Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
16/01/2014
    1. Разглеждане и обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, №302-01-51, внесен от МС на 12.12.2013 г.
    2. Изслушване на информация от МОСВ за степента на подготовка на ОП „Околна среда“ за периода 2014г.-2020 г.
    3. Представяне на приоритетите за работата на МОСВ за 2014 г.
    4. Блиц контрол.
    ПРОТОКОЛ
    № 10

    На 16 януари 2014 г. от 14.30 часа в зала 456 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите.
    Списъци на присъстващите народни представители и гости се прилагат. Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Разглеждане и обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, №302-01-51, внесен от МС на 12.12.2013 г.
    2. Изслушване на информация от МОСВ за степента на подготовка на ОП „Околна среда“ за периода 2014г.-2020 г.
    3. Представяне на приоритетите за работата на МОСВ за 2014 г.
    4. Блиц контрол.
    5. Разни..
    * * *
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Здравейте, уважаеми колеги. Откривам днешното заседание на Комисията по околна среда и води.
    Първо да се поздравим с Новата година, да си кажем традиционното „за много години и да пожелаем спорна работа както на комисията, така и на Народното събрание и да ви представя проекта за дневен ред, както и присъстващите на заседанието. Разбира се, вие го и мате проекта, но ще ви го прочета.
    1. Разглеждане и обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, който е внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013г.; 2. Изслушване на информация от МОСВ за степента на подготовка на ОП „Околна среда“ за периода 2014-2020 г. – нещо, което бяхме поели като ангажимент да се направи като изслушване още в миналата година.; 3. Представяне на приоритетите за работата на МОСВ за 2014г.; 4. Блиц контрол – съгласно парламентарния правилник, винаги първото заседание на комисията е блиц контрол. 5. Отбелязваме и точка „Разни“.
    Дали имате коментари и предложения по дневния ред, колеги? Не виждам. Тогава моля който е съгласен с дневния ред, да гласува. Благодаря ви.
    Гласуване: за – 12, против няма, въздържали се няма.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Приет е дневният ред.
    Искам да ви представя присъстващите на заседанието. По ред на назначаване на заместник-министрите на околна среда и водите: г-н Чавдар Георгиев, заместник-министър, г-н Дин Онбаши – заместник-министър, г-н Атанас Костадинов – заместник-министър, г-н Спиридон Александров – изпълнителен директор на дирекция „Кохезионна политика за околната среда“ и г-жа Соня Панайотова, която е парламентарен секретар на МОСВ, която вие добре познавате.
    Също така са поканени колеги от Министерството на икономиката и енергетиката, тъй като първата точка е свързана със законопроекта, който по принцип комисията, която е водеща, е за икономика и енергетика, но така или иначе, каним водещото министерство, в случая Министерството на икономиката и енергетиката и гостите от това министерство са: г-жа Светлана Срансова – директор на дирекция „Природни ресурси и концесии“, г-жа Ивелина Михайлова – ст. инспектор в дирекция „Природни ресурси и концесии“ и г-н Станислав Станков – главен инспектор в дирекция „Природни ресурси и концесии“.
    За точка 2 и следващите – 3 и 4 – към нас ще се присъедини и госпожа Искра Михайлова – министър на околната среда и водите.
    Ако няма нещо друго, да преминем към

    ТОЧКА ПЪРВА
    Разглеждане и обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, внесен от Министерски съвет през декември 2013 година

    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Законопроектът е разпределен на две комисии. Водеща е Комисията по икономика и енергетика. Ние сме спомагателна комисия в случая. Давам думата на г-жа Срансова да представи проекта от страна на министерството. Заповядайте.
    СВЕТЛАНА СРАНСОВА: Уважаеми народни представители, законопроектът за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства така, както е представен, съдържа две групи норми. Първата група са свързани с по-пълното и точно транспониране на Директивата относно управлението на отпадъците от минно-добивната индустрия. Втората група норми касае извършването на контрола по концесионни договори и договори за търсене и проучване на подземни богатства.
    През февруари 2013 г. в Министерството на икономиката и енергетиката тогава е получено писмо от Генерална дирекция „Околна среда“, в което се съдържат конкретни забележки относно транспонираната през 2008 г. Директива за минните отпадъци. Според становището на Европейската комисия, всъщност директивата не е транспонирана напълно, не е транспонирана точно и освен това с нормите в нашия Закон за подземните богатства не се изпълняват целите на директивата. Това наложи да се направи преглед и установихме, че констатациите на Европейската комисия всъщност са правилни. След това се назначи работна група, която изработи настоящия законопроект.
    Установихме, че част от неправилното транспониране се дължи на неточности в превода, друга част е на възприетия от нас подход за субсидиарно прилагане на общите правни норми, което обаче не се възприема от Европейската комисия, тъй като се счита, че това са много специфични отношения и е необходимо да я транспонираме допълнително. Така че това са първата част от промените, които предлагаме в Закона за изменение и допълнение.
    Втората част промени са свързани със стремежа ни да засилим ефективността на контрола по договорите за търсене, проучване и добив на подземни богатства, като сме предвидили някои норми, които касаят и подобряване на взаимодействието между органите, осъществяващи този контрол, а също така сме предвидили и изготвянето на наредба, в която в детайли ще се разпишат правилата, по които се извършва контролът на геолого-проучвателната и добивната дейност.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. Имате думата, колеги, за въпроси, за изказвания. Заповядайте, госпожо Василева.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря, господин председател, уважаеми колеги, всъщност вчера на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове коментирахме този законопроект и изложихме накратко нашите бележки. Аз по-скоро имам въпрос към представителите на Министерство на околната среда и водите какво е становището на министерството по този законопроект и съгласни ли са с ангажиментите, вменени на министерството чрез предложените текстове.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Аз също бих искал да чуя позицията на Министерство на околната среда и водите, защото аз видях доста текстове, които от гледна точка на опазване на околната среда и на гори и т.н. са, меко казано, притеснителни, така че бих искал да чуя и аз позицията на Министерство на околната среда и водите. Иначе бележките, които бих искал да изкажа и да направя, си запазвам правото след малко да ги представя.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Има ли други изказвания, преди представителите на МОСВ да отговорят и по-конкретни въпроси също към представителите на МОСВ? Заповядайте.
    СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин председател. По принцип заявих пред вас, но практиката е да се заяви пред всички. Тъй като ми се налага да напусна, ще гласувам както гласува госпожа Василева по законите.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Добре, други уточняващи въпроси и изказвания? Заповядайте, господин Георгиев.
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Благодаря, господин председател. Първо, позволете от името на моите колеги да поздравя всички народни представители и Вас като председател с Новата година и да и пожелая здраве, успехи и добра и ползотворна работа!
    По конкретния въпрос, за съжаление, не мога в момента да взема конкретно становище. Поне на мен не ми е известно ние да сме подготвяли позиция по този законопроект. Разбира се, в рамките само на ден-два ще ви представим писмено нашата позиция.
    ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: Господин председател, преди да започне дискусията, тъй като аз ще трябва да изляза за десетина минути до Комисията по бюджет и финанси, в която имам докладване, ако през това време има гласуване, ще Ви натоваря с моя глас да го упражните Вие.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Рискуваме накрая да гласуваме 6 на 7 само аз и госпожа Василева. Други изказвания? Господин Чакъров, искате ли думата? И госпожа Василева иска също думата. Заповядайте, госпожо Василева.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Господин председател, тъй като законопроектът, както стана ясно, е подготвен в резултат от получени бележки от Генерална дирекция „Околна среда“ към Европейската комисия, промените в закона се извършват единствено и само за целите да се приведат в съответствие текстовете с изискванията, свързани с минните отпадъци. Все пак това е една материя, която е свързана пряко с функциите, с отговорностите, с прерогативите на Министерство на околната среда и водите и предвид на това, че колегите, видно, не са запознати с текстовете, не разполагаме с официално становище, аз по-скоро бих предложила да отложим гласуването на този законопроект, докато получим официалното становище на министерството.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви за предложението. Заповядайте, господин Чакъров.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Господин председател, уважаеми колеги, госпожа Василева ме изпревари в процедурата, която в момента представи. Аз също предлагам да бъде отложено разглеждането по същество след презентацията, която направиха представителите на Министерството на икономиката и енергетиката. Ако позволите, съвсем накратко бих искал да кажа защо аз изразявам сериозни опасения.
    По принцип подкрепям изцяло текстовете, които транспонират и хармонизират нашето законодателство със съответните директиви, да не ги изброявам, но промените, които са в чл. 77, отпадането на ангажиментите за контрол или отмяната по отношение на рационалното използване на подземните богатства или текстовете, които предлагат изменения, а те са свързани с опазването на земните недра чрез рационалното използване на подземните богатства, за мен няма логика да бъдат направени тези промени в чл. 77 и това, което се предвижда в чл. 78, в никакъв случай не компенсира отпадането на тези текстове. Но може би е коректно да представя изцяло позицията когато провеждаме съответните разисквания. Остава въпросът обаче откъде идват тези предложения, след като те не са предвидени като цяло в рамката и бих насочил вниманието и за промените в чл. 83, където в работните проекти за търсене, проучване и добив и първична преработка на подземни богатства също трябва да отпаднат мерките за опазване на земните недра околната среда и културните ценности. За нас тук като еколози е важно да бъдат съблюдавани, прилагани и спазвани всички норми за опазване на околната среда. Аз в противен случай няма как да подкрепя една такава промяна – визирам изменение и допълнение на Закона за подземните богатства и също предлагам да бъде отложено разглеждането и гласуването на ЗИД на Закона за подземните богатства на настоящия етап без позиция от страна на МОСВ.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, господин Георгиев.
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Като се извинявам още веднъж, че не съм запознат с конкретни текстове от предлагания законопроект, принципно и предварително бих могъл да изразя и принципна позиция по отношение на така предложените текстове. Не би следвало да се приемат текстове, които елиминират ангажимента на съответните институции за опазване на подземните богатства и още повече, че такъв ангажимент има и в Конституцията, както и в чл. 18, така и в други текстове на Конституцията. Разбира се, ние ще изразим официална позиция по тези спорни текстове. Ако и министър Михайлова е на същото мнение, ще дадем съответни предложения.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Аз само ще спомена, че този дневен ред е публикуван преди 72 часа и представителите на Министерство на околната среда и водите знаят добре, че това е точка първа от дневния ред. Надявам се, че поне 72 часа, ако не повече, са достатъчни да се подготви едно становище на министерството, още повече, че така или иначе, това е законопроект, който е на вниманието на Народното събрание поне един месец, откакто е внесен, така че в случая исках само това да отбележа; иначе съм длъжен да подложа на гласуване предложението. Заповядайте, господин Теохаров.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господа заместник-министри, дами и господа, аз също имам бележки. Няма да ги излагам сега, но ме интересува следното. Има ли поставен срок за приемане на тези изменения, тъй като ако има поставени срокове, ние трябва да ги знаем и оттук нататък как ще процедираме по приемането на този законопроект. Въпросът ми е към двамата заместник-министри.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Не виждам смисъл от това, да се дискутира дали има някакъв срок или не или представителите на Министерството на икономиката и енергетиката ще вземат отношение? Заповядайте
    СВЕТЛАНА СРАНСОВА: Всъщност в средата на ноември миналата година ни уведомиха, че процедурата в нейната информационна фаза се закрива и ще се инициира процедура за нарушение на законодателството, така че ние сме в наказателна процедура. Колкото по-бързо се приеме, толкова по-добре, защото доколкото знам, санкциите са на ден, така се изчисляват. Така че искам да кажа, че вече сме закъснели.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Следващият въпрос е защо не е реагирано досега,с лед като са минали вече два месеца?
    СВЕТЛАНА СРАНСОВА: Той беше включен в Министерски съвет преди това, в началото на ноември, разгледан е от Министерски съвет, така че това съобщение дойде след като внесохме законопроекта в Министерски съвет.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Ако няма други изказвания, поставям на гласуване предложението на г-жа Василева да бъде отложено гласуването по тази точка до представянето на становище от страна на Министерство на околната среда и водите, което се надявам, че ще стане най-бързо. Имайте предвид, че иначе ще забавим целия законодателен процес, тъй като са само две комисии, които дават становища. Другата комисия е Комисията по икономика и енергетика. Сега заради нас например няма да влезе в зала този законопроект.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Моля за извинение, че зарази Министерство на околната среда и водите ще се забави процесът. Няма да бъде проблем да дадем становището на министерството в рамките буквално на два работни дни, още утре, тъй като законопроектът е съгласуван в рамките на законодателната процедура на съгласуване в Министерски съвет и е било представено становище на Министерство на околната среда и водите. В момента нямаме готовност да го предоставим на комисията, но можем да предоставим становището буквално в рамките на следващия ден, което сме дали по законопроекта в процедурата за Министерски съвет.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Така или иначе, поставям на гласуване предложението на г-жа Василева. Моля който е за, да гласува.
    Гласуване: за – 15, против няма, въздържали се няма.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Както виждате, единодушно го отлагаме.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Господин председател, едно уточнение, предлагам да направим извънредно заседание на комисията по първата точка, след като се представи становището, макар и кратко, в Народното събрание.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Вие го предлагате, така ли?
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Да.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Добре, ще имам предвид, че има такова предложение.


    ПО ТОЧКА ВТОРА:
    Изслушване на информация от Министерство на околната среда и водите за степента на подготовка на оперативна програма „Околна среда“ за период 2014-2020 година

    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, госпожо министър, за информацията.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Господин председател, ако позволите само няколко въвеждащи думи, след което ще дам думата на ръководителя на управляващия орган на оперативната програма господин Спиридон Александров да представи варианта на оперативна програма, който се разглежда в момента. Искам само да въведа народните представители в това, че бяха получени коментари на Европейската комисия по втория вариант на оперативната програма, който беше изпратен през месец ноември. Получихме коментари, които са предварителни, неофициални, тъй като не е сключено споразумението и не е приключена процедурата за договаряне на споразумението между България и Европейската комисия. Тези коментари са работни коментари, изключително важни са за оперативната програма, тъй като те насочват работата ни за бъдещия период от не повече от един месец, в който да направим необходимите корекции и да продължим процедурата на договаряне на програмата със службите на Европейската комисия в паралел с договаряне на споразумението за партньорство, тъй като и службите на комисията подчертават, че всички коментари, които са дадени по оперативната програма, са в синхрон и трябва да се разглеждат в контекста и на коментарите, които се дават по споразумението за партньорство. Така че изложението, което ще видите днес, е на база изпратения втори вариант на оперативната програма и коментарите, които са получени по оперативната програма, тоест, последен етап, на който работим в момента. Моля да изслушаме господин Александров, който което представи оперативната програма.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, господин Александров.
    СПИРИДОН АЛЕКСАНДРОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, госпожо министър, господа заместник-министри, имате материала, който ще представя. Той е съсредоточен в три посоки: приоритети на следващата оперативната програма, също така хронология на представянето на оперативната програма пред Европейската комисия, получаването на коментари, тяхното отразяване и последна информация относно предприетите стъпки в резултат от получените втори коментари.
    Основните принципи на оперативна програма „Околна среда“ са както и на оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 година. Те са свързани с финансиране основно за изпълнение на законодателните ангажименти. Това са ангажименти по изисквания на европейското законодателство, устойчиво развитие, свързано с ресурсна ефективност и подобряване на околната среда с особено внимание върху решения, изискващи по-малко инвестиционни и експлоатационни разходи, разбира се, устойчивост на инвестициите, тоест, гарантиране дългосрочност на направените инвестиции. въвежда се и регионалният подход за постигане на устойчивост във водния сектор, както и изграждане на регионални интегрирани системи за управление на отпадъците. Това са приоритетите в сектор „Води“ така, както сме ги представили пред Европейската комисия.
    На първо място, това е изграждане на ВиК инфраструктура в агломерации с над 10 хиляди еквивалентни жители и с над 2 хиляди еквивалентни жители. Основната дейност, която се предвижда в програмата и основният приоритет предвид изискванията на европейското законодателство, това е изграждане на нови или реконструкция на съществуващи съоръжения за пречистване на отпадните води и, разбира се, съоръжения, подпомагащи функциноирането на ВиК системите като главни довеждащи и отвеждащи колектори, при необходимост изграждане на канализационни помпени станции, изграждане на нова канализационна мрежа при наличието на действаща пречиствателна станция.
    Подмяна на съществуваща канализационна мрежа, когато тя пречи на експлоатацията на пречиствателната станция или замърсява подземните води - това е в случаите, когато е изтекъл експлоатационният срок или има други недостатъци.
    Подмяна на канализационни колектори с нови с по-голям диаметър - това е в случаите, когато се усвояват нови територии или е свързани с встъпване на инвеститори в дадени места, което налага разширяване на капацитета на канализационната мрежа.
    Не на последно място – изграждане или реконструкция на съоръжения за третиране на утайки от пречиствателни станции, включително вече изградени, с оглед подобряване на качествените им показатели за последващо използване за енергийни цели. Това би довело до намаляване на експлоатационните разходи на пречиствателните станции за отпадни води. Тъй като и Европейската комисия се фокусира вече върху пестенето на питейна вода и подпомагане на водоснабдителни мрежи и съоръжения, това е включено като приоритет в програмата 2014-2020, включително пречистване на питейни води съгласно регионалните планове с цел доизграждане на пълен воден цикъл и, разбира се, изграждане на съпътстващата инфраструктура, водоснабдяване, път, електрозахранване до станциите.
    Изграждане на станции за мониторинг на водите. Не е тайна, че съществуващите станции за мониторинг на водите са изградени отдавна, изискват големи експлоатационни разходи и, разбира се, изграждането на новите станции ще даде по-добра картина за количеството на повърхностните и подземните води и за химическото състояние на подземните води.
    Изграждането на национален център за управление на водите в реално време е също сред заложените приоритети. Този център ще подпомага и действията по отношение на политиката по опазване на околна среда и политиката по изменение на климата, тъй като ще дава информация за количествата на водните ресурси, ще могат да се правят краткосрочни, средносрочни и дългосрочни хидроложки прогнози на речния оток и други дейности, идентифицирани в бъдещите планове за управление на риска от наводнения.
    Предвид ангажиментите, които сме поели, остават и инвестициите в сектор „Отпадъци“, като инвестициите ще са съобразно йерархията на отпадъците. Започва се с оптимизиране на системите за събиране и транспортиране, като приоритет ще се даде на общинските системи за разделно събиране на биоразградимите отпадъци, изграждане на центрове за повторна употреба, подготовка за повторна употреба, изграждане на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци, включително площадките за безвъзмездно предаване на разделно събрани битови отпадъци и изграждане на анаеробни или компостиращи инсталации за биоразградими отпадъци и такива за зелени отпадъци.
    Също така предвижда се да се финансира съоръжение за третиране на опасни отпадъци в България. Това е приоритет, който не се е реализирал до момента в продължение на дълги години. Изграждане на други инсталации за оползотворяване или обезвреждане на битови отпадъци - предвижда се реконструкция, обновяване и доизграждане на съоръжения за обезвреждане на болнични отпадъци. Осигуряване на устойчиво управление на негодни за употреба пестициди.
    Също така остават и досегашният приоритет, свързан с биоразнообразието и „Натура 2000“. По него ще се изпълняват мерки в националната приоритетна рамка за действие за „Натура 2000“, като подкрепа за обявяване на защитени зони, проучване на разпространението, оценка на състоянието и опазване на видове и местообитания от „Натура 2
    “ в акваторията на Черно море, дейности по управление на защитени зони от мрежата „Натура 2000“, също така мерки по отношение на влажни зони, които попадат в мрежата на „Натура 2000“.
    Приоритет остава разработване и актуализация на плановете за управление на национални и природни паркове, поддържаните резервати и защитените местности, чийто предмет на опазване са влажни зони, които са на територията на защитени зони от мрежата „Натура 2000“ и също така изпълнение на мерките, заложени в тях, тоест, имаме и подкрепа за реализацията на тези планове, изпълнение на информационни и комуникационни мерки от Комуникационната стратегия за мрежата „Натура 2000“, система за мониторинг на биоразнообразието, изпълнение на мерки, свързани с подобряване на знанията за екосистемите и техните услуги, като картографиране и оценка на състоянието на екосистемите, които попадат в мрежата „Натура 2000“, оценка на икономическата стойност на екосистемните услуги, насърчаване на интегрирането на икономическата стойност в системите за счетоводство и отчетност на национално ниво до 2020 година.
    Новият приоритет е подкрепа за политиката по околна среда и политиката по изменение на климата. Това е свързано с оптимизиране на законодателството, повишаване на капацитета на отговорните структури, информираност и популяризиране на добри практики и насърчаване на устойчивото развитие, включително в градска среда и, разбира се, реализацията на демонстрационни пилотни проекти.
    Това е хронологията на комуникацията с Европейската комисия по отношение на двата варианта на оперативната програма. На 28 февруари миналата година беше изпратен първият проект, първи вариант. През май 2013 г. бяха получени становищата на Комисията, в лицето на главна дирекция „Околна среда“ и главна дирекция „Национална и урбанистична политика“. Традиционно след получаването на коментарите се проведе техническа среща, на която се изясниха компоненти, останали не съвсем изяснени в становищата. През август се проведоха междуведомствени срещи с различните заинтересовани ведомства, като Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на земеделието и храните и други по отношение на демаркация на дейностите по програмата.
    На 22 август 2013 г. се изпрати подготвеният втори вариант на тематичната работна група за разработката на оперативната програма, след което на 13 септември 2013 г. вторият вариант на оперативната програма беше изпратен в Европейската комисия.
    На 7 януари тази година бяха получени коментари в Европейската комисия, в резултат на което се подготви график за срещи с ресорните дирекции в министерството и, разбира се, междуведомствени срещи с всички заинтересовани по отношение на получените коментари.
    За ваша информация мога да кажа, че в рамките на изминалата седмица бяха проведени срещи с ресорните дирекции в рамките на ведомството - това са дирекция „Води“, дирекция „Отпадъци“, дирекция „Национална служба за защита на природата“, на която бяха обсъдени коментарите един по един. Бяха изчистени част от текстовете и становищата.
    Сега ще ви представя по-детайлна информация относно коментарите на комисията по отношение на всяка една от осите.
    Основният коментар е свързан с ясна приоритизация на инвестициите във ВиК структурата. Коментарът на комисията е свързан изрично с това, оперативната програма да остане фокусирана върху населените места с над 10 хиляди еквивалент жители предвид ограничения си ресурс, едва след или в случай, че остане излишен финансов ресурс, да се премине към инвестиции в населените места с между 2 и 10 хиляди еквивалентни жители. Другата препоръка е за включване на ВиК операторите като бенефициенти.
    В рамките на миналата година беше извършен и одит на изпълнението от страна на Европейската комисия. Предварителният одитен доклад е получен непосредствено преди получаването на коментарите от комисията, даден е за превод и съответно е изпратен до ресорните дирекции, до Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, тъй като одитът се разпростря и върху тях.
    Препоръка е също така да се обособи отделна приоритетна ос, която да е свързана с насърчаване на адаптацията към изменението на климата и превенция и управление на риска, включително национален център за управление на водите в реално време.
    По приоритетна ос 2 коментарите са идентични. Основният коментар и тук, както по ос 1, е свързан с необходимост от приоритизация; ясно формулиране на механизма за изпълнение на принципа за ресурсна ефективност в съответствие с йерархията на отпадъците; третата препоръка е включване на проекта на Столична община за управление на отпадъците – трета фаза в приоритетната ос.
    По приоритетна ос 3 препоръките и коментарите са свързани с посочване на конкретни мерки в изпълнение на ангажименти от директивата, като: създаване на структури за управление на мрежата „Натура 2000“, изготвяне на планове за управление и други и по-ясно формулиране на мерки в изпълнение на Стратегията на Европейския съюз за биологично разнообразие до 2020 г., например, 15% възстановяване на нарушените екосистеми, борба с инвазивни чужди видове.
    По отношение на приоритетна ос 4 – мерки, които осигуряват подкрепа за политиката по околна среда и политиката по изменение на климата да отпаднат от оста и да бъдат включени в оперативна програма „Добро управление“, тъй като са свързани с административната реформа. Останалите мерки от оста да се включат в другите приоритетни оси на оперативната програма.
    В секция 10 да се посочи индикативен срок за изпълнение на мерките и, разбира се, да се представи таблица, в която ясно да са формулирани мерките, за чието изпълнение отговорност носи Министерство на околната среда и водите и мерки, чието изпълнение зависи от други структури извън министерството. Предварителните условия - да се представи информация за общите предварителни условия, свързани с обществените поръчки и държавните помощи, както и статистически системи и показания за резултатите.
    По отношение на качеството на атмосферния въздух да се представи ясна формулировка на настоящата ситуация и нуждите за финансиране на системата за мониторинг на въздуха и парниковите газове.
    Това са общите бележки. Те са свързани с това, че всички секции на образеца, на формата, зададен от комисията, трябва да бъдат попълнени. Следва да бъде прецизиран анализът на настоящата ситуация и, разбира се, да се представи информация за дейности, които ще се изпълняват от други програми и които ще допълват дейностите от приоритетните оси на програмата за периода 2014.-2020 г., съгласно насоките за интегриране на политиката по околна среда и политиката по изменение на климата.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви за представянето. Аз предпочитам, тъй като то беше обстойно, по-добре е да преминем към въпроси и отговори, коментари и изказвания по това представяне. Разбира се, те могат да бъдат не само към този, който докладва, а и към присъстващите министри и заместник-министри. Така че заповядайте, колеги, за изказвания и въпроси. Заповядайте, госпожо Василева.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря, господин председател, госпожо министър, уважаеми господа заместник-министри, колеги,, благодаря за детайлното представяне на господин Александров. Безспорно, много работа е свършена по подготовката на новата оперативната програма. Това е усилие, което стартира още в средата на 2012 година със създаването на работна група с участие на много заинтересовани страни и експертите от министерството, така че, надяваме се, тъй като беше една от първите оперативни програми, представена на вниманието на Европейската комисия, да бъде и една от първите, пожелаваме и първата, одобрена оперативна програма след подписването и съгласуването на Договора за партньорство.
    Няколко коментари имам във връзка с изложението на господин Александров и във връзка с коментарите, представени от страна на комисията, които споделям от гледна точка на това, че видно е необходимо да се положат повече усилия върху приоритизирането както в сектора „Води“, така и в сектора „Отпадъци“, върху фокусирането и концентрирането на интервенциите, за да се постигне, разбира се, по-добър ефект.
    По отношение на отделните политики, що се отнася до политиката в сектора „Води“, мисля, че е ясно на всички, това е продължаване на политиката, водена дотук, че приоритизацията трябва да следва както условията на директивата за градски отпадъчни води, така и де факто ползите, имайки предвид, че по-големите населени места когато биват оборудвани с такива съоръжения, ще донесат повече ползи от всякакъв аспект – социални, икономически и екологични. Затова имам един въпрос, който касае готовността за стартирането на проекти по новата оперативна програма. Само преди няколко дни министърът упомена, че оперативната програма има готовност да стартира с летящ старт, имайки предвид 26-те проекти по т.нар. комбинирана процедура, чиято техническа част вече е готова, проектите са готови. Необходимо е да стартира инвестиционната част.
    Въпросът ми е следният. Изхождайки от текста на общия регламент, там изрично е вписано, че са допустими разходи, извършени от 1 януари 2014 г. или от представянето на оперативната програма на Европейската комисия. Тоест, и двете условия дават възможност на общините да започнат да изпълняват вече готовите проекти. Ако „да“, тоест ако това е приемливо за министерството, това ще се случи ли и ще дадете ли възможност на общините да изпълняват своите проекти? Наскоро изпълнителят на длъжността ръководител на управляващия орган даде едно интервю, на което изрично упомена, че критериите и изискванията и възможността на общините да подготвят своите проекти ще бъде дадена едва след одобряването на програмата. Ако е така, това означава, че ще имаме загубено време, общините няма да могат да започнат инвестиционната си дейност в този междинен период. Тоест, това е конкретният ми въпрос.
    По отношение на политиката за отпадъците имам няколко въпроса. Предвидено е изграждане на съоръжение за третиране на опасни отпадъци, изхождайки от опита по ИСПА, когато е имало предложени проект, но той е отпаднал поради несъгласие на населението на територията, където е трябвало да се изгражда. Освен това, така и не се е стигнало до решение. Може би господин Чакъров ще може да възстанови някои спомени кой точно да бъде бенефициент. Предвидена е такава мярка в програмата. Кой предвиждате да бъде бенефициент на тази мярка за съоръжението за опасни отпадъци.
    Другият ми въпрос е по отношение на болничните отпадъци. Ние знаем, че към тази тема има сериозен интерес от потенциални инвеститори. Отново, кой ще бъде бенефициент на тази мярка, дали изобщо е необходимо тя да се включва в оперативната програма при положение, че наистина има сериозен инвеститорски интерес, или пък ще бъде предмет на т.нар. финансов инженеринг, ще бъдат ползвани и механизми на финансов инженеринг? Ако „да“, моля подробности по този въпрос.
    Тук видях, че са включени различни етапи от йерархията на третирането на отпадъците, сред които и и обезвреждането на отпадъци. Имайки предвид, че изричната препоръка на комисията е да се следва приоритизацията, не виждам защо е необходимо да се включва обезвреждането на отпадъците, което е де факто си е депониране, а ние изрично казахме, че депониране вече няма да бъде финансирано по оперативната програма.
    Един конкретен въпрос, свързан с Националния план за управление на отпадъците. Съгласно предварителните планове, както и информация от страна на министерството, този план за управление на отпадъците, който ще бъде де факто ос новата за реализация на политиката в тази сфера, трябваше да бъде готов декември месец, да ни кажете какво се случва с този план.
    Другата политика, свързана с биоразнообразието, Националната приоритетна рамка за действие която е във фаза на разработване, обществени обсъждания и т.н., - това ще бъде основа за мерките, които касаят биоразнообразието. Изричната препоръка както на Европейската комисия, така и заложените в логиката на този документ принципи са: необходимостта от определянето на орган или институция, боди, някой, който да отговаря за управлението на мрежата „Натура“. Взето ли е решение от страна на министерството кой ще бъде този орган?
    Това са моите въпроси.
    Тъй като зачетох и не знам дали впоследствие ще се занимаваме с документа, който касае приоритетите на министерството, а ако не, имам още един въпрос, който касае изложените от страна на министерството приоритети по направления. Въпросът ми беше следният: ако ще има представяне на приоритетите на министерството, да запазя въпроса си за тогава, ако не, да го представя сега?
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Ще има. Имаме отделна точка. Гласували сме отделна точка, в която ще си говорим за приоритетите на министерството за 2014 г., така че ви предлагам да фокусираме въпросите си върху оперативна програма „Околна среда“, а и да не излезе, че няма въпроси по някоя точка.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Добре, благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. Да преминем към въпроси и изказвания. Господин Чакъров, заповядайте. Започнахме с въпроси, може би ще направим и втори кръг от въпроси, ако не сте доволни от отговорите, които имате или имате някои уточняващи въпроси.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, господин председател. Уважаема госпожо министър, уважаеми колеги, аз също приветствам работата, която е свършена по отношение на подготовката на оперативна програма „Околна среда“ за настоящия вече, бих казал, което е правилно и коректно, програмен период. Видях разположението. Може би е добре да получим индикативното разпределение по отношение на първа, втора и т.. оси, какъв е финансовият ресурс, как е разпределен този ресурс. Предполагам, че има вече такива индикативни разчет.
    По отношение на първа ос бих искал само да маркирам. Приоритетите ще бъдат представени, но видяхме, че препоръките на Европейската комисия са за инвестиции в населени места с еквивалент жители над 10 хиляди. Това е ситуация, която ми е позната и от настоящия, и от предходния програмен период. Има ли разчети, до каква степен общините са готови и колко от предвидения ресурс би отишъл там, би се реализирал в населени места с еквивалент жители над 10 хиляди и с оглед на ефективно и адекватно усвояване – визирам, във времевата рамка, има ли предвидено, или да се инвестира по отношение на оперативната програма с еквивалент жители от 10 хиляди до 2 хиляди?
    Има препоръка за това, ВиК операторите да бъдат евентуално бенефициенти. Първо, каква е визията и второ, до каква степен и от правна гледна точка има такава готовност? Според мен, още няма такава готовност и това е малко още в пожелателен и има изпреварващ елемент и ход. От гледна точка на социалния вектор за инвестиция в населени места от 8 до 10 хиляди, заем ресурсът какъв е, потребностите какви са? Ние, настоящата комисия в тази зала изслушахме и подготовката на мастър плановете или т.нар. генерални планове и знаем каква е необходимостта от средства за инвестиции във „ВиК“ сектора, така че и от гледна точка на социалния вектор как се предвижда да се подходи. В това има политика, и то много политика и трябва да бъдем коректни и обективни към всички наши съграждани, да има инвестиции, да покриват цялата карта на страната ни.
    По отношение на отпадъците имам въпроси, но може би ще е добре сега да не натоварваме много с въпроси, да чуем и приоритетите и в обхватност и комплексност имаме няколко въпроса, които ще задам впоследствие, засега благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Други колеги? Не виждам други колеги. Господин Теохаров, заповядайте!
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо министър, уважаеми господа заместник-министри, аз също силно подкрепям оперативната програма. Няма да отправям критични бележки. Искам да направя някои допълнения, които считам, че са важни.
    Първо, по принципите, когато се говори за устойчиво развитие, аз считам, че не на последно място, но аз ще го предложа на последно, след „ресурсна ефективност и подобряване на околната среда“, „решения, изискващи по-малко инвестиционни и експлоатационни разходи“, да се запише след това: „екологични и икономически ползи“. Това са азбучни истини, които при формулировката устойчиво развитие вървят редом.
    Второ, към сектора „Води“ – много важен сектор, и то по-точно изграждане на станции за мониторинг на водите, добре е, че се говори за количество на повърхностните и подземните води. Но в следващия текст „химично състояние“ - само на подземните води. Аз питам защо? Защото по-нататък се казва: „краткосрочни, средносрочни, дългосрочни хидроложки прогнози на речния поток“. Добре, това е така, но преди да се образува речният поток, ние имаме повърхностен двуфазен отток, който се формира от течна и твърда фаза. Той е изключително важен, тъй като в природата много често може да имаме чисто двуфазен отток, може да имаме и еднофазен. Когато е еднофазен, е ясно – водата е бистра, изворна, но когато е двуфазен, е много опасно. Знаем къде се образува двуфазният и какво влачи, какво образува, какво богатство се изнася от нашата земя. Затова аз предлагам в управлението специално на водите да се запише на първо място повърхностният двуфазен и речният отток. Това нещо също върви ръка за ръка.
    Това са предложенията ми, които считам, че трябва да се приемат. Разбира се, това е работа на ръководството на министерството и наша грижа.
    Има още неща, които аз тук виждам. Те са добре формулирани. Иска ми се да взема отношение по важните зони, тъй като те също представляват интерес, особено когато се изгражда зелена инфраструктура. Но тук има някои екосистеми, които подлежат на специално внимание, на специална защита, така че би трябвало да се помисли и за тях.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви, господин Теохаров за академичните бележки. Други колеги? Не виждам други въпроси да има. Ще си позволя отново да обърна внимание и да конкретизирам някои от въпросите, които бяха отправени, особено по отношение на бенефициентите на програмите, т.нар. ВиК оператори. За тях от много време се твърди, че искаме да бъдат създадени, но някак си този процес не е толкова бърз, колкото може би ни се иска и винаги е имало доста въпроси по отношение на финансирането на дейността и по отношение на това, как например те могат да взимат кредити за свои инвестиционни намерения, включително и в случая да не би те да се определят за бенефициенти, пък просто да не са създадени и така да се забави програмата дотогава, докато са създадени тези ВиК оператори, как ще се кандидатства и кой ще бъде бенефициент.
    Второ, предишното ръководство на министерството на околната среда и водите беше подложено на сериозна критика за това, че не се работи в обхвата на общини, които са между 2 и 10 хиляди жители. Да не се окаже, че и сегашното ръководство на това министерство ще бъде подложено на същата критика, тъй като се притеснявам, че това приоритизиране, което е препоръчано от Европейската комисия, ако бъдат, първо, заложени проектите от над 10 хиляди жители, може просто да се окаже, че няма пари за следващите проекти. Съвсем конкретно исках да попитам например, смятате ли да заложите определено съотношение, например 70% от парите да бъдат заложени за общини, да кажем, над 10 хиляди жители, а 30% да бъдат твърдо заложени за общини, които са между 2 и 10 хиляди жители. Смятате ли по някакъв начин, разбира се, и отдавайки приоритета на по-големите общини, да оставите шанс и възможност и за по-малките общини, за да не се окаже, че и ние сме отправяли една критика преди две или три години, която сега седи отново в пълна сила. Така че, да ви помоля сега да отговорите на поставените въпроси. Разбира се, колеги, чувствайте се свободни след отговорите отново да зададете други въпроси. Заповядайте, госпожо министър.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, господин председател. Много благодаря за въпросите. Ще си позволя да отговоря на някои от тях, след което ще дам думата и на експертите, за да могат те да ме допълнят с повече конкретика. Постарахме се презентацията да бъде дълга, може би много подробна, но за да покрие абсолютно цялото многообразие както по отношение на процедурите по подготовка, така и съдържанието на варианта, който е изпратен като втори вариант, а също така и абсолютно откровено представяме пред вас коментарите на Европейската комисия, по които предстоят разговори и преговори. Това са коментари по втория вариант на програмата.
    Аз също много се надявам, че ще бъде първата одобрена програма. Имаме основания да се надяваме всички на това, тъй като това е програма, по която сега ние получаваме коментари по втори вариант. Друга такава програма е програмата „Регионално развитие“, която има коментари по трети вариант. Това са двете програми, които са в такава напреднала фаза на подготовка. Така че това ни дава основание да считаме, че вървим сравнително напред и при добро темпо и добро концентриране на усилията ние бихме могли да поддържаме това ниво и действително в рамките на амбициозни срокове да мислим за подписване на програмата и съответно ефективно започване на изпълнение на програмата.
    В тази връзка искам да кажа, че тъй като така наречените готови проекти са проектите, по които има издадени решения, а не проектите по процедурата, която е за проектиране и изпълнение (тъй като тези за проектиране и изпълнение не са завършени, включително и на фаза проектиране), но има 26 проекта, по които има издадени решения, но за които няма достатъчно финансиране в този период, а това действително са напълно готови и одобрени проекти.
    Нашата амбиция е заедно със следващия вариант на програмата ние да започнем да прилагаме като информация към Европейската комисия този пакет от проекти, които действително са готови и завършени и ние имаме готови проекти, с които можем да започнем реализацията на програмата. това е ресурсът, с който разполагаме като готови проекти.
    Другият ресурс е по мярка 19. Това са пак 26 проекти, за които договорите са сключени за два етапа – подготовка на проекта и изпълнение, но очевидно изпълнението не се случва в програмния период 2007.2013 г. и тези проекти, които успеят да завършат фазата подготовка на проекта до 2015 г., всъщност ще бъдат следващият ресурс от готови проект,и с които можем да разполагаме за оперативната програма в сектор „Води“, в приоритетна ос „Води“, не за всички останали оси на програмата.
    Това е по повод на това, че всички казваме, че имаме ресурс, с който можем да започнем изпълнението на програмата. това е ресурсът, с който разполагаме в основната приоритетна ос на програмата.
    Ще се отклоня към част от въпроса на господин Чакъров и на въпросите на господин Курумбашев, тъй като те са свързани с приоритетна ос „Води“ и засягат двете теми – евентуални бенефициенти ВиК оператори и диференциране на подкрепата за агломерации над 10 хиляди жители и агломерация между 2 и 10 хиляди жители.
    Що се отнася до това, ВиК операторите да бъдат бенефициенти на програмата, това е обект на преговори и договаряне от самото начало на подготовката на оперативната програма. Това не е новост за втория вариант и не е нова претенция на Европейската комисия. Тя е свързана с приетата стратегия за управление на водния сектор и подготовката за стратегия на „ВиК“ сектора. Тя е свързана с предварителното условие, което е поставено на България още в самото начало на подготовката на Споразумението за партньорство и това предварително условие касае реформата във водния сектор – превеждам, в скоби: „реформа във „ВиК“ сектора“. Останалите претенции по отношение на управлението на водния сектор са свързани с планове за управление на речните басейни и превенции на риска от наводнение, които намират място както в сегашната оперативна програма в действие, така и в бъдещата оперативна програма.
    Що се отнася до предварителното условие реформа във водния сектор, това предварително условие - съжалявам, че го напомням на всички, но просто трябва да го кажа, защото това е логиката на поведение и на преговори, които водим – това предварително условие дава срок на България до 2016 г. да приключи с реформата в сектора „ВиК“.
    От изключително значение е ние като държава да излезем с ясна позиция пред Европейската комисия и ясен план за действие какви са стъпките, които предприемаме до 2016 г. и по какъв начин ние се възползваме от възможностите на помощта от страна на Европейския съюз в сектора „Води“, като същевременно реализираме и реформата в сектора. Това е доста сериозно предизвикателство. То включва в себе си проблемите на определяне на собствеността на ВиК инфраструктурата, отговорностите на отделните собственици във ВиК инфраструктурата, отговорността на операторите, доставящи ВиК услугите на гражданите. Стигаме до един голям проблем, който е социалната цена на услугата и доколко тя е поносима или непоносима за населението, и в крайна сметка оперативната програма „Околна среда“ с първата си приоритетна ос е в много тясна връзка и пряка зависимост от това, в какви срокове и темпове ще се реализира реформата във „ВиК“ сектора. Това, госпожо Василева, е свързано и с Вашия въпрос кога ще започнат да кандидатстват общините. Те ще започнат да кандидатстват тогава, когато ние имаме абсолютна яснота в процеса на преговорите с Европейската комисия, че те могат да бъдат ясни и категорични бенефициенти по ос „Води“, по оперативната програма. Това е свързано с приемането на плана за действие по реформата във „ВиК“ сектора. Това е свързано с етапите на приемане на стратегията за развитие на „ВиК“ сектора и това е свързано с цялостната политика, която провеждаме като държава във „ВиК“ сектора.
    Оперативната програма „Околна среда“ е програмата, която финансира такива проекти в сектор „Води“. Друга програма, която финансира такива проекти, е Програмата за развитие на селските райони в по-малки населени места и в много по-малък обем. В такъв смисъл, съвместната работа между трите министерства – Министерство на регионалното развитие, което отговаря за ВиК дружествата, Министерство на околната среда и водите, което отговаря за политиката в сектора „Води“ в нейната друга част, но същевременно отговаря за оперативната програма и Министерството на земеделието и храните – съвместната работа между тях е от много голямо значение.
    Мога да информирам членовете на комисията, че ние сме направили всичко възможно, за да сформираме както работни групи на ниво експерти. Така и на ниво заместник-министри се работи между трите министерства, за да можем ние в следващ вариант на Споразумението за партньорство и към следващия вариант на оперативна програма заедно с този пакет от готови проекти, които са общински проекти по същество, да предоставим и ясен план за действие за това, как ще се случва реформата във „ВиК“ сектора и по такъв начин да отговорим на предварителното условие, което, за съжаление, държа да подчертая, от момента, в който е поставено, не е намерило отговор. На нас се падна честта да намерим този отговор и да направим плана за действие по отношение на „ВиК“ сектора. Тогава ние ще имаме яснота и за разпределението, макар и индикативно, между проектите за агломерации над 10 хиляди жители и между 2 и 10 хиляди жители, защото то е свързано не само с брой, но с провеждане на политика и приоритизиране на проектите на нивото на ВиК операторите, териториалното равнище на страната.
    В тази връзка искам да кажа, че от много голямо значение за тази част как ще се разпределят парите и ще има ли такова разпределение е в каква степен ще бъдат реализирани и как върви изпълнението на тези 61 обекти, които включват 61 пречиствателни станции за отпадъчни води, които са в агломерации над 10 хиляди жители. Така че те се изпълняват в момента и това е третият елемент на информацията, която ние трябва да подаваме на Европейската комисия как върви изпълнението на тези проекти и по какъв начин ние покриваме изискванията, които имаме като ангажимент по Договор за присъединяване и по регламент по отношение на пречистване на водите в агломерации над 10 хиляди жители. Това ще ни даде възможност да освободим ресурс за по-малките агломерации при успешно изпълнение на агломерациите над 10 хиляди жители.
    Много благодаря, професор Теохаров, ще имаме предвид Вашето предложение. Всеки път, ако позволите, ще Ви каним на срещи, когато става дума за изчистване на текстове по програмата. Всякакъв принос по прецизиране на текстовете и по подобряване на тези текстове е добре дошъл, тъй като много е важно програмата да бъде ясен документ, който отговаря на ситуацията в страната и съответно да предлага мерки, които да подобряват ситуацията, особено във водния сектор.
    Що се отнася до въпросите, които бяха в сектора „Отпадъци“, искам да подчертая, че там, където се говори за болнични отпадъци, става дума за реконструкция и подобряване, ако обърнете внимание, а не за изграждане на нови съоръжения, става дума за реконструкция. На практика става дума за това във варианта, в който е представена програмата сега, втори вариант, който виждате.
    Що се отнася до съоръженията за третиране на опасни отпадъци, да, притесненията са ви основателни. Това винаги е болезнена тема, тя винаги предизвиква обществено несъгласие и е свързана с общия национален план за управление на отпадъците, който ще бъде готов в края на месец март. Имаме закъснение при изработването на плана, което се дължи на закъснение в процедурата за обществените поръчки. Така че очакваме, че в края на месец март ние ще имаме готов план за управление на отпадъците и ще имаме по-голяма яснота, когато става дума и за опасните отпадъци.
    Управлението на дейностите по „Натура 2000“. Има ли решение за орган, който да управлява дейностите по „Натура 2000“? В процес на работа сме. Това е един от ключовите моменти при подготовката на оперативната програма, но не само на оперативната програма. Това е ключов момент, тъй като принос за изпълнението на плана по „Натура“ имат и други оперативни програми, не само оперативна програма „Околна среда“. Там имат принос и Програмата за развитие на селските райони, така че ние сме разглеждаме варианти в момента за конструиране на системата въобще на територията на страната, защото това предполага чист териториален подход, но имаме един момент, който трябва да изчистим в преговорите с Европейската комисия и това беше казано от господин Александров. Ние имаме категорично становище на Европейската комисия, че досегашното неглежиране на проблема с подготовката на планове за управление на зоните по „Натура“ не може да продължава. Ние не можем да концентрираме усилията си само върху изработване на планове за управление на защитените зони по закона за защитените, които са 5%“ от територията на страната и да не се занимаваме с планове за управление на зоните по „Натура“, които са над 34% от територията на страната и съвпадат само 5%. Тогава, когато ние достигнем до пълна яснота за това, какви цели си поставяме за следващия планов период по отношение на плановете за управление на зоните по „Натура“, тогава ще имаме по-ясни отговори и за структурата, която ще управлява реализацията и на практика дейностите в тези зони по „Натура 2000“.
    Господин Онбаши, ако искате да добавите, господин Костадинов, господин Георгиев? Ако някой иска да добави нещо, заповядайте.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин министър, това, което министър Михайлова каза по повод отговор на въпросите, бих искал да направя два акцента защо трябва да ви вдъхва ако не спокойствие, то поне оптимизъм. В момента се опитваме и според мен успяваме да заложим един малко по-различен механизъм или органиграма на работа от предишния, а най-общо моделът, който се залага, който е доста мултисекторен, многофункционален – първоначалното впечатление от предишния подход на работа е, че доминантното означение и присъствие на управляващия орган, на „Кохезионна политика по околна среда“ по отношение на провеждането и изпълнението на политиките, свързани с рамковите директиви и с другите директиви за отпадъци, води, пречистване, биоразнообразие и т.н., до голяма степен, без да комуникира със секторните дирекции, е допринесло, разбира се, за развитие на усвояването на средствата, но се е получило определено изкривяване в подхода на реализацията и на прилагането пряко на задълженията по директивите сега.
    Нещо, което опитваме като модел и което вече го правим, според мен - това е между редовете в думите, според мен, на министър Михайлова – е, че съответните оси, съответните секторни дирекции са в изключително интензивен диалог и дискусия с управляващия орган, тоест оперативната програма е инструмент за провеждане на политиките по околна среда – търсят такива различни решения на приоритетите за по-пълно съответствие. Това не означава, че подменяме целите на програмата. Както виждате, тя в общи линии е същата, но този модел на взаимодействие ни дава много богата палитра от възможности, които да включим в новата програма, изключително активната партньорска дискусия на управляващия орган със секторните дирекции. Това, поне за дирекциите, за които аз отговарям, го отчетох като пропуск на недостатъчната комуникация и липсата на разговор изобщо между управляващия орган и секторните дирекции. Сега това е обърнато като модел и вече смятам, че има първите плодове.
    В този смисъл е въпросът, който беше поставен от народния представител - ще подходим по следния начин по отношение на химичното състояние на повърхностните води и двуфазния отток. За нас е важно всяко експертно мнение и във формат дори можем да ви поканим да участвате в тази дискусия – дирекция „Води и управление на водите“ заедно с управляващия орган, експерти и във ваше присъствие, можем да обсъдим експертно стойността на това предложение дали е елиджибъл за финансиране от оперативната програма и така да намерим отговор. Горе-долу това е моделът, в който се опитваме да решаваме всички въпроси.
    На следващо място, наистина мислим активно за реструктуриране, консолидиране и нова органиграма на управлението на секторите и особено на „Биоразнообразието“, защото не само регламентът. вие виждате, че и в оперативната програма сме дали такъв анонс, че ще бъдат финансирани подобни модели.
    Трето, без да влизам в детайли, по отношение на ВиК-тата като бенефициенти, ако погледнете и сегашния текст, променен в оперативната програма в точка 2.6. на приоритетите, ВиК-тата са бенефициенти в смисъл на активно партньорство и участие във всяка една фаза на проекта. Вероятно комисията – това е мое подозрение, предстои да го анализираме, е взела предвид една идея, когато господин Чакъров беше министър, в която мислехме, господин Чакъров, ВиК-тата да бъдат бенефициенти за мониторингови съоръжения, които касаят мониторинг на водите по отношение на количество и качество, но така и не се реализира тази идея. Иначе как ще се развият по отношение на ВиК-тата бенефициентите, зависи изцяло от това, което министър Михайлова каза – плана за действие, който ще представим в средносрочен план и отнесен към 2016 година, който е във връзка с предварителните изисквания. Това е един по-цялостен процес, който касае Водната стратегия, ВиК стратегията и т.н., реформата във „ВиК“ сектора.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Други изказвания? Няма. Уточняващи въпроси, ако име? Тъй като виждате как върви времето, разбира се, ние ще удължим времето в комисията, предполагам, докато изчерпим дневния ред, но да ви помоля, ако може да бъде малко по-концентрирани, за да не въвеждаме правилата на блиц контрола и за други точки от дневния ред, което би се изтълкувало като ограничаване на възможността за задаване на въпроси. тоест, ако може да бъдем малко по-концентрирани във въпросите и в отговорите. Благодаря ви.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Как ще се разположи изпълнението на оперативната програма във времето от 2014 до 2020 година? Това е въпросът ми.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Госпожо Василева?
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря за отговорите на поставените въпроси. Видно е, че темата, която възбужда най-сериозен интерес, разбира се, както обикновено, е сектор „Води“. Видно е, че няма да започне със съвсем летящ старт програмата. Видно е и че причината за това не е единствено и само Министерство на околната среда и водите Тъй като видях и сред приоритетите на министерството разработването на нов Законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, се надявам наистина да има тясно сътрудничество с Министерство на регионалното развитие, което по принцип отговаря за тази политика и наистина да се реализира реформата, защото това, което сме свидетели през последните десет месеца почти е абсолютно стопиране на действията.
    Какво имам предвид? Уж са готови регионалните генерални планове, а не са одобрени, уж е готова стратегията, а доникъде не е стигнала. Уж щяхме да окрупняваме „ВиК“ сектора, а сега се чуват други мнения в обратна посока – стъпка назад. В същото време, госпожо министър, много добре знаете претенциите на комисията по отношение на регионализацията, по отношение на окрупняването на сектора. Така че наистина ви желая много успех и много кураж, защото задачата не е лека. Но това, което мен ме разочарова е фактът, че не могат да започне изпълнението на тези проекти. Това е загубено време и за общините, и за привеждане в съответствие към законодателството на системата за водоснабдяване и канализация.
    По отношение на коментарите на заместник-министъра, разбира се, приветствам усилията да се работи тясно в сътрудничество с всички експерти не само от министерството. Това, което на мен ми направи впечатление, е някаква критика към факта, че настоящата програма не е отразявала мнението на секторните специализирани дирекции. Аз просто искам да припомня, че настоящата оперативна програма е разработвана в периода 2005-2006 г., когато той самият е бил част от екипа. С други думи, критиките може би са към онзи минал период, когато не е имало достатъчно сътрудничество, а когато още на старта, както подчертахте, в самото начало на разработването на настоящата оперативна програма беше сформирана една работна група с много широко участие, в която участват представители на всички специализирани дирекции и всеки един - надявам се, все още е така - всеки един от етапите по работата по програмирането е предмет на широко обсъждане и на колегиум, и в министерството и се отчитат становищата на специализираните дирекции.
    Само един допълнителен въпрос, който пропуснах в началото, тъй като видях, че в частта „Отпадъци“ са засегнати и пестицидите. Какво имате предвид и дали това няма да влезе в противоречие или по-скоро няма да се появи дублиране на финансиране, имайки предвид проекта, който се изпълнява от ПУДОС във връзка със събиране и обезвреждане на пестицидите?
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Коментари и въпроси? Заповядайте, господин Чакъров.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, господин председател. Колеги, видно е, че има много работа. Аз по-скоро под формата на реплика към госпожа Василева тук и за диалога й по какъв начин са готвени оперативните програми – винаги са готвени на база на това, което се представя от ресорните дирекции. Те са били обработвани и имплементирани в оперативната програма и преди, и сега. Но по-скоро се обръщам с молба да бъдем по-коректни в изказа си с оглед на това, дали ще има летящ или няма да има летящ старт на оперативната програма. Всички сме заинтересовани да има летящ старт на оперативната програма и на базата на позитивния и негативния опит от предходния период от 2007-2013 г. да преодолеем всички слабости и негативни пропуски, които сме имали, така че да заработи ефективно оперативната програма.
    Едно е ясно, колеги и тук даже изкоментарихме с министър Михайлова, че ключът за успешната реализация на оперативната програма се казва реформа във „ВиК“ сектора. Тук трябва да бъдем коректни и всеки да види – малко или много, всеки един от нас има отношение в предходните години към казуса – какво е било свършено, как е било свършено, така че има много там да се акцентира, да положим усилия с градивен, конструктивен подход, там, където е необходимо, и да се критикуваме, но, за съжаление, са изпуснати четири години.
    Имаше огромен риск за оперативната програма, по която от страна на Брюксел бяха наложени – тук е част от екипа, с който министър Михайлова сега работи, - докато не направихме съответните промени във „ВиК“ законодателството, оперативната програма беше пред спиране. Така ли беше, колеги? След като се направиха, се отпуши оперативната програма, а впоследствие е пропуснато много полезно време и може би оттук нататък градивният, конструктивният подход би бил всички да обявим усилия, най-вече законодателният орган и всички заинтересувани страни да направим така, че това да бъде факт и на тази база да има ускорена и успешна реализация на оперативната програма. Без алтернатива сме тук по отношение на реформата във „ВиК“ сектора. Тук трябва да се реализира и да имаме активен диалог с Европейската комисия и да бъдат защитени с оглед на конкретната специфика в нашата страна на „ВиК“ сектора да бъдат защитени и националните интереси, да бъдат проведени в контекст на европейските политики реформите във „ВиК“ сектора. Друга алтернатива нямаме.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, госпожо министър.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви. Ще бъда много кратка, господин председател. Въпросът за пестицидите и евентуалното дублиране - госпожа Василева излезе, но за сведение на народното представителство, в момента се изпълнява проект, подкрепен от швейцарското правителство, за унищожаване на складове за пестициди на територията на страната. За съжаление обаче мога да кажа, че това се случва, мисля, за трети път. Натрупването на пестициди се оказва практика в България и неслучайно тази мярка е включена в оперативната програма, за да имаме възможност чрез такива средства да изчистваме натрупвания на вредни отпадъци в това число и на пестициди. Може би е разумно да помислим за формулировката, да я разширим малко повече, да не е конкретно пестициди, а опасни отпадъци, в това число и пестициди. За съжаление, за период от няколко години упражнението с натрупване на пестициди се повтаря. Исках да кажа на госпожа Василева колко забавно нещо е политическият живот. Когато аз задавах тези въпроси, а тя отговаряше, беше едно, но нея я няма сега в момента, така че няма смисъл от този разговор.
    Благодаря Ви, господин председател.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Аз само искам да спомена и да информирам членовете на комисията, че когато прочетох двете презентации, първият човек, който поканих на заседание на комисията, беше председателят на Комисията по регионално развитие господин Димчо Михалевски, защото съм сигурен, че той щеше да вземе активно участие в тази дискусия за „ВиК“ сектора. Но, без да подсещам хората от опозицията, да подсетя хората от мнозинството: с голяма радост бих организирал и изслушване в нашата комисия на министъра на регионалното развитие. Ние сме правили, имали сме подобна практика и в предишната комисия няколко пъти не само с министъра на околната среда и водите, и то точно по тези въпроси, които, както виждаме, са критична точка за реализацията на оперативна програма „Околна среда“. Освен това, много е лесно хората от Комисията по околна среда и води да обяснят как не вървят нещата в някое друго министерство, много по-добре е това да се случва в присъствието на ресорния министър, а госпожа Искра Михайлова винаги е двойно заподозряна, тъй като е била и заместник-министър на регионалното развитие.
    Стигнахме и до прецедента да се внася поправка в Закона за водите, за която ние като комисия дори не сме разпределени като спомагателна комисия. Поправката касае напоителни системи, не е нещо, което пряко касае, да речем, сегашната дискусия за оперативна програма „Околна среда“, но когато се прави поправка в Закона за водите, това е комисия, която се нарича „по околна среда и води“ и е хубаво поне да е спомагателна комисия, но това е бележка, която аз съм отправил към председателя на Народното събрание.
    Ако няма повече въпроси, да приключим по тази точка и да отправя едно формално предложение, макар че може да свършим до 16.30 часа, но не бих искал да притискам колегите с въпроси колко време ще дискутираме следващите точки. Затова, да ви помоля да гласуваме, че ще работим до изчерпване на нашия дневен ред. Моля, който е съгласен с това предложение, да гласува.
    Гласуване: за – 15, против няма, въздържали се няма.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви, колеги. Това ще ни даде възможност наистина да работим спокойно и всеки, който има каквито и да е въпроси по следващите две точки, да ги зададе.

    ПО ТОЧКА ТРЕТА:
    Представяне на приоритетите за работата
    на МОСВ за 2014 година

    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Бих казал, че това представяне на приоритетите за работата на МОСВ за 2014 г. ще бъде и своеобразно представяне на екипа на министерството, което така или иначе бяхме обещали, че ще бъде направено в различни периоди от време. Може би е най-добре това представяне да бъде направено от тримата заместник-министри и може да го направим в реда на назначаването на заместник-министрите. Господин Георгиев, Вие като най-стар заместник-министър, заповядайте да представите приоритетите във Вашата област, след това господин Онбаши, след това господин Костадинов.
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Благодаря, господин председател. Мисля, че съм имал възможност да уведомя присъстващите за кои сектори ми е възложена отговорността. Ще повторя само, че отговарям за сектора по управление на отпадъците, за сектора по опазване чистотата на атмосферния въздух, за превантивната дейност. Ще се спра на приоритетите в тези три области.
    Ако позволите, първо да запозна от въздуха. Приоритетите ни в сектора, свързан с опазване на атмосферния въздух, са насочени към разрешаване на проблемите, които съществуват в нашата страна.
    Всички знаете, че един от основните ни проблеми е замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици. Затова и първият приоритет е определен като определяне на приоритети и направления за финансиране в оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. с оглед подобряване качеството на атмосферния въздух, ако това е възможно, разбира се и ако това се възприема и от Европейската комисия.
    Вторият ни приоритет в тази сфера е разработване и защита по време на преговорите на национална позиция във връзка с приетите през декември 2013 г. съобщения и пакет от мерки, свързани с опазване чистотата на атмосферния въздух. Това е във връзка с програмата за чист въздух за Европа, насочена към хоризонта 2030 г. и съответно изпълнението на съответните директиви относно определяне на нови национални тавани за емисии и Директивата за намаляване на замърсяването от средно големи горивни инсталации и малки промишлени горивни инсталации. Всички те имат пряко отношение към опазване качеството на въздуха.
    Освен това, като приоритет сме определили и продължаване на изпълняването на мерките от Национална програма за намаляване на общите годишни емисии. Това е свързано с намаляване на емисиите от серен диоксид, азотни диоксиди, летливи органични съединения, амоняк в атмосферния въздух. За съоръжение, въпреки положените усилия, а мога да уверя, че са направени много големи крачки в тази насока, все още не можем да постигнем изпълнение на националните тавани, които са договорени, но, Слава Богу, разликата е сведена вече до под 5% като неизпълнение, като имате предвид, че в годините е било много по-голямо. Надявам се може би от тази, текущата година вече да успеем да влезем напълно в националните тавани.
    Ние ще продължим да подпомагаме методически общините при разработване и актуализиране на програми за подобряване качеството на атмосферния въздух при изпълнение на вече разработени програми. Знаете, че общинските програми са основният инструмент за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Такива програми се изпълняват в 29 общини в нашата страна.
    Накрая съответно като приоритет в тази област сме си поставили и въвеждането на законодателни промени, свързани с горепосочените цели. Преди всичко ще се наложи промяна на Закон за чистотата на атмосферния въздух и Наредбата за качеството на твърдите горива. Искам да информирам уважаемите членове на комисията и Вас, господин председател, че сме в предварителни разговори и от координации и уточнения с Министерството на икономиката и енергетиката да можем да въведем изисквания за качество на въглищата като горивна база, което се надяваме, че ще даде един много голям тласък за опазване чистотата на атмосферния въздух. Имат се предвид въглищата, предназначени за битово потребление. Вероятно ако постигнем такава регулация, тя ще влезе най-рано за следващия отоплителен сезон, ако мога така да се изразя.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Като народен представител от София мога да кажа, че не само за битово, но и включително и разни заведения и т.н. продължават да ги из ползват и като се случи една мъгла в София, както беше в последните дни, мисля, че сме един от 14-те града, които успяха да превишат нормите тези дни.
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Това, няколко пъти е стигало, получили са инверсия. Това е така и специално за случая на София основният причинител е именно използване на некачествени въглища в битовото потребление.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Все пак е столица.
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Ние ще се опитаме да създадем регулаторна рамка в това отношение.
    Що се отнася до сферата на управлението на отпадъците, основни приоритети продължават да са разработване на стратегическа рамка за управление на отпадъците, която, както посочи министър Михайлова, се надяваме да бъде утвърдена и да влезе в сила до края на март – началото на април. На този етап е подготвен първият вариант на тази стратегическа рамка като проект на Национален план за управление на отпадъците и се надявам да успеем в този кратък срок ние да успеем да я разработим и одобрим до финален край.
    Освен това, приоритет ни е и продължаване изграждането и развитието на цялостната инфраструктура за третиране на отпадъци в страната. В момента от вчера, доколкото знам, колегата Александров може би ще потвърди, вече 25 общини или по-скоро регионални системи имат сключени договори и индикативната стойност е някъде около 867 милиона. Разбира се, реалните стойности ще са много по-малко, като ние считаме, че напълно постижимо е тези проекти да бъдат реализирани и се надявам с колегите от оперативна програма да се направи всичко възможно, за да може тези 24 регионални системи да бъдат реализирани.
    Приоритет за нас е въвеждане и развитие на общински системи за управление на биоотпадъците в страната. Знаете, че от тази година ние вече се стремим да въвеждаме и разделно събиране на биоотпадъците. Както видяхте, това е и едно от основните направления в бъдещата оперативна програма за периода 2014-2020 година.
    В отпадъците приоритет са също така предприемане на мерки за екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Факт е, че ние ще се опитаме максимално ефективно да използваме средствата по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, но те все пак с ограничени и се надяваме на допълнителни средства - вероятно ще има такава необходимост - да може да използваме и от оперативна програма в текущия период, а също така е вероятно да предприемем и необходимите мерки за обезвреждане на опасните отпадъци в нашата страна – това, което посочи преди малко и министър Михайлова.
    Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхраняване на опасни битови отпадъци. Тук се има предвид преди всичко опасни битови отпадъци от населението. Трябва да се направят няколко модела в съответните общини, за да може да се покаже една устойчива практика за събиране на тези отпадъци от населението. Освен на българо-швейцарската програма, разчитаме и на оперативна програма по околна среда, а също така министър Михайлова наскоро резолира един доклад, който ще даде, надявам се, възможност да сътрудничим и с Люксембург специално в тази конкретна мярка и се надяваме с тяхна помощ да можем да реализираме конкретни пилотни проекти.
    Друг приоритет в управлението на отпадъците е приемане на съответните законодателни изменения в Закона за отпадъците. Ние сме почти готови с първи вариант и ще започнем да го обсъждаме в заинтересованите вътрешни звена в министерството. Разбира се, след това ще имаме възможност да представим и законопроекта пред комисията.
    Накрая искам да посоча, че приоритет в областта отпадъци е продължаване на финансирането на изпълнението на инфраструктурни проекти във връзка с управлението на отпадъците по възможностите или със средствата, които се концентрират в предприятията за управление на дейностите за опазване на околната среда. Имаме предвид именно довършване на депа за твърди битови отпадъци, също така оптимизиране на системите за организирано събиране и транспортиране на твърди битови отпадъци, рекултивация на стари общински депа и се стремим тези средства от ПУДОС да са допълнение към основните средства, които идват по линия на оперативна програма „Опазване на околна среда“.
    В сферата на превантивната дейност бих казал, че нещата са установени в значителна степен и приоритетите ни са с продължаване на съответните основни направления в политиките. Разбира се, има развитие и в европейско равнище и един от приоритетите, който определяме на първо място, е осигуряване на ефективен контрол върху предотвратяване и отстраняване на екологични щети във връзка с привеждане на националното законодателство в пълно съответствие с директива 2004/35 относно екологичната отговорност по отношение на предотвратяване и отстраняване на екологични щети.
    Друг приоритет е оптимизиране и прецизиране на процедурите по ОВОС и екологична оценка, като там вероятно ще успеем да съкратим сроковете, в които да може да се произнася органът по околна среда по тези оценки.
    Също така приоритет за нас е и облекчаването на изискванията за класифициране на рисковия потенциал на предприятия. Има изменения на европейско равнище, които дават възможност да се вдигне рамката за количествените критерии, специално що се отнася до предприятията, съхраняващи горива.
    Друг приоритет в тази сфера е осигуряване на ефективен контрол и подобряване на система за управление на устойчиви органични замърсители. Това също е свързано с превеждане на нашето законодателство и по-скоро на прилагане на изисквания, определени в Европейската общност със съответния регламент и се отнася за устойчивите органични замърсители, а също така и за контрол на ограничение за пускане на пазара и употреба на перфороконтактсулфонова киселина и нейните сулфонати и други сложни химически вещества – да не конкретизирам.
    Също така приоритет ни е осигуряване прилагането на въведените ограничения в регламент 1907/2006, свързани с рийч за пускане на пазара и употреба на определени опасни вещества, които представляват риск за околната среда. Това е свързано с ограничаване на пускането на пазара и употреба на нонилофенол и нонилофенолексилати и на полиароматни въглеводороди, както и промени в законодателство с цел предотвратяване и намаляване на риска за човешкото здраве от вредни въздействия на химични вещества. Имам предвид изменение на Наредба за условията и реда за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване, където трябва да се въведат съответните изменения. В приложението на наредбата ще имаме 16 нови вписвания, засягащи съответните транспонирания от различни директиви на Европейския съюз. това е накратко по трите сфери.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Да преминем към следващите колега. Да кажа само, че всеки месец чувам, че следващия месец ще влезе Законът за управление на отпадъците. Да види - сега е януари, - февруари дали ще водим същия разговор. Иначе точно този последният законопроект, който споменахте, вече е разпределен на нашата комисия и ще ви помоля за становище на министерството, тъй като ще го разгледаме на следващо заседание на комисията заедно с отложения законопроект. Заповядайте, господин Онбаши.
    ДИН ОНБАШИ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, приоритетите на ресорните дирекции, за които отговарям аз, са следните. Основните приоритети са на управляващия орган, разбира се, като основните приоритети са възстановяване на плащанията на Европейската комисия към оперативната програма. В тази насока имаме разработен план за действие, който се изпълнява стриктно.
    Следващ приоритет е своевременна подготовка и договаряна на оперативната програма за следващия програмен период. Подробно се запознахте с насоките и мерките, които сме взели в тази насока. В предходната точка господин Александров ви ги представи в пълнота.
    Друг приоритет е свеждане до минимум на риска от загуба на средства. този приоритет е свързан и със следващия – изпълнение на плана за верификация и сертификация. Този план за тази година е доста амбициозен, от порядъка на 1400 милиона. Доста работа ни чака в тази насока, но мисля, че ще се справим.
    Следващ приоритет на оперативната програма е одобрението на новата оперативна програма 2014-2020 г.
    Това са основните приоритети по отношение на оперативната програма.
    По отношение на дирекция „Координация на връзките с Европейския съюз и международно сътрудничество“ има три приоритета.
    Първият приоритет от тях е участие на заседанието на Съвета на министрите на околната среда в периода на гръцкото и на италианското председателство. Вторият приоритет от тях е справяне с проблемите, произтичащи от откритите наказателни процедури. Към момента те са 13 на брой. Третият приоритет от тях е участие в преговорите по законодателните актове и отстояване на българската позиция в Съвета на Европейския съюз. Това е основното.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви и аз. Думата има господин Костадинов, който е познат на членовете на комисията – той влезе в нашата комисия с летящ старт с представянето си по Закона за ограничение изменението на климата като заместник-министър на два дни. Заповядайте, господин Костадинов, да представите приоритетите в ресорите, за които Вие отговаряте.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви, господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, разбира се, че има разлика между приоритетните политики на МОСВ и дирекциите като такива, тъй като политиките са малко междусекторни задачи, но в рамките на правомощията ми по дирекции мога да представя политиките, които са приоритет на министерството.
    На първо място, това е по отношение на управление на водите. Разбира се, уважаеми народни представители, това е реформата във ВиК отрасъла и доразвиване на Водната стратегия. Във връзка с това, което господин Курумбашев каза с лека тъга в гласа, че един ЗИД за напоителни системи дори не е упоменат като допълваща комисия. Предполагаме, че това, което сме замислили като реформа, ще се случва все по-рядко, тъй като нашето желание е, че част от този план за действие, който ще представим на комисията, е да има една активна законодателна програма по отношение на единен Закон за управление на водите, отделен, във връзка и в съответствие на рамковата директива, задължително цикъл от отраслови закони, защото ВиК не е сектор, а е отрасъл, или отраслови закони, които касаят ВиК отрасъл, здравеопазване, напоителни системи, земеделие, индустрия, бит, или, както отбеляза министър Михайлова при една наша съвместна среща с Министерство на регионалното развитие, така нареченият Воден кодекс, към който вървим и който би бил венецът и короната на всяко водно законодателство.
    На второ място на това осигуряване на финансиране по отношение на ПУДОС по отношение на водната структура, на трето място - нови донорски програми и източници, като Програма „Интегрирано управление на морските и вътрешните води“, съфинансиране от финансовия механизъм на Европейското икономическо прастранство, разработване на Национална стратегия и Програма за опазване и постигане на добро състояние на морската среда на Черно море, изпълнение, разбира се, на вторите планове за управление на речните басейни и свързаните с тях планове за управление на риска от наводнения и осигуряване на допълнително развитие и прилагане на специфични принципи, които са част от предварителните условия по партньорското споразумение, като Водното тарифиране (съжалявам, няма да ги казвам с оригиналните им термини), възстановяването на разходите, което е ключов въпрос и отрасловите водни норми за всеки един отрасъл като цялостна водна политика.
    Не на последно място, тази година България става президент на Международната организация за защита на река Дунав. За една година заместник-министър Костадинов ще бъде президент на Международната организация, тъй като принципът е ротационен. Интересното е друго, че преди двадесет години в България е подписана тази конвенция и ние ще помолим за съдействие и партньорство и Комисията по околната среда и водите, така че в средата на годината, живот и здраве, да отбележим по достойнство годината, в която сме и президенти, и управляваме Международната организация и Конвенцията, и имаме годишнина като държава.
    На второ място, това са политиките по изменение на климата, за които съвсем накратко ще кажа: разработване на стратегическа рамка за национална политика за адаптация към климатичните промени, създаване и подобряване на законова рамка за изпълнение на задълженията на България, произтичащи от международните ангажименти и европейското законодателство, промени, разбира се, в законовата и подзаконова нормативна уредба по отношение на климата (едно от тях беше този летящ старт, за който Вие казахте), разработване и защита на позиция на страната по приложение на реформа на европейската схема за търговия с емисии и парникови газове, активно участие и защита на националните интереси в преговорите по ново глобално правно обвързващо споразумение във връзка с изменението на климата, участие на страната в европейската схема за търговия с емисии през следващия период и генериране на тръжни продажби от емисии, генериране на приходи и прилагане на възможност за финансиране на проекти за намаляване на парниковите газове чрез националната схема за зелени инвестиции. Не на по следно място – третите политики, за които съм отговорен, са свързани с биоразнообразието и генетичното богатство, това е продължаване на изпълнението на сектора и в биоразнообразие, разбира се, по-значимата им приоритизация и обхват по отношение на защитените територии и защитените зони, доизграждането на националната екологична мрежа „Натура 2000“, един значим проект, финансиран по ОПОС, който трябва да бъде завършен успешно – теренни проучвания на хабитатите и видовете по цялата страна. Тук също сме си поставили за цел привличане и отваряне на възможност за нов финансов инструмент BG 03 по схемата на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство за разнообразие и екосистеми за биологичното разнонобразие, разработване и приемане на планове за действие за растителни и животински видове, разработване и приемане на планове за действие за защитени територии и защитени зони и усъвършенстване на нормативната регулация, в това число обмисляне на нова органиграма за по-ясна съподчиненост и връзка и синергия между дирекция „Национална служба за защита на природата“ е структурата на националните паркове, както и поверените им функции, в контекста на необходимостта от административни реформи, като има междинно условие за действията по оперативна програма. Това са много, много накратко нашите или моите отговорности по отношение на приоритетните политики.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви, господин Костадинов. Заповядайте, госпожо Михайлова.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви. Искам само да допълня колегите, на които благодаря за представянето на приоритетите на министерството в тяхната пълнота. Имаме готовност по всеки един от тези приоритети да дискутираме с господата народни представители, но аз искам само да допълня, че имаме още две политики, които са приоритетни за министерството. Това е политиката за усъвършенстване на националната система за мониторинг на околната среда и информационна обезпеченост, където си поставяме приоритети обновяване и усъвършенстване на информационните системи, обновяване и усъвършенстване на национална информационна система за отпадъците, което ние е много близка задача и внедряване на Единна информационна система за обмен на данните от мониторинга на водите, извършвана в системата на Министерство на околната среда и водите. Ще информирам народните представители, че подготвяме специална програма, с която министерството кандидатства пред Програмата за устойчиво регионално развитие и ще разработим една част от тези информационни системи с подкрепата на тази програма. По такъв начин повишаваме възможностите на министерството от гледна точка на осъществяване на приоритети и програми.
    Не на последно място, но така се пада сега при представянето, е политиката за усъвършенстване на контрола и повишаване на общественото съзнание и култура по въпросите на околната среда. Искам само да кажа, че и през 2014 г. ние ще проведем Националната кампания „Чиста околна среда“ с финансовата подкрепа на Предприятието за управление на дейностите за опазване на околната среда, за подпомагане на екологични проекти на общини, кметства, неправителствени организации, училища и детски градини. Ще продължим провеждането на конкурс на Министерство на околната среда и водите за деца и юноши за рисунка, разказ и предмет, изработен от рециклирани материали в рамките на кампания под надслов „Обичам природата и аз участвам“. Ще проведем и Националната кампания „Зелена България“. Вече сме в преговори с bTV по кампанията да почистим България за един ден и аз се надявам, че през тази 2014 г., когато се провежда кампанията, много ясно ще се види, че тя основно се подкрепя от Министерство на околната среда и водите, а не е инициатива само на една медия. Надявам се, че това ще се види в кампанията и разчитам вие да гледате критично на кампанията от такава гледна точка.
    Искам да допълня нещо изключително важно, което е в основата на работата на екипа на министерството: ние разглеждаме политиката по околна среда като хоризонтална култура, търсим отражението на политиките по околна среда и предотвратяване на изменение на климата във всички други политики и със задоволство мога да ви информирам, че срещам разбирането на секторни министерства, с които работим добре по отделните направления и сектори и те приемат ролята на политиката за опазване на околната среда и предотвратяване на изменение на климата. Това е наша амбиция и това е задача, която сме си поставили категорично.
    Искам само да допълня, че в тази връзка вече от управляващия орган на оперативната програма са разработели и насоките за интегриране на политиките по опазване на околна среда и политиките за изменение на климата на етап на втора фаза изпълнение на проекти и в най-скоро време ще бъдат обект на обсъждане и одобрение. Така че този много важен ангажимент на министерството, който засяга интегрирането на тези политики в общото управление на оперативните програми и прилагането на оперативните програми – това вече е свършено и ние ще работим в тази посока през 2014 година.
    Благодаря Ви за вниманието. Надявам се, че не сме били много подробни.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви и аз. Заповядайте за изказвания и въпроси. От предишната точка си спомням, че останаха въпроси и за тази точка. Заповядайте.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря. Това, което исках да питам, е свързано с политиката за чистотата на въздуха. Беше упоменато, че Европейската комисия в своите коментари има специални бележки, свързани с тази политика. В приоритетите, които са изложени и току що чухме от министъра и заместник-министрите, е включена следната точка: определяне на приоритетни направления за финансиране в рамките на оперативна програма „Околна среда 2014.2020 г., с оглед подобряване качеството на атмосферния въздух. Приветствам този подход, защото знаете, че това е изключително важно, беше споменато и от заместник-министъра – България има и наказателни процедури в тази сфера, много тежки задачи. Специално наказателната процедура за фините прахови частици е наистина от изключителна важност да се предприемат адекватни мерки за това.
    В стила на казаното от Вас, господин председател, бих искала да упомена и тук, че в частта политики по опазване чистотата на въздуха търпяхме немалко критики. Вие сами си спомняте, част от тук присъстващите народни представители, от представителите на другите политически сили, при разработването на т.нар. спешни мерки през 2012 г., когато заделихме средства от оперативната програма, за да се подобрява градският транспорт в най-големите населени места. Търпяхме наистина ожесточени критики. Мисля, че в крайна сметка всичко, което свършва добре, е добро и преди няколко дни бяхме свидетели на едно хубаво събитие, на което получихме и признанието за това, че това е добър начин да се оползотворят средствата от Кохезионния фонд. В този смисъл се надявам, че има промяна във визията на колегите, които в момента управляват ведомството и съответно политиките и ще бъдат заложени сериозни мерки, за да се подпомогнат общините в изпълнението на своите програми за опазване чистотата на въздуха, за редуциране на замърсяването. Знам, че това е част от текстовете, заложени в указанията за интегриране на политиките по околна среда в останалите оперативни програми, знам, че има някаква мярка, която е предвидена по програма „Региони в растеж“. Това, което имам като апел, е да се използва възможността, включително, ако щете, и коментарите на комисията, за да се заложи по-сериозна подкрепа в посока подобряване на състоянието на въздуха в населените места. Това е единият ми коментар.
    Тъй като стана въпрос за Закона за водите, мисля, че в общи линии изчерпахме темата, но аз все пак, тъй като чета сред приоритетите на министерството Закон за водите, свързан с ВиК реформата, това какво означава? Че министерството ще бъде инициатор на законопроект, който касае реформата във ВиК сектора, или че министерството ще полага продължаващи усилия да съдейства на МРР да инициира законопроект за реализиране на реформата във ВиК сектора?
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря. Други заявки? Господин Чакъров, заповядайте.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви. Днес наистина вниманието е насочено към ВиК и първа ос „Води“ и „ВиК“ сектор. От това, което чухме от заместник-министър Костадинов, аз останах с впечатление, че има още нещо да бъде огледано във Водната стратегия. Структурата на Водната стратегия – такава, каквато е приета и йерархията, която е заложена там и по която ние сме се изказвали в предходния мандат, е далеч от потребностите и визията, която трябва да дава като водна стратегия. Има ли някакви намерения съвместно с МРР или МОСВ да инициира някаква актуализация, или ще остане в този вид и с такава структура и съдържание?
    Ще си позволя да отправя и няколко въпроса по отношение на управление и дейности, свързани с отпадъците.
    Ще бъда малко по-обстоятелствен. Става въпрос за разделно сметосъбиране. Няма как иначе да обхванем по същество темата и целите, които се преследват и би следвало нашата страна най-накрая да постигне затова, защото на този етап няма разделно сметосъбиране и ако е имало някакъв старт, той е заличен и хората са демотивирани. Определени ли са отговорностите за общините в разделното сметосъбиране, или има визия на рециклируеми отпадъци, има ли яснота какви са количествата на рециклираните отпадъци от опаковки? Визирам, например, от бита. Имам предвид от печатни издания, хартия от опаковки. Добре е да няма смесване и когато се отчитат целите.
    Какви са количествените измерители за изпълнение от организациите по оползотворяване на опаковки на целите за събиране и рециклиране на отпадъци от опаковки, подчертавам, от бита на ниво община?
    Следващият чувствителен казус и въпрос, по който трябва да има обективност и коректност, е ще заплащат ли гражданите чрез такса смет за събиране сортиране и рециклиране на опаковки при положение, че за тях вече веднъж е платена чрез таксата за опаковки, или, както знаем, това е продуктовата такса.
    При заплащане на отчисленията, целящи намаляване или, по-синтезирано и по-стегнато да го формулирам, идеята на разделното сметосъбиране е да се намалят количествата на отпадъци, които ще се депонират? Ще намери ли отражение това както в таксата за депониране, така и в такса смет - и в двата аспекта?
    Третият ми въпрос е и към заместник-министър Онбаши, и към министър Михайлова. Аз приветствам вашата изключителна амбиция тук за разплащане на средства от оперативна програма за настоящата година в размер на 1400 милиона, но нека само да припомним, че през изтеклата година средствата бяха двойно по-малко и видяхме пред какви трудности бяхме изправени като цяло и по-конкретно Вашият екип. Аз Ви пожелавам от все сърце успех най-искрено, но как ще стане това?
    Друго ще си позволя под формата на един съвет и една реплика на госпожа Василева. Аз не ви препоръчвам този опит за релокация на средства да бъде повтарян, защото той беше опит на последни ходове и стъпки за спасяване на средства. Не че не трябват средства в това отношение за чистота на въздуха и за пожарна техника и противопожарна техника, но приоритетът тук е „ВиК“ секторът, „Отпадъци“, „Биоразнообразие“, потребностите са огромни, така че е редно и коректно тези средства да бъдат инвестирани в тези направления, в тези политики, за тези приоритети.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. Тук само в рамките на водещи примери да ви кажа, че съм виждал градския транспорт целия само с хибридни автобуси в един малък норвежки град; разбира се, стандартът е малко по-различен. Иначе има някакви плахи о пити дори в залата на Народното събрание да се въведе разделно събиране, което виждам, че народните представители от началото на годината плахо се справят и нивото на разделност е като в италианската столица, да речем, но това е пак едно добро начало.
    Аз исках обаче да се обърна към представителите на Министерство на околната среда и водите с молба да представят една таблица за това, как ще се справим с тези 13 процедури от гледна точка на законодателна дейност, защото аз мисля, че няма да е амбициозно, ако кажем, че искаме тези 13 или 14 процедури поне да бъдат намалени до половина в рамките на тази година. Мисля, че е съвсем реалистично, а може да поставим и малко по-амбициозна цел. Всеки един от министрите, според мен, знае отлично процедурите, които следват, тъй че имаме добър пример със Закона за защита от въздействие на химическите вещества, който влиза. Знаем, че е обсъдена и тази поправка, която е за Закона за ГМО, но въпросът е, че има още 10 или 11 закона, за които искам да ви помоля просто да се подготви конкретен график и изисквания към експертите на министерството, а също и при нас да могат да влизат тези законопроекти, за да може максимално бързо да се придвижват в пленарна зала, тъй като мисля, че положихме исторически усилия - например, Закона за климата, след като беше приет още през ноември, най-после сега да влезе в пленарна зала. Ако с такова темпо влизат останалите закони, по които имаме наказателни процедури, самите ние ще имаме проблем не толкова от гледна точка на комисията, а от гледна точка на придвижването й в пленарна зала, а те са в крайна сметка първо и основно държавна задача. Така че искам да ви помоля да бъде подготвен такъв график за наказателните процедури по ресори и да ни бъде представен, за да видим дали февруари е февруари, например. Сега имате думата за отговор на поставените въпроси. Заповядайте. Имаше въпроси и за отпадъците, и за водите. Ако искате, господин Георгиев, който традиционно започва, да вземе думата?
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Благодаря, господин председател. За съжаление, не бих могъл да противореча на народния представител г-н Чакъров по отношение на състоянието на разделното събиране на битовите отпадъци и специално разделното събиране на опаковки. Като че ли там нямаме особен напредък в изминалите години. аз си спомням, че навремето ние се опитахме да стартираме тази дейност, да разгръщаме общински системи, но, за съоръжение, те не са постигнали някакъв напредък оттогава насам. Преди всичко това се дължи на порочни практики, бих казал, които са установени и които целят не реално разделно събиране, а само отчитане на количества разделно събрани отпадъци. Тук наистина има смесване на количества отпадъци, които са от индустрията с тези, които са от бита.
    Дори и тези мерки, които са реализирани и работят в момента - имам предвид няколкото сепариращи инсталации, които са в страната, и те бяха главно към депата, които бяха реализирани още по проектите на ИСПА, работят, според мен, неустойчиво, с различни показатели и не дават очакваните резултати, които бяха залагани навремето. Ето защо мисля, че ръководството на министерството в момента, специално и в лицето на министър Михайлова, ние се мъчим да променим това състояние на дейността. Проведохме редица срещи, включително и с представители на съответните организации. Това бе и във връзка със Закона за управление на отпадъците и готвените промени, където ние ще засилим, надявам се, контрола върху тяхната дейност и специално контрола върху отчитането на резултати те и физическото изпълнение на целите, които са поставени. Опитваме се и се надявам, че наистина в рамките на тази година ние ще успеем да покажем промяна в тези практики и ще дадем лице на вече стартирали нови системи за разделно събиране, които ще покажат нови, устойчиви и добри практики.
    Що се отнася до количествените измерители, абсолютно сте прав, господин Чакъров. Всяка община има определени количествени цели и те би трябвало да се изпълняват съвместно със съответните организации по отделните видове масово разпространени отпадъци. В момента мога да кажа, че се забелязва едно раздалечаване между общини и организации по оползотворяване на опаковки. Лично през мене минават редица писма от кметове на общини, които сигнализират за това, че определени организации отказват да обслужват съответната община, прекратяват се системите за разделно събиране. Мисля, че тук трябва да се промени и законодателството и да се ангажират съответните организации в дългосрочен план, ако поемат обслужване в дадена община и ако те ще изпълняват целите за обслужване на определен брой население, те да са ангажирани дългосрочно и да не могат едностранно да прекратяват или да променят договорни условия. Определено в момента има известен разнобой между интересите на общината и интересите на организациите за оползотворяване на опаковки.
    Що се отнася до това, трябва ли гражданите да плащат двойно, ако правилно разбрах Вашия въпрос, разбира се, че не трябва. Веднъж заплатената такса за оползотворяване на съответния вид масово разпространен отпадък трябва да прикрива всички разходи по неговото оползотворяване. За съоръжение, вероятно в момента се получава някъде и такова двойно плащане, тъй като, пак повтарям, системите за разделно събиране към този момент не работят достатъчно ефективно и това ще е наша цел за промяна на тази практика в тази година. Знаете, че съответните законодателни промени в Закона за местните данъци и такси бяха приети. Вероятно те ще трябва допълнително да се уточнят и рационализират, но това, че се прие такса битов отпадък да бъде единствено и на база на количества генериран битов отпадък от 2015 г., мисля, че е в положителна насока и ще даде възможност да се ефективизират, ако мога така да се изразя, цялостните системи по управление на битовите отпадъци в съответните общини.
    Аз лично считам, че ние имаме голямата задача с новите изменения по Закона за управление на отпадъците, да създадем такава регулационна рамка, която да даде тласък в реалното изпълнение на целите по оползотворяване на съответните видове масово разпространени отпадъци, преди всичко що се отнася за бита, в целите по оползотворяване на отпадъците от опаковки.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Господин Онбаши има думата.
    ДИН ОНБАШИ: Уважаеми господин Чакъров, преди да отговоря на въпроса, искам да благодаря на целия екип на управляващия орган, тъй като миналата година целта на верифицираните разходи беше, както казахте, 609 милиона, те положиха наистина един огромен труд и се справиха с тази цел.
    По отношение на Вашия въпрос как ще се справим с разходите за тази година, които са в размер на 1400 милиона, първо, това ще се случи с една много добра комуникация между бенефициента и управляващият орган, на първо място. Трябва да има много тясна връзка и един много добър план за действие, който вече е направен и това ще е на ежеседмична база следене и е една много добра прогноза, разбира се, която вече е направена.
    Ние имаме база за реализация на този план за разходи, тъй като има доста проекти, които са в изпълнение. Така че, с една добра координация между бенефициента и управляващия орган е напълно възможно.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, господин Костадинов.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви. До голяма степен отговорът ми и към госпожа Василева, и към господин Чакъров ще бъде общ, защото те са взаимно свързани като въпроси. Ако прецените, че не е достатъчен отговорът, след това допълващо ще ви отговоря. Но наистина едно осъвременяване на Водната стратегия, един нов прочит на приоритетите и рамката на политиката във „Водите“, според нас, е необходимо и това ще бъде част от плана за действие, който, паралелно с всички законови промени, които впоследствие правим, е приоритет за нас. В това число, като резултат и като синергия, като субординация, като съподчиненост с Водната стратегия е и Стратегията за ВиК отрасъла. На този етап ние имаме работни забележки към нея, но не можем да изчистим до края своите претенции като водещо министерство по отношение на управление на водите, докато не осъвременим и не осмислим някои от позициите във Водната стратегия, тъй като, според нас, водещата роля на МОСВ по отношение на управление на водите и във връзка с рамковата директива няма аналог и е безусловна.
    В този смисъл разбира се, че ще продължим да подпомагаме реформата за ВиК отрасъла не само защото е предварително условие, не само защото е част от системата, а ще продължим да я подкрепяме само дотолкова, доколкото я равнопоставим с всички други отраслови стратегии. Тепърва ние трябва да говорим за политиката във водите по отношение на здравеопазването, ролята на минералните води за лечебните им свойства, приносът им в здравеопазването, водите в икономиката, индустрията и т.н. Тоест, ще продължим подкрепата си не само за ВиК отрасъла и реформирането му, но и на другите отрасли, които касаят използване на води. Включително, както каза господин Чакъров, както ви казах, до довеждането на отделни отраслови закони, тъй като този закон – и с това отговарям на един от първите въпроси на госпожа Василева – за водите не е Законът за управление на водите, който бихме искали да видим, съобразно нашите разбирания за ролята и мястото на МОСВ. Така че, това е общият ми отговор към двата въпроса.
    Нещо повече, ние като заместник-министри сме сложени на най-високия етаж, на който се намираме в министерството, който е вторият етаж и от висотата на този втори етаж нямаме възможност да разпознаваме цветове, в смисъл, малко сме далтонисти по отношение на цветовете. Така са ни сложили, на ниски етажи и сме политически далтонисти. В този смисъл бих отправил следното предложение. В хода на обсъждането и реформата на Водната стратегия и ВиК отрасъла в стратегията, аз ще се обърна като заместник-министър с едно писмо до всички парламентарно представени политически сили, защото за мен ще е много ценно, госпожо Василева, да знам визията на Вашата политическа партия по тези два въпроса и по отношение на Водната стратегия, и на ВиК отрасъла, за да може да премерим това, което ние сме замислили. Не че Вие вече не сте го казали в предишния парламент, не че вече не сте го направили, но нещата са много динамични и може би в някакъв работен порядък, но не толкова експертен, а експертно-политически, да направим една среща по този въпрос. Тя ще е информационна. Разбира се, ще има и дискусия. Ще обсъдим заедно визията на Вашата партия за тези два въпроса, защото водите ще се ползват от всички и се ползват от всички и трябва да има някакъв устойчив подход. Според мен, това е подход към всички парламентарно представени политически сили. Лично аз за моите сектори бих го направил, за да имам пълна яснота когато докладвам пред министъра и пред Народно събрание как да процедирам в случая.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. За един уточняващ въпрос – г-н Чакъров.
    ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, господин Костадинов. Аз да разбирам ли, че е имало разговори – доколкото разбирам, обърнахте се към госпожа Василева – тя споделя ли евентуалните промени, които Вие казахте - тези, които аз споделям, аз съм ги изказал нееднократно – за промяна във Водната стратегия. Ако е така, нека да чуем дали те споделят една евентуална промяна във Водната стратегия.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Ако искате, госпожо Василева, да отговорите, но аз ще Ви помоля: все пак това е изслушване за приоритетите на 2014 година, ако имате желание за едни обсъждания за Водната стратегия, може да направим едно специално изслушване, на което аз бих предложил да поканим и двамата министри, за да не излизаме много извън тая тема, защото за мен като много се изскочи от това изслушване, например, един Воден кодекс – аз досега не бях чувал, то изплува така, което е интересна идея, между другото, заслужава внимание, - но просто мисля, че става отделна точка, отделна дискусия. Но, разбира се, понеже Ви споменахме, госпожо Василева, заповядайте, а да Ви моля да се фокусираме все пак върху това, което сме приели като точка в дневния ред.
    Благодаря.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря и аз, господин председател. Съвсем няма да съм пространна, защото всъщност, доколкото е видно, желанието за дискусия не идва от мен, така че аз съм готова на дискусия, ако някой друг желае. Но, както казахте, може би не сега, защото сме се събрали по друга тема и в момента правим изслушване на ръководството на министерството, а не по отношение на политиките на политическа партия ГЕРБ. Що се отнася до тях, мисля, че господин Костадинов е запознат с Водната стратегия, която беше изготвена от правителството на ГЕРБ и приета по време на миналия мандат. Надявам се, сте запознати с програмата на политическата партия. Но все пак, ако се абстрахираме от здравните термини, които използвахте, ние всички сме жители на България и ни е грижа, наистина, водата е наше богатство и ценност и би трябвало да ни е грижа. В тоя смисъл не смятам, че въпросите трябва да бъдат отправяни към партии, а би трябвало да бъдат отправяни с цел наистина да се върви напред.
    Мисля, че това е моят кратък отговор. Готова съм на дискусии. Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, госпожо министър.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, господин председател. Много накратко, на въпросите, на които не беше отговорено, но се изкушавам да се върна към въпроса защо Министерство на околната среда и водите включва в приоритетите си Закона за изменение и допълнение на Закона за водите. Защото ни е важен и защото имаме абсолютната амбиция да бъдем активни съвносители, не само даващи бележки, а стимулиращи Министерство на регионалното развитие, тъй като за нас това е ключов законопроект за изменение и допълнение. В бъдеще работата за кодекс или секторни закони е от първостепенно значение и министерството ще бъде проактивно в тази насока. Точно заради това се появява този законопроект като наш приоритет. Това сме го заявили и на колегите от Министерство на регионалното развитие, на всички, които работят и по предварителните условия за програмите, така че това е ясно дефинирана наша позиция по отношение на управление на водите.
    Само две изречения по повод наказателните процедури. Благодаря Ви, господин Курумбашев. Приемам забележката Ви и въпроса като своеобразна критика. Съгласна съм, че търпим такава критика. Една част от 13-те процедури могат да бъдат закрити с много ясни и законодателни решения. Пример за това е процедурата за ГМО, процедурата за климата, процедурата за чистотата на въздуха и т.н. Така че, наш ангажимент е ние по най-бързия възможен начин да внесем подготвените вече законопроекти, които по една или друга причина, чисто процедурни в повечето случаи, все още не са излезли от министерството и аз очаквам, че с такава активна съвместна работа ние ще можем наистина да се похвалим с добър резултат и закриване на процедури.
    Изкушавам се да кажа за водите, все пак, ще кажа и за въздуха. Вижте колко е забавен политическият живот! Когато аз бях в опозиция и непрекъснато задавах въпроси за мастер планове и Закона за водите, Вие бяхте заместник-министър и ми отговаряхте. Сега Вие сте в тази роля, а аз отговарям. Надявам се съвместно да намерим успех. Въздух. Имаме коментар между коментарите по втората версия. Работи екипът на оперативната програма. В момента сме на етапа да проучим какъв е опитът на страни, които включват такава приоритетна ос в оперативните си програми, какви мерки включват в тях, как можем да запълним максимално ефективно една такава евентуална ос. Определено има добър ефект, определено, но трябва да намерим баланса, що се отнася до финансово измерение, тъй като така или иначе е намален бюджетът на програмата и определянето на нова приоритетна ос, която да е въздухът, ще разклати малко това, което предварително сме мислили. Но това е дена от възможностите и вие ще бъдете първи информирани, след като мине на работна група евентуално предложението на управляващия орган.
    Това е. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Повече уточнения по тази точка няма. Благодаря ви. Имах един въпрос към Чавдар Георгиев, но може би защото заседанието продължи малко по-дълго. Така се е случило тук в тази комисия, че поне от нашата парламентарна група има петима народни представители от София, от парламентарната група на ГЕРБ със сигурност господин Иванов знам, но не знам, може би имате и още, така че се е получило така малко неравномерно народно представителство, освен доминацията на Асеновград от трима народни представители, има и седем от София. Ще ми е много любопитно, без да изземваме правомощията на столичните общински съветници, да направим едно изслушване с кмета или може би със заместник-кмета на Столична община и да видим Столична община как смята да прилага закона, който вече сме гласували, от 2015 г. във връзка с генерираното количество отпадъци, тъй като това е една тема, която ние като общински съветници сме я представили, какъвто е моят спомен, пред кмета Бойко Борисов при неговия първи и втори мандат и при госпожа Фандъкова при нейния първи и втори мандат и винаги сме били убеждавани, че трябва да се плаща въз основа на квадратурата на едно жилище. Както е известно, квадратурата на едно жилище не генерира отпадъци. Отпадъци генерира броят на хората, които са вътре. Докато при бизнеса има едно решение все пак, където фирмите могат да заявяват по какъв начин да се изчислява тяхната такса и да участват активно в това изчисление по един или друг начин, на мен ще ми е много интересно, а между другото, може да изслушаме и кметове на други големи общини, например, аз съм сигурен, че някой друг град ще бъде по-активен от София и ще успее да покаже пример, че може и да се таксуват хората на базата на това, което трябва да се направи. Както се казва, замърсителят плаща или който цапа, той плаща, а не който живее в по-голяма или в по-малко жилище, плаща по-голям или по-малък данък. Даже в случая не говорим за данък, а говорим за такса смет. Така че едно такова изслушване е хубаво да направим в комисията.
    Ако искате да коментирате?
    ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ: Само мога да кажа, господин председател, че от наша страна ще имате пълно съдействие и Вие сте в правото да поканите всеки, който счетете за необходимо. надявам се, и министър Михайлова няма да има нищо против ние да сме готови и да съдействаме по всячески начин, за да определим възможно най-добрата практика по прилагане на закона.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: От осем години слушам администрацията в общината, която казва, че това не може да се организира. Понеже сега го пише и в закона, сега трябва да разберем дали законът ще е в сила, или администрацията на общината е права.
    Сега преминаваме към

    ТОЧКА ЧЕТВЪРТА:
    Блиц контрол

    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: По големината на парламентарните групи, това е последната точка от нашия дневен ред. съжалявам, че се получи малко по-дълго заседание на нашата комисия, но от друга страна мисля, че се получиха доста добри обсъждания и по двете предишни точки. Заповядайте от парламентарната група на ГЕРБ. Надявам се, че знаете регламента, набързо да го припомня: въпросът е до две минути, отговорът е до три минути и после репликата и отговорът са по две минути. Заповядайте за въпроси.
    СИЛВИЯ ХУБЕНОВА: Аз ще задам и двата си въпроса сега, за да пестим време наистина. Оказа се, че подготвените от мен въпроси са част от отговорите, които получихме частично.
    Първият ми въпрос е свързан с един от приоритетите, които госпожа Михайлова сподели преди малко и това е в добрата кампания по ПУДОС за чиста околна среда. Въпросите ми са:
    Кога ще стартира кампанията, защото обичайно това се случваше януари месец в началото на всяка година? Какъв е заделеният ресурс и ще има ли някакви промени в изискванията за кандидатстване и в начина на финансиране, защото това е важно, знаете, за всички общини – за неправителствен сектор, за училище, за читалище и това е нещо, което е доказало в миналото и сега, че е добра практика.
    Вторият ми въпрос също частично господин Онбаши отговори преди малко, че почти - аз оставам с подобно впечатление – че едва ли не седмично се правят планове за действие, свързани с усвояването на средствата по околна среда, но искам да попитам има ли план за действие, който да забърза възстановяването на средствата, които бяха спрени по околна среда и провеждани ли са срещи с членовете на Европейската комисия - вероятно ще ми отговорите, че такива е имало. И по какъв ред ще бъдат осъществявани финансовите корекции – дали те ще бъдат на база обща, плоска финансова корекция, или ще бъдат индивидуални финансови корекции по проектите? Това са неща, които интересуват всички нас.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви за въпросите. Заповядайте, госпожо министър, направо и на двата въпроса.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, господин председател. Благодаря, госпожо Хубенова, за въпроса.
    Що се отнася до кампанията за чиста околна среда, да, януари месец се обявява кампанията. Обявява се буквално сега. Утре трябва да излезе във вестник обявата и съответно след това на страницата на предприятието на ПУДОС. Направо си няма промени в условията. единствената промяна е, че сме увеличили общия бюджет за проекти на училища и детски градини, имайки предвид това, че има много голям интерес и считаме, че ефектът е много добър и много важен за младите хора в България, затова сме увеличили бюджета с 500 хиляди за училища и детски градини. Това е с решение на Управителния съвет на ПУДОС. В момента, в който излезе във вестник, обявата ще бъде качена и на страницата на ПУДОС. Оттам нататък вече започваме рутинно събиране на проекти. Мисля, че това е по отношение на първия въпрос.
    СИЛВИЯ ХУБЕНОВА: Общият ресурс какъв е?
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Три милиона и половина. От тях два милиона за общини и кметства, а милион и половина за училища и детски градини. Увеличението е за тези 500 хиляди за училища и детските градини.
    Що се отнася до втория ви въпрос, той изисква малко по вече изречения в отговора. Да, има изработен план за действие. Той е съгласуван с Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“, която от своя страна информира както одитните служби на Генерална дирекция „Регионална политика и урбанизация“, така и Сметната палата и всички одитни служби в Европейската комисия. ние също водим разговори с експертите „Регионална политика“ и с експертите от „Околна среда“.
    Този план за действие има няколко ключови дати и тези дати са във връзка с изискванията и на Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз. Към 31 януари ние трябва вече да докладваме за това, какви мерки предприемаме за изпълнение на указанията на Изпълнителната агенция по промяна на методиката и във връзка с взетото решение преди това (започнах с грешната дата, трябваше да започна с другата дата, която е 20 януари), към 20 януари ние трябва да направим среща с Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“, на която да обсъдим вариантите за налагане на финансовите корекции. Към днешна дата са извадени всички данни за проектите, които подлежат на такъв допълнителен одит. За ваша информация мога да Ви кажа, че за периода 2010 – 2013 г. на 51 договора са наложени финансови корекции в размер на 25%, което означава, че те не подлежат на допълнително санкциониране оттук нататък. На 18 договора ще бъдат наложени или ще се доналожат до 25%. Вследствие на промяната на подхода на Изпълнителната агенция ОСЕС за третиране на смесване на критерии и незаконосъобразна методика. Остават 195 броя договори, по които няма наложени финансови корекции в максимален размер и които потенциално подлежат на повторна проверка. Общата стойност по тях на договорите е 1700 милиона, а сертифицираните по тях разходи към днешна дата са 494 847 918.31 лв. Съответно за години – за 2010 г. това са
    5 185 850.68 лв., за 2011 г. – 15 720 804.79 лв., за 2012 г. – 78 170 118.91 лв. и за 2013 г. – 395 771 143.93 лв.
    Искам само да допълня, че освен това решение, което ни предстои буквално през следващата седмица, и то е на база резултатите от популацията, която вече е определена и обособена, междувременно получихме предварителен одитен доклад на ОСЕС за 2012 г., според който допуснатата грешка надхвърля 4%. Тя е 4,10%. Дори и да не беше прекъснато плащането от Европейската комисия през месец ноември, то трябваше да бъде прекъснато сега, тъй като грешката надхвърля много от допустимите 2%.
    При тази грешка е наложителна хоризонтална финансова корекция от 2,11 за 2012 г., или налагане на индивидуални финансови корекции, които да намалят размера на грешката до допустимите проценти. Така че това е процес, по който работим в момента. Колегите от управляващия орган са изключително прецизни. Има сценарий, при плоска корекция, при индивидуални корекции. Имахме специална среща с Управителния съвет на Националното сдружение на общините, който е информиран за процедурата, плана за действие и възможностите, които имаме, възможностите, които се очертават и разчитаме на съдействие на Националното сдружение на общините при взимането на решение, което няма да бъде никак леко. За съжаление, обемът на средствата за 2013 г. е много голям и ние очакваме висок процент на грешка за 2013 г. и трябва да имаме готовност, че дори и да приемем подхода хоризонтална корекция, тя няма да бъде в размер на 2% за 2013 година.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. Имате ли желание за реплика? Коалиция за България? Не виждам въпроси. От ДПС? Вие ще задавате въпрос? Заповядайте, господин Теохаров.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Тук набързо в моето мислене възникнаха два въпроса.
    Първият въпрос е свързан с последната гъста мъгла. Аз не бях, разбира се, по това време в София, но бях уведомен. Бях извън страната. Доколкото си спомням, миналата и по-миналата година се отчетоха завишени стойности на някои оксиди в снега горе на Витоша. Има ли някакви данни за тази година относно влиянието на гъстата мъгла върху високопланинския пояс на Витоша? Аз не знам има ли сняг. Има ли някакви данни. Лично мен ме интересува това поради ред причини, които няма да обяснявам.
    Второ, има ли отношение Министерство на околната среда и водите относно инвазията на китайската калинка?
    Това са двата ми въпроса.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, госпожо министър. Това е след мароканските скакалци.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Ще ви изненадам, но по този въпрос имам по-подробен отговор, отколкото по първия.
    По първия въпрос имаме ли данни за надвишаване на нормите по отношение на въздуха – имаме такива данни.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Става въпрос за азотни окиси, серни и т.н,. особено за азотни.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: За серни окиси данните, които имаме за надвишаване са близо 8 пъти фини прахови частици.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: А за горе?
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: За горе не мога да ви кажа. Горе няма сняг.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: Все пак има и дъждомери.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Има, да. За да бъда съвсем точна, действително е по-добре да поискаме данните от Изпълнителната агенция „Околна среда“ и да Ви предоставим точните данни, да не налучкваме данните, наедно да ги обясняваме. Така че ще ви дам информация.
    Що се отнася до серния окис, имаме надвишаване с пъти по време на мъглата в София на територията на града, което е нормално при тази мъгла.
    Що се отнася до китайската калинка, искам да ви информирам, че по време на заседанието на Съвета на министрите, последното заседание, което се проведе през месец декември в Брюксел, ние разглеждахме специална позиция на Съвета на министрите по една бъдеща директива по предотвратяване на въздействието на инвазивните видове и ангажиментите и мерките на страните членки по отношение на такъв тип инвазивни видове, които се появяват и дават много сериозно отражение върху икономиките особено на страните в южната част на Европа, тъй като те са подложени на преминаване на инвазивни видове от Африка през Средиземно море.
    Проектът за директива е изключително амбициозен. България на този етап подкрепя, като ние считаме, че трябва да имаме ограничен списък от инвазивни видове, които да бъдат следени, тъй като в противен случай националните ангажименти стават на практика необозрими, ако ние въведем с общо европейска норма неограничен брой инвазивни видове, които се следят на територията на всяка отделна страна. Това е първата част от позицията на България, че трябва да има ограничен списък и в нея евентуално ще влезе и калинката, но втората част от позицията на България е, че трябва да се обърне сериозно внимание на трансграничния пренос на инвазивни видове и в такъв смисъл трябва да има регионални споразумения и регионални ангажименти, тъй като ако една страна има ангажименти по инвазивните видове, ако следи придвижването на видовете, но това не продължава през границата в съседната страна, се губи смисълът от усилията на една държава. Така че това е вторият момент, по който ние имаме ясна и категорична позиция. Продължаваме работата по досието и ние ще участваме с такива конкретни примери, каквато е калинката. Така че имаме ангажименти и продължаваме да работим в тази посока.
    Благодаря.
    МЕТОДИ ТЕОХАРОВ: И аз благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря Ви. Аз започнах да си мисля дали трябва да започнем да подписваме споразумение за реадмисия с някоя от тези държави по отношение на инвазивните видове. Заповядайте, ако искате да задавате въпроси сега, тъй като представители на ДПС и „Атака“ не присъстват. Заповядайте, госпожо Василева.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря. Два въпроса имам. Преди всичко искам да се присъединя към господин Онбаши, който поздрави екипа на оперативната програма. Както управляващият орган, така и междинното звено мисля, че си спомняте всички, имахме един разговор, свързан с риска от загуба на средства, когато говорихме за апокалиптичните картини, които бяха рисувани, и съответно се разбрахме, че работата трябва да бъде свършена и тя трябва да бъде свършена от администрацията. Администрацията, независимо от всички драми, които преживя, независимо от този публичен линч, на който беше подложена, успя да си свърши работата и наистина мисля, че колегите от двете дирекции се справиха блестящо. Мисля, че резултатът говори сам за себе си. Имам предвид усвояването на средствата за периода 2013 г., следвайки правилото n + 2 + 3.
    Конкретният ми въпрос е има ли загуба на средства, ако да, в какъв размер и потвърдено ли е това от Европейската комисия? Това е първият ми въпрос.
    Вторият ми въпрос е свързан с предложението на министър Михайлова във връзка с мерките по прочистване на програмата, да го наречем. Вие цитирахте едни 18 договори. Започнахте с 51 договора. Първо, да се уточним под „договори“ какво имате предвид – договори за безвъзмездно финансиране, или договор между бенефициент и изпълнител. Тоест, Вие цитирахте едни други, по които няма наложени финансови корекции, но вероятно ще има поради смяната на методиката, използвана от Изпълнителна агенция ОСЕС. Каква е стойността на финансовите корекции, които ще бъдат наложени на тези общини и договори съответно поради факта, че беше сменена методиката, тоест какъв е обемът на допълнителните финансови корекции, които ще им бъдат наложени. Това е вторият ми въпрос.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, госпожо министър. По принцип процедурата е по един въпрос, но ние започнахме с по два и с общо разбирателство мисля, че заедно нарушаваме правилника в едно съгласие. Заповядайте.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Ние винаги сме били в съгласие, когато става дума за нарушение на правилника, така че то просто ни идва отвътре на всички. Първо, за апокалиптичните картини и публичния линч. Във връзка с това, което казвате искам да информирам народните представители, че като част от мерките, които сме задължени да предприемем по отношение на оперативната програма „Околна среда“ от Европейската комисия заради временното спиране на плащанията. Ние направихме анализ на административната организация на управляващия орган и междинното звено. Затова беше създадена специална работна група, която направи доклад и четейки този доклад, аз си спомних един блиц контрол в тази комисия, когато вие ме обвинихте в едно постоянно мрънкане за оперативната програма. Бях радостна да видя, че не съм била тази, който си говори нещо, което само тя си го мисли, а че експертите от управляващия орган на оперативната програма са идентифицирали проблемите, за които сме говорили. Хубавото е, че тези проблеми вече са идентифицирани, че има предложения как да бъдат преодолени и това е част от нашата убеденост и увереност, че можем да се справим с разплащанията до края на 2014 г. и можем да тръгнем с добро начало при изпълнението на новата оперативна програма.
    Така че аз съм убедена, че са крайни изказванията като „публичен линч“ и „апокалиптични картини“, но действително ние имахме момент, в който програмата беше в риск да загуби над 200 милиона.
    В момента загубите, които констатираме по програмата по правилото n + 2, n + 3, за нас не важи по други причини. Загубите, които констатираме за програмата, са 27 млн. евро, от които ние правим опит да спасим още 20 милиона и се надяваме, че ще успеем. Това е при положение, че имахме период, в който говорихме за над 200 милиона. Към момента това е, което е свършил управляващият орган на оперативната програма. Аз съм убедена, че си е струвало да кажем всички критични бележки, да си кажем мнението, да идентифицираме проблемите, за да можем да преодолеем тези проблеми, защото безгрешни хора няма, но има възможност качествените хора да оптимизират работата си. Това е по отношение на линча. Казах какъв е размерът на загубата.
    Каква е стойността на евентуалната финансова корекция по 18-те проекти? В момента сигурно ще ви излъжа, но мога да ви кажа, че ако се наложи финансова корекция в размер на 25% за 2012 г., когато са тези проекти, то тя ще възлиза на 18 570 473. Това е песимистичният сценарий.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Да се уточним само: моят въпрос касае договори, по които е бил прилаган диференцираният подход, а след смяната на методиката, препоръчана от ОСЕС и приета от управляващия орган повсеместно ще бъдат наложени 25% финансови корекции. Това е моят въпрос – на колко възлизат тези 25%, които ще бъдат наложени върху договорите, където има установена неясна методика или смесване на критериите.
    ИСКРА МИХАЙЛОВА: Господин Александров? Ако позволите, ще дам думата на господин Александров, за да не ви подвеждам с цифрите.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Заповядайте, господин Александров.
    СПИРИДОН АЛЕКСАНДРОВ: Благодаря, господин председател. Уважаема госпожо Василева, по тези 18 договори са налагани в различен процент финансови корекции. Варират между 5, 10, също така има и в абсолютна сума в зависимост от нарушенията, когато е изследван финансовият ефект. Както стана ясно, Европейската комисия не прие този подход и е категорична, че трябва да доналожим размера на финансовите корекции.
    По отношение на тези 18 договори финансовите корекции при най-лошия вариант варират: започваме от 9 милиона при 5-процентна финансова корекция, при 10% съответно става 18 милиона и в най-лошия случай при 25% завършваме с 45%.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Говорим за указанията на ОСЕС, където изрично пише „25%“, тоест 5 и 10 изобщо не стоят под въпрос, тоест, в този смисъл говорим за 45 милиона.
    СПИРИДОН АЛЕКСАНДРОВ: В този случай говорим за 45 милиона.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря. Имате ли някакви уточнения, или Вие така, в движение, госпожо Василева, ги направихте? Ако имате няма какъв уточняващ въпрос, или Вие ги зададохте? Някой от Коалиция за България да зададе въпрос? ГЕРБ? Няма.
    Мисля, че се получи доста съдържателна, интересна комисия със сериозно обсъждане. Благодаря ви за участието, колеги. Със сигурност ще имаме комисия – дали извънредна или редовна, следващата седмица, с две точки, едната от които – отложената първа точка от днес.
    Благодаря ви. Приятна вечер.
    /Край на заседанието – 17.45 часа./



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ОКОЛНАТА СРЕДА
    И ВОДИТЕ
    /П. Курумбашев/
    Форма за търсене
    Ключова дума