КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
10/04/2014
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: обсъжданията, проведени в Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения през третата сесия на 42-то Народно събрание
Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения има за основен предмет осъществяването на диалог и взаимодействие с представители на граждански организации и движения, включително провеждане на обществени обсъждания по въпроси от значим обществен интерес. През третата сесия на 42-то Народно събрание Комисията:
- проведе три публични обсъждания;
- обсъди и прие становища по два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси;
- разгледа една национална гражданска инициатива и предложение за произвеждане на национален референдум по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление;
- прие Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз;
- проведе публично изслушване на кандидатите за членове на Централната избирателна комисия, предложени от неправителствени организации;
- организира публично представяне и демонстрация на модели на машина за гласуване, като част от поредицата инициативи, във връзка с въведеното в новия Изборен кодекс машинно гласуване. Всички заседания на комисията се излъчиха в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.
І. Разгледани законопроекти
На заседание, проведено на 23 януари 2014 г. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения обсъди и прие становище по внесения от народните представители Мая Манолова и Кирил Добрев законопроект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, № 354-01-92/09.12.2013 г. Със законопроекта се предлагат промени по отношение на: структурирането на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси; повишаване на изискванията към членовете й; опростяване на административните и съдебни процедури по установяване на конфликт на интереси; въвеждане на случайния принцип при разпределянето на административните преписки; вида и размера на санкциите.
На проведено на 6 март 2014 г. заседание Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения обсъди и прие становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, № 402-01-10, внесен от Министерски съвет на 04.02.2014 г.
Предложения за допълнения по двата разгледани законопроекта направиха и представители на граждански организации и движения. Всички направени предложения по разгледаните законопроекти са отразени в писмените становища на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, публикувани в раздел „Доклади“ на сайта на комисията, на интернет страницата на Народното събрание.
ІІ. Обсъждане и приемане на Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз
На проводено на 6 март 2014 г. заседание Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения обсъди и прие Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз № 402-00-5, внесена от Министерски съвет. Писмено становище пред Комисията по разглежданата програма представи и Общественият съвет. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения направи предложение в Годишната работна програма на Народното събрание за 2014 г. да бъдат включени като подлежащи на наблюдение и контрол: Регламент за политическите партии и Принципът на правовата държава в Европейския съюз.
III. Разгледани предложения по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление
На проведеното на 23 януари 2014 г. заседание Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа Национална гражданска инициатива № ПГ-339-01-12 за изменение в чл. 65, ал. 1 от Конституцията, във връзка с избора на народни представители на български граждани с двойно гражданство и за изменение и допълнение на Изборния кодекс, и на чл. 150, ал. 1 от Конституцията, внесена в Народното събрание от Инициативен комитет на 18.11.2013 г. В заседанието на Комисията участваха и представители на Министерство на правосъдието, членове на Инициативния комитет на националната гражданска инициатива, членове на Обществения съвет към Комисията и представители на неправителствени организации. С внесената подписка в подкрепа на инициативата се предлага да бъдат приети редица законодателни и конституционни промени, подробно изброени в представената национална гражданска инициатива. По време на проведените дебати народните представители се обединиха около становището, че поставените с националната гражданска инициатива въпроси са от значим обществен интерес и част от тях предполагат промени в Конституцията. Ето защо се прие на 19 март 2014 г. Комисията да проведе широко обществено обсъждане за разглеждането им.
На заседание на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения на 6 март 2014 г. се обсъди внесеното в Народното събрание на 31 януари 2014 г. от Президента на Република България предложение за произвеждане на национален референдум, № 401-00-3, с поставени в искането на президента три въпроса: „Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?“; “Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?“; „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?“. В заседанието участие взеха и представители на Администрацията на президента, членове на Обществения съвет към Комисията, представители на граждански организации и движения.
Общественият съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения изрази становище, че искането за произвеждане на национален референдум е ненавременно. В представеното пред Комисията писмено становище се излагат подробни съображения по всеки един от поставените в искането за произвеждане на национален референдум въпроси.
Подобни тези се застъпват и в становищата на Института за модерна политика и ГК „Равни пред закона“. След проведеното обсъждане народните представители се обединиха около решението Комисията да отложи произнасянето си по предложението за произвеждане на национален референдум № 401-00-3, внесено от президента на Република България на 30 януари 2014 г. до внасянето в Народното събрание на подписката, организирана по реда на чл.12 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление в подкрепа на искането за референдум и проверката на редовността и обсъждане по реда на чл.13, ал.2 и 3 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление.
ІV. Публични обсъждания
1. Публично дискусия, проведена на заседание на Комисията на 26 февруари 2014 г. на тема: „Промените в Закона за защита на конкуренцията – в интерес на българските производители“. На дискусията участие взеха народният представител Корнелия Нинова, председател на Комисията по социална политика и член на Комисията по икономическа политика и туризъм; представители на кабинета на заместник министър-председателя Даниела Бобева; на Министерството на икономиката и енергетиката; на Комисията за защита на конкуренцията; на Комисията за защита на потребителите; на браншови организации, граждански организации и движения и членове на Обществения съвет към Комисията. Разгледа се възможността за регулиране на отношенията между търговските вериги, българските производители и потребители в контекста на предстоящото внасяне на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията. Идеите за законодателни промени бяха представени от народния представител Корнелия Нинова. Основните проблеми в отношенията между доставчици и потребители се обособиха в следните направления: допълнителни такси и плащания извън търговската надценка; скъсени срокове за плащане; въвеждане на едностранни забрани в договорите от страна на търговските вериги; непропорционално разпределение на търговския риск; ограничаване на свободата на договаряне. За решаване на проблемите се предвижда въвеждане и дефиниране на понятието „значителна пазарна сила“ и приемане на методика за извършване на проучване и определяне на пазарното положение на предприятията. По време на дискусията се изрази принципна подкрепа за необходимостта от законодателни промени в подкрепа на българските производители като се отбеляза, че през последната година има известна промяна в дейността на търговските вериги в положителна посока. Наблегна се върху необходимостта от промяна в начина на рекламиране на българските стоки. Направи се предложение методиката да се изготви от Министерски съвет, а на Комисията за защита на конкуренцията да се възложи изработването й.
2. Публична дискусия, проведена на заседание на Комисията на 19 март 2014 г. по въпросите за изменение на чл. 65, ал. 1 и на чл. 150, ал. 1 от Конституцията, постъпили в Народното събрание чрез национална гражданска инициатива, № ПГ-339-01-12, внесена от Инициативен комитет на 18 ноември 2013 г. Участие взеха: Омбудсмана на Република България, представител на вицепрезидента на Република България, конституционни съдии с изтекъл мандат, членове на Инициативния комитет на националната гражданска инициатива, представители на граждански организации и движения и членове на Обществения съвет към Комисията. Дискусията се проведе във връзка с предложение на Комисията, направено при разглеждането на националната гражданска инициатива. Застъпи се тезата, че възможността българските граждани с двойно гражданство да имат правото да се кандидатират за народни представители предполага задълбочен концептуален дебат върху основния конституционен принцип за всеобщо, равно и пряко активно избирателно право от една страна и повишените изисквания за пасивното избирателно право от друга. Проф. Снежана Начева обърна внимание, че става дума за политически ангажимент, за политическо упълномощаване, тъй като едно и също лице, когато е гражданин на една и на друга държава е поставено в много деликатно положение. Проф. Емилия Друмева подчерта, че се засяга по същество целия конституционен модел. Изискването кандидатът за народен представител да не бъде с двойно гражданство е изискване за заемане и на други длъжности: за президент и вицепрезидент на страната, за министри, за омбудсман, за магистрати и т.н. Обсъжданията за индивидуалната конституционна жалба се концентрираха върху въпросите, касаещи предимно обхвата и допустимостта на тази жалба. Изказано бе мнение, че с индивидуалната конституционна жалба фактически се развива духа на Конституцията. Становище по поставените въпроси изразиха и омбудсманът г-н Константин Пенчев, проф. Васил Мръчков, проф. Димитър Гочев и др.
3. Публична дискусия, проведена на заседание на Комисията на 3 април 2014 г. по проблемите, свързани с частните съдебни изпълнители. Темата е поставена на обсъждане по искане на множество граждански организации и граждани, които са потърпевши от действията на частните съдебни изпълнители. В дискусията участваха: Омбудсманът на Република България г-н Константин Пенчев, народните представители Мариана Тотева и Страхил Ангелов, представители на граждански организации и движения, членове на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
Поставиха се редица въпроси и се обсъдиха проблеми, свързани с размера на таксите, събирани при изпълнителните производства, липсата на възможност за обжалване на оценката при публичната продан, непропорционалност между размера на вземанията и таксите, пристъпване към принудително изпълнение, преди да е изтекъл срокът за доброволно изпълнение и др. Направи се обобщение, че са необходими сериозни промени в редица закони, които да регулират работата на частните съдебни изпълнители за да бъде осигурен баланс между интересите и на кредиторите и на длъжниците. Очертаха се направленията, в които следва да бъдат извършени промени: размерът на таксите; разширяване на съдебния контрол върху действията на частните съдебни изпълнители; въвеждане на точни правила по отношение на началния момент към който се установява несеквестируемост на недвижим имот; промени, свързани с начина на призовавене и връчването на съобщения на длъжниците.
Всички мнения и становища по проведените публични дискусии, може да бъдат намерени на страницата на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения в раздел „Стенограми“.
V. Изслушване на кандидати за членове на Централната избирателна комисия, предложени от неправителствени организации
На 12 март 2014 г. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения проведе публично изслушване на предложените кандидати от неправителствени организации за членове на Централната избирателна комисия. Съгласно чл. 46, ал. 6 от приетия от 42-ото Народно събрание Изборен кодекс за първи път се дава възможност неправителствените организации да правят предложения до народните представители и парламентарните групи за назначаване на членове на Централната избирателна комисия. Изслушването се проведе съобразно приетите от Народното събрание „Процедурни правила за предложения за състав на Централната избирателна комисия, изслушване на кандидатите и избор на председател, заместник – председатели и секретар на Централната избирателна комисия“. Предложиха се 16 кандидата от 39 граждански организации и движения, като 14 от тях участваха в изслушването, което се излъчи на интернет страницата на Народното събрание и по БНТ1. В резултат на изслушването четирима от участвалите кандидати бяха предложени за членове на Централната избирателна комисия. Народни представители от Парламентарната група на ГЕРБ предложиха Цветозар Томов, а народни представители от Парламентарната група на Коалиция за България номинираха Камелия Нейкова, Таня Цанева и Ивилина Алексиева.
Повече информация относно издигнатите от неправителствените организации кандидати за членове на Централната избирателна комисия може да бъде намерена в създадената специална секция на интернет страницата на Народното събрание с наименование „Избор на членове на Централната избирателна комисия“. Стенограмата от изслушването може да бъде намерена на страницата на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения в раздел „Стенограми“.
VІ. Презентация на машини за машинно гласуване
На 29 януари и 26 февруари 2014 г. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения организира в Народното събрание представяне на машини за машинно гласуване, което съгласно разпоредбите на Изборният кодекс на предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България ще бъде проведено експериментално. Представените машини бяха изработени съответно от фирмите „Смартматик” и „Контракс” АД. В направените кратки презентации всяка една от фирмите предложи решение и представи възможности за осигуряване на процеса на гласуване, запазване тайната на вота и възможност за одитиране на целия процес на гласуване. Извърши се демонстрация на гласуването с машина.
VІІ. Информация за дейността на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения
От своето сформиране на 12 декември 2013 г. до края на третата парламентарна сесия Общественият съвет към Комисията проведе 7 заседания и 2 публични дискусии. През този период Общественият съвет прие свои правила за работа уреждащи неговата дейност и организация като консултативен орган към Комисията. Във връзка с обсъжданите въпроси и законопроекти от Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, Общественият съвет изрази писмени становища по всеки един от тях. На проведените заседания се разгледаха и обсъдиха: апел от фондация „Безопасни улици от Валя“ за активни действия с цел намаляване на инцидентите с пешеходци, процесът на неформалното и информално учене в България и възможността за валидирането му в политиките на национално ниво. Предмет на дискусии и обсъждания в заседанията на Обществения съвет бяха и необходимостта от промени в Закона за банките и в Закона за частните съдебни изпълнители с цел защита на потребителите.
Общественият съвет организира и проведе дискусия на тема: „Приоритети и предизвикателства пред участието в инициативата Партньорство за открито управление“. Съвместно с фондация „Безопасни улици от Валя“ се проведе обсъждане на тема: „Как да принудим участниците в движението да спазват правилата?“.
На интернет страницата на Комисията в раздел „Обществен съвет“ са публикувани писмените становища на Обществения съвет, където може да бъдат намерени и стенограмите от проведените заседания.
В заключение трябва да се отбележи, че всички становища и предложения, постъпили от граждански организации, движения и граждани са предоставени по компетентност на водещите постоянни комисии, които да ги вземат предвид при разглеждането на съответните законопроекти.
Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 38, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Мая Манолова
Председател на Комисията
за взаимодействие с граждански
организации и движения