КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
15/01/2014 първо гласуване
С Т А Н О В И Щ Е
Вх. № 453-18-4/16.01.2014 г.
Относно: проект на Закон за представителите по индустриална собственост, № 302-01-49, внесен от Министерския съвет на 04.12.2013 г.
На заседанието, проведено на 15 януари 2014 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за представителите по индустриална собственост, № 302-01-49, внесен от Министерския съвет на 04.12.2013 г.
В заседанието взеха участие Анна Янева – зам.-министър на икономиката и енергетиката, Силвана Любенова – директор, Десислава Георгиева – началник отдел и Надежда Костадинова експерт в Министерство на икономиката и енергетиката, Камен Веселинов – председател на патентното ведомство, Зорка-Милева-Василева – зам.-председател, Мариана Цвяткова – директор и Магдалена Радулова – директор в Патентно ведомство.
1. Целта на проекта на Закон за представителите по индустриалната собственост е цялостно регламентиране на обществените отношения, свързани с предоставянето на услуги от представителите по индустриална собственост. Освен това той цели да даде отговор на въпросите по отношение на презграничното предоставяне на услуги от представители по индустриалната собственост поставени в запитване, получено от Европейската комисия чрез електронната мрежа в рамките на Проекта на ЕС за правото на ЕС (EU Pilot 4255/12/MARK – нарушение на разпоредбите на Директивата за услугите).
2. В проекта на закон е избран подходът дейността на представителите по индустриалната собственост да бъде уредена като „регулирана професия“ по смисъла на Закона за признаване на професионалните квалификации. В съответствие с изискванията за режима при регулираните професии проектозаконът определя изискванията за професионална квалификация и получаването на правоспособност.
От друга страна, законът привежда националната уредба по отношение на представителите по индустриална собственост в съответствие с правото на Европейския съюз и по-конкретно с чл. 49 и 56 от Договора за функционирането на Европейския съюз, Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. относно услугите на вътрешния пазар и Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 г. относно признаването на професионалните квалификации. Изискването за българско гражданство и постоянно местожителство в България по действащата досега Наредба за представителите по индустриалната собственост се заменя с изискване за гражданство на държава-членка на ЕС, на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария, за лицата, които желаят да станат представители по индустриална собственост.
3. Законът е съобразен изцяло с правото на ЕС и по-специално с установения принцип за свободно предоставяне на услуги. Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 декември 2006 г. относно услугите на вътрешния пазар забранява въвеждането в законодателството на държавите членки на дискриминационни изисквания към доставчиците на услуги, свързани с националност и местожителство, в рамките на определена територия.
Уреждат се режимът за трайно предоставяне на услуги от чуждестранни представители, установени за упражняването на професията в България, както и режимът за временно или еднократно извършване на действия у нас от такива лица. За последните е предвиден специален (облекчен) режим за достъп до пазара на услуги в България, съобразен с предписанията на чл. 6 и 7 на Директива 2005/36/ЕО, и съгласно Закона за признаване на професионални квалификации.
4. Във връзка с поставения от Европейската комисия въпрос за пропорционалността на въведените изисквания следва де се отбележи, че за представителите, които ще предоставят услуги, установявайки се в България, са уредени процедури, които нямат възпиращ ефект, не усложняват и не забавят ненужно достъпа до предоставянето на услугата и съответстват на тези, определени в Закона за признаване на професионални квалификации.
От уредбата са изключени изискванията, които са забранени за налагане на доставчика на услуги, изискванията, които подлежат на оценка, както и тези, ограничаващи свободата на предоставяне на услуги, съгласно чл. 14-16 на Директива 2006/123/ЕО.
5. Нов момент в регламентацията у нас на представителството по индустриалната собственост е задължителното застраховане „професионална отговорност” съгласно изискванията на Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. относно услугите на вътрешния пазар.
6. На основа на горното може да се направи изводът, че законопроектът за представителите по индустриална собственост е в съответствие с изискванията на европейските норми в областта на предоставянето на услуги и признаването на професионални квалификации.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 11 гласа „за” и 5 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проекта на Закон за представителите по индустриалната собственост, № 302-01-49, внесен от Министерския съвет на 04.12.2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ