Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
07/11/2013

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 353-14-9/8.11.13 г.



    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30. 10. 2013 г.



    На редовно заседание, проведено на 7 ноември 2013 г., Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите разгледа Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30. 10. 2013 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Надежда Генова, началник-отдел в дирекция „Държавни разходи” в Министерството на финансите, г-н Константин Пенчев – омбудсман на Република България, г-жа Ана Страшимирова – председател на Комисията за защита от дискриминация, г-н Николай Чирпанлиев – председател на Държавната агенция за бежанците, г-н Йордан Янев – и.д. председател на Държавната агенция за българите в чужбина, г-жа Ана Ананиева – зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето, г-жа Росица Иванова – секретар на Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси при Министерския съвет, както и експерти на институциите.
    Законопроектът беше представен от г-жа Надежда Генова – н-к отдел в Дирекция „Държавни разходи” в Министерство на финансите.
    От представените институции само две са първостепенни разпоредители с бюджетни средства – Омбудсманът на Република България и Комисията за защита от дискриминация.
    За институцията Омбудсман на Република България е предвиден бюджет в размер на 2 266 000 лв. Г-н Пенчев изтъкна, че предвиденият бюджет е намален с 12,1% в сравнение с бюджет 2013 г. и е крайно недостатъчен за нормалното функциониране на институцията. Той сподели, че само наемът, който заплаща институцията за ползване на сградата, в която се помещава администрацията, е в размер на 870 000 лв. Стойностите, предвидени за разходи не отговарят на потребностите на институцията за 2014 г. Той припомни, че през 2012 г. омбудсманът е приел нова роля, разширявайки своята многопосочна дейност при застъпничеството за правата и свободите на гражданите – да изпълнява функциите на Национален превантивен механизъм съгласно Факултативния протокол към Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание (в сила за страната ни от 1 юли 2011 г.). В тази връзка от началото на юни 2012 г. в структурата на омбудсмана е създадена нова дирекция – „Национален превантивен механизъм и основни права и свободи на човека”, за функционирането на която са необходими допълнителни средства. Дейността на дирекцията е да контролира дали има условия за нарушаване на човешките права в местата, където се намират лица, лишени от свобода или където са задържани или настанени лица, вследствие на акт или със съгласието на държавен орган, които места те не могат да напуснат по собствена воля. Г-н Пенчев категорично заяви, че орязването на бюджета застрашава изпълнението на функциите на обществения защитник, възложени му със закон.
    За Комисията за защита от дискриминация разчетените разходи са в размер на 2 000 000 лв. В сравнение с 2013 г. бюджетът е увеличен със 120 000 лв. Председателят на комисията заяви, че с така предвидения проектобюджет ще се затрудни дейността й и издръжката на администрацията. Г-жа Страшимирова подчерта, че производството пред комисията е безплатно – не се събират такси, налаганите глоби не влизат в техния бюджет. Във връзка с доклада на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността, комисията е задължена да открие и управлява още 8 нови регионални офиса, като пресметнатите суми за тяхното оборудване и издръжка са в размер на 480 000 лв. С така предвиденият бюджет е възможно разкриването само на 2 регионални офиса. Тя помоли народните представители за разбиране и съобразяване на проектобюджета с реалните нужди на ръководената от нея комисия, като се вземат предвид международните, европейските и конституционните изисквания, с оглед реализирането в пълен обем на предоставените й от законодателя правомощия.
    Г-н Николай Чирпанлиев представи бюджета на Държавната агенция за бежанците. Той сподели, че направените от тях разчети при 10 000 бежанци, възлизат на 8 400 000 лв., при малочислен персонал. Очакват се 4 млн. лв. от страна на Европейския съюз, но те ще могат да бъдат усвоени едва от февруари 2014 г. Необходими са средства за разширяване и оборудване на Транзитният център за бежанци в с. Пъстрогор, община Свиленград и за новите центрове за бежанци. Председателят на агенцията съобщи, че за да може агенцията да се справи с поставените цели и задачи, необходимата сума за нормалното функциониране на 7-те центъра за бежанци е 9 пъти повече от планираната. Г-н Чирпанлиев информира членове на комисията, че се обсъжда възможността агенцията да стане първостепенен разпоредител с бюджетни средства.
    Г-жа Ана Ананиева – зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето сподели, че предвидените средства в бюджета на агенцията остават в същите параметри, както и през 2013 г., като размерът на разходите е 1 325 370 лв., от които 1 095 370 лв. – ведомствени и 230 000 лв. – административни разходи. Предвид увеличаване на функционалните задължения на агенцията и с цел обезпечаване изпълнението на нормативно вменените задължения на председателя й, се предлага да бъде увеличен бюджета й с 250 000 лв.
    Г-н Йордан Янев изтъкна, че средствата, определени за Държавната агенция за българите в чужбина са същите, както през 2013 г. – 758 000 лв. Сумата не е достатъчна за пълноценната дейност на агенцията, която е една от най-малките администрации, но половината от нея се изразходва за заплати на служителите и режийни разноски. Необходимостта от повече средства е свързана с нарастващия брой на младата българска имиграция и увеличаване броя на българските училища и културни центрове в чужбина.
    Г-жа Росица Иванова представи бюджета на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси, който е консултативен и координиращ орган към Министерския съвет. За 2014 г. предвиденият бюджет е в размер на 200 000 лв. Тя изрази съгласие с проектобюджета и сподели, че средствата са необходими във връзка с международни посещения, свързани с борбата срещу расизма, ксенофобията, дискриминацията и правата на човека, на които страната ни е домакин и за посещенията на български представители в чужбина. Отпуснатите средства са необходими и във връзка с двустранните отношения с други държави, в които има проблеми с български граждани, както и за изпращане на социални работници в страните, където възникват проблеми с български граждани от ромски произход.
    В хода на дискусията, по-голямата част от народните представители – членове на комисията, изказаха подкрепа на бюджет 2014 г. Изразено беше несъгласие с намаляването на бюджета на омбудсмана на Република България и се направиха предложения за решаване на проблема.
    Членовете на Комисията се обединиха в подкрепа на направеното аргументирано предложение от омбудсмана на Република България към Министерския съвет за увеличение на бюджета на институцията.

    С 12 гласа „за”, 1 глас „против” и 1 глас „въздържал се” се прие следното становище:

    „Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите препоръчва да се потърсят възможности за увеличаване на бюджета на омбудсмана за 2014 г. до параметрите, които е имал през 2013 г., за да може националният омбудсман да отговори на очакванията на българските граждани и международните институции, да бъде безкомпромисен в защитата на правата на хората, да изпълнява функциите си като институционализиран носител на гражданския контрол върху държавните и общинските органи.”

    След проведените дебати, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите с 10 гласа „за”, 4 гласа „против” и 3 гласа „въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2013 г., № 302-01-33, внесен от Министерския съвет на 30. 10. 2013 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:
    Д-Р ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума