеги, които ще подкрепят разкриването на медицинския факултет в Бургас, защото днес ще бъде един добър ден за бургаската общественост.
    Благодаря ви, колеги.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Един добър ден за бургаската общественост – предполагам, че в този дух ще бъде и следващото изказване.
    Заповядайте, господин Семир Абу Мелих.
    СЕМИР АБУ МЕЛИХ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми господин заместник-министър, уважаеми народни представители! Аз лично много се вълнувам, моята колежка д-р Милева – също. Днес е много светъл момент за Бургас. Много светъл момент!
    Образованието е капиталът, в който ние трябва да инвестираме. Това е бъдещото на нашите деца. Аз ще имам възможност, а вие – също, да дадем едно светло бъдеще на много, много хора.
    Искам да благодаря също на - светла му памет - господин Михайлевски. Той също помогна в рамките на този мандат. Заради всички пречки, които преодоля, трябва да се спомене човекът. Много помогна. Помогнаха народните представители от всички политически сили, народните представители от миналия мандат също помогнаха. Затова се обръщам към Комисията по здравеопазването - много поздрави ви изпращат всички бургазлии, всички общински съветници, кметът, областният управител. Господ здраве да ви дава.
    Да знаете, че една от пречките толкова много време да не се уреди този въпрос, беше винаги темата: ама ще бъде ли качествено образование.
    Затова се обръщам към ръководството. Трябва всяко лято да каните тази комисия в Бургас, да проверява факултета, да провери качеството на лечение, за да могат да се оправдаят очакванията.
    Благодаря ви. Господ здраве да ви дава. Мерси.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Много обръщения имаше към Господ.
    Проф. Маркова, заповядайте, имате думата.
    СТАНКА МАРКОВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми господа заместник-министри, уважаеми дами и господа народни представители! Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи не само подкрепя, но и адмирира и счита за закъсняло разкриването на факултет по „Обществено здраве” специално в частта подготовка на медицински сестри и рехабилитатори.
    Мисля, че няма човек тук в залата, който да не е наясно какво е дереджето ни с медицинските сестри специално. Аз само искам да добавя, че като член на Комисията по акредитация към Министерството на здравеопазването съм удивена, че престижни частни болници, които претендират за отлична оценка, имат по 65 лекари и 35 медицински сестри, като половината от тях или са в пенсионна възраст, или им е второ работно място. Така че положението е трагично.
    В това отношение мисля, че приемът на медицински сестри трябва да бъде максимално увеличен и максимално много за всички региони, в които имаше колежи, всъщност трябва или като филиали, или като факултети да се върне обучението на медицински сестри, защото скоро си направих една равносметка, уважаеми господа заместник-министри на здравеопазването – извинявам се – 20 вида професии по здравни грижи се задават да разкрием – какви ли не асистенти, които не са регулирани медицински професии в Европейския съюз. В Европейския съюз регулирани професии в медицината са акушерките и медицинските сестри и у нас вече – в България – рехабилитаторите, лаборантите и т.н. Но в Европейския съюз това са. И всички тези профилировки, които ние правим по отделни професии, там са сестри, които се профилират в бърза помощ, спешна помощ, а парамедиците не са медицински лица и те обикновено нямат образование, а имат професионално обучение и тяхната основна задача е да закарат болния жив до болницата. Те не са фелдшерите, за които си мислят, че ще бъдат.
    Така че много съжалявам, че използвам тук трибуната, за да открехна, че ние накрая ще се окаже, че имаме 20 вида професии, които ще се чудим как да ги направим регулирани и медицински, каквато вероятност се задава, а знаете, че огромен проблем са рехабилитаторите и ерготерапевти, кинезитерапевти и т.н.
    Колкото повече факултети разкриваме по обществено здраве и повече специалисти обучим, толкова по-добро ще бъде здравеопазването ни.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, проф. Маркова.
    Доктор Емил Райнов, заповядайте. Имате думата.
    ЕМИЛ РАЙНОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо председател! Господин заместник-министър, проф. Петков, гости, колеги! От името на парламентарната група на БСП заявявам, че и ние подкрепяме проекта. Използвам думата и аз да се включа, за да не изпаднем в ситуацията като вчера, когато напълно единодушно подкрепихме Закона за военноинвалидите и накрая останах с впечатлението, че само двама души не се изказахме по темата.
    Понеже това наистина е нещо много хубаво, с мъничко ревност към 2.Многомандатен изборен регион, прииска ми се и аз да бъда от там, предлагам да преминем към гласуване.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, доктор Райнов.
    От името на парламентарната група на Движението за права и свободи декларирам, че ние ще подкрепим това решение. Безспорна е нуждата не само на Европа от такива кадри. За съжаление някой трябва да каже каква е статистиката, колко от тези специалисти директно заминавам за работа там. Но безспорна е и нуждата на целия Югоизточен район, не само на Бургас, от подобни кадри не само в лечебните заведения, но и в специализираните болници за рехабилитация, които съществуват там.
    Така че това е нещо, което е безспорно.
    Имаше предложение да преминем към гласуване.
    Има ли други, които искат да вземат думата?
    Заповядайте, проф. Маркова.
    СТАНКА МАРКОВА: Две думи само, просто пропуснах, а исках да ги кажа. Днес е светъл ден за българското здравеопазване и за пациентите, не само за Бургаския регион.
    Благодаря.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: За всички пациенти, разбира се.
    Заявихте желание за изказване. Моля, заповядайте и се представете за протокола.
    ЯНА ВАНГЕЛОВА: Казвам се Яна Вангелова, заместник-председател на Национално представителство на студентските съвети.
    Уважаема госпожо председател, уважаеми господин заместник-министър, уважаеми дами и господа народни представители, господин ректор! Изразявам мнението на Национално представителство на студентските съвети в подкрепа на създаването на този факултет.
    Но искам да се изкажа и от името на Студентския съвет към Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, който представлявам в Националната студентска организация.
    Ректорското ръководство успя да въвлече в тази кауза и студентите, като наистина цялата студентска общност на университета активно подкрепя създаването на този факултет и много ще се радвам, ако и вие го подкрепите.
    Благодаря.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви. Вашето мнение също беше важно. Това е без коментар.
    Уважаеми колеги, гости, преминаваме към гласуване.
    Моля, гласувайте проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесен от Министерския съвет на 09.05.2014 г.
    Моля, гласувайте.
    Гласували: „за” – 16, „против” и „въздържали се” – няма.
    Решението за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, № 402-02-4, внесено от Министерския съвет на 09.05.2014 г., се приема.
    (Ръкопляскания.)
    Заповядайте, господин проф. Петков.
    ПЕТКО ПЕТКОВ: Благодаря, благодаря на всички, благодаря на двете министерства, които подкрепиха единодушно проекта, благодаря и на народните представители, които подкрепиха днес този проект.
    Днес наистина е един много важен ден за бургаската общественост и за академичната общност.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. НИГЯР ДЖАФЕР: И за нас е важен денят.
    Хубав ден на всички оттук нататък.
    Закривам заседанието на Комисията по здравеопазването.
    (Закрито в 15,30 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Нигяр Джафер)


    Стенограф:
    (Божидарка Бойчева)
    Форма за търсене
    Ключова дума