Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
01/08/2013


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ

    СТАНОВИЩЕ
    Относно: Национална гражданска инициатива за промяна в Изборния кодекс, № ПГ-316-00-1, внесена от инициативен комитет на 22 май 2013 г.
    На заседание, проведено на 31 юли 2013 г, Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа предложението за промяна в Изборния кодекс, № ПГ-316-00-1, внесено в Народното събрание на 22 май 2013 г. от инициативен комитет чрез национална гражданска инициатива.
    В подписката за националната гражданска инициатива, внесена в Народното събрание, се предлага в чл. 5, ал. 2 от Изборния кодекс да отпадне ограничението в разпределението на мандатите на национално ниво да участват само партиите и коалициите от партии, получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове в страната и извън страната. Направено е предложение в разпределението на мандатите на национално ниво да участват партиите и коалициите от партии, получили действителни гласове не по-малко от районната избирателна квота.
    Към подписката са представени протокол за учредяване на националната гражданска инициатива, одобрено предложение до Народното събрание за изменение на чл. 5, ал. 2 от Изборния кодекс, списък на членовете на инициативния комитет и одобрена бланка за събиране на подписи.
    Срокът за събиране на подписи е определен до 15 август 2013 г.
    Видно от внесената подписка са спазени изискванията на чл. 45, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление за организиране на националната гражданска инициатива по решение на събрание на не по-малко от 50 граждани с избирателни права и на чл. 48, ал. 2 за провеждане на подписката в срок, определен от събранието, но не по-дълъг от три месеца от провеждането на събранието за организиране на националната гражданска инициатива.
    Съгласно изискванията на чл. 51, ал. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление при постъпването на предложение чрез национална гражданска инициатива подписката се изпраща на ГД “ГРАО“ към Министерството за регионалното развитие за извършване на незабавна служебна проверка, като за резултатите от проверката се изготвя протокол, който се изпраща на съответния компетентен орган.
    Видно от представения протокол за резултатите от извършената проверка на подписка на национална гражданска инициатива се установяват 62 броя проверени записи, като от тях 58 боя са на гражданите с коректно вписани данни, 4 броя на некоректните записи, в т.ч. три броя на записите с грешно, непълно или липсващо ЕГН и един брой на записите с грешни данни.
    Доколкото в закона липсва разпоредба, която да ограничава броя на подписите, необходими за внасяне на подписката, може да се направи заключение, че тя отговаря на законовите изисквания .
    Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление предвижда органите, до които е отправена подписката за национална гражданска инициатива - в случая Народното събрание, да разгледат направените предложения и да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение на своите интернет страници, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.
    В случая конкретната гражданска инициатива, предмет на обсъждане, съдържа предложения за законодателни промени в Изборния кодекс, поради което следва да бъде разгледана като предложение за промени.
    С решение от 20 юни 2013 г. Народното събрание създаде Временна комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс със срок на действие три месеца. В Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения са постъпили над 130 становища от различни граждански организации и движения, политически партии и граждани за промени в изборните правила. Всички становища и предложения са публикувани на сайта на комисията на интернет страницата на Народното събрание и са отразени в обобщен доклад. Предложението за национална гражданска инициатива за промяна в Изборния кодекс, № ПГ-316-00-1, подробно е отразено в обобщения доклад.
    Въз основа на гореизложеното и след проведено гласуване, Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, с 8 гласа „за“; 0 гласа „против“; 0 гласа „въздържал се“;, предлага:
    1. Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс да разгледа предложението за промяна в Изборния кодекс, № ПГ-316-00-1, внесено в Народното събрание на 22 май 2013 г. от инициативен комитет чрез национална гражданска инициатива.
    2. Становището на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения да се предостави на Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс, и на народните представители за сведение.


    Мая Манолова
    Председател на Комисията
    за взаимодействие с граждански
    организации и движения
    Форма за търсене
    Ключова дума