Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
23/01/2014 първо гласуване


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ


    СТАНОВИЩЕ

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, № 354-01-92, внесен от Мая Манолова и Кирил Добрев на 09.12.2013 г.
    На свое заседание, проведено на 23 януари 2014 г., Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, № 354-01-92, внесен от Мая Манолова и Кирил Добрев на 09.12.2013г.
    В заседанието на Комисията участваха: Николай Николов, Катя Станева и Паскал Бояджийски – членове на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси; Атанас Славов – началник отдел „Нормотворчество“ в Министерство на правосъдието; членове на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, както и представители на неправителствени организации.
    Законопроектът беше представен от вносителя Мая Манолова.
    Предложеният законопроект е изготвен и внесен след провеждане на широко обществено обсъждане с цел подобряване на нормативната уредба за осигуряване на отговорно, почтено и честно държавно управление от лицата, заемащи публична длъжност само в интерес на гражданите и обществото. Съгласно представените към Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси мотиви, се предлагат редица промени по отношение на: структурирането на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси чрез въвеждане на ясни и публични процедури; повишаване на изискванията към членовете й; засилване на колективното начало в работата на Комисията; опростяване на административните и съдебни процедури по установяване на конфликт на интереси; въвеждане на случайния принцип при разпределянето на административните преписки; оптимизиране на сроковете за произнасяне по съответната проверка; вида и размера на санкциите.
    Разширява се обхватът на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с включване на нови категории лица, които изпълняват държавни функции или участват в разпределянето на публични средства, както и промени, свързани с усъвършенстването на производството по установяване на несъвместимост на лицата, заемащи публични длъжности.
    По разглеждания законопроект в Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения са постъпили следните писмени становища:
    1. Министерство на правосъдието изразява принципно положително мнение по предложените изменения и допълнения в законопроекта. Предоставя се информация, че работна група към Министерство на правосъдието е изготвила проект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, който е внесен за одобрение в Министерски съвет и предстои внасянето му за обсъждане и гласуване в Народното събрание.
    2. Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси подкрепя предложенията за удължаване и уеднаквяване на сроковете на декларациите по чл. 13 и чл. 15 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Комисията подкрепя и предложените изменения в Глава девета на закона. Не подкрепя предложението на вносителите по отношение на дадената възможност при обжалване на наложеното административно наказание да се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания. Комисията не формира мнозинство, с което да подкрепи предложените промени, касаещи правомощията й да установява несъвместимост относно изготвяне на отговори по постъпили питания и за извършване на предварителни проверки. В становището на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси са посочени предложения за обсъждане на някои редакционни поправки.
    3. Асоциация „Прозрачност без граници“ изразява положително становище по отношение на: разширяване на обхвата на длъжностните лица, които имат задължения по закона; промяна на процедурата по конституиране състава на Комисията; удължаване на срока за деклариране на несъвместимост; въвеждане на изискването за квалификация и опит на председателя и членовете на Комисията; въвеждане на принципа на случайно разпределение на сигналите и др. Отправя забележки по отношение на удължаването на срока на производството за установяване на конфликт на интереси; формулировката за парламентарно и гражданско наблюдение върху дейността на комисията; промяната в размера на глобите по отношение на лицата, които не са спазили ограниченията, свързани с възлагане и участие в конкурси за възлагане на обществени поръчки.
    4. Центърът за изследване на демокрацията изразява положително принципно становище по внесения законопроект. Фигурират забележки по отношение на: начина на формиране състава на Комисията; основанието за предсрочно прекратяване на пълномощията на членове на Комисията; мотивацията за намаляване размера на глобите, предвидени за нарушения на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси; въведената възможност за парламентарно и гражданско наблюдение. Всички забележки и препоръки са подробно развити в представеното писмено становище.
    5. Институтът за модерна политика приветства предвидените изменения по отношение разширяването на кръга от лица, които попадат в обхвата на закона, по отношение начина на конституиране на Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси, завишаване на изискванията по отношение на членовете на Комисията. Считат, че така в по-голяма степен ще се гарантира обществения интерес. Предлага между първо и второ гласуване на законопроекта да се обсъди възможността за: включване на още категории лица в обхвата на закона; залагане на превантивна функция в правомощията на комисията, и др., които подробно са описани в представеното писмено становище.
    6. В становище по внесения законопроект на Фондация Програма Достъп до Информация (ПДИ), акцентира върху системното неприлагане на разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от действащия ЗПУКИ. Препоръчва Народното събрание да предприеме мерки за ефективното прилагане на тази норма - чрез внасяне на изменения или чрез активното упражняване на парламентарен контрол и дейност на парламентарните комисии с цел преодоляване на проблема с неизпълнението на закона от изпълнителната власт.
    7. Общественият съвет към Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения изразява принципно положително становище по разглеждания законопроект, като предлага: да се разшири обхватът на закона като се включат членовете на Европейския парламент от Република България, европейския комисар от Република България, членовете на Управителния и Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, нотариусите, частните съдебни изпълнители; да отпадне изискването само лица с юридическо образование да бъдат избирани за членове на Комисията; Комисията да има възможност да привлича външни експерти в дейността си в зависимост от случая, който разглежда.
    8. Получено е и становище от ГК „Равни пред Закона“, според което несъвместимостта следва да бъде по-стриктно разграничавана от останалите хипотези на конфликт на интереси. Изразява се критика относно твърде широкото приложно поле на закона по отношение на някои публични длъжности. Относно числеността и експертизата на Комисията се предлага съставът й да бъде увеличен на 7 или 9 членове, като това допълване да се реализира от квотата на съдебната власт от практикуващи съдии, прокурори и следователи. Предлага се членовете да имат разнообразно образование освен юридическо, да имат и икономическо, с цел да се разшири експертизата в Комисията.
    След проведеното обсъждане и гласуване, Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, със 7 гласа „за“, 0 „против“ и 0 „въздържал се“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, № 354-01-92 внесен от Мая Манолова и Кирил Добрев на 09.12.2013 г.


    Мая Манолова
    Председател на Комисията
    за взаимодействие с граждански
    организации и движения
    Форма за търсене
    Ключова дума