КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
18/07/2013
Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. .
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. .
На свое редовно заседание, проведено на 18.07.2013 г. под ръководството на г-н Джевдет Чакъров – заместник-председател на Комисията и на заседание, проведено на 25.07.2013 г. под ръководството на председателя – г-н Петър Курумбашев, Комисията по околната среда и водите, разгледа Проект за решение за приемане на Годишен доклад за национална сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. и разпределен на 05.07.2013 г. на десет постоянни комисии към Народното събрание.
Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г. се предлага за приемане от Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и т. 157 от Стратегията за национална сигурност на Република България, приета с Решение на Народното събрание от 25 февруари 2011 г. (ДВ, бр. 19 от 2011 г.)
На заседанието на 18.07.2013 г. присъстваха: от Министерството на околната среда и водите – г-жа Искра Михайлова – министър, от Министерството на регионалното развитие - г-жа Десислава Терзиева – министър и г-н Добромир Симидчиев – зам.-министър както и представители на не - правителствени организации.
Заседанието беше открито от заместник - председателя на Комисията по околната среда и водите, който представи присъстващите гости и обяви дневния ред, който се прие от членовете на Комисията.
Поради липса на представители на вносителите, проектът за решение и мотивите за неговото внасяне бяха представени накратко от г-н Д. Чакъров, който обърна по-съществено внимание на дейностите в доклада , касаещи Комисията – политиките по опазване на околната среда и водите, допълнен от г-жа И. Михайлова, която припомни неговото приемане под нейното председателство на комисията, подчертавайки важността на факта, че опазването на околната среда и човешкото здраве са намерили място в доклада за националната сигурност.
Докладът има за цел да представи състоянието на националната сигурност, основните тенденции в рисковете, опасностите и заплахите, както и предприетите от правителството на страната действия по тяхното предотвратяване, овладяване и преодоляване на последствията от тях.
Главните цели на съвременната политика за сигурност, произтичащи от Стратегията за национална сигурност на Република България са гарантирането на общочовешките ценности, като свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и толерантност, както и правата на човека и неговата сигурност във всяко отношение, включително по отношение на околната среда, защита на конституционното устройствдо, националната и държавно удинство, благополучие и просперитет на нацията.
В доклада, наред с традиционните аспекти на националната сигурност – отбрана, външна политика, външна сигурност и разузнаване са включени и нови– екологични, вкл. по отношение на сигурността в отношенията човек-природа, като е загатнато все по-силното влияние на новите компоненти върху сигурността на държавата и отделния гражданин, а чрез това и върху качеството на живот на хората.
Като основни рискове за екологичната сигурност през 2011 г. са посочени замърсяванията на въздуха, почвите и водите. Правилно е подчертана нереформираността на водния сектор и изоставането в изграждането на регионалните системи за битови отпадъци. Правят се опити и за изготвяне на нова стратегия за развитие на водния сектор, с очаквания за решаване на най-важните проблеми. Подчернато е и това, че Министерството на околната среда и водите води националната политика по околна среда, но не всичко е в техни ръце – тази екологична политика зависи и от прилагането на стандартите и изискванията за опазване на околната среда и водите от бизнеса, както и от единодействието на местните власти и екологичната култура на всеки гражданин.
В доклада са представени оценките на ведомствата, които изпълняват непосредствени задачи за защита на националната сигурност и за реализиране на националните интереси, като са очертани основните тенденции в сферата на сигурността в национален и международен мащаб. Чрез доклада се прави опит за постигане на по-висока степен на информираност на гражсданите, техните организации и обществото като цяло за реализиране на стратегията за сигурност през отчетната и следващите години.
Основните изводи за състоянието на националната сигурност през 2011 г. съгласно доклада се заключават в това, че средата за сигурност запазва в преобладаваща степен положителните си характеристики във вътрешен и международен аспект, като институциите на държавната власт и държавно управление са провеждали ефективна политика за защита на националната сигурност и за гарантиране на националните интереси, при повишено участие на гражданите в обсъждането на различни аспекти на националната сигурност, което дава основание на вносителите да предложат на Народното събрание да пиеме Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г.
След откриването на дебата от председателстващия заседанието на комисията , отношение взеха: н.п. Любомир Владимиров, който изрази становище, че въпросите по екологичната сигурност са доста повърхностно засегнати в доклада и отправи препоръка към МОСВ за изготвяне на национална стратегия за екологична сигурност и г-жа Искра Михайлова, която благодари за предложението и обърна внимание, че трябва да има такива секторни стратегии и ще се работи в тази насока.
Г-н Чакъров отправи покана за други изказвания, след което благодари на участниците и прекрати дискусията.
След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите, с 9 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се”, подкрепи проекта за решение.
На заседанието, проведено на 25.07.2013 г., н.п. Борис Цветков – зам.-председател на Комисията, обоснова необходимостта от прегласуване и отхвърляне на предложения проект за решение, вече направено в другите комисии, които са го разгледали.
След проведеното прегласуване, Комисията по околната среда и водите с 9 гласа „против”, без „за” и „въздържали се” не подкрепи проекта за решение и изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение за приемане на Годишен доклад за национална сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. и същият да бъде отхвърлен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ