Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
27/02/2014

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по вероизповеданията и парламентарна етика



    П Р О Т О К О Л
    №....

    Днес, 27.02.2014 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по вероизповеданията и парламентарна етика.
    На заседанието присъстват: от Министерския съвет - Дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” – Весела Кирова и Денница Недева, държавни експерти.
    Гражданско участие: от Гражданско сдружение за защита на гражданите – доц. Костадин Нушев, доцент по нравствено богословие – Богословски факултет на Софийския университет; от Гражданско сдружение „Средна класа” – Стефан Стойков; от Национален форум „Обединение” – Светозар Филипов.
    Към протокола се прилага списъкът на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от г-н Пламен Славов, председател на Комисията по вероизповеданията и парламентарна етика
    Предс. Пламен Славов:
    Добър ден, уважаеми колеги и гости,
    Откривам заседанието на парламентарната Комисия по вероизповеданията и парламентарна етика. В неговата работа ще вземат участие представители на Министерския съвет на Дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” – Весела Кирова и Денница Недева, държавни експерти и нашите традиционни участници, представители на граждански организации: доц. Костадин Нушев, г-н Стефан Стойков и г-н Светозар Филипов.
    Предлагам днешното заседание да протече при следния дневен ред:
    Единствена точка –Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерския съвет на 31.01.2014 г.
    Имате думата за мнения по така предложения дневен ред. Който от членовете на комисията е съгласен да работим при този дневен ред, моля да гласува. Благодаря ви. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Приема се.
    Преминаваме към разглеждането на Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.).
    Давам думата на г-жа Весела Кирова да представи програмата. Заповядайте.
    Весела Кирова:
    Благодаря, г-н Председател.
    Дами и господа народни представители,
    Ще представя основните моменти на Годишната програма, приета от Министерския съвет за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2014 г.
    Програмата традиционно се изготвя в началото на всяка година след присъединяването ни към Европейския съюз и се приема с решение на Министерския съвет в изпълнение, както на Конституцията на Република България, така и на един основен подзаконов нормативен акт, който регулира координацията по европейските въпроси, а именно Постановление № 85 на Министерския съвет. Годишната програма е изготвена по правилата на това постановление с участието на всички ведомства и министерства, които участват в механизма по европейски въпроси. Одобрена е преди внасянето в Министерския съвет от Съвета по европейските въпроси, след което на 30 януари бе одобрена и от Министерския съвет.
    Програмата се изготвя, като се отчитат приоритетите, които се залагат в тройката председателства на Съвета на Европейския съюз. За случая това са Ирландско, Литовско и Гръцко председателство.
    Взимат се предвид също така и приоритетите, които се залагат в работната програма на Европейската комисия за 2014 г.
    Особеното за 2014 г., което се вижда в нашата Годишна програма, е, че това е една година, която основно е насочена към мерки и дейности, свързани с установяването на икономическия растеж, към солидарността, към предприемане на мерки за намаляване на безработицата. Това е така, тъй като в по-голямата си част преговорите по ключови въпроси, като годишната финансова рамка и общата селскостопанска политика приключиха още през миналата година, както и това, че през тази година предстоят избори за Европейски парламент, който всъщност ще бъде първият парламент, който се избира след влизането в сила на Договора от Лисабон и предстоящото формиране на новата Европейска комисия в края на годината.
    Основните приоритети, които са залегнали в Годишната програма, са, от една страна, възстановяването на икономиката и увеличаването на икономическия растеж. Приоритет ще бъде не само работата ни по запазване на финансовата стабилност, но и работа на европейско ниво с конкретни мерки, които са свързани с постигане на реален икономически растеж. В рамките на тази година важно за България ще бъде приключването на всички онези проекти, стартирали в рамките на оперативните програми от предишния период – 2007 – 2013 г., както и успешното стартиране на новия пакет, който обхваща периода 2014-2020 г.
    Споменах, че сред приоритетите на европейско ниво това е борбата с безработицата. Особен акцент и за нас ще бъде борбата с младежката безработица, тъй като всички данни показват, че безработицата специално сред младежите между 15 и 24 години в България е над средното ниво за Европейския съюз. Именно затова в изпълнение на Стратегията „Европа 2020”, както и Националната програма за реформи още в края на миналата година, месец декември, бяха приети Национален план за насърчаване на заетостта през 2014 г., както и Национален план за изпълнение на европейската гаранция за младежта.
    Важен въпрос за България е солидарното управление на миграционния поток. През миналата година, а очакваме и през 2014 г. страната ни като външна граница да бъде подложена на по-засилен миграционен натиск. Това важи не само за България, но и за останалите страни, които са външни граници, където има проблеми като цяло с безработицата и с икономическия растеж. Така че това, за което ние ще работим заедно в партньорство с тези държави-членки външни граници на Европейския съюз, ще бъде изграждането на една наистина ефективна система, чрез която да се осигури едно солидарно управление на този миграционен натиск, който има към държавите-членки на Европейския съюз.
    Друг приоритет това е приключването в рамките на 2014 г. на изграждането на вътрешния енергиен пазар. Ключов приоритет за Комисията. България като държава-членка също продължава да работи, както по осигуряване прилагането на всички актове в трети енергиен пакет, така и по изграждането и реализирането на проекти, които да осигурят свързаност и диверсификация на енергийните източници за нашата страна.
    Бидейки член на Европейския съюз и намирайки се на Балканите, за нас е приоритет и разширяването. Традиционно този приоритет присъства и в годишните програми. През тази година знаете, че стартираха вече и преговорите със Сърбия, така че България ще оказва както помощ, така и ще следи внимателно за покриването на критериите от страна на Сърбия. Продължават преговорите с Черна гора, като правителството е ангажирано и със Споразумението, което беше сключено за подпомагане на този процес. Така че от гледна точка за стабилизация на целия регион, разширяването също е посочено като приоритет в Годишната програма.
    Независимо, че България е извън икономическия и паричен съюз, като държава, която не участва в него, не е въвела еврото, за нас ще бъде от значение стабилизирането и укрепването с оглед преодоляването на всички онези последици от икономическата криза, включително при отчитане на интересите на онези държави, които все пак са извън съюза.
    Това е от мен. Благодаря за вниманието. Ако имате въпроси, ще се радвам да отговоря.
    Предс. Пламен Славов:
    Благодаря Ви. Уважаеми колеги, имате думата да изкажете вашето мнение, становище и да зададете въпроси на представителите на Администрацията на Министерския съвет. Заповядайте.
    Има ли колеги, които желаят да вземат отношение? Не виждам.
    Уважаеми колеги, тъй като програмата ни е изпратена за сведение от Министерския съвет, аз ви предлагам нашето решение да бъде, че приемаме за сведение Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2014 г., която е внесена от Министерския съвет на 31 януари 2014 г.
    Който е съгласен с така формулирания текст на предложението за решение на комисията, моля да гласува. Девет гласа „за”. Против? Не виждам. Въздържали се? Седем гласа „въздържали се”.
    Това становище ще бъде оформено от името на нашата Комисия.
    Благодаря на г-жа Весела Кирова и г-жа Денница Недева, както и на представителите на неправителствените организации.
    Поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието на комисията.
    Форма за търсене
    Ключова дума