Участие на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в юбилейното 50–то заседание на КОСАК, Вилнюс, 27–29 октомври 2013 година
30/10/2013
От 27 до 29 октомври 2013 г. в гр. Вилнюс, Литва се проведе 50-то пленарно заседание на Конференцията на комисиите по европейски въпроси на държавите-членки на ЕС и кандидатстващите за членство (КОСАК). Конференцията е част от парламентарните инициативи на Литовското председателство на Съвета на ЕС и има за цел обсъждане и координиране на европейските политики между парламентите на държавите-членки.
Делегацията от Народното събрание на Република България за участие в горепосоченото заседание беше в състав: Младен Червеняков – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), Гален Монев – заместник-председател на Комисията и Владимир Тошев и Ферихан Ахмедова – членове на КЕВКЕФ. Техническа и логистична подкрепа на парламентарната делегацията беше осъществена от Младен Ламбев – главен експертен сътрудник в КЕВКЕФ.
В своето изказване председателят на КЕВКЕФ, г-н Младен Червеняков обърна внимание на два важни въпроса. Първият от тях бе свързан с Източното партньорство и, по-конкретно, с напредъка на Украйна и Молдова в преговорите с ЕС, в контекста на Срещата на високо равнище по Източното партньорство във Вилнюс в края на ноември 2013 г. Г-н Червеняков подчерта, че по-нататъшното разширяване на Съюза следва да продължи и важна стъпка в този процес е подписването на споразумения за асоцииране и на споразумения за свободна търговия с тези държави. Когато се обсъждат въпросите на Източното партньорство в никакъв случай не бива да се гледа на Русия като на враг – необходимо е да се изработи обща стратегия за отношенията на Европейския съюз с Русия. Освен това, разширяването на ЕС следва да продължи и в посока включване в Съюза на държавите от Балканския полуостров.
Другият въпрос, който председателят на КЕВКЕФ засегна, бе присъединяването на България към Шенгенското пространство. Той изтъкна, че преди всичко, за страната ни това е задължение и отговорност, произтичащо от Договора ни за присъединяване към ЕС. Г-н Червеняков припомни, че България има пълна техническа готовност за членство в Шенген и отговаря на всички условия и изисквания за това. Страната ни е надежден защитник на външните граници на ЕС, изпълняващ съвестно своите задължения, и участва солидарно в гарантирането на сигурността на европейските граждани. Той призова европейските ни партньори към активни и конструктивни дискусии по темата и изрази убеждението си, че един технически процес, базиран върху покриването на определени обективни изисквания и критерии, какъвто по същество е присъединяването ни към Шенген, не бива да се политизира прекомерно или да се обвързва с допълнителни ангажименти.
Бе засегнат и въпросът за заплахата от бежанска вълна от Сирия към ЕС и необходимостта от съвместни действия на европейско ниво, като освен пред България, този проблем стои още пред Гърция, Италия, Малта и др.
![](/pub/Documents/20131128043408cosac_Vilnius.jpg)