Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
23/10/2013
    П Р О Т О К О Л №11/23.10.2013 г.
    На 23 октомври от 15,30 часа се проведе редовно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, № 302-01-12/13.08.2013 г., внесен от Министерския съвет.
    2. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, № 302-01-29/15.10.2013 г., внесен от Министерския съвет.
    3. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект ратифициране на Протокола по повод на загрижеността на ирландските граждани относно Договора от Лисабон, № 302-02-15/11.10.2013 г., внесен от Министерския съвет.
    4. Разни.

    На заседанието присъстваха:
    Заседанието беше открито и ръководено от Младен Червеняков – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.


    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум. Започваме нашата работа.
    Предлагаме днешното заседание да се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, № 302-01-12/13.08.2013 г., внесен от Министерския съвет.

    2. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, № 302-01-29/15.10.2013 г., внесен от Министерския съвет.
    3. Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект ратифициране на Протокола по повод на загрижеността на ирландските граждани относно Договора от Лисабон, № 302-02-15/11.10.2013 г., внесен от Министерския съвет.
    4. Разни.
    Ще помоля само да разместим точките, тъй като заместник-министър Чуров ще може да дойде малко по-късно в нашата комисия поради заетостта му в други комисии. Тоест предлагам точка втора да мине последна в нашия дневен ред.
    Имате ли предложения по другите точки от дневния ред? заповядайте.
    ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Господин председател, нямам предложение за други точки в дневния ред. Но използвам повода, че се обсъжда дневният ред, за да призова за повече настойчивост в усилията Ви да осигурите присъствието на вицепремиера Златанова, която имаше, ако не ме лъже паметта, поне две отлагания на формата блиц-контрол в комисията. Вярвам, че не само аз, а и всички останали колеги имат множество въпроси, които искаме да зададем, по отношение на които се нуждаем от допълнителна информация. Ние сме убедени, че задавайки въпроси, ние не само научаваме повече, но сме и полезни. Благодаря.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Тъй като вчера стана ясно, че госпожа Златанова няма да може да присъства и на днешното заседание, си позволих да напиша едно доста остро писмо, с което настоявам на следващото заседание на комисията госпожа Златанова все пак да се яви, съгласно разпоредбите на чл. 26, ал. 1 от нашия правилник за нейното изслушване.
    Няма да обсъждаме, надявам се, вчерашното гласуване в Народното събрание.

    Преминаваме към втора точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ РАТИФИЦИРАНЕ НА ПРОТОКОЛА ПО ПОВОД НА ЗАГРИЖЕНОСТТА НА ИРЛАНДСКИТЕ ГРАЖДАНИ ОТНОСНО ДОГОВОРА ОТ ЛИСАБОН, № 302-02-15/11.10.2013 Г., ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
    По тази точка сме поканили да присъстват:
    От Министерството на финансите
    Людмила Петкова – заместник-министър
    Цветанка Михайлова – началник отдел в дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”
    Елена Петрова – главен експерт в дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”.
    Госпожо Петкова, предполагам, че Вие ще представите законопроекта. Ние сме изготвили становище по него. Запознати ли сте със становището ни и какви са Вашите бележки във връзка с него?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА: Благодаря, господин председател. Ние се запознахме с Вашето становище и нямаме бележки по него. Имам предвид, че всичко е отразено в становището много изчерпателно и точно във връзка със законопроекта.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Очевидно става въпрос за транспониране на директива 2011/61 на Европейския съюз и на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. Посочени са основните въпроси, които се регламентират съобразно изисквнанията на тази директива.
    Колеги, имате ли въпроси или мнения по изготвеното от нас становище? – Няма.
    Който е съгласен да приемем това становище, моля да гласува.
    Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.
    Докато изчакваме заместник-министъра на културата, искам само да напомня на колегите, че на 28 октомври, понеделник, от 15,30 до 17,30 часа ще се проведе среща с Европейската комисия, с Комисията по бюджет и финанси, с Комисията за работна сила и икономическо развитие. Срещата ще бъде в зала „Изток”. Който има възможност, моля да присъства. За съжаление в това време час от комисията ще бъде във Вилнюс на заседание на КОСАК. Аз лично няма да мога да присъствам поради тази причина.
    ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Господин председател, можете ли да ни кажете за тази среща?
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: За енти път правя това съобщение. Пак ще ви кажа цялата информация, която е достъпна за мене. Комисиите за бюджет и контрол на България в състав Ингеборд Грайсле, Йоаким Зеле, Георгиус Павакакис, Лукас Хартен, Моника Панайотова ще посетят България, ще проведат редица срещи на територията на Република България. Предвидена е среща с няколко от комисиите на българския парламент в понеделник от 15,30 часа в зала „Изток”. Една от тези комисии е нашата комисия. това съобщение съм го направил още преди две седмици. Съжалявам, ако някой е присъствал и не го е чул аз днес просто правя напомняне за участие на членовете на комисията.
    ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Само още един въпрос. Това е посещение с конкретна цел за установяване на обстоятелства на място по даден казус, който се разглежда от въпросната комисия. Имате ли представа какъв е поводът за това посещение?
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Нашите сътрудници биха могли да кажат каква е целта на това нещо, ако имат повече информация.

    Продължаваме с първа точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА, № 302-01-12/13.08.2013 Г., ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
    По тази точка присъства Васил Василев – заместник-министър на културата.
    Господин заместник-министър, имате думата по Закона за авторското право и сродните му права. Ние сме изготвили едно становище. Посочили сме три директиви, с които е съобразен законопроектът. Посочили сме и конкретните разпоредби. Въпросът е запознати ли сте с нашето становище. Знаете предмета на преценка на нашата комисия. какво бихте добавили в тази насока?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Първо, позволете ми да ви поднеса моето извинение за това, че се забавих много, но в крайна сметка трябваше да защитим и в предходната комисия проектът за изменение на Закона за авторското право и сродните му права.
    Това, което предвижда изменението на Закона за авторското право и сродните му права е пряко подчинено на директива 2011/777 на Европейския съюз и на Съвета от 27 септември 2011 г. за изменение на директива 2006/1168ЕО за срока за закрила на авторското право и някои сродни права.
    На първо място, се предвижда удължаване на срока за закрила на правата на артистите и изпълнителите, както и на продуцентите на звукозапис. Досегашният срок от 50 години се предвижда да се увеличи на 70, но само при някои звукозаписи на изпълнението. Има съпътстващи мерки, гарантиращи на изпълнителите ефективността от удължаването на срока за закрила.
    Случаите, при които изпълнението е било направено на звукозапис, което е било законно публикувано или законно съобщено на публиката, се ползва в рамките на 50-годишния срок за закрила, то времетраенето на първото продължава 70 години от това събитие. Ако е настъпило и на двете, то тогава касае това, което е последно.
    Втората насока на измененията е въвеждане на допълнителна закрила на артистите изпълнители, чиито изпълнения са записани под формата на звукозапис. В случаите на неефективно пазарно реализиране на записите на техните изпълнения поради бездействие на продуцентите, е предвидена възможност да се прекратят договорите с продуцента.
    За артистите изпълнители, чиито имена обикновено не фигурират в анонса, тоест непредставени артисти, се въвежда възможност за получаване на допълнителни възнаграждения между 50-та и 70-та година от времетраенето на закрилата.
    Това са щрихите, които ние предлагаме за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, като те пряко кореспондират със съответните директиви на Европейския съюз. Благодаря.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: И тъй като правото, а може би и в политиката голяма част от споровете са терминологични, въвеждате и уеднаквяване на терминологията с актовете на Европейския съюз.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Разбира се.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Има ли въпроси? Становища? – Не виждам.
    Който е съгласен да подкрепим становището по законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, внесен от Министерския съвет, моля да гласува.
    Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
    Приема се.
    Господин Чуров е казал, че ще дойде в 16 часа. Ако искате, да дадем почивка до 16 часа. Ако искате, да обсъдим някакъв друг въпрос. Тъй като вчерашният ден беше изтощителен, давам почивка до 16 часа.

    (След почивката)
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Колеги, продължаваме нашата работа.
    Преминаваме към трета точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ РАТИФИЦИРАНЕ НА ПРОТОКОЛА ПО ПОВОД НА ЗАГРИЖЕНОСТТА НА ИРЛАНДСКИТЕ ГРАЖДАНИ ОТНОСНО ДОГОВОРА ОТ ЛИСАБОН, № 302-02-15/11.10.2013 Г., ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
    По тази точка сме поканили да присъстват:
    От Министерството на външните работи
    Тодор Чуров – заместник-министър
    Мария Колева – началник отдел „Координация на секторните политики на Европейския съюз”
    Екатерина Ангелова – дипломатически служител ІV степен по Закона за дипломатическата служба, дирекция „Политики и институции на Европейския съюз”.
    Както е ясно, господин министър, на нас ни предстои задачата да представите законопроекта за ратифициране на протокола по повод на загрижеността на ирландските граждани относно Договора от Лисабон.
    Ние сме изготвили едно становище. Запознати ли сте с него? Имате ли нещо да добавите във връзка с преценката на нашата комисия?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ТОДОР ЧУРОВ: Благодаря, господин председател. Не мисля, че въпросът е толкова сложен, че да налага обстойна дискусия. Става дума за потвърждаване на една наша позиция, която ние сме възприели при предишно правителство. Това е просто следващата стъпка. Става дума за ратификация на един протокол, който има за задача да позволи да приключи ратификационният процес за влизане в сила на протокол, който отразява загрижеността на гражданите на Ирландия във връзка с влизането в сила на Договора от Лисабон.
    В този протокол беше всъщност условието, при което се състоя ратификацията на договора от страна на Ирландия. Естествено е, след като ние сме предприели стъпки в тази посока - ратификацията на самия договор, да завършим процедурата. Останали сме седем страни, които не са извършили тази процедура. и България смята, ако решите в Народното събрание, да приключи този процес.
    Основното е, че Ирландия има специфика в своята конституция. От една страна, тя отразява традициите, свързани главно с религията, по отношение на семейството, ангажиментите, които държавата има към обществото.
    На второ място, това е въпросът за неутралитета на държавата.
    Смисълът на този протокол е, че Договорът от Лисабон не разширява по никакъв начин правомощията на Европейския съюз по отношение на вътрешните процедури, законодателство и ангажименти на Ирландия.
    В този смисъл мнението на Министерството на външните работи е, че трябва да продължим с процедурата и да приключим.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Като добавим някои аспекти на данъчното облагане, които също се запазват.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ТОДОР ЧУРОВ: Данъчното облагане. В тази посока ние имаме съвпадение на гледните точки, че не трябва да има унификация поне на този етап между данъчните системи, което в нашия случай е с цел запазване на конкурентоспособността на нашата икономика. така че смятам, че от тази гледна точка не би трябвало да има проблем.
    ПРЕДС. МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ Казват, че ние по-лесно се управляваме, защото всичко е унифицирано. Колеги, има ли въпроси, становища? – Няма.
    Който е съгласен да подкрепим законопроекта, моля да гласува.
    Гласували: за 16, против няма, въздържали се 2 от парламентарната група на „Атака”. Приема се.
    С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.
    Стенограф:
    (Божана Попова)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
    (Младен Червеняков)
    Форма за търсене
    Ключова дума