Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
18/06/2014


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    № 453-14-19/25.06.2014 г.
    ДОКЛАД


    ОТНОСНО: Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г., № 439-02-01, внесен от Омбудсмана на Република България на 31. 03. 2014 г.

    На редовно заседание, проведено на 18. 06. 2014 г., Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г., № 439-02-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 31. 03. 2014 г.
    На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев - омбудсман на Република България и г-жа Роза Георгиева началник-кабинет на омбудсмана.
    Докладът беше представен от г-н Константин Пенчев.
    Той информира народните представители, че през изминалата година се отчита растеж на доверието към институцията, което я прави много по-силна и значима. Безпрецедентното увеличение на броя на сигналите от граждани е ясен признак за доверие към институцията – през 2013 г. е оказано непосредствено съдействие и защита на 17 775 граждани, което е с 26% повече спрямо 2012 г. Гражданите все по-често са търсили защита на правата си, когато са се чувствали незащитени и огорчени от неправомерни действия на държавните и общинските органи.
    През 2013 г. в институцията омбудсман са постъпили рекордните 7 320 оплаквания на граждани. Това се свързва с по-голямата информираност на българските граждани, по-доброто познаване на правата им и готовността им да се борят за тях.
    Г-н Пенчев сподели че най-голям, както и в предходните години, е бил броят на жалбите за нарушени права на потребители от доставчиците на обществени услуги – топлоплоснабдяване, електроснабдяване, водоснабдяване, мобилни и интернет комуникации – 1957, което представлява 27% от всички сигнали през отчетната година.
    Значителен е бил броят и на жалбите в областта на социалната политика – 1249 или 17%, правото на собственост – 1036 или 14%, администрация на съдебната власт и справедлив съдебен процес - 505, право на здравеопазване - 247, право на добро административно обслужване – 297, основни права и свободи - 239, граждански и политически права - 170, право на образование - 165, права на лицата, настанени в местата за лишаване от свобода и следствените арести - 112, право на чиста околна среда - 82, както и жалби, без конкретно нарушение – 141.
    В доклада са представени резултатите от направените проверки по многобройните сигнали, свързани с прояви на лоша администрация в сферата на градоустройството и проблемите на собствеността; с правото на достъп до качествено здравеопазване и образование; правото на добра администрация и правото на чиста околна среда. Отбелязван е и фактът, че са внесени и сигнали, в които липсва законовото основание за разглеждане. Те са свързани основно с дейността на съдебната система и с искания за решаване на частно-правни спорове.
    Г-н Пенчев отбеляза и факта, че през 2013 г. са приключени проверките по 7318 жалби на граждани, което е с 32 % повече от предходната година. Преписките, по които проверките продължават през настоящата година са 675, което е едва 2% от общия им брой.
    За 24% от приключилите проверки по жалби и сигнали е установено че липсва основание за намеса на омбудсмана. За поредна година най-големият дял от тях – 666 жалби – 38% са свързани с правораздавателната дейност по същество, основно по спорове за собственост и спорове с доставчици на обществени услуги. Други от жалбите, които са отхвърлени поради липса на законово основание за разглеждане, са тези, които са от компетенциите на други институции, както и искания за намеса в гражданскоправни спорове.
    Основните акценти в доклада за дейността на омбудсмана са поставени върху гражданския контрол за спазване правата на хората с увреждания и на социално уязвимите групи, като са посочени конкретни примери за неравно третиране и социална изолация, както и защитата на правата на детето и на неговия най-добър интерес.
    Съществено място в доклада заема и дейността на омбудсмана като Национален превантивен механизъм, съгласно Факултативният протокол към Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание. Функцията на Национален превантивен механизъм - като независим орган, който да извършва постоянен мониторинг на местата, в които лица са ограничени в свободата си, е делегирана на омбудсмана на Република България с изменения и допълнение на Закона за омбудсмана през 2012 г.
    За отчетният период екипът на Националния превантивен механизъм е извършил 87 проверки в местата за задържане към МВР И МО, 49 проверки в места за задържане към Министерство на правосъдието, 43 - в Институции за социални и медико-социални услуги, Държавни психиатрични болници и центрове за психично здраве - 13 и на структури към Държавната агенция за бежанците – 7 проверки. След всяка проверка е бил изготвян доклад с констатации, изводи и препоръки към отговорните институции. На 15 февруари 2014 г. на страницата на институцията в интернет е публикуван Докладът на омбудсмана за дейността му през 2013 г. като Национален превантивен механизъм. В него подробно са отразени конкретните констатации, изводи и препоръки към съответните държавни и общински власти и е предоставена информация за реакциите им по тях.
    Важно място е отделено и на въздействието на омбудсмана върху нормативната среда. През 2013 г. в институцията са постъпили 369 жалби и сигнали от граждани и организации, свързани с действащата нормативна уредба. Във тази връзка са отправени препоръки за изменение на Гражданскопроцесуалния кодекс, Закона за здравното осигуряване, Закона за енергетиката и Закона за защита на потребителите.
    При проведените дебати се изказаха мнения в подкрепа на доклада и бяха зададени въпроси относно причината за увеличаване на броя на жалбите през 2013г., както и бюджетните разходи на институцията, свързани със заплащането на наема на сградата й.
    На поставените въпроси беше отговорено изчерпателно от омбудсмана на Република България. Той сподели че повишаването на броя на жалбите се дължи не толкова на повече нарушения от страна на администрацията през 2013 г., а по-скоро e резултат на по-голямото утвърждаване на институцията омбудсман и нарасналото доверие на гражданите към нея. Във връзка с наема на сградата, който е голямо перо от бюджета на институцията, г-н Пенчев изрази мнение че би приел предложена подходяща сграда – държавна или общинска собственост, като средствата, отделяни досега за наем, биха се използвали за същинската дейност на омбудсмана, като защитник и пазител на правата на българските граждани.
    След проведените разисквания и изразените мнения, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, единодушно със 17 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г., № 439-02-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 31. 03. 2014 г.
    Комисията предлага и Проект за решение, което трябва да бъде разисквано и прието от Народното събрание.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ
    НА ГРАЖДАНИТЕ:

    /Д-Р ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ/

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ

    по Доклада за дейността на
    омбудсмана на Република България за 2013 г.

    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 22 от Закона за омбудсмана

    РЕШИ:

    Приема за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2013 г., като взема акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.

    Решението е прието от 42-то Народно събрание на …………….. 2014 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:


    МИХАИЛ МИКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума