Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
19/09/2013

    Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2011г.
    Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси на свое редовно заседание, проведено на 19.09.2013г., обсъди внесения в Народното събрание и разпределен на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси „Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2011г.“ №220-00-18, внесен на 28.03.2012г.
    На заседанието присъстваха Пламен Георгиев – председател, Иво Иванов – зам. председател, Антоанета Цонкова – член, Стоянка Николакова – член. Те изложиха пред народните представители – членове на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси основните промени, възможности, изводи и проблеми, свързани с дейността на Комисията през включения в доклада период на действие (01.01.2011г. – 31.12.2011г.) - статут и структура на КУИППД, дейност на КУИППД, резултати от дейността на КУИППД и приоритети.
    През отчетната 2011г. в териториалните звена на КУИППД са получени 2 999 уведомления за 4 708 лица. За разлика от предходната година 2010г. се наблюдава спад в процеса на получаване на уведомления. Преобладават уведомленията за започнало наказателно преследване и намалява броя на уведомленията за влезли в сила присъди или споразумения. През отчетния период във всички териториални дирекции са образувани общо 3 352 проверки на лица, като всяка проверка е имала за цел да установи наличието на законовите предпоставки на чл.3, ал.1 от ЗОПДИППД – придобитото имущество да е над стойност 60 000лв. и да има започнато наказателно преследване за визираните в закона престъпления. Ако липсва една от двете или двете предпоставки, проверката се прекратява. През 2011г. са взети 173 решения за образуване на производства, 28 от тях са въз основа на уведомления, получени през 2011г. В доклада на комисията се прави извод, че най-натоварената териториална дирекция през 2011г. е ТД София по отношение на получени уведомления за лица, общ брой уведомления за лица, по които се е работило, както и по отношение на брой образувани производства за установяване на имущество.
    Направен е и анализ на образуваните производства по видове престъпления от НК: най-много производства са образувани срещу лица, извършили престъпление по чл.321 и 321а от НК (организирана престъпна група) – 23 броя; производства срещу лица, извършили престъпления по чл.252 от НК (извършване на банкови, застрахователни и други финансови сделки без разрешение) – 18 броя.
    Отделно е анализирана и дейността на КУИППД по налагане на обезпечителни мерки по ЗОПДИППД през 2011г. Постановени са 145 решения за внасяне на мотивирани искания за налагане на обезпечителни мерки пред съответните окръжни съдилища. Общата стойност на реално обезпеченото имущество е 83 125 678 лв. През 2011г. са образувани 72 дела за отнемане на имущество в полза на държавата на обща стойност 35 424 750.50 лв. По отношение на влезлите в сила решения КУИППД е отчела резултат в нейна полза. Числовото изражение на отнетото имущество за 2011г. е 9 355 364. След като председателят на КУИППД разгърна анализа си за дейността на комисията за 2011г. народният представител Атанас Зафиров пожела да сподели учудата си от това, че докладът се разглежда през 2013г., а не когато е бил внесен в Нарадното събрание и разпределен на комисиите в началото на 2012г. Той допълни, че се е натъквал и в други случаи на такива странни практики на забавяне или пропускане на разглеждане на доклади.
    Въпреки че се приемат с положителен знак направените структурни промени в КУИППД през 2011г. – укрепване на административния капацитет, повишаване на квалификацията на служителите, заемането на длъжностите в комисията чрез конкурс, автоматизираната система на деловодството, чрез която се осъществява контрол на документооборота изцяло по електронен път, членовете на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси се обединиха около това, че направените структурни промени не са достатъчни, за да се даде оценка, че комисията функционира добре. По-важното от всичко, както господин Мустафа Карадайъ подчерта, е какво е процентното съотношение между искове-резултати, постигнати ли са добри резултати. Атанас Зафиров и Мустафа Карадайъ не се съгласиха с изнесените данни в доклада на КУИППД за постигнатите резултати (в числови стойности) през 2011г., тъй като става въпрос за отнето имущество със съответна пазарна цена, която обаче след време може да се промени и тогава финансовият краен резултат може да бъде значително по-различен от това, което отчита комисията. Тези и други забележки и коментари относно работата на КУИППД направиха народните представители.

    В резултат на обсъжданията и разискванията по дадената тема, Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси с 3 гласа „за“, 0 „против“ и 5 „въздържал се“ не подкрепи внесения Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2011г. и предлага на Народното събрание да не приеме Доклада за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2011г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ВОЛЕН СИДЕРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума