КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
-----------------------------------------------------------------------------
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
П Р О Т О К О Л
№ 4
На 01 август 2013 г., (четвъртък) от 11.00 часа в зала «Изток» на Народното събрание се проведе заседание на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения
Заседанието се проведе при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Национална гражданска инициатива за промяна в Изборния кодекс, № ПГ-316, внесена от инициативен комитет на 22.05.2013 г.
2. Разни.
Заседанието бе открито в 11.15 часа и ръководено от госпожа Мая Манолова.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
(Начало 11.15 часа)
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, може да започваме. Благодаря на медиите за интереса.
Днешното заседание провеждаме в това необичайно време, поради факта, че вероятно и днес Народното събрание ще заседава след обичайния час 14.00 часа. Вероятно заседанието ще продължи и след 16.00 часа, предвид многото важни законопроекти, които следва да бъдат разгледани. Така че, за да си проведем последното заседание, си позволих да насроча днешното заседание за 11.00 часа по време на парламентарната почивка.
Дневният ред ви е раздаден предварително. Той включва една точка.
Произнасяне на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения по националната гражданска инициатива за промени в Изборния кодекс.
Има ли други предложения за промени в дневния ред? Няма.
Тогава предлагам да гласуваме дневния ред.
Който е съгласен, моля да гласува.
Приема се единодушно.
Раздадена ви е Националната гражданска инициатива за промени в Изборния кодекс, която е внесена от Инициативен комитет на 22 май 2013 г. в Народното събрание. Запознати сте с предложението. В него се предлага промяна в чл. 5 ал. 2 от Изборния кодекс. А именно да отпадне ограничението в разпределението на мандатите на национално ниво. Като възможност да участват в това разпределение да имат не само партии и коалиции, които са получили над 4 процента от действителните гласове, но и такива, които са получили гласове повече от районната избирателна квота. Казано на популярен език, дали една партия скача бариерата от 4 процента, да не бъде определящо за това да има народни представители. Да е достатъчно в един избирателен район да е направила резултат, който да е по-висок от резултата необходим за избиране на един народен представител.
Искането отговаря на изискванията на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и в местното самоуправление. Направена е и съответната проверка от служба ГРАО за валидността на подписите. Има изискване да има 50 валидни подписа за инициативния комитет. Има такива 58 броя. След това са приложени допълнителни подписи от подписката, като закона не предвижда, че имаме определен брой подписи, за да бъде внесено едно такова предложение.
Ангажимента, който има Народното събрание в случая е да разгледа направеното предложение от граждани и да се произнесе. Като освен това обяви и предложението и своето решение на интернет страницата си, в един национален ежедневник и по обществените и електронните медии.
Аз предлагам, тъй като вече има създадена Комисия за изработване на нов Изборен кодекс, да адресираме предложението на този Инициативен комитет чрез Националната гражданска инициатива до тази комисия, в която да бъде разгледано наред и с другите предложения на граждани и на граждански организации. А също така становището на Комисията да се предостави на Временната комисия за изработване на проект за нов изборен кодекс и на всички народни представители за сведение.
Тъй като съм председател и на Комисията по изработване на Новия изборен кодекс, използвам случая да ви информирам, че междувременно още след момента на постъпването на инициативата, тя е обявена на интернет страницата на Комисията наред с другите предложения на граждани и е включена в доклада с предложения за промени в Изборния кодекс. Тоест тя вече се разглежда от Комисията за изработване на проект на нов Изборен кодекс.
Това беше моето въведение. Имате възможност за изказвания.
СЕРГЕЙ КИЧИКОВ: Уважаема госпожо председател, аз мисля, че вие в общи линии изказахте становище, а това мисля, че ще бъде и становище на Комисията. Разгледали сме го. Всички са се запознали с така представената подписка. Има и гласовете. В нашата компетенция е да разпределим и мисля, че трябва да разпределим към Временната комисия, която вие председателствате за изработване на проект на нов Изборен кодекс. Така че мисля, че не е нужно много да се коментира.
Предлагам това да бъде нашето решение.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Предложението на гражданската инициатива да се представи на Комисията за изработване на проект на нов Изборен кодекс, която да се произнесе по това предложение. След това евентуално то ще влезе в пленарна зала, където ще бъде обсъждано. Също така да представим на Комисията по Изборния кодекс нашето становище по тази гражданска подписка.
Ако искате и формално да ви прочета проекта ми за решение.
1. Временната комисия за изработване на проект за нов Изборен кодекс да разгледа предложението за промяна в Изборния кодекс, внесено в Народното събрание на 22 май 2013 г. от Инициативен комитет чрез Национална гражданска инициатива.
2. Становището на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения да се представи на Вреаменната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс и на народните представители за сведение.
Който е съгласен, това да бъдат нашите решения по гражданската инициатива, моля да гласува.
Единодушно, решенията са приети.
Включена е формално и точка разни.
Има ли нещо по тази точка?
Искам само да ви информирам, че своевременно доклада за работата на Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения беше внесен в Народното събрание. Беше включен в дневния ред, този който вчера беше обявен. За съжаление вероятно няма да бъде разгледан до края на тази седмица, предвид движението по седмичната програма. Но ние сме изпълнили нашия ангажимент. Внесли сме доклад, в който подробно сме описали публичните обсъждания и предложенията, които са направени от български граждани и граждански организации и по Изборния кодекс и по други важни закони. Като например Закона за банките. Предложение за това как да бъде извършван по-ефективен граждански контрол върху държавните институции. Надявам се, че в началото на следващата сесия доклада за работата на Комисията по гражданско общество, така както е предвидено в парламентарния правилник, ще бъде разгледан от народните представители в пленарна зала.
ГЕОРГИ ГОРАНОВ: По точка разни. Все пак искам да обмислим възможността по време на ваканцията, ако се налага да направим един график, да работим и да не се съобразяваме с дадените 30 дни ваканция.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Тъй като и работата на Комисията по гражданско общество беше насочена относно най-вече към многобройните предложения, които българските граждани направиха по Изборния кодекс. Предвид графика и на Комисията за изработване на проект на нов Изборен кодекс, ние в резултат на проведените публични обсъждания във формат Комисия за Изборния кодекс, ще пишем текстовете на Кодекса във всички възможни варианти.
Отправям покана към членовете и на тази Комисия, които имат възможност, имат желание и могат да се присъединят към нас и да помогнат в работата по изработване на изборните разпоредби. Пак пояснявам, че това е първия най-груб, най-суров вариант на Изборен кодекс, който да опише дадените предложения и възможните решения по най-важните теми от изборното законодателство. Като разбира се, този суров материал, тази база ще бъде обсъждана през м. септември. И в рамките на Комисията по изборния кодекс и в други публични дебати, в които ще се включат граждани, които ние ще организираме.
Така че наистина новите изборни правила да бъдат изработени, освен максимално бързо, но и в условията на максимална възможност на гражданските организации и на хората да кажат своето мнение по текстовете.
Така че заповядайте. Ние ще ви информираме затова, какъв ни е графика и как работим в Комисията по изборния кодекс, или ако нещо друго се наложи. Благодаря за възможността. Своевременно ще ви информирам и ще ви помоля да се съберем.
Закривам заседанието.
(Закрито в 11 часа и 30 минути)
Мая Манолова
Председател на Комисията
за взаимодействие с гражданските
организации и движения