Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
25/07/2013

    Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България за 2012 г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04. 2013 г. .
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите



    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България за 2012 г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04. 2013 г. .

    На свое заседание, проведено на 25 юли 2013 г., Комисията по околната среда и водите под ръководството на г-н Петър Курумбашев – Председател на Комисията, разгледа Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България за 2012г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04. 2013г. и разпределен на 16.07.2013 г. на дванадесет постоянни комисии към Народното събрание.
    Докладът за дейността на омбудсмана на Република България за 2012г., се предлага на Народното събрание на основание чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана.
    Заседанието беше открито от председателя на Комисията по околната среда и водите, който обяви дневния ред, приет единодушно от членовете на Комисията.
    Докладът беше представен накратко от г-н П. Курумбашев, който обърна по-съществено внимание на дейностите, касаещи Комисията – опазване на околната среда и водите, изпратено като справка предварително на членовете от комисията.
    Докладът има за цел да представи жалбите и сигналите до омбудсмана, както и предприетите от негова страната действия по информиране и препоръки до съответните институции за решаване на конкретни проблеми на гражданите на страната. Тревожно звучи констатацията, че голяма част от хората са загубили вярата в справедливостта на своята държава, което налага незабавното поемане на отговорността и връщане на доверието на гражданите в държавността.
    В доклада е посочено, че през 2012 г. гражданите, неправителствените организации и обществеността са показали, че могат да играят много по-съществена роля при вземането на решения, свързани с околната среда и политиките за нейното опазване. Протестите, екологосъобразният подход към уникалното природно богатство на страната и интересът към „зелените” инициативи направиха хората съпричастни с проблемите по опазване на околната среда и рационалното използване на природните ресурси, при зачитане на обществения интерес. Жалбите през 2012 г. в тази сфера са 55 на брой, свързани с безстопанствени кучета и защита на хора и животни, с решения за предоставяне на концесии за добив на подземни богатства и последващ контрол с посочване на конкретни примери за добив на инертни материали, жалби за превишени нива на шум, жалби срещу изграждане на регионални депа за битови отпадъци, сечи на гори и др. Посочени са и случаите на самосезиране на омбудсмана, например след някои излъчвания по медиите.
    Докладът представя констатации и препоръки в областта на опазването на околната среда, като е посочено, че принципът в контролната дейност на регионалните инспекции по околната среда и водите за извършване на комплексни проверки дава положителни резултати. Положени са усилия и по отношение иформираността на гражданите за контролната дейност, чрез публикуване на отчети на интернет страниците на инспекциите и министерството. Констатирани са случаи при които местната власт не извършва необходимия контрол по Закона за добив на подземни богатства.
    След направените констатации и в защита на правото на гражданите на чиста околна среда, омбудсмана препоръчва: компетентните държавни институции да работят в тясно сътрудничество с общините и да оказват съдействие при спазване на екологичното законодателство ; местните органи да полагат усилия за постигане на нормите за опазване на околната среда, при зачитане на обществения интерес; да се засили контролът при добива на подземни богатства, без компромиси във вреда на околната среда и чрез законодателни промени да се гарантира ефективния контрол при изпълнение и въвеждане в експлоатация на базови станции за комуникация.
    В доклада се отчита и необходимостта от Национална програма за справяне с кризата с безстопанствените животни.

    След откриването на дебата от председателя на Комисията, отношение с кратки коментари взеха н.п. Д. Чакъров и н.п. П. Курумбашев.
    Председателят на Комисията отправи покана за други изказвания, след което благодари на участниците и прекрати дискусията.
    След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите, с 9 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се”, единодушно подкрепи представения доклад и изразява следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2012г., № 361-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 01.04. 2013г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума