КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
„Безопасност на движението по пътищата при осъществяване на таксиметров и автобусен превоз на пътници”.
На 18 юли 2013 година от 14.30 часа в зала Запад в сградата на пл. „Народно събрание ” № 2 се проведе заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Заседанието беше открито и ръководено от председателя Камен Константинов.
Проведе се ДИСКУСИЯ на тема:
„Безопасност на движението по пътищата при осъществяване на таксиметров и автобусен превоз на пътници”.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Добър ден. Добре дошли на редовното заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Днешното заседание сме решили да премине под форма на една дискусия за подобряване на безопасността за обществените превози за пътници. Едно обсъждане на необходимостта евентуално на някакви законодателни промени в Закона за движение по пътищата и Закона за автомобилните превози.
Идеята е заседанието да премине както казах по-скоро под форма на дискусия. Желанието ни е да чуем вашето мнение по повод на зачестилите напоследък транспортни произшествия, които се случват по българските улици.
На днешното заседание сме поканили представители на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията в лицето на заместник министър г-н Георги Тодоров, изпълнителния директор на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация г-н Валентин Божков, заместник изпълнителния директор на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация Йордан Арабаджиев, г-жа Светлана Чаушева – директор на дирекция Правна.
Представители на Министерство на вътрешните работи:
Г-н Антон Антонов – началник отдел „Пътна полиция” към Главна дирекция „Национална полиция”
Г-Н Бойко Рановски – началник сектор в „Пътна полиция”
Поканили сме и един от доайените за движение по пътищата г-н Алекси Стратиев.
Представители на различни браншови организации, а именно:
Национално сдружение на автобусните превозвачи в България:
Г-жа Галя Топалова и г-н Веселин Дошков.
Български съюз по авто-мото подготовка:
Г-н Йонко Иванов
Национален съюз на превозвачите:
Г-н Румен Крумов и
Г-Н Александър Пелев
СНЦ Съюз Такси:
Г-Н Кирил Ризов
Съюз на българските автомобилисти:
Г-Н Георги Янакиев
В дискусията съм поканил да участва и дългогодишният председател на Комисията по транспорт в Народното събрание проф. Йордан Мирчев.
Извинявам се ако някой съм пропуснал.
Представител на Софийска община очакваме да се включи в дискусията, който току що пристигна. Това е г-н Любомир Христов.
Всички сме свидетели,цялото общество изживя няколко черни седмици, както ги наричат журналистите. Свидетели сме на няколко много тежки пътни инцидента. Конкретният повод за тази дискусия беше случаят на бул. Цариградско шосе, в който имаме загинали български граждани, имаме хора, които са тежко пострадали. Преди да завърши съдебното следствие не може да дадем оценка за причините за конкретното пътно-транспортно произшествие. Единствено бяхме свидетели на шофьор на такси, който извърши обществен превоз на пътници, употребил алкохол, в резултат на което започна една важна според мен, според моите колеги от комисията обществена дискусия.
Поради тази причина сме поканили представители на различни организации. За да започнем дискусията давам думата на господин Георги Тодоров – заместник министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, след което ще дам думата на представители на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация и на различните представители на браншовите организации.
Идеята е да чуем различни мнения, да чуем различни гледни точки за състоянието на законодателната уредба, на подзаконодателната нормативна уредба, уреждаща обществения превоз, безопасността при обществения превоз на пътници, като желанието ни е ако е възможно да стигнем до някакъв консенсус необходими ли са тези законодателни или други нормативни промени.
Господин Тодоров, имате думата.
Г-Н ГЕОРГИ ТОДОРОВ: Добър ден. Благодаря господин председател.
Уважаеми дами и господа членове на комисията, уважаеми гости, министерството като държавен орган в областта на осъществяване на този вид дейност е подготвило спешни мерки по отношение на опити за преодоляване на или минимизиране в много голяма степен на такива тежки инциденти, за които Вие говорите, господин председател.
Направо ще започна да изброявам някои от мерките.
На първо място искам да обърна внимание върху психологическият подбор върху водачите. Той предлагам да се промени, да се направят повишени изисквания към психологическата годност на водачите на таксита.
Всички тези психотестове да бъдат разбира се приравнени като изпитите за водачи, т.е. да бъде осъществявано видеонаблюдение, тъй като считам че върху толкова много пунктове, повече от 200, в които се осъществяват такива психологически подбори, в известна степен не се осъществяват докрай прецизно, а с какво по-различни са те от тестовете, които в момента се осъществяват чрез видеонаблюдение. С видеонаблюдението считам, че ще се повиши ефикасността при осъществяването на този психологически подбор, за да има смисъл издаденото удостоверение.
Ще изискваме ежегодно всички компании и лица, които осъществяват такава дейност за своя сметка да разполагат със свидетелство за съдимост, с оглед на по-навременен контрол от страна на държавните органи и да не се допуска лица, които имат нечисто съдебно минало да осъществяват този вид дейност.
Една друга мярка е въвеждане на патент върху таксиметровата дейност, с цел извеждането на светло на този вид бизнес.
Ще се въведе временно отнемане на удостоверението за водач на лек таксиметров автомобил за извършване на повторни и системни нарушения на Закона за автомобилните превози, например за срок от 3 или 6 месеца. Съответно ще бъде предложено това да бъде скрепено със санкция в Закона за автомобилните превози.
Разбира се като стана въпрос за санкции, ще се опитам да въведем строги санкции срещу нарушенията за времената за управление и почивка. Сегашната глоба е в размер на 200 лева, като предлагам тя да се завиши два или три пъти, с оглед на осигуряване на безопасност при осъществяване на дейността и спазване на времената за почивка и работно време.
Пакетът от мерки ще бъде съгласуван с Министерството на финансите и разбира се в хода на това ще се проведе една дискусия и съгласувателна процедура. Ако се провокират нови мерки, те също ще бъдат сведени до обществеността и ще бъдат отразени от страна на държавата.
Още в началото на седмицата, в понеделник е направена оперативна среща между представителите на Изпълнителната агенция Автомобилна администрация и представители на Министерство на вътрешните работи. Разпределени са задачите по отношение на контролът и дейностите, които трябва да свършат двете институции. Това е на база разбира се полученото писмо от Прокуратурата.
Предлагам изпълнителният директор на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация да навлезе в детайли по отношение на мерките.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Тодоров. Господин Божков, имате думата.
Г-Н ВАЛЕНТИН БОЖКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа членове на комисията, след последният инцидент, който се случи с таксиметров водач на бул.Цариградско шосе, при който загина човек, направихме анализ на професията водач на лек таксиметров автомобил. Това, което прави впечатление е, че и конкретният водач и доста други като него доказват едни дадени изисквания в хода към тази професия и издаваното удостоверение за водач на лек таксиметров автомобил безсрочно.
Ние предлагаме това да бъде променено, като то стане срочно и бъде определено за валидно не повече от 3 години. Така на всеки 3 години ще може да се проверява наред с психологическата годност на водача и неговата подготвеност да управлява такси.
Искам да направя разлика между правоспособността на водача като водач на лек автомобил и правото му да извършва обществен превоз на пътници с лек таксиметров автомобил. Дейност, която е обществено значима, високо рискова, позволява на водачите да контактуват с изключително много хора и при един такъв подобен инцидент видяхме до какво води.
Това, което маркира заместник министър Тодоров по отношение на видеонаблюдението. Към настоящият момент всички автошколи, които провеждат изпити при тях го правят под постоянно видеонаблюдение. Така ние имаме възможността във всеки един момент по даден сигнал да констатираме закононарушенията, да съставим актове срещу съответните лица и да вземем някакви мерки.
Психологическото изследване не е подчинено на тези правила и ние считаме, че трябва да бъде въведено такова.
Методиките, с които се провежда психологическо изследване. Те следва да бъдат драстично променени. Според нас осъвременяването трябва да отиде в две посоки.
Първо акцент върху самоконтрола, от друга страна върху агресията у тези водачи. От наблюденията, които имаме до момента на лицата, които могат да извършват психологически изследвания, един голям процент от тях не работят по правилата и затова ние отнехме вече няколко подобни разрешения, като предвидихме предварително изпълнение, защото ще трябва да бъде защитен обществения интерес.
Предлагаме да се обсъди с бранша и с всички заинтересовани въвеждането на изискване таксиметровите водачи всяка година да дават справка за своето състояние като шофьори. Служебна бележка от КАТ, която да удостоверява техният статут, оставащите им брой контролни точки от друга страна да представят и свидетелство за съдимост, защото напълно възможно е един водач, който 2001 г. е постъпил във фирмата, към настоящия момент, 10 години по-късно вече да е бил осъждан или да е настъпила друга промяна в неговия статус.
В тази връзка не би трябвало само да разчитаме на контролът на пътя, който осъществяват нашите служители и КАТ, но и на самите таксиметрови компании, които да ни помогнат в това начинание.
Въвеждането на временно отнемане на удостоверението на водач на лек таксиметров автомобил.
Първо към настоящият момент то е безсрочно.
Второ. При неговото придобиване не се изисква подновяване, което според нас трябва да се промени.
Времената за управление и почивка. Изключително важни са според нас, защото по този начин, контролирайки и таксиметровите апарати, ние ще можем да отчитаме времената за управление и почивка и да се налагат едни по-сериозни санкции.
В момента тече, като информация ако мога да го предоставя, проверка която се осъществява съвместно от нас и от органите на Министерство на вътрешните работи по силата на разпореждане от Върховната административна прокуратура, което цели да обхване всички таксиметрови компании и таксиметрови водачи.
В тази връзка в понеделник ние направихме оперативна среща с представители на Министерство на вътрешните работи и разпределихме между двете ведомства задачите си.
Към настоящият момент мога да кажа, че за последните 10 или 15 години няма нито едно отнето удостоверение за регистрация на таксиметрова компания. В момента се извършват проверки и вече е налице едно предложение за отнемане на първия лиценз на таксиметрова компания в България. След завършване на процедурата документите ще бъдат представени на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и той ще предприеме необходимите мерки затова.
Благодаря ви.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви, господин Божков.
Преди да започна да предоставям думата на този, която пожелае, много ми се ще колеги след днешното изслушване, след днешната дискусия нещата да не останат само тук, да не процедираме по познатия български обичай когато има някакъв инцидент да вдигнем за 3 дни „пушилка” и след това всичко да си продължи по старо му.
Основната цел на днешната дискусия е да стигнем до някакви обективни изводи необходима ли е промяна на закона, конкретни текстове от закона ли са причина да имаме подобни инциденти, дали това е някакъв частен случай, при който нормативната база всъщност няма отношение към него.
Лично за мен е много важно какво ще кажат представителите на различните браншови организации, разбира се съответно и народните представители по-късно. В случаят за мен е по-важно това какво ще се чуе от представителите на браншовите организации, защото в края на краищата нашата цел е да направим законодателството по-добро както за бизнеса, така и за безопасността на българските граждани. Благодаря.
Господин Крумов.
Г-Н РУМЕН КРУМОВ: Господин председател, уважаеми госпожи и господа членове, колеги от МВР, министерството и други колеги, преди да влезем в дискусията, трябва да сме наясно какво точно искаме да променим в таксиметровите шофьори, в автобусните шофьори, тук видях колегите от товарните превози, и техните шофьори също.
Аз имам данните в сектора, в който най-активно участваме – в таксиметровите превози, ще цитирам тях. Искам някакви неща да ви кажа преди да влезем в дискусията, за да определим дали както казахте господин председател , ще работим „на парче” или ще търсим някакви по-сериозни решения.
Четиридесет хиляди таксиметрови шофьори, разпределени в 24 000 автомобила в цялата страна.
Данните по статистика относно участието на тези сборно, броят ПТП в страната годишно – под 1 %.
Ще помоля колегите от КАТ ако имат по-различни данни да ги актуализираме.
Не казвам, че няма какво да се прави. Има какво да се прави, ще стигнем и до там, какво искаме при тях да се прави.
Първо какво отвън бихме искали да се оправи. Ние работим всички, доста усилия полагаме, ние участваме в кампаниите „Не карал пил”, „Убий скоростта, спаси живот” и т.н. Дават резултати, последните 2 – 3 години минахме под бройката от 1000 загинали по пътищата. Това не би трябвало да ни радва чак толкова, освен че нещо се случва, но пак нещата са кампанийно и на парче.
Започнахме сериозната дискусия след трагичният инцидент от миналата седмица, а така също и коментар с представители на ведомствата. Какво очевадно при нас е сбъркано? Да кажем, че всеки от нас е пътувал до една близка Гърция. Всеки път, когато е пътувал му е правило впечатление, че движението надолу по пътя до Кулата е състезание да го определим, където всеки трябва да задмине всеки и какво ли не друго да направи и защо същият този поток преминавайки границата на България, водачите изведнъж заприличат на нормалните. Да не продължавам примерът с Германия, с много други страни.
Мисля, че от тук трябва да започнем. Кое създава в сънародниците ни, шофирайки всекидневно, 4 милиона мисля, че са удостоверенията за правоспособност издадени в държавата, нашите 40 000 на таксиметровите шофьори са най-малкия проблем, какво създава чувството за безнаказаност, карайки ежедневно, така че те да си позволяват престъпването на закона , което за тях е нещо много маловажно, нещо много незначително? „Абе я ме хванат, я не ме хванат. Като ме хванат ще пробвам да се оправя. Ако не се оправя, най-много ще ми напишат една бележка, аз ще я сложа при другите 100 такива бележки и след 3 години няма да ги платя, защото ще им е минало давност”.
За нас изводът е категоричен, казвам за нас, представителите на професионалните шофьори. В правораздавателната ни система нещо трябва да се промени. По-късно ще вземе думата и г-н Александър Пелев по юридическата част. Той не е наш член, а наш независим консултант. Нашите закони доста съответстват на европейските, разликите са много малки. Какво трябва да се промени, така че наложената санкция според нас трябва да бъде незабавно приложима към извършителя на нарушението? Това е примерът с гръцкия полицай. Онези, минавайки границата защо стават в миг послушни. Защото знаят, ще му свалят табелата, има определено време, колегите знаят колко е това време, в което да отиде в най-близката пощенска станция и да си плати глобата. С бележката от пощата, че си е платил глобата може да се върне в полицейския участък и да си получи табелата. Цялото това движение, ако не се случи в някакъв определен часови диапазон, следващия полицай, който го спре, а този може да каже : „Паднала ми е табелата, не съм забелязал”, само че гръцкия полицай може да провери в момента в системата той дали е санкциониран, т.е. табелката дали му е паднала или му е свалена. Ако се окаже, че му е свалена и не си е платил глобата, може да го арестува.
Ето я санкцията към всички онези правоспособни шофьори, които са 4 милиона.
Препоръчвам на законодателят, ще помагаме, не случайно водим юристите, дайте да видим какво може да се направи санкциите да заприличат примерно на тези, за които говорих. Ние ангажиментът за тези 40 000 шофьори носим, както носиха преди време колегите от МВР по отношение на онези далечни времена, когато по станцията един викаше „Проблем”, събираха се всички заради един счупен мигач, одраскан калник, правораздаваха. Свършиха ли тази задача. Нямаме проблем мисля в тази посока, ще се оправим и с другото.
С няколко забележки в другата тясна специална част.Преди да питате: „Вие как ги контролирате тези?”, дайте да видим какво контролираме. Взел шофьорска книжка, ОК. Закон за движение по пътищата, да кажем в професионален аспект нямаме отношение по него. Положил психо изпит. Някой пита ли ни за критериите. Някой пита ли представителите на бизнеса какви критерии са поискали в тези психологически изпити и оценка да бъдат залегнали. Да, стигнахме до изводът, който коментираме отдавна. Агресивен ли или не е агресивен. Може ли самоконтрол да налага.
Второ. Професионалните му качества на водача. Извинете ме, обаче изпитът за таксиметров шофьор, шофьор на автобус и други, в някои други държави се провежда от комисия, в която представителя на държавната администрация е един от 6 човека. Освен решаването на листовки, които могат да бъдат назубрени, има събеседване. Оценяват го тези , които ще кажат: „Да, той става за таксиметров шофьор, да кара английски двуетажен автобус или каквото и да било”. Според мен тук са сериозните неща, към които трябва да вървим в бъдеще. Стига с кадри, които някой някъде произвежда и казва: „Те са професионално подготвени, психически здрави, вие ги назначавайте и после ги контролирайте” и това да е максимата за нещата. Да не говорим за случаите с фалшиви книжки, с платени книжки, платени психо, платени водачи. Този кандидатства за работа, аз трябва ли да го разследвам допълнително дали е получил по надлежния ред или го е платил сам или някой му го е доставил.
Спирам до тук. Благодаря ви.
Г-Н КИРИЛ РИЗОВ:
Кирил Ризов, председател на СНЦ „Съюз Такси”.
Господин Крумов даде добра насока на дискусията. Позволявам си да взема думата веднага думата след г-н Крумов просто за да направя продължение на изказването му.
Когато се случи събитието на 10 юли т.г. целият народ изтръпна, всички граждански организации, всички държани, общински и ние браншовите организации реагирахме и продължаваме да реагираме. Водихме и дискусии като тази. Аз тук познавам повечето хора, виждам мъдростта и убеден съм, че след всичко това, което ще се изговори ще направим правилните изводи и ще се доведат нещата до съответните законодателни инициативи.
В тази връзка да започнем от по-простичките неща. Това е когато се возим в обществен превоз на пътници, винаги съответният клиент да може ако има съмнение, да се обърне към телефон 112 и да кажа: „Този шофьор може ли да бъде проверен”. Органите на КАТ и Пътна полиция веднага ще го спрат със съответната патрулка, навсякъде има дрегер. Ще ми козируват на мен ако всичко е наред, в противен случай ще ми вземат съответните документи и по етапният ред започват съответните процедури.
Когато става въпрос за намаляване на контролните точки под съответният законов минимум, ние предлагаме следното. Отварям една скоба. От тук нататък когато говоря за таксиметрови шофьори, визирам общо шофьорите за обществен превоз на пътници – микробуси, автобуси и т.н.
Да се върна на контролните точки. След като стигнат под законовият минимум, най-простото нещо е по електронен път, превозвачите да дават трите имена и ЕГН, при съответния срок от време 6 или 12 месеца и срещу тях органите да проверят от Пътна полиция и КАТ кои са достигнали този законов минимум или са под него и техни представители в съответния офис на нашия превозвач да извикат този водач и да му отнемат съответните документи.
По-нататък бихме искали да се има предвид следното:
За психологическата годност. Тестът както за водачи, така и за професионални водачи е достатъчно сложен. Ние сме съгласни с мерките, които изложиха господата от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията почти във всички аспекти, в т.ч. и във връзка с методиката, която да може да прецизира наличие на по-голяма агресивност или потенциал за употреба на алкохол, след което да се случат такива неща.
Искам да обърна внимание на две неща. Едното касае свидетелството за съдимост, а другото е удостоверение за водачи и за свидетелство за съдимост. Тук ще помоля абсолютно всички да се напрегнем и да предложим най-добрите решения. Ще кажа какво е нашето становище. Тук има представител на всяка браншова организация, има юристи, най-добрият е всъщност сред нас. Той също ще вземе отношение.
Свидетелство за съдимост. Всеки, който постъпва на работа представя такова свидетелство за съдимост. В него какво пише – неосъждан. Защо, нали имаме деяние,на базата на което при наличието на престъпление и възможностите са две – осъдителна присъда, след което следва давностен срок или пък условна присъда с изпитателен срок. След изтичане на тези срокове винаги в свидетелството за съдимост се записва”неосъждан”. Когато става въпрос за шофьори за обществен превоз на пътници ние предлагаме да се въведе практиката към „неосъждан” по съответния начин да бъде и записано „невъзможност за работа в обществения превоз на пътници”. Тогава никога няма да имаме черни забрадки на пътя.
Следващото нещо, най-важното. Удостоверение за водачи и свидетелство за управление на МПС. Предлагаме при всички случаи на нарушение, започваме от най-лекият, когато стигаме до акт или фиш, с или без отнемане на контролни точки, имаме само глоба като резултат, във всички случи да се отнемат и двете удостоверения от съответните органи. Едното е от Пътна полиция КАТ, другото от Изпълнителната агенция. Когато се отнемат следва глобата да се заплаща, примерно законодателя очертава примерно в рамките на 48 часа да се заплаща до 50 % от размера на глобата и следващия период пълната глоба, това с което започна и говори пространно г-н Крумов.
Така ние визираме всички граждани как да отидем на по-малко ниво на произшествия.
Следващото е средното ниво, когато освен другото се отнемат тези два документа независимо какъв е срока. Когато има отнемане за срок, освен глобите и т.н. тези свидетелства и двете – едното за управление на МПС, другото за удостоверение на водач, да се връщат след проверочни изпити.
Третият случай, най-тежкият, като този от 10 юли. Свидетелството за управление на МПС ако законодателят прецени, че няма как да не се връща във времето, то ние предлагаме удостоверението за водач на лек таксиметров автомобил да не се връща до живот и респективно това, което казаха тук колегите при всяко нарушение, значи визираме удостоверението за водач остава безсрочно, това са сроковете, ние постигаме господин Божков 3 или 5 години, ефекта е този защото току що коментираме, ако ние въведем тази практика, всички тук присъстващи, воглаве с Транспортната комисия на Народното събрание, ние ще получим небивал резултат на територията на Република България, ще успокоим всички граждани и няма да има черни забрадки. Благодаря.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Ризов. Господин Янакиев искаше думата.
Г-ЖА ПЕТЯ РАЕВА: Процедура. Господин председател, тъй като тук има много хора представители на браншовите организации, представители на държавната и общинската администрация, предлагам да се въведе време за изказванията, тъй като няма да можем да ги чуем всички. Предложението ми конкретно е за 3 минути.
Второто ми предложение е ако може, тъй като чухме много интересни предложения от браншовите организации, да ги внесат в писмен вид, за да може да се запознаем и да се съобразим със законодателната инициатива, която да предприемем като народни представители.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Аз имам една молба. За мен е важно да чуя вашето мнение дали следва да отграничаваме нарушението употреба на алкохол от всички останали нарушения или те да вървят в общ пакет.
Г-Н ГЕОРГИ ЯНАКИЕВ: Господин председател, колеги, мисля че под 3 минути ще отнема времето. Тук са събрани почти всички корифеи на тази дейност. Проблемът, който дискутираме, особено с убитите и произшествията е световен проблем. Трябва да знаем, че това не можем да го спрем абсолютно, защото една цифра ще ви посоча - 1 250 000 – 1 350 000 загиват всяка година по пътищата в света и всяка втора минути загива едно дете.
Струва ми се обаче, че тук има една тенденция малко на прехвърляне на топката само на контролните органи – на КАТ, на ДАИ и т. н. Има десетки хиляди документи, законови работи, които са приключили. Сега колегата говори за удостоверения, психо тестове и т. н. Това се прави, но що се отнася до таксиметровият случай, не може фирмата Х, аз ако имам 100 коли да не знам кой седи зад волана на тези коли. Това е основният проблем и когато аз му давам кола за 50 000 лева примерно и той да работи, аз трябва да знам кой е този човек. Трябва да му дам 2 чифта униформа, а не той да управлява с късите гащи и фланелката на ЦСКА, да се напива и т.н. И тук според мен това е основният въпрос, по който фирмите трябва да се вземат в ръце и да не си гледат само печалбата и ефективността, а да се види кой седи зад волана, иначе няма да решим този основен проблем.
А що се отнася до ситуацията в България, тя е доста добра спрямо другите страни и спрямо това, което се направи през последните 2-3 години. Имаме 400 – 500 човека по-малко убити през годината. Това е резултат на една добра работа от всички институции – от Държавната комисия по безопасност на движение, КАТ, ДАИ и т.н., така че трябва да застане обществото и най-вече фирмите за селекцията на кадрите. Ако примерно аз трябва да имам инструктори и те обучават, те трябва да бъдат също съответно подготвени.
Няма страна в света с футболни гащи да те кара таксиметров шофьор и той знае, че ако му отнемат лицензът, той една година или 3 години няма начин да седна зад волана. Благодаря.
ПРЕДС.КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Янакиев. Има думата г-жа Топалова.
Г-ЖА ГАЛЯ ТОПАЛОВА: Благодаря.
Навремето се даваха книжки за таксиметрова дейност, т.е. шофьорите да бъдат от категория С. Сега в момента всеки един любител шофьор с книжка Б категория може да стане един таксиметров шофьор, т.е. всички ние, които може би имаме книжки, така както гледам, всеки може да стане таксиметров шофьор и когато мине на обучение да го попитат от жп гарата до Орлов мост да го попитат по кои улици ще мине. Те в момента карат едни коли, които са до 8 + 1, а 9 + 1 за да имате книжка и да карате такава кола, трябва да имате категория Д, която трябва да е за ТИР, за автобуси и т.н. Както каза преди малко господинът, една таксиметрова фирма дава на аренда колите, не си знае кои са шофьорите, не се плащат никакви данъци, тя просто си дава колите на лизинг, той си кара, а колко време кара, трудов договор има ли, плаща ли си осигуровките, не. Сигурно взема пари и за безработен и сигурно е и с ТЕЛК, и от там сигурно взема някакви пари.
В момента цената на такситата ОК е 77 стотинки или 72 стотинки, а ако искате фактура вие трябва да си доплатите ДДС. Това много малко хора го знаят може би, защото искахме фактура и те казаха, че трябва да си платим ДДС отгоре, което не е реално.Цената на таксито е записана че е 77 стотинки, но е без ДДС. Няма такава цена, т. е. всичко това трябва да се отрегулира. Този шофьор трябва да има стаж поне 2 години. Тези хора трябва да бъдат на трудов договор.
Една таксиметрова компания сигурно има 5 човека на трудов договор ако има примерно 1 000 коли, което е недопустимо. На автобусните компании от 9 + 1 се нанасят най-големите глоби, за ТИР-те са най-големите глоби, задължително доктор, гараж, шофьори на трудов договор, проверки, абсолютно всичко, спазване на работно време, клиентът винаги ще ни намери,а тук при такситата вие не знаете този шофьор къде работи, те нямат трудов договор. Убедена съм, че повечето шофьори на таксита вземат пари като безработни.
Г-Н РУМЕН КРУМОВ: Не ни хвърляй горещият картоф. Този сектор дълго време беше отдушник на социално недоволство.
ПРЕДС.КАМЕН КОСТАДИНОВ: Господин Крумов, не влизайте в полемика помежду си. Благодаря на госпожа Топалова.
Г-Н СПАС АТАНАСОВ:
Спас Атанасов, Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
Уважаеми господа, искам първо да обърна внимание на фактът, че тази спирка на която стана инцидента нямаше така наречените обезопасителни буферни колчета. Тези колчета бяха поставени на другия ден. Искам да задам въпросът има ли в законодателството изискване когато се прави нова спирка, защото това е нова спирка, тъй като под нея има подземен гараж. Има ли в законодателството такова изискване за такива колчета и ако има кой не го е спазил. Също така проверих по целият булевард само на 2 – 3 спирки имаше стари колчета, останалите 3 – 4 спирки нямаха колчета. На такъв скоростен булевард според мен трябва спешно да се вземат мерки да се поставят на всички спирки такива колчета. Също така по средата на булеварда да има камера за скорост, тъй като такава камера има само в началото на булеварда на Орлов мост и в края до „Пежо”.
Относно алкохолът, понеже вие поставихте така нещата. Искам да кажа, че аз разговарях с много шофьори, които ми казаха, че от 5 – 6 години не са проверявани за алкохол на улицата, а във фирмите няма такова изискване да се проверяват, тъй като законодателството изисква шофьора да се проверява веднъж месечно. То няма ефект ако ги проверяваме за алкохол веднъж месечно, но на улицата не са проверявани от 5-6 години, може би нямат достатъчно дрегери. Но това е факт, че след като нямат проверки на улицата те се разглезват и в един момент си казват:” Аз мога и да карам така леко пийнал, шанса да ме хванат е много малък”.
Другото, на което искам да обърна внимание е, че на Орлов мост и на Софийският университет има около 16 камери, които снимат дали шофьорът минава на жълто, а няма така наречения брояч, който да отброява секундите на зеленото. Аз самият вече имам един акт че съм минал на жълто и вече не минавам, защото се наложи на два пъти да спра много рязко и някой ще ме удари отзад.
Относно шестте нови правила, които мисли да въведе Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Ако има време ще се опитам набързо да ги коментирам.
Относно психото одобряваме нови методи.
Относно това да се изисква всяка година свидетелство за съдимост и бележка от КАТ че шофьора има необходимите точки.Искам да кажа, че може би е по-добра практика да се отсеят от КАТ всички шофьори, които са загубили точки, предполагам че няма да са повече от 500 за град като София и тези шофьори да се дадат в Изпълнителна агенция Автомобилна администрация да се провери дали са шофьори на таксита или не са или ако са на таксита съответно да им се спре дейността. Същото важи и за съдебното минало. Ако шофьорът е започнал с чисто съдебно минало да работи с такси, а впоследствие е загубил правото – осъден е или нещо друго, би трябвало съдебните власти да информират Изпълнителна агенция Автомобилна администрация и тя да предприеме съответните мерки, а не 40 000 шофьори сега да ги пускаме като стадо да обикалят по КАТ и по съдилищата.
Относно патентният данък. Това го одобряваме, с една моя забележка, че този патентен данък първо трябва да се събира авансово задължително, защото когато в миналото имаше патентен данък, така наречените „кухи фирми” намираха начин да го заобикалят.
Също така много важно нещо е, че в момента има изготвен проект за такъв патентен данък и той трябваше да влезе в сила през м.декември, но по неясни причини не влезе. Там е записано, че фирмите които са регистрирани по ДДС няма да плащат такъв авансов патентен данък. Трябва да ви кажа, че така наречените „кухи фирми” вече са регистрирани по ДДС доброволно.
Относно въвеждането на срочност на удостоверението за водач на такси. Това е валидно и е записано шофьорската книжка. Там няма срочност и ние препоръчваме само да се отнема и да се връща само след повторен изпит, когато има системни нарушения.
Относно увеличението на два или три пъти глобата за работното време искам да ви кажа, че в момента има глоби, които достигат до 6 000 лева за таксиметровият шофьор и тези глоби са непосилни, тъй като за повечето таксиметрови шофьори 6 000 лева му е годишната печалба. Това означава, че той ще си вложи цялата годишна печалба за глобата.
Според мен глобите са достатъчно строги, преглътнахме ги, би трябвало да си останат същите. Благодаря.
Г-Н АЛЕКСАНДЪР ПЕЛЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, колеги, аз ще се постарая да спазя 3-те минути, даже са ми много.
Ще се върна на това, което господин Крумов започна отначало. Мисля, че в момента се фокусираме към частния случай. Въпросът от работата на тази комисия е да произтече някакво решение, а ние от частното трябва да тръгнем към общото, иначе ще си говорим за подробности от таксиметровата дейност, ще се фокусираме върху работата на таксиметровите шофьори, а аз мисля че проблемът в нашата държава е глобален. Той се свежда до няколко много простички неща. Господин Крумов посочи в статистиката какъв процент от правоспособните водачи са таксиметровите шофьори. Разбира се тяхната дейност е с повишена обществена опасност, защото тя е свързана с извършването на обществен превоз. Контролът върху тях трябва да бъде безусловен.
Ние не трябва да забравяме цялостната обстановка, при извършването въобще на движение по пътищата в Република България и от там да се случи това, че в България да има ред и ние да не водим такива дискусии повече, дай боже, този ред трябва да бъде наложен. Това, което господин Крумов вече отбеляза, а и доколкото аз си спомням като човек от практиката, преди известен брой години колегите от КАТ имаха едно много добро предложение за предварителното изпълнение на административните наказания във връзка със Закона за движение по пътищата и Закона за автомобилните превози. Това, което господин Крумов посочи като пример във връзка със съседна Гърция. Какво се има предвид под предварително изпълнение на административното наказание? Тук има и колеги юристи, знаят много добре. Допуска се такова предварително изпълнение. Наложената санкция се изпълнява незабавно и този, който чувства и смята за себе си , че наложеното му наказание е несправедливо, несъразмерно или незаконосъобразно или неправилно, се обръща към съответната институция, това в случая е българския съд и този въпрос се решава в съда. Който прецени за себе си, че наистина е сгрешил или пък че не му се занимава, плаща си глобата, изтърпява си санкцията и следващият път си прави сметката какво прави. Но тук в случая аз считам за абсолютно задължителна една обвръзка. Когато човек потърси своите права, защита и се обърне към съда във връзка с обжалване наложеното му наказание, съответно за да има пък обратната връзка с наказващия орган, разноските които в случай на обжалване и отмяна на наказанието, разноските които е претърпял наказания, с отменено наказание, трябва да бъдат заложени в тежест на наказващия орган. Това ще бъде превенция за наказващия орган според моето лично категорично мнение, когато се налагат наказанията да се преценява с точност и тяхната съразмерност.
Да напомня на всички, че все още в Законът за административните наказания не са отменени текстовете, които засягат конфискацията на средството, което е послужило за извършване на административно нарушение. Преди известен брой години, тогавашният апелативен прокурор на Пловдив, колегата Росен Димов, по-скоро се възприе като екзотика неговата практика наред с налагането на административното наказание във връзка с извършено нарушение по Закона за движение по пътищата, да се налага отнемане на моторното превозно средство, независимо какъв е типа превозно средство. Стигаше се до куриозни случаи, когато да речем лекият автомобил е семейно имущество да се отнема ½ идеална част от автомобила, но това също със сигурност ще има своето възпиращо действие, ако тези съществуващи разпоредби на закона се прилагат. Със сигурност колегите от Пътна полиция знаят по-добре за трудностите и може би те най-добре да кажат къде се намира проблема. И с това да завърша.
Мое дълбоко убеждение е, че намаляването като пример, който се даде на загиналите българи по пътищата на страната се дължи включително и на създалата се атмосфера на обществена нетърпимост. Когато това нещо стане преобладаващо и се появи тази обществена нетърпимост към всяко едно макар и дребно нарушение на Закона за движение по пътищата, тогава ние ще постигнем завиден резултат. Разбира се не можем да сложим до всеки пътен знак контролен орган и затова нещо, което на мен ми е известно, че е познато в практиката на други и по-развити от нашата държави, затова аз не съм привърженик ние да измисляме от нулата някои неща. Сравнително правен анализ трябва да покаже по какъв начин трябва да придобият процесуална стойност свидетелските показания на всеки един гражданин, който е очевидец на нарушение. В момента хората се въздържат. Аз лично съм правил опити, резултатът е бил нулев разбира се, когато видя нарушение, което се извършва непосредствено пред моя автомобил и сигнализирам на телефон 112, аз мога да се подпиша с двете си ръце, че за този водач, който е извършил нарушението не се е случило нищо, просто защото моя сигнал няма процесуална стойност. Когато такива сигнали, разбира се скрепени по съответния начин, със снемане самоличността на свидетеля, който е съобщил за извършеното нарушение води до санкция на водачът, който е нарушил, тогава вече няма да се налага колегите от КАТ да се чудят по какъв начин да контролират трафика по пътищата и тогава няма да си говорим таксиметрови превози, автобусни превози, сухопътен транспорт. Всички водачи са равни, защото те се намират така да го кажем на една плоскост, която е пътя и тяхното равенство трябва да се изразява и в това освен за техните права, отговорностите им да бъдат равни. Това е, мисля че нещата са много прости, не ни трябва много, за да може с няколко кратки мерки, а ние разбира се ще направим такова предложение, както и вие призовахте, да се внесат писмено.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Пелев.
Професор Мирчев.
Проф. ЙОРДАН МИРЧЕВ: Благодаря, господин председател.
Аз ще се опитам да продължа интересното изказване, което направи г-н Пелев. Имаме три основополагащи закона – Законът за движение по пътищата, Законът за автомобилните превози и Законът за пътищата, да не го забравяме никога.
Мисля, че има много конкретни предложения но аз предлагам още сега да ги насочим в определена посока.
Първият въпрос е има ли пропуски в прилагането на тези три основни закона. Сигурно има пропуски в прилагането. Говорим за Изпълнителна агенция Автомобилна администрация, и за Министерство на вътрешните работи, и за автомобилните превозвачи - товарни , пътнически, таксиметрови услуги и т.н. Да не се ограничаваме само в сектора таксиметрови услуги.
Вторият основен въпрос е има ли пропуски в законодателството и тук да кажем конкретно – Законът за движение по пътищата, Законът за автомобилните превози, Законът за пътищата и законите, които господин Пелев назова от гледна точка на прилагането на административните мерки за нарушенията. По този начин ние ще дадем по-конкретен отговор къде бъркаме в прилагането на сегашните закони, те не са лоши, но има и сериозни пропуски, те се посочиха. Вторият въпрос е в трите закона, плюс това, което беше казано от колегата, който преди мен говори и според мен трябва в Закона за движение по пътищата, може би и в някои текстове от Закона за автомобилните превози за големи населени места, примерно над 100 000 души или просто да се вземе решение, някакви изисквания за организацията на градското движение, защото това което даде повод ,и в други населени места стават жертвите, да има може би един специален раздел или по-скоро изисквания. Има някои текстове, но те се отнасят за паркиране, за разстояние от тротоарите и т.н., а по самата организация да се помисли.
Ние досега обикновено започваме с увеличаването на наказанията на водачите на моторните превозни средства, а забравяме че отговорностите според мен трябва да бъдат разпространени, и да не ми се сърдят тук, но трябва да отчетем и ролята на браншовите организации в някаква степен защото и възпитанието, и особено когато се извършва обществена услуга, независимо дали е в пътнически превози, таксиметрови, пък да не говорим по отношение на товарните превози е много важно, т.е. да не ги концентрираме само върху водача, те носят основна отговорност, но и върху останалите, на които е възложено прилагането и контрола върху закона на Автомобилна администрация, органите на МВР. За самите превозвачи има отговорности, ако трябва те да се увеличат.
Моята идея е да насочим всяко едно от предложенията пропуски в контролът ли е или е пропуски в законодателството. Това исках да предложа. Благодаря.
ПРЕДС.КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, проф.Мирчев.
Господин Мутафчиев.
Г-Н ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Най-напред искам да благодаря на всички, които се отзоваха на поканата на нашият председател да обсъдим днес проблемите, които са свързани с автомобилните превози и със засиления контрол.
За съжаление подобни срещи се правят тогава, когато има някакво чрезвичайно произшествие или трагичен случай и аз мисля, че тази практика вече е отговорност на всички ни да я премахнем и ако има проблеми, тези проблеми да бъдат в един постоянен диалог.
И още нещо, което се забелязва. Когато стане такъв случай, законът е виновен, дайте да видим какво да променяме в него.
Уважаеми господа, честно да ви кажа, този път според мен причината не е в законът, а това как всички ние изпълняваме закона говоря от водача, който тотално е нарушил Закона за движение по пътищата с това, че е употребил алкохол, включително разбрах, че се е движил и с по-висока скорост и т.н., чиито субективен фактор по отношение на един водач, без значение от това той дали е в момента като водач на лично моторно превозно средство или водач на обществен транспорт, той няма право да нарушава този закон.
Второто нещо контрола. Изпълнихме ли си всички функциите за контрол и тогава да видим къде да променяме закона, за да има повече превенция, това което много често и с господин Стратиев сме си говорили , тогава когато се променя Закона за движение по пътищата. Трябва да бъде променен законът, но трябва да бъде много добре обмислено, защото тук говорим за точките и т.н.
Аз искам обаче преди да продължа изказването си, да кажа че подкрепям тези предложения и струва ми се, че само едно от предложенията може би ще се нуждае от това да се направи промяна в закона. Не знам, господин Божков, другите могат да станат с подзаконови актове съответно в наредбите, което министерството винаги е можело да си го направи. Става дума за отнемането на правото да изпълняваш функцията на таксиметров шофьор. Може би само това да бъде част от една законодателна промяна.
Виждам, че има и други предложения, които касаят съответно точковата система. Тази точкова система трябва много добре да се прецизира, за да бъде работеща. Ако наистина ще се базираме на нея затова като общи събрания и точки да може да се отнема правото да изпълняваш своята професионална дейност, защото независимо от това, че това не са професионални шофьори с категория в онзи смисъл, както г-жа Топалова го каза, тези хора може да са с категория Б на любители водачи, но те изпълняват вече функцията на професионален шофьор.
Друг е въпросът и от тук се отваря една скоба. По какъв начин по време на изпита ще минеш от Студентски град до Лъвов мост и т.н. или съответно трябва да бъде и за качествата ти на водач. За мен не трябва да се въвежда някакво ново ограничение да бъдат само професионални водачи, както беше преди 10 ноември 1989 година, но може би трябва да има някакъв такъв изпит, дайте да го обмислим и в този смисъл според мен доста по-широко трябва да погледнем на проблемите, които стоят пред нас. Още веднъж искам да обърна внимание на превенцията. Примерно защо премахнахме, аз това го казах на г-н Стратиев, превишената скорост 30 км/час извън населено място да се отнема свидетелството за правоуправление.
Господин Зюмбюлев видях тук, той беше пострадал именно от един такъв случай. Да, остана в населеното място, но колко са санкциите. С въвеждането на камерите знаете, че точковата система не влияе, нали така беше, когато те снимат на камера, не отнемат точки. Значи той може да е направил хиляди нарушения, ако въведем точковата система като критерии, това означава че няма да бъдем справедливи. Дайте да преработим тогава първо тази точкова система, да видим дали тя е правилно определена спрямо нарушенията като тежест за всяко едно такова нарушение, защото според мен най-голямата вина е да говориш по телефона или да не си сложиш колана и най-много точки ти вземат затова, а за останалите неща, че си превишил скоростта или че те е снимала камерата, там точки не се пипат. Как ще го обясним на хората примерно, че ще им вземем точки затова? Според мен трябва да бъдем безкомпромисни за алкохола и високите скорости. Очаквах г-н Любомир Христов да остане в залата, защото имам много въпроси към общината.
Проблемът е много голям и за съжаление аз няколко пъти поставих и като народен представител лично пред господин кмета тези въпроси, не се реагира въобще. Извинявайте, как можем да говорим за безопасност на движението, когато се позволява на светофар на кръстовище да има две спирки и по време на спирането на автобуса дали си таксиметров шофьор или водач на лично моторно превозно средство, ти трябва да правиш изпреварване на светофара. Вижте, че повечето спирки на бул.Цариградско шосе как са разположени, трябва да прекосиш страничното платно и да отидеш в едно тясно пространство, където минават и другите автомобили, вместо съответно градския транспорт да се отбие, за да може да защитиш хората.
На тези въпроси трябва общината да даде отговор, защото аз ако спра на 5 метра от кръстовището ще дойде паяка на общината и ще ми вдигне колата, защото не съм спазил разстоянието, а там са ми сложили спирка. Елате в Студентски град да видите точно срещу зала „Христо Ботев” каква уникална спирка има.
Да не говорим светофарите как са сложени и т.н. Аз се учудвам някой път как г-н Стратиев и КАТ одобряват тези неща, но тези въпроси трябва в края на краищата да им се даде ясен отговор изцяло за организацията на движението в града, така че да се постигне необходимата безопасност.
Още един въпрос към общината. Извинявайте, но три са организациите, които контролират, говорим специално за обществения транспорт, за таксиметровия транспорт. Това е Градски транспорт. Те нямат право да извършват превози извън града, така ли е, защото иначе ще бъдете конкуренти на тях. Като е градски транспорт, кажете ми какъв е контролът, който оказва общината. Въобще общината не я интересува затова. ДАИ контролира автомобилите дали имат всичко което се изисква за тях, КАТ контролира водачите дали съответно спазват правилата за движение по пътищата. Какво контролира общината? Само ги регистрира. Добре, говорихме няколко пъти. Общините да си поемат отговорността. Пускаме мобилни групи затова да проверяват билетчетата. Спират автобуса за 5-6 минути, влизат с полиция да проверяват билетчетата примерно на студентите, казвам го защото аз живея в кв.Студентски. За 5 минути спират градският транспорт, но няма мобилна група, която примерно да направи тези проверки. Както казахте шофьори на таксиметрови коли, че от години не са проверявани за алкохол. Защо? Защото общината няма ангажимент.
Моята молба към министерството е да предизвикате този дебат с общините. Преди 5 години направихме два такива дебата, те избягаха от отговорност тогава, но според мен сега общината трябва да си поеме отговорността и тя трябва да е тази, която ще контролира целия този процес.
Само още една дума ще кажа и по отношение на това, което спорихте с г-жа Топалова. Трябва нещо да се помисли за взаимоотношенията, тъй като те също касаят вътрешният контрол при изпълнение на функциите и то превантивен, преди да се започне работния ден. Говоря за взаимоотношенията между лицензираната фирма, съответно ползвателя на автомобил, който е на лизинг и т.н. Това е един въпрос, който стои много време открит. Направете предложение да се изчистят тези взаимоотношения, за да има ясни отговорности, защото трябва да е ясно кой е отговорния, разбира се шофьора е първия, но и коя компания, дали тази която е взела на лизинг или тази, която му е дала колата на лизинг. Благодаря.
ПРЕДС.КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Мутафчиев.
Господин Иванов.
Г-Н ЙОНКО ИВАНОВ:
Йонко Иванов, Съюз на преподаватели и авто-мото подготовка.
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа, благодаря за поканата да участвам в тази много важна дискусия. Хората, които се изказаха преди мен, казаха достатъчно много неща, но не споменаха едно много важно нещо. В продължение на две седмици ние станахме свидетели и на други трагични случаи с автобус. Преди 10 или 15 дни имаше случай, когато английски гражданин си изгуби крака и това, което ние от години казваме, с така наречените нови, млади шофьори. Пет човека загинаха, никой не каза дума затова нещо. Имаме трагичен случай с автобус, с ТИР в Кресненското дефиле, 5 човека убити на 16 до 21 години и няколко случая с таксита.
От години назад ние, които обучаваме казваме, че е необходимо, а сега вече е назрял моментът за една много широка обществена дискусия на тема: „Нова политика или нова стратегия по безопасност на пътя”, защото пуснахме и магистрала, слава богу след толкова години, а ние не умеем да шофираме по магистралата. Ние и не обучаваме на магистралата, част от нас не обучават на магистралата, така че края на годината ще бъде фатална за нас. Затова апелирам ако е възможно такава дискусия вие да започнете. Четиридесет и девет пъти е изменян Законът за движение по пътищата. Нека да не го изменяме и 50-ти път, нека да има хора, които да се активират и да направят нов Закон за движение по пътищата, който да бъде отразено всичко това, което го казаха.
Аз благодаря на господин Мутафчиев, защото той започна реформата в обучението преди няколко години, тя беше доста тежка. Тук присъстващите лица от Изпълнителна агенция Автомобилна администрация я продължиха до ден днешен и всичко, което бе казано и за общината, ще бъде решено с експерти в тази широка дискусия. Хората в Европа в момента казват: „Обучение за цял живот”. Пътна полиция премахна контролните точки, премахна обучението. Българинът му тежи най-много когато влезе в залата и 6 часа трябва да слуша и да се обучава. Той е готов да плати страшно много пари, но да не бъде унизен и част от тези таксиметрови водачи влизат при нас в залите за обучение и ние много добре сме запознати с тяхната квалификация.
Затова ще бъда кратък в няколко изречения.
Законът за движение по пътищата казва едно: получава се правоспособност на 18 години за категория Б водач на лек автомобил, на 21 или на 24 години за останалите категории – товарен автомобил или автобус, като забележете, за останалите категории се дава правото само да се управлява, но не и да се извършва професията водач на товарен автомобил или водач на обществен превоз на пътници. С книжката, която той взема на 18 години, с нежеланието да работи каквото и да било друго нещо, той отива и започва да управлява не по-маловажна професия от това да управляваш автобус с 9, 12 или 15 човека и не случайно заради това казват: „Има различни видове шофьори”. Шофьори на черни лъскави автомобили, шофьори жени и група изключения шофьори на таксита като най-голямото изключение шофьор на маршрутка, за който няма законодателство, той спира когато иска, където иска и вътре не се знае колко човека се возят. Затова нашите предложения са следните. Ние имаме с колегата предложения към Национална агенция професионално обучение да бъдат изработени държавни образователни изисквания за професията „водач на такси”. Това означава, че към Бюрото по труда тези хора ще могат да се обучават. От 2008 – 2009 година вече има такива периодични обучения за всички категории водачи – категория С, категория Д, превоз на пътници и превоз на товари.те са периодични – на 5 години, а тези които в момента завършват това обучение имат много по-дълг курс, който се нарича начално обучение в продължение на 185 часа. Всички тези курсове минават на всеки 5 години. За шофьор на такси няма нито първоначално, нито последващо обучение.
Всички тук се изказаха за професията водач на такси. Къде е тази професия, къде е дефинирано нейното обучение. За да има такава професия трябва да има изпит, трябва да има обучение.
В момента няма обучение, така че ние ще депозираме това нещо като изискване, а вече браншът ще си вкара какви трябва да бъдат тези професионални изисквания.
Психологическото изследване. Няколко изречения за него.
Видеонаблюдение. Да. Видеонаблюдение и на апарата, за да се види физиономията на този човек. В момента летят списъци. Шефове на таксиметрови фирми си уреждат и получават и обратната връзка. Затова ние искаме на това изследване да бъде намалено времетраенето, не увеличението. Да има акцент, защото 4 часа е прекалено дълъг период от време. Да има акцент на агресивно поведение.
Другото което е. Да се вкара текстово писане, съответно да пише там „мога” – „не мога”, държава – „България”, да видим как ще напише държава България в този тест, така че това може да стане с една широка група под ръководството на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията или шефа на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация от специалисти психолози, за да няма съответно нещо, което да бъде в излишък.
Преди години, за да бъдете таксиметров водач трябваше да имате С категория, средно образование, да имате трудов стаж, да имате по-малко от 30 000 км изминати за годината и да отговаряте на един куп други изисквания.
Психологическото изследване се правеше на една година, след това отиде на 2 години, след това в зората на демокрацията го махнаха въобще, но когато станаха доста инциденти сега го въведоха на 3 години. Ние считаме за необходимо, че трябва да бъде намален този период от време. Считаме, че няма разлика между превоз на автобус, който се извършва и превоз на такси, нещата са уеднаквени като критерии, като изисквания, дори в градските условия нещата са по-сложни и изискват доста по-голяма отговорност от страна на човека, който го прави това нещо. Благодаря ви.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Иванов. Господин Христов, радвам се че се върнахте, имаше към вас много въпроси от г-н Мутафчиев. Предлагам господин Мутафчиев да ги повторите, тъй като господин заместник кмета го нямаше., а според мен те бяха много важни.
Г-Н ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Господин Христов, говоря затова че организацията, включително и на кръстовищата, и на спирките е под всякаква критика в София. Дадох за пример кръстовището, с което Ви запознах, където на едно кръстовище със светофари има две спирки на територията на кръстовището, а когато си спреш колата примерно на 5 метра от светофара ще дойде паяка и ще я вдигне. Затова говоря и това не е единственото кръстовище, за което съм Ви казвал. Мога да дам хиляди примери.
Второ начинът, по който са организирани спирките и те гарантират ли безопасност.
Контролът и ангажиментът на общината, който трябва да има към таксиметровите превози, който транспорт е градски транспорт, той не е извънградски.
Казвам го това, защото не виждам инициативност от страна на общината да организира такива мобилни групи, за да окаже съответно контрол по какъв начин в края на краищата се извършва този обществен транспорт. В края на краищата вие сте тези, които регистрацията на таксиметровите превози става при вас и след това се подава и в Изпълнителна дирекция Автомобилна администрация. Казвате, че е обратно. Значи вие сте последната инстанция, която регистрира таксиметровите превози. Благодаря.
Г-Н ЛЮБОМИР ХРИСТОВ:
Добър ден на всички.
Първо бих искал да благодаря на комисията затова, че предприе тази инициатива и организира тази дискусия във връзка наистина с трагичният инцидент, който се случи преди няколко дни. За съжаление по същото това време бяхме свидетели и на още няколко изключително тежки пътно транспортни произшествия на територията на страната, при които загинаха много хора, включително без да правим разграничение, млади хора, които в началото на своя живот всъщност сложиха край на него.
Понеже бяха поставени серия от въпроси, бих искал да можем да коментираме няколко аспекта.
Първо доколко приемаме , че водачите на таксиметрови автомобили са масовите причинители на такива пътно транспортни произшествия с фатален край. Вероятно колегите от Пътна полиция биха могли да дадат и някаква статистика колко са пътно транспортните произшествия с такъв фатален край на спирки на масовия градски транспорт на територията на големите общини и да припомним , че имахме подобни трагични инциденти в рамките на последните две години като пример бул.България, където през нощта двама млади хора загинаха, разхождайки се по тротоара на бул. България, зад живия плет, в парковата част и бяха връхлетени от водачи, които бяха употребили по информация от медиите упойващи вещества.
Вероятно не е нужно да припомням на всички трагичният инцидент в Тополовград, където отново не беше включен и не участваше професионален водач. Да, факт е че тази група водачи са изключително рискови от гледна точка на тяхната натовареност, от гледна точка на интензитета, с който работят и са участници в движението. Може би един от аспектите, които трябва да разглеждаме е принципно какви са причините, които водят до това буквално всяка година да има по няколко такива изключително тежки пътно транспортни произшествия в страната с голям брой загинали. И от там ще премина към по-частният казус, въпросите които господин Мутафчиев повдигна и някои от преждеговорившите по отношение на това какви действия и какви са задълженията от една страна и какви са правомощията от друга страна на общините, в случая на Столична община по отношение обезопасяването на спирките, тъй като беше направен коментар дали има такова законово изискване. Аз поне не зная да има такова законово изискване да бъдат поставяни каквито и да е физически прегради в обхвата и габарита на спирките. Искрено се надявам, че няма да започнем да работим в посока да превръщаме спирките в укрепления, подобни на тези които се изграждат във военни зони по света, за каквито честно казано в последните дни да се говори. По-скоро трябва да мислим по отношение на това как да не се създават условия за възникване на подобни пак казвам предишни инциденти.
Що се отнася до конкретният казус, ако държите можем да го коментираме. По принцип вие знаете много добре, че контролът по отношение на таксиметровите превози законово е разписан и е вменен като задължение по силата на Закона за движение по пътищата, респективно автомобилните превози на колегите от Пътна полиция и колегите от Автомобилна администрация. Това, което всички общини в България правят и каквото е тяхното участие в процеса на таксиметровите превози е свързано с издаването на разрешението за таксиметрова дейност на територията на съответната община, след регистрацията в Автомобилна администрация и след внасянето на определен набор документи, определени с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. След като тези критерии бъдат покрити от кандидатстващият, общините издават съответното разрешение, така както е решено от съответния общински съвет.
Предложението, което в началото чух от страна на колегите от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, свързано с патентният данък обсъждаме вече доста години бих казал. Действително имаше разговори с предишният екип на Министерството на финансите в тази посока, бих казал за съжаление не получи реализация. Нашето мнение е такова, каквото е колегите от браншовите организации изразиха преди малко, че въвеждането на подобен тип данък ще позволи да се осветли голяма част от този сектор и да бъдат решени няколко проблема.
От една страна ясна идентификация на данъчно задълженото лице, тъй като това е една дискусия, която вече от много години тече в специализираните общности. От друга страна на практика този, който заплаща патентен данък получава разрешението на територията на съответната община и в резултат на това носи и съответната отговорност за намиращия се на практика зад волана на автомобила, но е ясно идентифицирано кой е субектът, носещ отговорността затова.
Общо взето това и отговаря на въпросът защо няма мобилни групи на общината. Защото най-малко няма правомощия и задължения за спиране на тези автомобили, проверка и контрол на документите на водачите, удостоверяването на факта за употреба на алкохол или наркотични вещества. Смятам, че компетентните контролни органи, които изпълняват тази дейност на територията на страната са първо относително достатъчни като брой организации и със сигурност вероятно с недостатъчен капацитет от гледна точка на ресурсите, с които разполагат, но така или иначе се справят по наше мнение относително успешно в тази посока, говоря от името на Столична община, включително и с контрола на скоростта, включително и със засиления контрол по отношение неправилно паркирали в районите на спирките на Градския транспорт, в т.ч. и таксиметрови водачи, включително и по отношение на контрола на скоростта в рамките на града, неизползването на бус лентите, въобще всички важни за функционирането на града елементи на пътната безопасност.
Ще си позволя само с риск да отегча аудиторията и да изляза от 3-те минути, но буквално с още две думи искам да кажа, че Столична община специално се отнася с изключителна отговорност по темата пътна безопасност. В последните няколко години в София са предприети серия от мерки в тази посока, насочени към допълнително осветяване на пешеходните пътеки, там където има такава техническа възможност, над 250 вече са нарочно осветени с допълнителни прожектори, повдигане на пешеходните пътеки, там където по препоръки включително на Пътна полиция и по техни констатации има завишен риск за пешеходците, което стана възможно след промяна на наредбата на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на вътрешните работи, тя е обща, регламентира елементите на пътната безопасност, включително и кампаниите и инициативите, които се предприемат и които са така наречените меки мерки в тази посока.
Благодаря ви.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Христов.
Г-Н ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Само една реплика.
Господин Христов, аз не съм доволен от това, което чух.Да, прав сте само за едно, че това е първият случай може би с таксиметрова кола, където има инцидент на спирка с толкова много жертви, но аз помня още два случая на спирки, където имаше жертви, да оставим онзи случай, където връхлетяха дрогирани шофьори. Но когато няколко пъти се случи на спирка, и то на различни места подобен инцидент, това значи че има проблем и аз исках да обърна вашето внимание именно на този проблем. Разбирам обаче, че по-лесно е да кажеш: „Да, няма законово основание да се търси начин за укрепване на спирките и не трябва да ги правим бункери”. Но според мен Вие ще приемете ли да направите един пълен анализ на организацията на движението, включително и на градския транспорт, и на кръстовищата, така че да се осигури максимална безопасност на хората пешеходци, ползващи включително градския транспорт. Ще поемете ли този ангажимент заедно с КАТ, защото за мен наистина има фрапиращи случаи, които застрашават човешкия живот, включително когато пресичат светофарите.
Това исках да Ви попитам.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Мутафчиев.
Г-Н КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ:
Красимир Георгиев, председател на Асоциация квалификация на автомобилистите в България.
Уважаеми господин председател, дами и господа, аз ще бъда абсолютно конкретен. Абсолютно подкрепям господин Мутафчиев по отношение това, което каза за точките. Първо за мен беше абсолютно неразумно да се премахне отнемането на точките при превишена скорост. Аз искам да знам кое е по-важно да влизат някакви пари в държавата или тези, които нарушават правилата за движение най-често затова, че им липсва подготовка и познания да им се отнемат точките, да отидат в съответните курсове за подготовка, да излязат по-подготвени, по запознати със закона и да станат едни примерни водачи, дори тези, които решат да си възстановят точките, защото ние не бива да говорим само за санкции.
Законът има възпитателна цел, когато водачите имат и възможност за поощрение. Законът е предвидил такова нещо, но веднага КАТ казва така: „Никой няма право да се обучава, докато ние не у дадем документ, че си е платил глобите”. Какво общо има обучението, опресняването на знанията с глобите, които събира КАТ и не се ли превръщат фирмите, които провеждат обучение за възстановяване на точки в едно средство КАТ да си събира глобите. В края на краищата тези фирми си плащат данъци и искат да могат да обучават тези хора, а КАТ ще им възстанови точките тогава, когато си платят глобите, но през това време те ще карат и ще управляват МПС обучени. За КАТ е най-важно глобите.
Аз не бих казал такова нещо, защото трябва да помислим и много сериозно по отношение на пешеходните пътеки. Нека да видим само от църквата „Света Неделя”, по бул. Стамболийски в посока бул. Христо Ботев, че има четири пешеходни пътеки. Ако някой взема пари на брой нарисувани пътеки, това е друга история, но там създаваме наистина условия за задръствания, за изнервяния на водачите и след това тръгват нарушенията. Истинско безумие е на платно с 4 ленти за движение в една посока ние да нарисуваме пешеходна пътека. Ако там наистина има голямо съсредоточаване на пешеходен поток, общината да си изгради съответната пасарелка, да я даде на една фирма, която да си сложи рекламата и тя ще поеме средствата за изграждането на тази пасарелка. Не съм го измислил, примерът е Белград. Ако вие пресичате Белград, ще видите че навсякъде има такива пасарелки, на които са сложени рекламни пана на фирмите, които са ги построили. У нас е най-лесно да сложим пешеходна пътека, да сложим знак 40 или 20 км/час, сега чувам и някакви други работи, може би вече ще се мине на 10 км/час, но това не решава нещата.
Другото, което искам да засегна. Кой може да обучава? Съгласно сега действащият закон абсолютно всеки може да обучава – фондации, организации, земеделски производители, всеки може да обучава шофьори и разбирате ли къде отива качеството на обучението при така съществуващото положение.
Аз мисля, че за да се получава едно разрешително за обучение на шофьори изискванията трябва да са много големи, трябва да се иска този, който е носител на разрешителното да има съответния опит, стаж, да се е доказал, да има възможности за контрол и т.н. Не, законът разширява кръга на тези, които могат да обучават. Да, демокрация, но чак толкова демокрация, от нея боли главата.
Другото, което искам да кажа. Свидетели сме от страна на ръководството на Автомобилната администрация през последните две години хората наистина правеха каквото могат, акции по отношение на нарушения от страна на такситата, на други видове транспорт и т.н. Като започнат тези акции, зачестят, тук съм готов да поемем и нашата вина, веднага тръгваме да искаме оставка на ръководството и най-доброто ръководство е оказва това, което не извършва контрол. Вие като държавна власт, като хора, които сте избрани от народа искам да ви помоля да защитите тези, които искат наистина да въведат ред в движението, в обучението, в обществените превози. Това неминуемо ще доведе до намаляване на броя на убитите и най-вероятно да нямаме повод да дискутираме такива теми като тази със спирката на бул.Цариградско шосе, петте млади хора, които напуснаха този свят.
Организацията на движението е под всякакво ниво. Защо не помислим за локалните платна на бул. Цариградско шосе? В тях да се движат автобусите от градския транспорт. Благодаря.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Георгиев.
Г-Н ДИМИТЪР САМОДУМОВ: Аз за разлика от всички, както господин Янакиев ги нарече корифеи съм обикновен шофьор, просто шофьор на кола, с любителска книжка, не разбирам от таксиметрови превози, не разбирам от тежък транспорт и т.н.
Да ви кажа за мен как изглеждат нещата. Тук има много корифеи, в резултат на които през последните три седмици са умрели около 17 човека. До тук с корифеите.
Господин Мутафчиев го каза много добре. Закони има, може да не са идеални. Аз карам и в Австрия, и в Англия, и в Италия. Искам да ви кажа, че в Италия караха потресаващо. След три години, в които полицията наложи жестоки, драконовски мерки, които бяха по законът, който вече си го имаше, но никой не го спазваше, италианците карат много по-добре от нас и не превишават скоростта.
Таксиметровите шофьори, ако излезете сега на ул.Г.С.Раковски или на бул.Патриарх Евтимии, или където ви харесва в София, ще видите, че там са едни от най-наглите шофьори. Те са спрели на светофара на ул.Г.С.Раковски и ул. Граф Игнатиев и не мърдат от там, блокирали движението, те не протестират, те просто си стоят там, защото смятат, че платното е тяхно. Никой не ги наказва. Столична община е сложила знаци, аз лично съм подал сигурно 40 сигнала от началото на годината към КАТ затова нещо. КАТ ако не им се обадя, не правят нищо. Стоят 30 минути и ги чакам да видя дали ще направят нещо, половината пъти не правят нищо. Имат видеонаблюдение, имат катаджии на 12 метра от там, мерил съм го с крачки. Нормално е като усетят безнаказаност шофьорите да правят каквото си искат.
Столична община че е абдикирала от задълженията си е факт. Околовръстен път не се пресича, на бул. Цариградско шосе няма пресичане. На Враня има пешеходна пътека на 4-лентов булевард, където ти влизаш от 140 км/час, трябва да караш с 50 км/час. Повечето шофьори не го правят. Цялата работа е в превенцията, а превенцията може да се направи само от КАТ и от Столична община.
На една спирка в кв. Симеоново, която никой не я спомена, защото е много малка, за последните 2 години има 3-ма загинали на спирката, не са сгазени от таксиметрови шофьори, а от обикновени коли. Има над 8 молби и жалби към Столична община да се направи нещо, мястото е широко, може да се направи обход за автобусите, няма такова нещо. Няма осветление, няма повдигната пешеходна пътека, няма нищо. Последният загинал е бащата на онзи, който пише жалбите до Столична община. Трагедия.
Господа депутати, специалисти или как ви нарече господин Янакиев корифеи, работата е в контролът, работата не е в това да направите доживотна присъда за 30 км/час превишена скорост или да му вземете всички точки. А за таксиметровите шофьори не е нужно да откриваме топлата вода. В края на краищата има един град Лондон, който е измислил таксиметровия превоз. Препишете тяхната наредба, тя е много проста. Лицензът е индивидуален. Като направиш 3 нарушения за една година ти го вземат за 6 месеца, като направиш още веднъж 3 нарушения за една година ти го вземат завинаги. Колите са специализирани за транспорт, не се произвеждат само от една фирма, Тойота прави такива. Те са по-безопасни, има специални изисквания,всяка година ходят на изпит таксиметровите шофьори, трябва да познават града и всичко останало. Да се возиш в такси в Лондон е удоволствие.Да се возиш в наше такси е наказание. Благодаря.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Самодумов.
Господин Захариев искаше думата, след това г-н Пелев.
Г-Н МАРТИН ЗАХАРИЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми дами и господа, със загриженост слушам дискусията ви. Ползвам възможността, че виждам уважаваният заместник кмет по транспорта господин Христов, с който сме се виждали и говорили по темата, която ще повдигна, да го запитам и помоля как би се отнесла общината и би ли продължил въпросът в рамките на Общинския съвет , както и пред кметството по темата затова дали милионния град, какъвто е София град, би ли имал нужда от едно трафик радио. Няма милионен град в света, говоря за цивилизованият свят, което да няма такава медия, няма и такъв европейски град, освен София.
Проектът би могъл да се осъществи по много начини- през публично частно партньорство или през честотният ресурс на общественият оператор Българско национално радио, но така или иначе един такъв медиен канал би имал голяма полза за гражданите, жители и гости на големия град, би бил обратен канал за всички вас от сектора, вашите служители, медии от голяма информационна полза и за всички тези постоянни ремонтни дейности в инфраструктурата на града, както и протестите, които не е ясно кой ден къде започват и къде завършват, трафика на града в момента е в отчайващо състояние, с краката нагоре и една бърза информация, а най-бързата медия безусловно е все още радиото би имала много голяма полза не само като информационен канал, но като канал за превантивна възпитателна роля към водачите и участниците в движението.
Благодаря.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Захариев.
Господин Столарски , имате думата.
Г-Н МИРОЛЮБ СТОЛАРСКИ:
Добър ден на всички. Аз не мога да кажа каква е организацията при такситата, защото не съм се занимавал с таксита, от таксита само страдам, но мога да кажа по отношение на автобусните превози, че трябва да има равнопоставеност между фирмите. Не може големите фирми, както ги казват големите, лошите фирми да са непрекъснато под контрол, а тези които са с по един или два автобуса да нямат абсолютно никакъв контрол. Да не говорим, че из комплексите има паркирали както камиони, така и автобуси, които задръстват и заемат паркоместа пред самите комплекси в София.
Правилно казаха преди малко колегите, занимаващи се с обучение, че всяка година шофьорите стават все по-лоши, които идват обучени вече при нас на ужким. В моята фирма се явяват на изпит преди да дойдат на работа и ще ви кажа, че от 110 човека, последният път правихме изпит,едвам събрахме 6 човека. Не може автобусен шофьор на завой да се качва на тротоара, много други проблеми които ги има в обучението. Точно това е едно от нещата. Може би трябва според мен първо някакъв ценз за обучение на автобусните шофьори да има, не знам за такситата, но трябва поне да имат средно образование. Не може да тръгне да пътува и той да няма време да прочете табелката. Казвам за автобусите. За такситата хубаво би било и те да бъдат така, но за автобусните шофьори нашето предложение е специално такова.
Връщам се пак на големите фирми. Проверяват всяка сутрин за алкохол механици и всички останали се проверяват. Като излезе и стане някакво произшествие първата работа е да търсят управителят на фирмата и отговорните хора и те са също така отговорни както шофьора, който е направил някакво нарушение, даже в някои случаи наказанията са по-големи за ръководителя на фирмата, отколкото този, който е извършил нарушението. Защо не го направим за всички така? Ето тук има колеги, които ще кажат. Малки фирми с по един автобус не може да ги намерят като направи нарушение. Да не говорим за поддръжката, техническото състояние на автобусите. Никой не казва за техническото състояние на тези автобуси. Голяма част от нашите автобуси са над 22 – 23 години. Не може да ги правят тези автобуси отпред пред блока. Говоря и за камиони и за автобуси. Защо не се направи някаква наредба за сервизите, за сервизната дейност. Мога да кажа, че голяма част от произшествията, които са станали с автобуси са поради технически причини.
В момента всеки гаражен майстор е сервиз. Това е препоръка към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Столарски.
Господин Желязков, имате думата.
Г-Н ЖЕЛЯЗКО ЖЕЛЯЗКОВ:
Благодаря за възможността да направя едно представяне за възможни технически решения за контрол.
Аз съм Желязко Желязков и съм представител на фирма, която предлага подобни решения. Фирмата се нарича PFK Electronics. Това е фирма, която е от десетина години и е разработила устройства, с които е възможно да се прави самоконтрол за алкохол от самите транспортни фирми, възможност за контрол от страна на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и от страна на общината. Продуктът се нарича Алколог. Той има билайзер в колите и има приложение в сферата на обществено значим транспорт. Това е обществен транспорт, градски транспорт, международен транспорт, ТИР-те .
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Господин Желязков, аз благодаря, но представянето ще го оставим за накрая, тъй като идеята е да се проведе дебат по необходимите промени и евентуално да се маркират проблемите. Аз ви разбирам, но се опасявам, че част от колегите ще си тръгнат, а също тук няма място за търговска реклама, така че ще ви дам думата накрая който има желание да чуе какво предлагате. Коментарите, които правим тук са в малко по-различна посока.
Господин Пелев, имате думата.
Г-Н АЛЕКСАНДЪР ПЕЛЕВ: Благодаря Ви, господин Костадинов. Аз точно това исках да върна нещата на територията на Народното събрание, защото се намираме в Народното събрание. Тук е законодателят на България и ние трябва да обсъждаме законите на държавата. Подзаконовата нормативна уредба е предмет на други дискусии, на други места.
Искам съвсем кратичко, с по едно изречение да кажа три неща, които докато слушах останалите участници си припомних като проблем, който ние сме дискутирали. Неща, които касаят законите.
Едно от нещата е малко встрани от предметът на дейност на Транспортната комисия, но е едно от нещата, които касаят непосредствено спазването на законите, които засягат движението по пътищата и това е проблемът с гражданската регистрация в България. Изключително голям проблем е и това преди години не се проведе докрай. В момента аз съм сигурен, че разполагат с много подробни данни колегите от Пътна полиция. Налагането на санкциите в момента е изключително затруднено от това, че нарушителите не могат да бъдат намерени, чисто като адрес, на който да им бъдат връчени наказателни постановления, съответно да бъдат намерени, с цел изпълнение на самото наказание. Имаше идеи преди години, много добре си спомням. В Граждански процесуален кодекс и във всички процесуални норми, които касаят административно наказателната дейност да се въведе един такъв принцип в гражданската регистрация, който е валиден за юридическите лица, а именно да се поддържа регистър на гражданската регистрация и всеки един от нас като гражданин като заяви адреса си, в момента знаете че имаме постоянен и настоящ адрес, един от тези адреси да се въведе като абсолют и след като си посочил такъв адрес, търсен ли си на него – намерен си. Това, че ти не си там не е проблем на наказващият орган и на правоприлагащият орган. Това е нещо, което касае гражданската регистрация.
Друго нещо, което касае законодателството и то от друга страна има възпираща роля, това според мен е икономическата принуда, която би се въвела когато бъде изменен нормативът относно гражданската отговорност на водачите. Когато бъде диференцирана гражданската отговорност на водачите нормативно, не пожелателно от страна на застрахователния бизнес, и водач, който извършва много нарушения, задължително неговия минимален размер на гражданска отговорност да му бъде силно завишен заради това, че той е рисков водач, това ще бъде една санкция. Много добре си спомням типичен пример за Великобритания, където разликата в гражданската отговорност на млад водач – на 25 години, с мощен автомобил, без да казвам марката, такъв с какъвто загинаха 5 деца преди няколко дни, размера на неговата гражданска отговорност е 5 пъти по-висок отколкото на улегнал господин, със семейство, къща и куче. В пъти е разликата на гражданската му отговорност и тогава всеки си прави сметка колко нарушения да прави и ако знае, че догодина ще плати 1 000 лева гражданска отговорност, ще си прави сметката.
Третото нещо, което касае законодателството. Мисля, че не беше проведена докрай реформата относно структурирането и въвеждането в действие на Общинска полиция в България. Тъй като тук пак според мен преди малко се мина от общото към частното, Столична община и пътната обстановка в София, да разбира се София е най-големият град на България, но една част от контролните функции, именно защото те са и трябва да бъдат вменени на стопанина на пътя, в конкретния случай общините, не говоря само за София, но за големите градове, във всички развити държави, които ние познаваме има общинска полиция, която се занимава с конкретни нарушения, които се извършват на територията на големите градове. Това ще разтовари Пътна полиция от тези функции и от там това касае вече Законът за МВР и съответно Законът за местното самоуправление.
Това са според мен просто едни щрихи, които ние също ще ги добавим в писмените бележки.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Пелев.
Господин Ризов, накратко ако обичате, след това ще се опитам да направя някакво обобщение на това, което се чу и ако някой допълнително желае да вземе думата.
Г-Н КИРИЛ РИЗОВ:Благодаря Ви, господин Костадинов.
Само да кажа, че в изложението, което направихме до момента, ние не визирахме всичко онова, което е като конкретика. То е достигнало при вас в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, включително и изказващите се до момента в рамките на 25 позиции за изменения, особено в Законът за движение по пътищата и визиращи оптимизиран контрол във всички населени места. Те са при Вас, господин Костадинов, както и в Пътна полиция, министерството и Автомобилната администрация.
Второ. Всичко това, което дискутирахме досега като практики и закони, както и конкретното изказване на господин Мутафчиев и както той каза от тук може да произтече една законова инициатива. Всичко това, което се говори за таксиметровите автомобили може да доведе до промяна в Законът за автомобилните превози чл.24, ал.1 и втората инициатива е свързана с местните данъци и такси, където става въпрос за патента. Всичко това е при вас, в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, на вниманието на Пътна полиция и КАТ и на министерството и Автомобилната администрация.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Ризов.
Господин Стратиев, имате думата.
Г-Н АЛЕКСИ СТРАТИЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми дами и господа, аз в един момент загубих вече нишката, защото седнахме да говорим за таксиметровият превоз и за неща, с които можем да помогнем той да стане един приемлив за обществото, минахме една ли не през Конституцията, обиколихме Гърция и Англия и т.н. Тези неща, които чухме в голямата си част са доста полезни и предполагам, че в бъдеще това нещо няма да се реши тук, но много от нещата, които се казаха, заедно с Автомобилната администрация и задължително с браншовите организация в един по-тесен кръг бихме седнали да ги обмислим и да приложим тези, които са удачни.
Само няколко неща исках да кажа. Това за патентният данък мисля, че е добро нещо, то вече е въпрос на обсъждане, но идеята ми е, това което аз мисля за себе си, че специално за алкохола, понеже случая на тази дискусия тръгна от там, специално за алкохола освен нормалните наказания, които се налагат на всички водачи, за водачите на обществен превоз по някакъв начин да претърпяват възможност да не прилагат, или да не участват в тази дейност или професия, това би могло да се измисли.
Фирмите не обхващат всички таксиметрови водачи, така че би трябвало да се наблегне на индивидуалната отговорност на всеки един таксиметров водач. Тук споменахте много страни. В някои страни това е една наследствена професия, т.е. всеки един се стреми да запази своето име с работата, която полага.
Не бих искал да обяснявам защо не се отнемат точки за скорост. По-скоро нека си зададем въпросът когато един превишава скоростта на какво ще го учим – да чете цифрите от знака или да знае какви са ограниченията, но това е друг въпрос.
Това, което каза господин Столарски е много ценно. Аз мисля, че фирмите които наемат водачи , би трябвало самите те да могат да си проведат някакъв изпит и евентуално ако те желаят , да ги пратят на някакво обучение, ако преценят, че те са негодни. Значи те са минали през всички институции. Всяка една фирма ако държи на името си би направила нещо подобно.
Преди да дойда тук коментирахме, тук отново се постави въпросът, средното образование да стане като задължителен ценз за таксиметровите шофьори. Най-малко ще допринесе да намалим джапанките и късите гащи. Освен това той вози човек, с който е нормално да комуникира. Не може да пише, не може да говори Сега при тази безработица средното образование е добро решение. Знам, че има и доста висшисти, които карат таксита, така че средното образование е една приемлива степен на образование за тази професия.Тя ни представлява и пред чужденците всъщност, когато ги вземаме от автогарата.
Има ли възможност общините или браншовите организации, изобщо в държавата да се въведе някакъв критерии за тези таксиметрови водачи. Ако те се намалят, ще има повече работа, ще получават по-добро възнаграждение. Ако те се увеличат, пазарът е малък, ще имат доста свободно време и ще започнат да се занимават с пренос на всевъзможни неща - проститутки, наркотици и т.н. Ако той има достатъчно добро възнаграждение, т.е. има достатъчно много работа, той ще си държи на професията.
В момента има доста скучаещи таксиметрови шофьори, така че е добре да се въведе някакъв критерии за тези таксита като бройка. В общи линии това е което исках да ви кажа.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви, господин Стратиев.
В общи линии аз ще се опитам да направя едно обобщение. Аз също съм на мнение и някой от колегите го каза, че е необходимо да се напише един нов Закон за движение по пътищата и лично аз поемам ангажимент в тази посока да се работи – да се сформира работна група на база на това, което е правено, на база на това което имаме, защото когато един нормативен акт се изменя толкова много пъти, неговото качество няма как да не пострада.
Мисля, че има някакво общо виждане около това, което каза г-н Крумов, което г-н Стратиев и колегата от Автомобилна администрация за водач на моторно превозно средство, което изпълнява обществен превоз на пътници ако бъде установена употреба на алкохол да бъде отнемано свидетелството за управление завинаги.
По въпросът за патентния данък струва ми се, че има общо виждане, с изключение на това, което господин Крумов може би ще възрази. За мен много е интересно какво е вашето мнение по отношение на това да се регламентира броят на такситата със съответния брой на населението на съответното населено място. Да има някакъв регламент по подобие, както каза и господин Стратиев на нотариусите, има и други професии.
Г-Н ГЕОРГИ КРУМОВ: Само при условие да ограничим приходящите. Това не е невъзможно. Да, в действителност по света има страни, в които има такава обвръзка, но те нямат нашият проблем, където тук в столицата не знаем колко сме. Сега в 16.00 часа или в 20.00 часа или утре сутринта в 9.00 са една бройка, а събота и неделя очевадно не са толкова.
Да, можем да кажем, че ни трябва нов закон. Имаме ли воля, това което аз не съм го правил целенасочено, в началото взех думата, но в края на тази дискусия имаме ли общото виждане, че по отношение нарушаването на законите, трябва малко да променим там правилата при прилагането на санкциите. Наказали сме те, ето ти едно листче, ти ако искаш отиди го плати утре, другиден , този месец, следващия месец, другата година. След 3 години ако не го платиш вече не ти го търсим, защото законът те е освободил.
Аз на това исках да акцентирам. Преди да броим мерките, преди да ги удвояваме, упеторяваме, първо това да свършим. Аз съм сигурен, че една част от тези таксита, на които примерно търсим бройката, ако тези правила заработят, те естествено ще отпаднат.
За последните 15 години такситата в София са намалели , от близо 40 000 сметнете ги към днешна дата – 5 700 издадени разрешителни за миналата година.
Писането на законът ще отнеме време. Аз бих апелирал към законодателят да се извърши бърз преглед по „дефектния закон”, ако може така да го наречем, как да обвържем тази предварителното изпълнение, което да каже: ”Незабавно плащане”. Не е този размер, спорен е въпросът, ОК, отнеси се към съда, той ще отсъди дали е неправилно, дали е по-голям размера, но разберете, незабавното, принудителното заплащане струва ми се това най-добре ще заработи и не за таксиметровите, а за всички. Да не сядаме на кръстовището за един час и да броим колко таксиметрови автомобила минаха на жълто, колко други граждани, колко джипове, поршета, ферарита и т.н. Струва ми се от тук трябва да започнем – носенето на последствията от това, че сме минали чертата на закона. Американците казват: „Ако нямаш пари да си платиш глобата, обществено полезен труд, 200 долара надница”.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Крумов. Имате думата.
Г-Н АНТОН АНТОНОВ:
Антон Антонов, началник отдел Пътна полиция при Главна дирекция Национална полиция.
Основният проблем е липсата на бързо изпълнение на наказанията. Оказа се, че 50 % от глобите са заплатени, това са 50 % от глобите, които са стигнали до съответния нарушител, както за електронни фишове, така и за наказателни постановления. Трябва да ви кажа, че това са глоби на хора, които са съвестни и те отиват да си получават наказателното постановление и си получават писмото с обратната разписка при електронните фишове. Безспорно през последните години наказателните постановления се увеличиха, увеличи се и контрола, скоростта спадна. Това е ефектът на електронния фиш, но в крайна сметка ако не се реши проблема с връчването на наказателните постановления и тези електронни фишове няма как да се случат нещата, тъй като тези 40 до 50 % от плащането на глобите ще останат.
Искам да взема думата и по отношение проверката на валидността на свидетелствата за управление. Тази процедура е възможна и към момента. На страницата на министерството може да се провери всяко едно свидетелство дали е валидно или не. Чрез вътрешните правила в МВР е разпоредено когато едно свидетелство, когато един водач изгуби точки, в системата да се отразява, че свидетелството предстои да се отнеме, така че това е една добра комуникация.
Със свидетелството мисля, че проблемът е решен , след около един месец това ще важи за всички видове наказания.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: На какво се дължи Господин Антонов това, което казаха колегите, разбира се ако е вярно, че има много занижен контрол по отношение на алкохола специално в градовете и по отношение на обществения транспорт.
Г-Н АНТОН АНТОНОВ: Установените нарушения са 6 700 от началото на годината за алкохол. Случаите на управление при употреба на упойващи вещества и наркотици са 67. Създадена е организация на 2.4 служителя се пада горе долу един дрегер, това е горе долу един наряд. Уредите са съвременни и модерни, разбира се трябва да се увеличи контрола.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Направи се констатация, че имаме водачи, на които 5 – 6 години не им е правена проверка за употреба на алкохол, което може да е случайно разбира се, може да няма представителност в този факт .
Г-Н АНТОН АНТОНОВ: Все пак капацитетът е 200 наряда за цялата страна. Аз мога да ви посоча данни за общественият превоз като цяло – 15 000 наказателни постановления на водачи, които са в обществения превоз, има издадени 6 000 електронни фиша на водачи на обществен превоз.
По отношение на аварийността от началото на годината – 26 тежки ПТП, 35 ранени и 3 загинали. Говорим за Асоциация на водачи на таксиметрови автомобили, за съжаление в повечето от случаите те са виновни.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Антонов.
Господин Кесяков, заповядайте.
Г-Н АЛЕКСИ КЕСЯКОВ: Благодаря, господин председател.
Аз тук искам да представя малко по-различно мнение. Всички казваме, че трябва да се увеличат проверките за алкохол.
Европейската практика, пък и не само европейската, а и световната практика бих казал, от която колегите от КАТ могат да се поучат е да няма такива проверки. В същото време при най-малкото съмнително поведение на пътя контролните органи са на място.
Въпреки призивите на новият министър на вътрешните работи да се излезе от храстите, не се излиза. Мога да дам на господин Антонов толкова много снимки, че дали ще има време да ги прегледа, от последните няколко дни, господин Антонов.
Казвате че не се плащат глобите. Няма да се плащат. И аз предпочитам да се крия, вместо да ходя в КАТ и да си загубя два дни, за да ме прехвърлят от гише на гише като футболна топка. Защо трябва да ходя в КАТ да си получавам постановлението? Аз имам постоянен место адрес. Вие ми го изпратете, пък аз че не си гледам пощата, проблема си е мой. Смята ми се за връчено. Защо трябва да отидем на гишето, за да се снишим повечко и някой добър служител да ни помогне. Трябва да спрем с тази практика. Аз съм живял в чужбина, казвам ви, няма я тази практика.
Другото, което искам да ви кажа, господин Антонов. Има ли някаква система за разположение на контролните патрули, на постовете, защото най-често те се намират там, където самите те са в нарушение и минавайки съвестния гражданин, виждайки контролния орган че е в нарушение на Закона за движение по пътищата, как би могъл да бъде убеден, че той трябва да спазва този закон.
Аз смятам, че не можем да спираме гражданите, да им губим времето, да ги проверяваме за алкохол, но можем ако той криви по пътя, ако поведението му е неадекватно, веднага да реагираме.
Това мисля, че е по-разумно и мисля, че тогава ще бъде по-авторитетно.
Благодаря Ви, господин председател.
Г-Н АНТОН АНТОНОВ:
Ако ми позволите по отношение навеждането в КАТ.Преди две години наказателните постановления съставляваха близо 80 % от цялата наказателна дейност, в момента те са около 30 %. Все повече се прилага процедурата с електронния фиш, с писмо с обратна разписка, която се доставя в къщи, но проблема пак там седи, защото никой не ги получава, тъй като не може лицето да бъде установено на адреса. В този случай, след като се върне обратната разписка, че лицето не иска да я получи или се укрива, от там нататък се изпраща полицейски наряд, който трябва да започне да издирва това лице и това е значителен разход на човешки ресурс.
По отношение на организацията. Има нормативни предписания и работата се планира месечно по установачните пунктове, това за храстите не бих се съгласил. Всеки един началник планира работата на база на документ.Наскоро ще има таблетни устройства и система, на която всеки един наряд ще проверява на конкретното място, което му е разпоредил началника. Нарушението ще се отразява към това място.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря, господин Антонов.
Господин Атанасов имате думата, след което да се ориентираме към приключване, тъй като времето напредна, да направим някакво обобщение. Мисля, че има неща, по които сме единни всички и народни представители и представители на браншовите организации.
Имате думата, господин Атанасов.
Г-Н СПАС АТАНАСОВ: Аз много кратко ще се изкажа. Подготвил съм писмено предложенията, които ще ви дам, но след проведената дискусия искам да ви кажа две неща.
Първо подкрепяме да има средно образование за такситата. Това нещо просто сме го забравили в годините. Задължително следва да се въведе средно образование.
Тук с г-н Стратиев имахме предложение такситата да могат да ползват жълтата бус лента като част от обществения транспорт. Мисля, че това ще бъде полезно.
Г-Н КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ: Само едно изречение ако ми позволите. По отношение думата професия за водач на такси. Нищо не чухме и от вас. Ние очакваме, това биене със Закона за движение по пътищата. Пак казвам, той получава правото да управлява автомобил, но не и да практикува такава професия, а той практикува професия. Това означава, че тя трябва да бъде облечена в някакви изисквания и това е ролята на бранша. Гилдията ще реши какви са тези изисквания – образование, ценз, облекло и т.н.
Едно питане към господата от Пътна полиция. Какви са санкциите, когато в таксиметров автомобил се гледа телевизия?
Благодаря.
ПРЕДС. КАМЕН КОСТАДИНОВ: Благодаря.
Господин Иванов, по-скоро идеята е ние да чуем вас. След това като се направят съответните изводи аз поемам ангажимент да бъдат направени работни групи, да бъдете поканени да се обсъди всичко това, което вие днес предлагате, да бъде взето предвид. Това, че не чувате оценка на вашите идеи не е защото няма какво да ви отговорим, защото идеята е да вас, вие какво мислите като хора, които сте потърпевши, като хора, които всеки ден се сблъсквате с проблемите и предполагам, че най-добре познавате проблематиката.
Колеги, ако няма други желаещи закривам дискусията.
Благодаря ви за участието. Надявам се от нея да има полза и тя да не е кампанийна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
/Камен Костадинов/