КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
12/02/2014 първо гласуване
Проект за Решение за предприемане на неотложни мерки за опазване на Природен парк „Странджа” от масово застрояване и за гарантиране на устойчивото развитие на района на Странджа, № 454-02-13, внесен от ЛИЛЯНА ПАВЛОВА НИКОЛОВА и група народни представители на 05.02.2014 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
С Т А Н О В И Щ Е
ОТНОСНО: Проект за Решение за предприемане на неотложни мерки за опазване на Природен парк „Странджа” от масово застрояване и за гарантиране на устойчивото развитие на района на Странджа, № 454-02-13, внесен от ЛИЛЯНА ПАВЛОВА НИКОЛОВА и група народни представители на 05.02.2014 г.
На 12.02.2014 г., Комисията по околната среда и водите, под ръководството на председателя н.п. Петър Курумбашев, проведе извънредно заседание на което разгледа и обсъди Проект за Решение за предприемане на неотложни мерки за опазване на Природен парк „Странджа” от масово застрояване и за гарантиране на устойчивото развитие на района на Странджа, № 454-02-13, внесен от ЛИЛЯНА ПАВЛОВА НИКОЛОВА и група народни представители на 05.02.2014 г.
На заседанието от страна на Министерството на околната среда и водите присъстваха: г-н Атанас Костадинов – зам.-министър, г-н Михаил Михайлов – директор на „Национална служба за защита на природата и г-н Бойко Малинов – директор на „Превантивна дейност”; от Министерство на регионалното развитие: г-жа Климентина Денева – гл.секретар, г-жа Лидия Станкова – директор на дирекция „Устройствени планове и национална експертиза ИПГ” и г-жа Стоянка Илова – гл.юристконсулт в правна дирекция, както и представители на медии.
Г-н П. Курумбашев откри заседанието, представи гостите и обяви предложения дневен ред, който се прие единодушно от членовете на Комисията. От името на вносителите н.п. Лиляна Павлова представи проекта за решение и мотивите за това, в които вносителите са загрижени за съдбата па Природния парк „Странджа”. Те са обезпокоени от промяната на позицията на МОСВ, вземане на решение за реализация на проекта без ЕО и бездействието на правителството и равнодушието му към общественото мнение.
В проекта на решение се предлагат конкретни стъпки, със срокове за тяхното изпълнение. Предлага се също ангажиране на Парламента с проследяване на правителството по гарантиране на защитата на Природния парк и за подкрепа на местното население с конкретни действия.
Г-жа Павлова изрази задоволство, че след предложения проект за решение, двете министерства са предприели конкретни стъпки за последните два дни: заповеди за изменение на ОУП с извършване на ЕО и Заповед за прекратяване реализацията на ОУП на Царево. Тя посочи, че имат предложения за актуализация и редакция на Проекта за решение и готовност за постоянен контрол на действията на правителството.
Председателят даде думата за становища и изказвания, като отношение взеха: г-жа Кл. Денева, която посочи, че е в действие Заповед за изготвяне на ОУП за цялата територия, с допълнения и изменения на плана за Царево, съгласувано с други ведомства и изискване за ЕО, като част от проекта. Тя даде отговори на всичките точки от проекта за решение. Г-н А. Костадинов посочи, че отчитайки гражданските позиции и чувствителност на въпроса, от вчера има Заповед на Министъра на ОСВ за спиране на изпълнението на ОУП на Царево. Той обърна внимание, че частта от плана засяга от 0,4 до 0,6% от парка „Странджа”, а над 60% от плажната ивица не попадат в него. Извършването на ЕО е задължително, като МОСВ подкрепя всяка инициатива за опазване на НП „Странджа”; н.п. Ив. Василева, подкрепяйки внесения проект за решение, отчете положително извършеното от министерствата, но смята, че трябва да има такъв инструмент за увереност на жителите и НПО. Смята, че има еволюция в действията на МОСВ, макар и под въздействие и на писмо от ЕК. Според нея липсва реална подкрепа за устойчиво развитие на общините в района, които се ръководят от ГЕРБ; н.п. Г. Свиленски, който обърна внимание на нереалните срокове в проекта за решение, обяви подкрепата си за действията на министерствата и предложи процедура по гласуване; н.п. Ст. Ангелов, изказвайки подкрепа на становището на г-н Свиленски; н.п. И. Узунова предложи да се чуят предлаганите от н.п. Л. Павлова редакционни поправки; н.п. М. Теохаров, който посочи липсата на сериозни мотиви и грешки в проекта; председателят П. Курумбашев даде думата на н.п. Л. Павлова за представяне на редакцията на проекта, която ги изчете пред Комисията; н.п. Б. Цветков, който изрази становище, че такива изслушвания е трябвало да се направят още по времето на г-жа Павлова като министър.
Председателят на Комисията по околната среда и водите прикани към други изказвания и становища, след което закри дискусията и предложи да се гласува:
1.прекратяване на дискусията, подкрепено с 9 гласа „за”, 5 „против” и 1 „въздържал се”;
2 предложените редакционни промени в проекта за Решение, отхвърлени със 7 гласа „за” и 9 „против”
След проведеното гласуване, Комисията с 9 гласа „за”, 7 „против” и без „въздържал се” не подкрепи проекта за решение и прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание на Република България да не приеме предложения проект за Решение за предприемане на неотложни мерки за опазване на Природен парк „Странджа” от масово застрояване и за гарантиране на устойчивото развитие на района на Странджа, № 454-02-13, внесен от ЛИЛЯНА ПАВЛОВА НИКОЛОВА и група народни представители на 05.02.2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
Петър Курумбашев