Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
18/06/2014


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    № 453-14-18/25.06.2014 г.

    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Административен мониторингов доклад за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 402-00-23, внесен от Министерски съвет на 17.04.2014 г.

    На редовно заседание, проведено на 18.06.2014 г., Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 402-00-23, внесен от Министерски съвет на 17.04.2014 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Росица Иванова - секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет (НССЕИВ), г-н Мирослав Попов, съветник в Министерски съвет, г-жа Наталия Илиева, заместник - главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерски съвет и експерти.
    Докладът беше представен от г-жа Росица Иванова.
    Г-жа Иванова акцентира върху факта, че за интегрирането на ромите на пазара на труда е необходимо партньорство между институциите, социалните партньори и гражданското общество, с цел намиране на гъвкави подходи и предприемане на интегрирани и целенасочени мерки за намаляване на ефекта на икономическата криза върху състоянието на общността.
    През 2013 г. започва процес на областно планиране на мерките за интеграция на ромите, като за целта към март 2013 г. са разработени областни стратегии и 220 общински планове за действие в контекста на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020). Дейността на регионално и местно ниво е отчетена в 28 доклада от 28 областни администрации.
    Докладът съдържа и информацията за дейности, инициирани, реализирани или подкрепени от Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет за насърчаване на заетостта, както и информацията по отношение насърчаване участието на пазара на труда на ромите на регионално и местно ниво.
    Отчетено е изпълнение на мерките от Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане, насочени към подобряване на достъпа на ромите до пазара на труда и повишаване на дела на заетите. С подкрепата на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” се реализират целеви схеми, насочени към неравнопоставените групи на пазара на труда, като специален акцент е групата на ромите. По Схемата „Вземи живота си в свои ръце” (2010-2013) към 21.12.2012 г. е осигурена мотивация, възможност за обучение и стажуване при работодател за 2 849 лица, 2 431 от които са от ромски произход. По Схемата „Подкрепа за заетост” (2012-2014) през 2012 г. 976 безработни роми са обучени под ръководството на наставник по ключова компетентност, необходима за адаптиране към условията на новото работно място. По посочените схеми са платени 3 030 469 евро средства от фондовете на Европейския съюз.
    Един от основните приоритети в доклада е изпълнението на ангажиментите, свързани с наличната нормативна уредба в системата на предучилищното възпитание и подготовката в училищното образование на всички деца и ученици, независимо от етническата им принадлежност. Предвидени са гаранции за недопускане на дискриминационно отношение към децата и учениците, в това число и на тези от етническите малцинства. Усвояването на българския език, от децата за които той не е майчин, се оценява като особено необходимо в периода преди постъпване в I клас.
    Относно приоритет здравеопазване на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите се посочва, че през последните години Министерство на здравеопазването отделя средства за провеждане на профилактични прегледи и изследвания в населени места с предимно ромско население. Като добра практика се отчита използването на 23 мобилни кабинета по програма PHARE. В периода 2011 - 2013 г. с мобилните кабинети са извършени общо 34 580 прегледа и изследвания, в това число 3 025 имунизации на деца с непълен имунизационен статус, 3 165 мамографски прегледи и 4819 лабораторни изследвания. За здравнонеосигурените лица от ромски произход през 2013 г. са извършени 2706 прегледа с мобилни педиатрични кабинета, като при 420 деца са диагностицирани заболявания. По време на прегледите по региони с мобилни кабинети се провеждат лекции, беседи и кампании с обучителен характер.
    Като приоритет на Министерство на регионалното развитие се изтъква изграждане и осигуряване на социални жилища и нормални жилищни условия за малцинствените и социално слаби групи в обществото. По програма „Съвременни социални жилища“ в община Видин са отпуснати средства в размер на 3 992 592,19 лв., а в община Дупница – 4 905 947, 82 лв.
    В последвалата дискусия някои народни представители изразиха опасения, че докладът се възприема като оценка за дейността на сегашното правителство. Те поискаха да се изготви ясна методика, по която да се състави нов доклад. Народните представители посочиха, че представеният документ е базов, свършена е добра работа, но има пропуски в основни направления и затова ще се въздържат от подкрепа.
    Изразена беше и позиция против доклада с мотива, че той може да се възприеме като дискриминация спрямо останалото българско население.
    Председателят на Комисията д-р Тунчер Кърджалиев припомни, че Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020) е приета единодушно от 41-то Народно събрание и докладът е в изпълнение на документа и по него е положен неимоверен труд.
    Г-жа Росица Иванова поясни, че основна цел на доклада е промяна на негативните нагласи в българското общество към ромската общност, чрез осигуряване на по-добра публичност и прозрачност на дейностите по осъществяване на интеграционните политики и популяризиране на добри практики и примери в областта на интеграцията на ромите. Тя отбеляза че основното послание, което трябва да се подаде към обществото е - на ромите да се гледа не като на проблем, а като на ресурс. Докладът е изготвен на база методология, която е изпратена от Европейската комисия и е получил от нея одобрение и много прилична оценка.
    След проведеното обсъждане и гласуване, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, с 9 гласа „за”, 1 глас „против” и 7 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 402-00-23, внесен от Министерски съвет на 17. 04. 2014г.
    Комисията предлага и Проект за решение, което трябва да бъде разискано и прието от Народното събрание.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА
    ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:

    /Д – Р ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ/


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ

    По Административен мониторингов доклад за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите.

    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

    РЕШИ:
    Приема за сведение Административен мониторингов доклад за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите.

    Решението е прието от 42-то Народно събрание на…………………………2014 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:

    МИХАИЛ МИКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума