КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
04/06/2014
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ
НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 453-14-15/12.06.2014 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект за решение за отмяна на Декларацията на 41-то Народно събрание за осъждане на Възродителния процес, като опит за асимилация на българските мюсюлмани, №454-02-30, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20. 02. 2014 г.
На редовно заседание, проведено на 04. 06. 2014 г., Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Проект за решение за отмяна на Декларацията на 41-то Народно събрание за осъждане на Възродителния процес, като опит за асимилация на българските мюсюлмани, №454-02-30, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20. 02. 2014 г.
На заседанието присъства г-н Атанас Славов – държавен експерт в отдел „Нормотворчество“ на Министерство на правосъдието. Присъстваха и представители на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения на НС, Сдружение форум „Средна класа“ и Сдружение „Български футболни привърженици“.
Проектът за решение бе представен от народния представител Павел Шопов.
Според вносителите, приетата от Българския парламент Декларация хвърля вина върху целия български народ за акт, който все още не е получил геополитическа, геокултурна и историческа оценка. Според народния представител Павел Шопов, българският народ не носи вина и отговорност за т. нар. „Възродителен процес”, нито за изселването на част от турската диаспора в Република Турция. Той подчерта, че приетата през 2012 г. Декларация е в пълен разрез с националните интереси на страната ни.
Г-н Атанас Славов представи становището на Министерството на правосъдието, според което Възродителният процес е период от българската история, който без всякакво съмнение заслужава негативна морално-политическа и законодателна оценка, каквато е дадена в декларацията на 41-то Народно събрание и в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен. Внесеното проекторешение за отмяна на декларацията цели изцяло политически ефект и не може за него да бъде предоставена правно - експертна оценка.
В проведените дебати, председателят на Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите д-р Тунчер Кърджалиев нарече определението “Възродителен процес“ нелепа метафора, която осквернява думата „Възраждане“. Този опит за насилствена смяна на имена се оказва опит за насаждане на омраза между хората и мултиплициране на насилието. Той дава отражение върху всички слоеве на българското общество от това време и се стига до депортирането на 360 хиляди човека в друга държава. Г-н Кърджалиев подчерта, че това е неописуема житейска драма, която води до унизено и осквернено достойнство, до суспендиране на граждански, културни и икономически права и брутално отнети свободи.
В подкрепа на своята позиция председателят на Комисията припомни факта, че в 41-то Народно събрание Декларацията е била гласувана от 112 народни представители, при присъстващи 115 и е била приветствана от Съвета на Европа и много международни организации.
Бяха изказани и становища, че с приемането или отменянето на декларацията не се слага край на противопоставянето на гражданите в една страна.
Голяма част от членовете на комисията изразиха мнения, че декларацията е цивилизован избор и предложението за отмяната й не е в контекста на европейското развитие на страната ни.
След проведените разисквания и изразените мнения по проекта за решение, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, с 8 гласа „за”, 7 гласа „против” и 1 глас „въздържал се“ предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение за отмяна на Декларацията на 41-то Народно събрание за осъждане на Възродителния процес, като опит за асимилация на българските мюсюлмани, №454-02-30, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20. 02. 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ
НА ГРАЖДАНИТЕ:
/Д-Р ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ/