Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
09/07/2014
    Законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законова защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.
    На 9 юли 2014 г. се проведе заседание на Комисията по културата и медиите при следния

    Д н е в е н р е д:


    1. Законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законова защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.

    Списък на присъствалите се прилага към протокола.

    Заседанието бе открито в 14,30 ч. и председателствано от госпожа Мариана Бояджиева – заместник-председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Уважаеми колеги, уважаеми дами и господа! Имаме необходимия кворум. Комисията по културата и медиите ще проведе днешното си заседание на 9 юли 2014 г. при следния дневен ред:

    1. Законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законова защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.
    Имате ли други предложения по дневния ред?
    Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува. Благодаря ви.
    За - 13, против и въздържали се – няма.

    В работата на днешното заседание присъстват от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията: г-н Георги Тодоров – заместник-министър и г-жа Красимира Стоянова – директор на дирекция „Правна”; от Министерството на културата – г-жа Екатерина Русева – парламентарен секретар.
    Уважаеми народни представители,
    На 23 май 2014 г. в Комисията по културата и медиите е разпределен законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, № 402-01-24, внесен в Министерски съвет от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Конвенцията, за която става дума, има за цел да уеднакви (за участващите в нея държави) мерките за осигуряване на защита на устройствата (в т.ч.съоръжения и софтуер), предназначени или приспособени да дадат достъп до редица услуги.
    Такива са услугите:
    а) осигуряване достъп до някои радио- и телевизионни програми
    б) осигуряване достъп до услугите, доставяни по електронен път от разстояние, по индивидуални заявки, т.е по интернет.
    Ще ви припомня, че целта на Конвенцията бе да се запазят интересите най-вече на фирмите, които оказват тези услуги срещу заплащане, като се забрани и преследва строго използването на средства, осигуряващи влизането в техните системи гратис. По-конкретно, преследват се всякакви дейности, осигуряващи изработването, вноса, разпространението, притежаването (с търговска цел), монтирането, поддържането, маркетинга и рекламата на такива устройства.
    Мерките, които държавите следваше да вземат по тази Конвенция трябва да осигурят забрани на съответната дейност и конфискация на средствата и печалбите, които те са осигурили.
    Европейската комисия обаче е обжалвала пред Европейския съд това решение като е настояла, че главното в тази конвенция е не осигуряването на единно третиране на проблема на цялата територия на Европейския съюз, а осигуряването на подходящи резултати в тази част от Европа, която е извън ЕС. В такива случаи обаче се предвижда всяка държава, членка на ЕС да подпише и ратифицира конвенцията поотделно и самостоятелно. Това именно е постановил Европейския съд с решение от 22.10.2013 г. Изпълнението на това решение обаче налага сега всяка държава – членка на ЕС, която е ратифицирала вече конвенцията, да я денонсира и след това евентуално да я ратифицира наново. Това, очевидно, е било своевременно обяснено на въпросните държави, между които е и нашата. Така си обяснявам появата на проектозакон, целящ денонсирането на въпросната конвенция. В предварителната подготовка на днешното заседание уточнихме, че досега Конвенцията е денонсирана от Кипър и Хърватия.
    Комисията по културата и медиите не е водеща по темата, но сме разпределени от Председателя на Народното събрание да формираме становище по нея и не възразявам да разгледаме предложеният от Министерство на информационните технологии и транспорта законопроект и да изкажем становище по въпроса. Още повече, че и в ЕС Конвенцията е гледана в Европейския съд, като за денонсирането има вече решение от 22.10.13 г.
    Предлагам първо да предоставим думата на г-н Тодоров да може да може да представи пред Комисията по културата и медиите обсъждания законопроект. Заповядайте, г-н Тодоров.
    ГЕОРГИ ТОДОРОВ: Благодаря, г-жо председател. Вие бяхте достатъчно изчерпателна и ясна. Конвенцията е ратифицирана със закон от Българския парламент през 2008 г. и тогава това е отчетено от Европейския съюз като положителна мярка в хода на присъединяваната на Република България към Европейския съюз. Ние, безспорно с решението на Европейския съд, след отмяната на тази конвенция всяка една държава – членка следва да предприеме съобразно вътрешните си правила и националното си законодателство съответната процедура. Това са били водещите ни мотиви когато сме внесли в Министерски съвет това решение. Комисията по транспорт към Народното събрание се е произнесла положително. Нямам какво друго повече да добавя.
    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Благодаря Ви г-н заместник-министър. Уважаеми колеги народни представители, имате думата за въпроси или становища по обсъждания законопроект.
    МАРТИН ЗАХАРИЕВ: Само да допълня, г-жо председател, че ратификациите са от държави като България, Кипър, Финландия, Франция, Хърватия, Нидерландия и Румъния, а денонсирали са само Кипър и Хърватия на този етап.
    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Благодаря Ви, г-н Захариев за уточнението. Мисля, че в интерес на това е да имаме достатъчно информация по обсъждания законопроект.
    Има ли въпроси, мнения, становища?
    Уважаеми колеги, да попитам имате ли възражения да преминем към гласуване?
    Моля, след представянето на законопроекта и уточняващия въпрос тези от колегите народни представители, които подкрепят законопроекта да изразят това с гласуване.
    За – 13, против – 0, въздържали се – 0.
    В този случай Комисията по културата и медиите с 13 гласа „за” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законова защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.
    Искам да благодаря на всички. Не бих могла да кажа все още дали това е най-краткото заседание на нашата комисия. Да си пожелаем законопроектът да влезе в зала и да влезе и другият наш законопроект за оптичните дискове и матрици, който сме приели още в края на май.
    Благодаря на всички. Благодаря и на представителите на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на Министерството на културата.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 14,55 ч.)

    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Мариана Бояджиева
    Форма за търсене
    Ключова дума