Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства при ползването на правителствения "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на Министерството на отбраната в случаите на ползване не за цели на въоръжените сили за периода август 2009 - март 2013 г. включително да провери кога, по какви дестинации (в страната и чужбина), с каква цел, в какъв състав, с какъв разход на финансови средства са били ползвани въдухоплавателните средства на авиоотряда и Министерството на отбраната
ПРОТОКОЛ № 4
На 2 юли 2013 г. от 14.33 ч. се проведе редовно заседание на Временната анкетна комисия за проверка на „Авиоотряд 28“ и за използването на въздухоплавателни средства на ВВС не по предназначението им.
ДНЕВЕН РЕД:
1.Проект за решение за удължаване мандата на Временната анкетна комисия.
2.Запознаване с новопостъпили документи и дискусия по тях.
3.Изслушване на настоящи и бивши ръководители на „Авиоотряд 28“, на „Летище София“ ЕАД и на ДП „РВД“.
4.Разни.
***
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Уважаеми колеги, уважаеми журналисти, уважаеми гости, имаме кворум. Може да започнем работа на Временната комисия за проверка на „Авиоотряд 28“ и за използването на въздухоплавателни средства на ВВС не по предназначението им.
Предлагам заседанието да премине при следния дневен ред.
За точка първа времето ни притиска и се налага служебно да приемем едно проекторешение за удължаване срока на дейност на комисията ни което, знаете, е с едномесечен срок. Този срок изтича на
5 юли. Предлагам да удължим работата на комисията с още един месец, тъй като постъпва огромен обем материали, включително и днес. Ще ви запозная с това.
За втора точка предлагам да изслушаме и да разгледаме новопостъпили материали и да изслушаме поканени лица във връзка с работата на комисията. Поканил съм госпожа Лиляна Драгиева – директор на Главния инспекторат към Министерския съвет. Поводът да я поканя е, че буквално днес в комисията постъпи доклад на Инспектората на Министерския съвет в резултат на назначената от министър-председателя проверка. Знаете, премиерът обяви, че е разпоредил проверка. Тази проверка е приключила. Госпожа Драгиева ще ни запознае. Аз също не съм изцяло запознат с материала, тоест той ви е раздаден, в момента ви се раздава. Така че ще го дискутираме може би следващия път, а сега ще чуем само представянето му.
Във връзка с това, което ще ни представи госпожа Драгиева, съм поканил и господин Атанас Балджиев, настоящ и временно изпълняващ длъжността генерален директор на правителствения отряд 28, Пенчо Пенчев, досегашният, доскорошният генерален директор на правителствения отряд 28, господин Христо Щерионов – новия изпълнителен директор на „Летище София“ ЕАД, Веселин Пейков – бивш изпълнителен директор на „Летище София“ ЕАД, господин Деян Динев – генерален директор на Държавното предприятие „Ръководство на въздушното движение“ и господин Венцислав Марков – директор на дирекция „Финанси и счетоводство“ към „Летище София“, а също госпожа Соня Димитрова – финансов директор на летище „София“, Марияна Кирилова – маркетинг директор на „Летище София“. Това е списъкът на лицата, които според мен имат отношение към днешната ни тема.
Следващата точка ще бъде „Разни“ по традиция.
Предлагам ви да гласуваме така предложения дневен ред. Който е съгласен, моля да гласува „за“.
Гласуване: „за“ – 8 гласа, въздържали се няма, против няма.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Приема се единодушно.
ПО ТОЧКА ПЪРВА:
Проект за решение за удължаване мандата на Временната анкетна комисия
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Искам да ви прочета проекта за решение, секретарката ни да ви го предложи за подпис. Става дума за удължаване с един месец дейността на комисията. Искам да кажа и на колегите, и на гостите, и на журналистите, че тази комисия работи и е една от малкото институции, които работят и си вършат работата в момента в България добре. Огромен обем информация се е натрупал, който продължава да се анализира и продължава да постъпва. Получаваме, както ви казах, днес от Министерския съвет – доклад на Инспектората, получихме току що и не съм могъл да се запозная, от „Ръководството на въздушното движение“ и от Летище „София“ също материали, които буквално постъпва в този ден, така че ни е необходимо още време и мисля, че един месец е абсолютно разумно време, ако се наложи, но аз мисля, че няма да се наложи, да може да си свършим работата.
Да ви изчета проекта за решение.
„Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 79, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България, и чл. 34 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, реши:
Удължава с един месец срока на дейност на Временната анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства при ползването на правителствения отряд 28 и въздухоплавателни средства на Министерство на отбраната в случаите за ползване не за цели на Въоръжените сили за периода август 2009 – март – 2013 г., включително да провери кога, при какви дестинации в страната и чужбина, с каква цел, в какъв състав, с какъв разход на финансови средства са били ползвани въздухоплавателните средства на Авиоотряда и Министерство на отбраната.
Вносители:…“
Подписал съм се и ще ви предложа и на вас, колеги, да се подпишете, за да го внесем в деловодството и то да се разгледа може би утре или когато реши председателят, но в рамките на установения срок.
Който е съгласен с това проекторешение, моля да гласува.
Гласуване: „за“ – 8 гласа, въздържали се няма, против няма.
Единодушно се приема решението.
Благодаря ви много.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред.
ПО ТОЧКА ВТОРА:
Запознаване с новопостъпили документи и дискусия по тях
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Искам да ви запозная, че буквално сутринта постъпи копие от доклад за извършената административна проверка в Авиоотряд 28, извършена от дирекция „Главен инспекторат“ към Министерския съвет, в изпълнение на заповед на министър-председателя.
Доколкото можах да видя този документ за малко по време, с което разполагах, той се разминава като обхват с предмета на времето на действие на нашата комисия и всъщност обхваща дейността на Авиоотряд 28 за периода 1 май 2011 до 1 май 2013 г. Очевидно такова е било разпореждането на министър-председателя. Не знам защо е направено така, може би сега ще ни обяснят специалистите, но документът е изключително интересен и кореспондира с преди това изпратената информация от Министерския съвет. Час от нея ви представих на предишното заседание.
Това, което на мен ми направи впечатление и което ви беше раздадено на предишното заседание, са многото заявки, които са за изпълнение на полети и не отговарят, тоест не би трябвало да бъдат изпълнявани от Авиоотряд 28, защото той няма право на търговска дейност. Това се констатира и в доклада на Инспектората. Но само за ваша информация да припомня какви заявки са постъпвали и те са резолирани с подпис на министър-председателя.
Примерно, вървя по ред: „Приложено ви изпращам копие от господин Богдан Николов – председател на Управителния съвет на Българската федерация по мотоциклетизъм“, който моли да бъде предоставен хеликоптер с медицинска носилка – от Авиоотряда става дума - за два дни за провеждане на мотоциклетно състезание. Резолюцията е „да“.
Постъпило е искане от адвокатско искане „Батков и сие“ с желание да бъдат използвани хеликоптери на Авиоотряд 28 за превозване на двама руски граждани, които били сериозни инвеститори в България. не е ясна съдбата на този документ. тепърва ще я установим, а може би вече Инспекторатът е установил каква е съдбата на искането на „Батков и сие“.
Постъпило е искане от Нова телевизия чрез „FX камера“ да реализира телевизионния сериал „Отплата“, като за целта е необходимо използването на правителствения Авиоотряд 28 на хеликоптер за около два часа в раьона (с „ьо“ написано) на град София на 11.01.2011 г.“ Тук резолюцията е „да, с поемане на разходите“, въпреки че, както още веднъж казвам, по данните на Агенцията за държавна финансова инспекция Авиоотрядът категорично няма право да извършва полети с търговска цел.
Отново Българската федерация по мотоциклетизъм, Български футболен съюз искат да се лети за предварителен кръг на лига „Европа“, турнир на УЕФА, на което резолюцията е „да, със заплащане“.
След това – пак отново Български футболен съюз. Има искане да се заснемат кадри за италианската католическа църква. Такова нещо също е резолирано – със заплащане да се извърши такъв полет.
Любопитно е от „БНС“ фирмата – посещение на белгийски инвеститори в нашата страна и получаване на разрешение за пътуване с хеликоптер от правителствения Авиоотряд – резолюцията отново е „да“ на министър-председателя. Това е на 20.10.2011 г.
Пристигат видни бизнесмени от Брюксел и Антверпен за представляваната от мен фирма „БНС“ ООД, в активите на която са завод и фабрика, съответно в Горна Оряховица и Видин, частна детска градина в София и други имоти в страната. това е съгласувано на ниво с посланика, като в списъка на хората след тях е Дик Ван Лайерен – нотариус със седалище в Антверпен. Имал голяма кантора с 15 служители, и Мартина Хесе – студентка последна година право в град Бидафелд, Германия. Тук също резолюцията е „да“.
Отново Български футболен съюз. Припомням тези неща, защото искам да стигнем до истината и затова съм поканил и гостите тук да обяснят как са изпълнявани тези търговски полети, на какво основание. Ето едно от много любопитните: Писмо от туристическа агенция „Галакси тур“ относно изпълнението на чартърен полет от Авиоотряд 28 за периода 30.12.2009 г. – 03.01.2009 г. с резолюция на министър-председателя. Какво се казва в искането: „Уважаеми господин премиер, моля Ви най-учтиво да разрешите изпълнението на чартърен полет до Ивало, Финландия, от Авиоотряд 28 със самолет ТУ 154 М за период 30.-12.2009 – 03.01.2010 г. Пътниците са български граждани и пътуването е по повод новогодишните празници с посещение на селцето на дядо Коледа. Искрено се надяваме молбата ни да бъде уважена във възможния най-кратък срок поради малкото време, оставащо до началото на пътуването.“ Резолюцията е към тогавашния министър, господин Цветков, за решение. Не знаем още какво е било решението и дали са ходили да видят дядо Коледа.
Всичко това е събрано в една обемиста документация. … Кой? Дядо Коледа? – Това може би трябва да се провери в подкомисия.
Искам да дам думата, да поканя госпожа Лиляна Драгиева, която е правила проверка по нареждане на министър-председателя. Госпожо Драгиева, ако искате заповядайте да запознаете членовете на комисията с фактите в тази проверка, която сте констатирали. Искам да уточня, че госпожа Драгиева е експерт, тя не може да изразява политически оценки. Тя може да ни запознае само с фактите, които ние самите също трябва да се запознаем, като прочетем това, което съм ви раздал. Но за да може да се даде насока на дискусията и да видим какви са констатираните от Инспектората нарушения, е хубаво да чуем тази информация, за да можем после да формулираме въпросите си към Авиоотряд 28, към „Ръководството на въздушното движение“, а също към летище София и въобще тези институции, които са свързани с дейността. Преди да дам думата на госпожа Драгиева, искам само да ви кажа, че аз си направих една справка по данни от „РВД“. Те са предоставили подробна информация за извършените полети в периода на действие на нашата комисия. По данни на „РВД“ и в графата „прайм министър он борд“ – премиер на борда, по моя информация, са извършени 422 полета от 2009 до 2013 г., тоест министър-председателят е бил повече, близо година и половина във въздуха. Това ми направи впечатление. Не знам, то няма да влезе в обхвата на проверката на Министерския съвет, защото ви казах, че срокът е по-малък.
Госпожо Драгиева, слушаме Ви. Заповядайте, имате думата.
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Директор съм на дирекция „Главен инспекторат“ в Министерски съвет. Със заповед на министър-председателя извършихме извънпланова административна проверка в Авиоотряд 28. В качеството ми на директор съм била контрол по изпълнението на заповедта. Проверката е извършена от инспектори от дирекцията, които са извършили обективна и безпристрастна проверка.
Уточнявам в началото, че периодът – и господин Лаков каза – периодът за нашата проверка е 1.05.2011 до 1.05.2013 г. Периодът се разминава малко с периода, който разглежда комисията в момента по обясними причини, че беше много кратък срокът ни, но пък за извършване на една административна проверка е красноречив фактът нарушение или добри практики, които се намерят в тези години, че можем да направим извод, че за предните години Авиоотрядът е работил по същия начин.
Предлагам да направя кратко резюме с какво се е занимавала нашата комисия, като направо да посочвам на вашето внимание нашите изводи, а препоръките, които сме ви отправили, може би всички вече разполагате с доклада и можете да ги видите.
Когато се извършва една административна проверка, се започва с проверка за изпълнението на функциите, дейностите и задачите, които са възложени на Авиоотряда. Нашата комисия констатира, че в Авиоотряд 28 са разписани и утвърдени Вътрешни правила и процедури, които обхващат цялостната дейност на оператора и функциите на генералния директор, с едно малко изключение – не е актуализиран Правилник за вътрешния ред, съответно сме го дали като препоръка това да бъде отстранено.
Допуснати са някои дребни нарушения в утвърдените поименни длъжностни разписания и само за един от членовете на Авиоотряда е определена малко по-ниска заплата от законно установената, която трябва да бъде.
В изпълнение на изискванията на Устройствения правилник, генералният директор на Авиоотряд 28 е представил пред министър-председателя своите ежегодни отчети за състоянието и резултатите от дейността на структурното звено, като там е отразявал своите слабости и са приети от министър-председателя. Относно отчетите също сме дали някои препоръки относно това как трябва да бъде структурирано и още каква информация трябва да съдържат.
Авиоотряд 28 е изпълнил отново изискванията на Устройствения правилник, което е специфично за тяхната дейност, относно определените му дейности, функции задачи за осигуряване, поддържане и повишаване на професионалната квалификация на авиационния персонал, осигуряване на технически изправни въздухоплавателни средства и лицензиран наземен и летателен състав. Комисията установи, че по време на периода, който поверяваме, в Авиоотряда почти няма допуснати технически нарушения, няма аварии и, слава Богу, няма никакви тежки произшествия. Никакви.
Сблъскахме се с – ако мога да кажа, че е нарушение, което е не съвсем – в тяхното щатно разписание не са си утвърдили длъжност юрисконсулт, което препоръчваме да стане. Тяхното процесуално представителство и правните услуги са извършвани, като са ползвали адвокатски услуги. Дали сме препоръка да се направи анализ този адвокатски хонорар дали е много повече, отколкото назначаването на служител на такава длъжност. Мисля, че генералният директор може да го прецени това нещо и да реши какво да направи.
Нашата комисия провери всички обществени поръчки, които са провеждани през периода. Установихме, че има правила, утвърдени съгласно закона и нарушения по провеждането на обществените поръчки не са констатирани и заради това нашият доклад в тази част за обществените поръчки няма предложение да министър-председателя да бъде даден за проверка от Агенция за държавен и финансов контрол. Даже са се престарали, правили са една актуализация на вътрешните правила, без да попадат в кръга, след създаването на централния орган за обществени поръчки. Даваме го като препоръка да бъде изчистено.
В Авиоотряд 28 е създадена необходимата организация за правилно регистриране на документи, разпределяне и резолиране, насочване, окомплектоване на преписките и архивиране, както и осъществяване на сроков контрол по поставените задачи. Това е изключително важно и доброто, че е направено, защото от Авиоотряда получихме всички документи, които поискахме и отпаднаха всякакви съмнения дали има заявки получавани, дали всички документи се съхраняват при тях и с насрещната проверка, която направихме с дирекцията в Министерски съвет, сме установили, че пропуските са в нашата дирекция, в Министерски съвет, но не са в Авиоотряда.
Пропуски в Авиоотряда сме констатирали при ползването на служебните автомобили. Отново е направена една препоръка. Необходимо е да се уточни лимитът, за да няма превишаване на разходите за служебните автомобили.
По време на проверката видяхме, че Сметна палата е извършила одити за 2011 и 2012 година и в своето заключение тя установява, че публичните средства са управлявани законосъобразно, ефективно, ефикасно икономично, тъй като нашите правомощия и компетенции на дирекция „Главен инспекторат“ не позволяват да проверяваме това. Затова сме го цитирали, за да се убедите вие и комисията, че средствата са проверявани от най-висшия орган Сметна палата.
В Авиоотряд 28 е изградена система за финансово управление и контрол. Това е потвърждение на предните приказки, така че е невъзможно да бъдат извършени разходи без предварителен контрол и без резолюцията на генералния директор. С насрещната проверка в Министерски съвет се доказа, че с дирекция „Бюджет и финанси“ са работили безпроблемно. Всички досиета, които се окомплектоват за извършените полети, за извършените разходи в Авиоотряда, са представени надлежно в дирекция „Бюджет и финанси“ и след резолюция на главен секретар на Министерски съвет са извършени плащанията към Авиоотряда. Министерски съвет не дължи никакви разходи за извършените полети на Авиоотряда. Всички сметки са приключени и са анулирани.
Извършвайки насрещната проверка в Министерски съвет, даваме съответно препоръките към дирекция „Правителствен протокол“ и отговарям може би на въпроса, който бихме ми задали: Да, заявките, които се дават за полетите, за полета на министър-председателя, се съхраняват в Министерски съвет, но не са заведени в деловодството. Видяхме пропуски. Някои имат дати, другите са без дати. Подписвани са от служителите от дирекцията. Няма разписан ред и определени правила, направени за това, как да се подават. Затова ние като административен инспекторат дадохме препоръки и вече има издадена заповед на главния секретар на Министерски съвет всички тези заявки да се регистрират в деловодната система на Министерски съвет, за да няма в бъдеще такива грешки.
В проверените досиета - уточнявам, че не са проверявани на сто процента, на извадков принцип, колегата е до мен, той ще допълва – след като сме получили на електронен носител всички полети, които са за периода от Авиоотряда, констатирахме някои несъответствия. В някои от проверените досиета за извършени полети няма положителна резолюция на министър-председателя, но полетите са извършени. На вашето внимание, по-интересните полети са: по заявка, извършена от „FX камера“ ЕООД – това е един маршрут София – Бистрица, Бистрица – София. След като разговаряхме с други колеги, установихме, че това е за снимане на някакъв филм.
Извършен такъв полет без резолюцията на министър-председателя, но направен от Авиоотряда, е полет, който е заявен от Министерството на финансите по маршрута София – Белоградчик – София. Такъв полет без резолюция е извършен и по заявка от Министерство на външните работи и Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 7.05.2012 г. по маршрута София – Варна – София.
В проверката установихме пропуск в Авиоотряд 28, че за някои от полетите, понеже системата им за въвеждане на информацията е: всичко е електронно, съхраняват се електронни досиета и всичките имат полетни и индекси за някои от полетите, които са извършвани, такива полетни индекси, номера по-скоро казано, не са посочени в приложенията, които сме проверили и това в някаква степен затрудни анализа на данните и също така и определяне на ведомството, което е заявило полета. Даваме като препоръка, защото го установяваме, че в Авиоотряда няма вътрешноведомствено нормативен акт, с който да се определи какви документи се съхраняват в досието на полета. Но въпреки всичко всичките досиета съдържат достатъчно на брой документи и информация, която да докаже разходите по определения полет.
Служителите са назначени по трудовото законодателство. Там няма нарушения, единствено в една от длъжностите, която неправилно е определена, дали сме препоръка да бъде извършена.
В полетите, които са със специално предназначение, това е съгласно Устройствения правилник и полета за министерства и ведомства, Авиоотрядът е нарушил приложното поле на Устройствения правилник и така са извършени някои полети за нуждите на физически и юридически лица. Вече може би сте разгърнали доклада и въпросите, които ще последват, са може би за тези полети, които са извършени, някои ви цитирах, от първите. Интересно е може би за вашето внимание заявките, които са дадени в Българския футболен съюз – извършени са два полета. Искам да уточня за всички в залата: полетите, които са задграничните, са извършвани със заповеди, така че в тях могат да се видят всички командировани лица. Има ги налични. Аз за „Тигрите“ няма как да кажа, просто ви казвам, че има два полета на Български футболен съюз, има София – МИ София, аз по имена, почти не познавам хората, това вече колегите, които се занимават по целесъобразност, ги изследват, просто казвам на комисията, че заповеди има. Заповеди не са налични в досиетата, които са за полетите, които са на територията на страната ни. За някои от полетите има, другите ги няма и в досиетата, които са в Авиоотряд 28, не във всички досиета има списък на пътниците, които са пътували.
Ние сме описали случая със заявките, които са давани от Адвокатско дружество „Батков и сие“. Интересното в случая е, че давайки заявката за този полет, е описано, че трябва да пътуват за организиран лов група от седем видни бизнесмени до Кормисош, ако правилно го произнасям. Впоследствие нашата проверка установи, че представителите, които са готвили докладната от Авиоотряд към министър-председателя за резолюцията, са сменили темата, която е заявило Адвокатско дружество „Батков и сие“ и са представили на министър-председателя докладна, в която се казва, че ще бъде извършен полет за подобряване летателната подготовка на пресечен терен в непозната местност и с кацане в района на Родопите и той е подписал такава докладна с разрешение с друг текст, който се разминава от искането за организирания лов.
Казах ви, че има извършени полети без резолюцията на министър-председателя. В заключение на нашия доклад сме дали изключително много препоръки за отстраняване на тези нарушения, макар и малко, макар и за вас може би несъществени, за нас като проверяващи и извършващи административна проверка, сме били длъжни да ги напишем и сме ги написали.
РАМАДАН АТАЛАЙ: А за „Паламара“…?
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Не, нямаме в доклада, имаме ги в приложенията, видели сме ги, като дестинации са ни подадени всички.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господин Кутев има въпрос. Това е като експозе. Да преминем към въпросите и дискусията.
АНТОН КУТЕВ: Въпросът ми е: Вие споменахте, че Авиоотрядът е нарушил приложното поле, което ще рече, че са правени полети, които са извън Устройствения правилник. Тези полети, доколкото разбирам, в по-голямата си част – това е част от въпроса ми, първо, има ли подписи на министър-председателя за полетите, в които е нарушено приложното поле, както казвате, всички ли са с полети на министър-председателя и има ли такива, които да са без? Това е първото.
Второто е: ако ние приемем, че Авиоотрядът е нарушил приложното поле, то явно става дума за административно нарушение, което, доколкото разбирам, възстановяването на това административно нарушение е ваша работа, или не е ваша? Тоест вие ли трябва да установите кой е извършил административното нарушени и съответно според вас кой го е направил, при положение, че Вие сега казвате: Авиоотрядът е нарушил. Но той като го е нарушил с подпис на министър-председателя?
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Ние сме написали. Отговарям за приложното поле. Това са и цитираните: БФС, Батков, частни фирми – това, което говорихме. Това е нарушението на Устройствения правилник, защото в него ясно е казано кой има право на специалните полети. Да, има полети, които са без подписа на министър-председателя, които изброих, макар и малко. Но повечето са си с подписа на министър-председателя. Ние го казваме.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Въпросът е кой е отговорен.
Госпожо Николова, имате думата.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Ако мога да а допълня въпроса на господин Кутев. Така, както ги съобщавате тези полети, излиза, че те са инцидентни. Имам предвид обхвата на чл. 3. Гледайки цифрите – и затова специално нашата комисия е поискала допълнителна проверка от Сметна палата, което ще разшири обхвата – тя в момента проверява Министерски съвет, ще разшири обхвата и ще отиде в Авиоотряд 28, за да провери точно тези полети извън чл. 3. Искам да кажа на всички, да стане ясно, че това не са два-три полета с футболистите, с „Тигри“ или без „Тигри“, а тук става въпрос, че за 2011 г. специално възстановените суми за полети извън обхвата,за а който е създаден „Авиоотряд 28“, е повече с 200 000, отколкото сумите, които са възстановени от министерства и ведомства. Специално е създаден „Авиоотряд 28“ да изпълнява основно задачите си по чл. 3. В Устройствения правилник на „Авиоотряд 28“, последния член (в момента не е пред мен правилникът) е споменато само „и други полети“… Това е споменато на последния ред, последния член от Устройствения правилник на Авиоотряда се превръща в правило, тоест през 2011 и 2012 г. те са били повече и като цифри, а явно това са били и като брой километри. Съответно брой полети, отколкото основното, за което е създаден Авиоотряд 28. Тоест тук вече има нарушение на закона. Това е вид търговска дейност.
Другото, което казвате в доклада си, ако мога да продължа, казвате така на страница 22: „В „Авиоотряд 28“ е създадена организация за предоставяне на достъп до обществена информация.“
При нас като комисия беше предоставен един материал, създаден от Меглена Кунева и нейната партия до шефа на Авиоотряд 28. Ако считате, че това, което е написано вътре, е отговор на обществена информация, искам да представите един нормален отговор за периода, който сте проверявали и при който при питане е отговорено както трябва. Отговорите са в този дух: Такава информация не се съдържа и не е допустимо специално човек да се занимава и да изготвя по посочения вид. Логично е във всяка структура дали информацията, която се иска и по Закона за достъп до обществената информация е да се предостави по вида, който е искал поръчителят, а не да казва, че това е недопустимо някой от служителите нарочно да се занимава с това. Просто такъв отговор е абсолютно недопустим.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Госпожо Николова, благодаря Ви за мнението. Тези въпроси ще ги поставим и на ръководителите на Авиоотряда, защото нещата са свързани пряко с тях.
Заповядайте, господин Кутев.
АНТОН КУТЕВ: Не стигнахме все пак до крайния отговор. Тоест ако правилно разбирам, според госпожа Николова по-голямата част от полетите през 2011 г. са били всъщност извън приложното поле. Тези полети в огромната си част са вървели с подписа на министър-председателя. Можем ли да считаме, че за административното нарушение в този вид, ако говорим за административно нарушение, за това е отговорен министър-председателят, който полага тези подписи?
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Отговарям на въпроса Ви. За установяване на административните нарушения от вчера вече има упълномощени служители от дирекция „Главен инспекторат“ за налагане на такива наказания за издаване на наказателни постановления. Така че премиерът вчера е разписвал и ние ще установим това административно наказание и по административен ред ще си наложим наказанията сега. До вчера не сме имали упълномощени лица и това беше пропуск.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря. Искам само да ви кажа, че – може би за гостите, които са тук, както се казва в началото на доклада, „Авиоотряд 28 отговаря на изискванията за авиационен оператор, съгласно Закона за гражданското въздухоплаване и е компетентен да извършва специализирани авиационни работи, полети със специално предназначение. Свидетелството е с дата на валидност до 14 октомври 2013 година.“ Това е лицензът.
В същия Закон за гражданското въздухоплаване е посочено кои са полети със специално предназначение. Това са именно полети с президента на Република България, с председателя на Народното събрание на Република България, министър-председателя на Република България, вицепрезидента на Република България, чуждестранни и държавни ръководители, съответни по ранг на органите по точка 1 и 4 и лица, включени в състава на делегацията, придружаващите ги екипи, охраната и техните багажи. Това са правоимащите в случая, които могат да ползват Авиоотряд 28. Всичко останало – „Тигри“, Български футболен съюз, ловни полети – не са в приложното поле. Това е едно уточнение за колегите.
Искам да попитам това, с което сблъскахме в другата половина от нашата проверка – пълна липса на списъци на превозваните лица. Как стоят нещата в периода, в който вие сте разгледали, специално за вътрешните полети. За външните полети горе-долу е ясно, макар че там няма бизнес делегациите. По отношение на вътрешните полети с двата хеликоптера „МИ 8“, с „Аугуста 109, с ФАЛКОН-а и с ЕЪР БЪС мисля, че има един-два полета - има ли списъци на хората на борда?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Това означава ли, че Авиоотряд 28 има лиценз само за превозване на тези специални лица, които казахте и нарушение на лиценза, превозването и на „Тигрите“ и т.н.?
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Първо отговарям на въпроса на господин Лаков. В полетите, които са извършени на територията на страната, казах, че липсват списъци, от които да е видно кои са лицата, които са пътували.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Като правило липсват списъци.
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Да. В някои има, в някои, в повечето няма.
Да отговоря на Вашия въпрос за лиценза. Лицензът е за специализираните полети, специалните полети; за търговска дейност няма.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господин Цонев има въпрос.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Аз по-скоро ще направя една констатация и ако греша, да ме опровергаят, ако не греша, да потвърдят.
Прави впечатление, че на почти всички задгранични командировки с всички задгранични полети имат списъци, освен всички атрибути имат и списъци с придружаващите лица. За вътрешните това не е така, за повечето. А те не са едно и две и не са само в обхвата на предмета на чл. 3, а са извън. Мога да цитирам много, навсякъде, където има официални лица, те са изброени.
Където няма, пише „Бойко Борисов“. Той е летял сам. Дори охраната му е написана, дори никой. Това са точно тези полети, които са с дестинации пресечени местности. Мога да ви цитирам десетки такива. Цялата тази папка, може би две трети от нея е точно с такива. Ето: „София – Безмер – София“ – Бойко Борисов“. Няма други. „София – Безмер – София“ – даже няма данни. „София – Варна – София“ – Бойко Борисов“.
Едновременно с това мога примерно да ви прочета за други полети, в които където има министри, експерти, въобще длъжностни лица, дори и офицерите от НСО са описани много акуратно, точно, поименно, по 20 човека в списъка. Тоест, съвсем избирателно има десетки, да не кажа и повече полети, в които Бойко Борисов е летял сам с пилотите. Тази информация тук и тази, която изнесох вярна ли е с оригинала, или не е? Да ме опровергаете, ако обичате.
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Ние казахме, че не сме проверили всички полети, първо, но казахме, че няма списъци.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Проверихте ли списъците - онзи ден на закритото заседание слушахме генералите, казаха, че те имат определени списъци. Може ли да направим така, че тук където в полетите е летял само премиерът Борисов, дали при тях има списъци на хората?
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Те казаха, че няма.
РАМАДАН АТАЛАЙ: За вътрешните, не за всички.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Казаха за вътрешните полети няма, за външните се съдържа в „Гранична полиция“ информацията, но за външните ги има основните.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Много точно и ясно слушах, когато единият от генералите каза: „Ние не сме длъжни, нямаме по наредбите задължение да съхраняваме списъците, но по стечение на обстоятелствата ние сме направили списъци и имаме част от списъците при нас.“ Така казаха. Да изискаме, да видим защо при тях. Ако се случи, че при тях има списъци и тук няма, къде са списъците, в такъв смисъл.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви, господин Аталай.
ПО ТОЧКА ТРЕТА:
Изслушване на настоящи и бивши ръководители на „Авиоотряд 28“, на „Летище София“ ЕАД и на ДП „РВД“
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Искам да приобщим към дискусията останалите ни гости, към които можем да отправим същите тези въпроси. Искам да ви уведомя, че вчера имах работна среща с господин Главния прокурор Сотир Цацаров, председател на комисията и с него договорихме възможностите за сътрудничество. Аз му предоставих част от документите, с които разполага комисията. Договорихме да си сътрудничим по отношение на двете досъдебни производства, заведени от прокуратурата. Аз ще им предоставя това, с което ние разполагаме, те ще ни информират за хода на тяхната работа. Този доклад, който в момента обсъждаме, също е изпратен с копие до прокуратурата. Но това, което стана ясно на срещата е, че и в прокуратурата има данни, че е укривана информация, тоест липсва информация най-вече по отношение на списъците. Там представителите на прокуратурата се сблъскват със същия проблем, този, който се оказва един от най-големите проблеми в работата на нашата комисия – няма такава информация. Така че продължаваме тази работа.- но аз искам да поканя представителите на „Авиоотряд 28“. Всъщност господин Пенчо Пенев не е дошъл, въпреки че е поканен за изслушване.
Господин Балджиев, добре дошли! Искам да ви кажа, уважаеми колеги, че господин Атанас Балджиев е настоящият и временно изпълняващ длъжността генерален директор на правителствения Авиоотряд. Господин Балджиев, към Вас с част от въпросите, които отправиха колегите. Ще Ви помоля кратко да обясните на какво основание, първо, са правени тези полети, за които ние казваме в кавички „търговски полети“1, които не са в обхвата на дейност. На какво основание и какъв е по принцип механизмът за извършването на един такъв полет. Мога ли аз или доктор Цонев, или господин Кутев да си поръчаме хеликоптер и да отидем – до Шабла, примерно? Каква е процедурата? Какъв е механизмът и как се е действало в годините? Знам, че вие сте отдавна в отряда и имате тази информация. Съжалявам, че господин Пенчо Пенчев не пожела да дойде.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Най-напред да Ви кажа, че господин Пенчев е на разпит по делото, което се води от прокуратурата, досъдебното производство. Утре съм повикан и аз да давам обяснения или разпитван или както се казва. Изключително съм затруднен аз да давам отговори за периода, който е предмет на обсъждане на Вашата комисия, тъй като действително аз съм работил по това време в Авиоотряда, но не бих могъл от позицията, която съм заемал, да ангажирам ръководството в лицето на генералния директор. С оглед на това бих могъл да направя някои пояснения по поставените тук въпроси да взема отношение по тях – тези, в които пряко съм бил ангажиран. Не знам как да започна – дали по моите записки, или как?
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Без значение как ще започнете. Уважаеми колеги, ще ви помоля, тъй като госпожа Драгиева има още ангажименти, свързани с работата й, да я освободим. Ние не сме се запознали с цялостния доклад, и аз не съм го изчел. При необходимост ще я повикаме отново. Имате ли нещо против? Да не губим времето на колегите, които са ангажирани, но задайте въпроса.
АНТОН КУТЕВ: Във Вашата компетенция ли са, защото аз виждам част от изводите, които са направени, че всички извършени плащания са окомплектовани с приложни документи, необходими за пълната документална обосновка на извършването на разхода. Тоест това Ваша компетенция ли е да кажете дали съответно издадените фактури, които са били издадени за всеки от тия полети, плащанията, защото гледах, че даже едното плащане Батков го е платил от личната си сметка – Вие ли сте хората, които може да установите дали методиката на изчисляване на разходите е реалната?
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Не, но ние гледаме как са наредени и по системата за финансово управление и контрол в Министерски съвет дали преди извършването на плащането има нуждите фактури, приложените документи, подписите, двойният подпис, дали е поет предварителният контрол, дали има резолюция на главния секретар като разпоредител с бюджетни кредити и тогава – дали сме си извършили плащането.
АНТОН КУТЕВ: Тоест, Вие твърдите, че плащанията са окомплектовани, но не можете да кажете дали съответното съдържание и суми отговорят на реално направените разходи.
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Досиетата са изпращани, да, това финансовият контрол може да докаже.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви. Очевидно ще продължим работа с Вас.
ЛИЛЯНА ДРАГИЕВА: Досиетата ги получаваме от Авиоотряда, сравняват се с нашите.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви.
Да се върнем отново към господин Балджиев. Извинявайте, че Ви прекъснахме, но започнете. Продължете по Вашия ред или по нашите въпроси. Искаме да разберем просто механизма на извършване на тези полети и още няколко въпроса, които са важни, според мен.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: В такъв случай да започна по реда, по който е предвидено в Устройствения правилник и в ЗГВ (Закона за гражданското въздухоплаване): полети със специално предназначение и полети за нуждите на министерства и ведомства. Господин председателят разшифрова какво означават полетите със специално предназначение. Полетите за нуждите на министерствата и ведомствата – съответно това е втората част от полетите, които изпълняваме, в които би могло да се включи и сега разширеното приложно поле, това, за което говорите, полети, изпълнени извън чл. 3 от Устройствения правилник. Тоест ако Министерството на културата е поело ангажимент да подпомага българската култура и ако сценарият на филма съдържа кадри с вертолет или от вертолет, в правомощията на министъра на културата е да прояви инициативност, да заяви полет с вертолета, за да направят съответните снимки, като разходите бъдат за сметка на Министерството на културата. По този въпрос – толкова.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Само да уточним. Казахте за Министерството на културата. Наистина в справката от Министерския съвет има постъпило такова искане. Резолюцията отново е „да“ на министър-председателя. То е подписано от министър Вежди Рашидов – министъра на културата. Той заявява така: „Уважаеми господин министър-председател, в Министерството на културата бе получено писмо от филмовата компания – няма да посоча името й – през последните десет години фирмата реализирала над 60 игрални филма в България с участието на световно известни актьори и режисьори. През тази година компанията планира да заснеме един от най-мащабните си проекти, като за целта са ангажирани звезди като Арнолд Шварценегър, Силвестър Сталон, Джон Траволта и още други, не по-малко известни от тях актьори, които да снимат в България. За целите на продукцията ще бъде необходимо ползването на правителствения Авиоотряд 28 в периода септември – декември 2011 г., за което вече са проведени разговори с ръководството му. Министерството на културата счита, че заснемането на продукцията и участието на такъв звезден екип ще е от полза за популяризирането на нашата страна сред филмовите среди, поради което подкрепяме идеята за нуждите на филма да бъде използван Авиоотряд 28. Моля за Вашите по-нататъшни разпореждания.“
Това е заявката от Вежди Рашидов. Съжалявам, но аз не мисля, че Арнолд Шварценегър, както е изписано, Силвестър Сталон, Джон Траволта са лица с ранга на президент, министър-председател, председател на Народното събрание и не виждам никакви основания, колкото и да популяризират, те да бъдат превозвани с Авиоотряд 28. Правя този коментар, защото споменахте този случай. Но как са постъпили парите – през Министерството на културата, то ли е получило от фирмата възложител? В крайна сметка, разплатили ли са се? Все пак са важни тези въпроси. Нямам предвид полетите за облитане на времето, за облитане на летищата, които са технически. Става дума за чисто търговски – за превозване на „Бистришките тигри“. Ще ви помоля и за тоя случай да обясните разминаването във времето, а също и за други случаи, в които има пак такива разминавания.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Пак да кажа, че беше хубаво и господин Пейчев да отговори на тези въпроси, но в крайна сметка за случая, който коментирахме, виждате мотивът къде би могъл да стои за изпълнението на подобни полети.
По отношение на полетите с „Бистришките тигри“, аз научих след изпълнението на полета за него. По този повод от „България на гражданите“ бяха пуснали съответното искане по Закона за достъп до информацията и категорично твърдя, че там им беше отговорено по съвсем законен начин. Те единствени зададоха правилния въпрос и ние им предоставихме цялата документация по полета от заявката до плащането на полета. Тоест ако биха били компетентни да прочетат документите, щяха да разберат как и какво е станало във времето. А отказът във втората част от искането им действително се състои в обработката на огромна по обем информация, каквато е предоставена на Вас в момента в необработен вид и ще е необходимо дълго време да работят експерти, специалисти, за да можете да добиете представа за това нещо. Така че ние в действителност в Авиоотряда нямаме възможност да работим по подобни искания по Закона за обществена информация, тъй като действително няма ресурс, хора, които да свършат тази работа.
Иначе по първия Ви въпрос Ви отговорих с оригинали, преснемани копия на оригиналите на документите и оттам е видно какво се е случвало, как е направена заявката.
Господин Пенчев се обажда.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Кажете му, че го чакаме., дискусията е много интересна. Цялата комисия го очаква и много журналисти.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Тъй като са тук и колеги от Летище София“ и от Ръководството на въздушното движение, ако искате, да минат те по реда, а като дойде господин Пенчев, ще отговори.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Аз искам да попитам още нещо. С ВВС се сблъскахме със случая, че не се пазят списъците на пътниците, главно по вътрешните полети. Констатацията на Инспектората на Министерския съвет е същата. Каква е технологията, как трябва да се съхраняват и възможно ли е хора, на практика нелегални, да се качат на борда на правителствените хеликоптери и самолети да участват във вътрешни полети? Каква е практиката в Авиоотряд 28? Възможно ли е да не се знае кой лети на борда?
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Възможно е, защото ние получаваме заявката за полета, дестинацията и това, което ни интересува, е единствено броят на пътниците и товарите, багажа, с които да направим съответно изчисление за баланса и масата на въздухоплавателното средство.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Тоест, ако, не дай Боже, стане най-лошото и някоя машина падне, няма да знаете кой е бил на борда и кого да уведомите, като изключим зиповете.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Ако в заявката не е написано кой ще пътува, действително няма откъде да знаем.
Господин Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, непрекъснато въртим нещата около една тема. Тук има толкова много журналисти и длъжностни лица и самите ние някак си изпадаме в някаква много наивна ситуация. Списъци няма. Или ако има, не са били длъжни да ги пазят или ако са били длъжни да ги пазят, са ги унищожили. Аз питам, по-точно не питам, искам да направя тази констатация. Малки деца ли сме тук, някакви наивници ли сме се събрали, или журналистите може би ги смятат за наивни – някой от длъжностните лица ще наруши ли омертата?
Ако питате един шофьор на такси кого е возил вчера, ще ви каже. Аз няма да знам какви са тия пътници, които съм возил в хеликоптера или в самолета! Тук всички се правят на ударени: Ами няма списъци, не знаем, не видяхме, не чухме. Ако ние не сме в състояние като правомощие, като комисия, аз наистина ви моля, господин председател, да се срещнете с главния прокурор и да упражнят по съответния ред, да се получи тази информация. Кое е това длъжностно лице? Пилот или механик или стюардеса, която не може да каже определени лица дали са били на борда или не са били. Не помнят! Това не е сериозно. Тук просто се опитваме да направим цяла България на будали! Колко месеца още ще слушаме едно и също – „не знам, не чух, не видях“.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви. Тези действия вече са предприети от прокуратурата. Дано да ни уведомят. Имам уверенията, че ще ни бъдат предоставени. Разпитват се включително екипажи, включително пилоти, но това все пак не влиза в нашата работа. Надявам се, че ще получим информация. Наистина омертата е много тежка и ние трябва да намерим начин да излезем от нея. Един от начините е да чуем хората от „Летище София“, ръководителите на „Летище София“, защото по силата на възприетите правила „Летище София“ осигурява видео наблюдението на т.нар. правителствен ВИП, тоест там би трябвало да се съхранява информация кой е влизал, кой е излизал. Както знаете, оказа се, че НСО не пазят, ВВС също не пазят списъци на хората, които са преминавали, но има видеокамери. Парадоксално е обаче, че аз разполагам с информация, че тази информация е била унищожена. Затова искам да поканя представителите.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Кое е парадоксално при това професионално замитане на следите?
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Би трябвало да се съхранява в няколко институции.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има очевидно замитане на следите по цялото това трасе и през всичкото това време. Дайте да започваме да казваме нещата с истинските имена.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Казваме ги с истинските имена, опитваме се да видим къде са заметени следите. Затова докато чакаме господин Пенчев да дойде, нека да заповядат представителите на „Летище София“ и да кажат как се осъществява контролът на малкия и на големия, на правителствения ВИП и на този, който е известен като малък ВИП, какви данни има от видеонаблюдението, защото това е вариант да разберем кой е летял при положение, че другите институции очевидно замитат следите?
Заповядайте.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Изпълнявах длъжността изпълнителен директор на летището. До мен е господин Щерионов, който наследи поста. На „Летище София“ има разположени стотици камери, които следят движенето на хората, на превозните средства, на багажи, на служители. Такива камери има разположени и на правителствения ВИП.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Става дума за ВИП „А“, това ни интересува.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: На ВИП „А“, но държа да отбележа, че тези камери са само отвън. Вътре в самия ВИП няма камери. Там минават такива лица, които не биха искали да бъдат снимани – президенти на различни държави. На ВИП „Б“ също има разположени камери. Цялата апаратура, с която ние разполагаме, записващите устройства, са взети от следствието.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Вярно ли е, че сте предоставили на следствието информация от 7 юни нататък?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Точно не мога да кажа.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: А предишната не сте я предоставили, защото е била унищожена? Това е интересно съвпадение, защото комисията ни е създадена на 5 юни. На 7 юни излиза в „Държавен вестник“ решението за тази комисия и в момента в следствието разглеждат материали, които са с дата след 7 юни. Правя този коментар, защото той навява определени внушения.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Неслучайно почнах с това, че на Летище София има стотици камери. Ние може да записваме само за период от един месец. Унищожават се, защото просто няма възможност да се съхраняват всичките данни. Тук има журналисти, те могат да кажат какво е това 24 часа видеонаблюдение и каква информация трябва да се съхранява и къде да се съхранява тази информация. Затова ние разполагаме само с един месец и пазим един месец.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господин Кутев има въпрос.
АНТОН КУТЕВ: Ние миналия път си говорихме и с генерал Коджейков и се оказва, че освен Военно-въздушните сили, НСО, а сега и Летище София, при това ВИП-ът не разполага със списъци на гражданите, които летят с правителствения Авиоотряд. Разбрахме, че вече и самият правителствен Авиоотряд, най-вероятно, и той няма тия списъци. Вие нали разбирате, че това е заплаха за националната сигурност? Аз не мога да си представя, че може в самолетите, в които лети президентът, министър-председателят, председателят на Народното събрание, да се окаже, че всичките тези служби заедно нямат списъци с лицата, които летят? Това означава за мен само, че в момента имаме тежък пробив в националната сигурност, ако това наистина е така и това означава, че във всеки един момент може да се случат невероятно неща на всеки от тези, независимо кой е на власт в момента. Ако наистина това е вярно.
За мен това, което казвате, е абсолютно невероятно просто и не мога да си представя с какъв акъл, ако някой наистина замита следите, го прави точно по този начин - защото от заметени следи за това, дали министър-председателят е знаел, защото по тая логика ще се окаже, че нито една от избраните институции не може да ми каже дали в правителствения самолет е летял криминално проявен. Защото аз съм склонен да си мисля, че измежду „Бистришките тигри“ има криминално проявени хора. Оказва се, че нито една от институциите, за които говорим – НСО, ВВС, ВИП-а на летището и Авиоотряда – не може да каже дали със самолета е летял криминално проявен. Нали той може да взриви самолета? Това е не просто пробив в националната сигурност, а нещо, което според мен – какъв Шенген, те в Африка няма да ни пуснат така!
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Нека да чуем госпожа Николова. Да ги групираме по няколко въпроса.
Госпожо Николова, имате думата.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Господин Пейков, питам Ви като довчерашен шеф на „Летище София“, който отговаряте за цялата сигурност. Не е сериозно, цялата комисия нас народните представители ни пращате да питаме журналистите какво значи 24 часово видео наблюдение, а ви питаме Вас, Вие, който отговаряте за сигурността, искате да кажете, че записите от ВИП А – първо, има камери навсякъде и Вие го знаете и просто в момента лъжете комисията. Има камери, които са доставени.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Вие знаете ли в момента в какво ме обвинявате? Аз не лъжа комисията и казах, че вътре…
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Има камери, от които е видно кой се качва на самолета и целият самолет стои под видеонаблюдение. Това защо не го казахте на комисията?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: В правителствения ВИП вътре…
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Просто ако някой не иска да бъде сниман за нещо, просто не става политик. То не е нормално това, което Вие го казвате в момента, че те не искат да бъдат снимани. Който не иска да бъде сниман, си стои в къщи.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: На летището работят 2200 човека. Освен това има „Гранична полиция“. Освен това има Митница, има много хора, които обслужват всеки един от тези полети. Така че тези всичките хора не могат да бъдат заставени да мълчат. Елате, проверете и вижте, ако наистина е имало камери и някой си е позволил да свали тези камери или да унищожи…
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: А Вие не знаете ли, че си е позволил, не знаете ли??
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Аз не знам за това нещо. Ако някой си е позволил такова деяние, това е по друг ред наказуемо. Но аз ви гарантирам, че вътре не е имало камери в правителствения ВИП. В търговския ВИП има камери. Там, където трябва, са сложени камери, за да могат да се следят нещата. Отвън на ВИП „А“ има също камери. Тези записи са иззети от службите, които се занимават с разследването.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има ли камери – уточняващ въпрос, ако ми позволите? Има ли камери които снемат подхода към самолета и качването в него от ВИП-а? Самолета, стоянката, качването?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Не мога да отговоря на този въпрос. Не съм разглеждал камерите.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Защото там има - периметърът, в който е самолетът и качването към него има камери.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Стана ясно, че записите се съхраняват не повече от месец. Тоест ние сега, както сме 2 юли, реално сега може да има записи до 2 юни. Всичко останало е унищожено, съзнателно или не.
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Няма как да бъде съхранено.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Вторият ми въпрос, който е важен и който се опитвам да задавам на всички институции: Списък на пътниците – трябва ли да се съхранява за вътрешните полети? Това е много важен въпрос. Господин Кутев го постави. Как стоят нещата там?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: При нас идват заявки от всички ведомства, които имат право, съгласно Решение № 686, да ползват правителствения ВИП или ВИП Б, без да плащат. Ето ги заявките. На тези заявки е написано.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Имате предвид ВИП Б – малкия ВИП?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Да, малкия ВИП, търговски. Подписани, подпечатани. Ето, примерно, една заявка от Министерски съвет, в която са о писани кой лети, къде лети, кога лети. Всичко това е събрано и ние имаме електронно досие за всяка една заявка. Ние контролираме хората, които минават по заявка имат ли те право да минат през този ВИП или нямат право, а кой минава, в смисъл, ние проверяваме това нещо, защото има пътници, които минават и имат право да минат през правителствения ВИП или през ВИП Б, но те не ползват услугите на Авиоотряд 28. Те летят с редовни полети или чартърни полети, но те имат право да минат. Ние следим и проверяваме това нещо. Ето, заповядайте, описани са лицата кои са.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Госпожа Николова.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Съгласно постановлението, което цитирахте и промяната, която е направена в края на 2009 г. изрично е написано, че тези заявки се придружават от списъци. Да ви зададем въпроса така: (Не ми показвайте, нали ги има като приложение.) Къде са тези списъци?
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Самата заявка е списък.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: За ВИП „Б“. А за ВИП „А“?
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: И за двата ВИП-а. Питаме Ви тогава къде са заявките и как сте допускали, след като не знаете кой трябва да бъде там – значи който мине и се обажда по телефона, там е така, като на Женския пазар! То и там има по-голям контрол.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Имате заявки, показахте ги, виждаме ги. Тук в справката има десетки полети, в които пише: „Няма заявка“ или пише „Бойко Борисов сам“. Аз питам, уточнявам, може ли – ако искате, може да не ми отговаряте, може и да не си спомняте – може ли министър-председателят, заявката пише министър-председателят надлежно написана „София – Паламара“ и с него се качват десет човека и той казва: „С мене са.“
ВЕСЕЛИН ПЕЙКОВ: Не може това да стане.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Разбрах.
Става въпрос за вътрешните полети.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Трябва да направим разлика между заявките за пътниците, които минават през ВИП „А“ и ВИП „Б“, които са наша отговорност, на „Летище София“ и списъка на пътниците, които се качват на борда. Това са два различни пътници. Едното се нарича така нареченият PNL – Пейсинджър нъмбър лист; другото се нарича заявките по реда по 686 и допълнението. На Летище София, по смисъла на отговорност на летище „Оператор“ и наземен оператор няма отговорност за списъците, които са на борда. Тоест, списъците на лицата, които минават ние имаме отговорност за обслужване на лицата по 686 и допълнението само тези, които минават през ВИП „А“ и ВИП „Б“. Тоест, госпожата просто трябва да се направи предварителна разлика, че това са два различни списъка и летище София като оператор няма отговорност към така наречения Пейсинджър нъмбър лист, което е отговорност на превозвача, тоест авиокомпанията или в случая „Авиоотряд 28“. Всички тези надлежни заявки са иззети от следствието, те са предадени на следствието по съответния ред и съответно са обработени. Имаме си ред за преминаване през ВИП „А“ и „Б“, който сме го предали на следствието и съответно можем да носим отговорност само на лицата, които минават през ВИП „А“ и ВИП „Б“. Ние не носим отговорност за лицата, които се качват на самия самолет.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: А как стигат до самолета?
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Ние нямаме отговорност за това нещо. Превозвачът, по смисъла на своите задължения, трябва да има такъв лист, тъй като, както каза господинът, стане ли авиационно произшествие, тогава в началото и края на авиационното произшествие се съдържа издирването на всичките лица. Това просто исках да уточня.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Много важно уточнение, много Ви благодаря за това уточнение, защото се оказа, че превозвачът няма такъв лист.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Ние нямаме отговорност.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Добре, Вие нямате отговорност, но това беше много важно да го установим.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Само да уточня, електронното досие, още веднъж казвам, е по смисъла на Вътрешните правила за преминаване на ВИП „А“ и ВИП „Б“, по 686 е допълнението, но това електронно досие не касае пасажерите, които са на борда. Господин Пейков ви показа начина на заявката.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Тези заявки, които ми показвате, не ни вършат работа, защото те са за ВИП „Б“. За ВИП „А“ ли са? Видях, че са за ВИП „Б“. Режимът на ВИП „А“ ни интересува.
Господин Кутев, заповядайте!
АНТОН КУТЕВ: Ако правилно разбирам по тези заявки, където погледнах, тук всъщност са отразени лицата. Ето, виждам сега, че на еди коя си дата са летели еди кои си лица и те са отразени, според Вас. Това, което вие ни обяснихте, ако правилно съм Ви разбрал, Вие казвате: това, че са минали през ВИП-а, не значи, че са летели със самолет. Те могат да имат някакви разминавания.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Не, това, че са минали през ВИП „А“ не значи, че са пътували с „Авиоотряд 28“. Може да са пътували с вертолета, примерно, може да са минали през ВИП „А“, да са се качили на редовен полет на терминал 2 с „Луфтханза“ и т.н. Ние носим отговорност за длъжностните лица и лицата по заявка, които минават през ВИП „А“.
АНТОН КУТЕВ: Което означава, че Вие бихте в такъв случай да ни предоставите, ако правилно ви разбирам, списъка, които в определените дни, когато нас ни интересува. Смятаме, че денят, в който са летели „Бистришките тигри“ нас ни интересува. Вие бихте могли – ние да Ви дадем списък с датите, които са от интерес за комисията и Вие бихте могли да ни дадете списък кой е минал през ВИП-а през този ден съответно когато нас ни интересува.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Не може да стане това, защото тези хора не могат и нямат право да летят, съгласно постановлението на Министерски съвет.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Тъй като нямат правото да летят, те не минават…
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: За тях не идва списък, защото вие виждате тук какво е написано. Съгласно решение еди кое си… лети еди кой си.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: „Авиоотряд 28“ на базата на този песинджър лист, на базата на флайт плана, където също трябва да една графа да се попълни списък на хората на борда, не съхранява ли тази информация и каква е била практиката? Аз пак се връщам на въпроса си. При положение, че „Летище София“ не пази списъка – просто ставаме смешни пред аудиторията. „Авиоотряд 28“ няма ли списъци на хората, които са били на борда? Оказва се, че в ВВС имат частично такива. Но вие сте били длъжни като авиационен оператор, както стана ясно от думите на колегата Ви, да имате такива списъци. Как се обяснява липсата им?
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: На „Летище София“ оперират около 40 авиокомпании. Всяка авиокомпания си пази листа с пътниците определен период и го съхранява. При нас ежедневно идват искания от прокуратура, от НАП, от всякъде да им дадем с коя авиокомпания и кои пътници са пътували. Ние такъв списък нямаме. Затова ги насочваме към авиокомпаниите. Не може да пазим имената на всички пътници, които минават, тъй като те не минават през нашата система, те минават през системите на авиокомпаниите.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Полет с LZ KET чар не минава през системата на нито една авиокомпания, защото хеликоптерът е собственост на Авиоотряда.
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Точно така. Те трябва да имат списък.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Кой трябва да има списък?
АТАНАС БАЛДЖИЕВ: Авиоотрядът.
Ние не носим отговорност за пътниците на борда.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Въпросът ми е към Авиоотряда тогава: има ли такива? Как се обяснява това нещо?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Колеги, да зададем въпроса: имат ли списък или нямат. Да ни кажат „да“/„не“ и да продължим. На гражданска авиация като тръгваш, викат „кой е закъснял“, моля Ви се, господин …, заповядайте, качете се, самолетът не може да тръгне без Вас. А господин Атанас Балджиев казва, че нямаме списъци. Приключваме.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Понеже сме поканили и Ръководството на въздушното движение, и към тях същия въпрос искам да отправим. Заповядайте, колеги! При вас предполагам, че също няма списъци, но въпросът ни е същият: Случайно с предоставяне на флайт плановете,защото от вас излезе информация за полетите на министър-председателя, че те са 422, значи имате информация, че на борда лети премиерът. Случайно да имате информация кой освен премиерът е он борд в така предоставените заявки за коридори за полети? Това е въпросът ни.
ДИАН ДИНЕВ: Генерален директор съм на ДП Ръководство „Въздушно движение“. До мен е Венцислав Марков, който е нашият финансов директор, който отговаря за статистиката и съответно билинга на компанията, така че при тях се съхранява цялата информация относно проведените полети в ранг на нашето обслужвано въздушно пространство.
Първо, това, което мога да кажа, е, че информацията, която ние предоставяме пред вас, е верифицирана и от Евроконтрол, понеже нашите такси се събират оттам и ние сверихме още веднъж нашата база данни с тяхната. Поради спецификата същност на заплащане и по-скоро изключенията кои полети се плащат и кои не, свързани с аеронавигационното обслужване, ние предоставяме информацията и на Евроконтрол относно това кой е бил на борда и кой не, като тя касае основно – ще го обясня така, за да е ясно на всички – президент, министър-председател и министри които са на официални мисии.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: И председател на Народното събрание.
ДИАН ДИНЕВ: Сега ще обясня. Има малка разлика от гледна точка на заплащането. По европейските правила полетите за нуждите на вицепрезидента и председателя на Народното събрание се заплащат. Те не са изключени от заплащане за аеронавигационно обслужване. От гледна точка на световните правила за обслужване на ВИП персони, те се третират като такива и имат статус на ВИП полет. Това е от гледна точка на аеронавигационното обслужване. Ето защо тази информация при нас всъщност пристига подадена от Авиоотряд 28. Ние нямаме задължение да взимаме първична информация отдругаде, то и няма как.
Но за особено важните персони на борда задължително информацията се подава към нас и ние сме се помъчили да я предоставим за всеки един полет, който е със статут на ВИП, съответно персоната, която е била на борда.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви за отговора, но Вие също не ни предоставихте списък на пътниците на борда. Такава ли е практиката с другите авиокомпании? При подаване на флайт плана за обикновен, регулярен търговски полет авиокомпанията задължена ли е да предостави списък на пътниците ,които са на борда2
ДИАН ДИНЕВ: Всъщност авиокомпанията не е задължена да ни предостави поименно, няма списък кои са пътниците. Когато са по полетния план, би трябвало да се зададе колко пътници ще има на борда и това е свързано с безопасността и това, което и колегите от летището казаха, при евентуална авария или нещо, да се има предвид.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Имате ли такава информация с ВИП полетите, особено вътрешните? Защото пише само прайм министър, но не се включва нито охраната, нито придружаващите лица.
ДИАН ДИНЕВ: Ако бъде подаден, точно това обясних – отрядът пускат към нас една заявка, която заявка минава през ГДГВА, после влиза при нас – в която се посочва главната персона която ще бъде на борда, ако е премиер, ресорен министър, президент – който е и откъде закъде е полетът, в полетния план, който е стандартен, искам да кажа, че обслужването на отряд 28 по никой начин не се различава от обслужването на един граждански полет - говорим, от страна на планиране и т.н. Има специфика в обслужването, като приоритети сепариране. Така че в полетния план също има възможност като ремарк в поле 18 да бъде записано информация, касаеща хората, които са на борда и въобще всяка друга информация. В това, което ние сме ви предоставили, е сложено абсолютно всичко, което ние имаме като допълнителна информация от всички наши източници. Просто това, което се съдържа, е извадено без манипулиране. Затова е на английски, за да бъде първична информацията.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Тук дойде вече и господин Пенчо Пенчев – бившият шеф на Авиоотряд 28, в момента подал оставка. Така че въпросите към него може да ги отправяте вече.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Аз имам към „РВД“. Когато дават заявката към вас за планувания полет, казахте, че в заявката пише само лицето, ВИП-ът, който ще лети, а броят на хората с него не е споменат. Примерно, да кажем, Цецка Цачева с още шест човека, от които четирима са добри, двама са безделници и т.н. – няма?
ДИАН ДИНЕВ: За съжаление, нямаме точно такава информация.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Нямате, не е задължително в тази заявка да се опише?
ДИАН ДИНЕВ: Това е опционално. Ако командирът иска да го заяви може да го направи. Както казах, има си специално поле. Но затова аз казвам, че ако е имало нещо, то е приложено в справка.а Ще обясня, понеже одеве се зададе въпрос за това, докъде се е летяло и как се е летяло. Информацията, която тук е дадена, вие ще забележите, има отбелязани летища, като LBZZ, което значи, че това не са стандартизирани площадки или летища или хеликоптерни летища в България, а те са избрани.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Стадиони, да кажем или ловни стопанства може би или резиденции.
ДИАН ДИНЕВ: Част от дестинациите аз всъщност даже не ги и знам. За първи път ги виждам. Но искам да обясня, че ние сме записали в полето ремарк точно къде е населеното място, което е било или ориентировъчно мястото, където се е провел полетът. А където е четири пъти Z, това пък е – ако такъв полет е имало в чужбина, също е записано ориентировъчно най-близкото населено място, откъдето или докъдето се е изпълнил полетът.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря Ви. Искам да поздравим с добре дошъл господин Пенчев и директно към Вас въпрос. Ние поставихме тук въпроса за контрола и защо не се съхраняват списъци с лицата, ползвали услугите на Авиоотряд 28 главно по вътрешните полети. Искам да Ви цитирам Устройствения правилник на Авиоотряда, който е публикуван в „Държавен вестник“. Там в чл. 5, т. 9 се казва, че Авиоотрядът осигурява сигурността и пропускателния режим. Точка 10: „извършва контрол, анализ и отчет на летателната дейност“. Да ни разкажете как се осигурява сигурността и пропускателният режим и имате ли като авиационен оператор все пак списъци на хората, които са ползвали машините на Авиоотряд 28, които са летели с тях, съответно защо ги няма. Това е първият ми въпрос.
Вторият ми въпрос, който задавам, е на какво основание са извършвани т.нар. търговски по олети, полети не по смисъла на Закона за гражданско въздухоплаване, неспециални полети, тези, които са чисто с търговска цел, извън обхвата на чл. 3.
Колегите също имат въпроси, те ще ги зададат също.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Първо, да се извиня за закъснението. Бях в Столична следствена служба при следовател Цанков и ме забави, така че извинявайте още веднъж.
Искам да кажа, че Авиоотряд 28 се състои от екип професионалисти, които най-отговорно, трябва да кажа, са си изпълнявали по 24 часа в денонощието задълженията и имат честта и достойнството на едни хора, които си вършат работата коректно и точно. В тая връзка искам да кажа, че ще дам един елементарен пример. ЕЪР БЪС лети годишно 170 часа. На месец лизингът само на ЕЪР БЪС е 600 000 долара. Пилотите, за да си поддържат тренировката, сме им осигурили чрез договори с Авиокомпания „България Ер“ и „Еър Виа“ да летят допълнително там, тъй като сами се досещате, че три екипажа на 170 часа са абсолютно недостатъчни, за да могат да изпълняват полетите така, че да гарантират здравето и живота на пътниците, които са на борда. Същото се касае и за вертолети МИ 8. Те не са повече от 200-250 часа годишно. Фалконът лети най-много, но тъй като той изпълнява и по договор с ръководство „Въздушно движение“, полети за облитане на радионавигационни средства.
Що се отнася до пропускателния режим, той се осигурява от Националната служба за охрана.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Не. В правилника пише, че вие осигурявате и това беше потвърдено също от генерал Тодор Коджейков.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: От Национална служба за охрана.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Така е записано в Устройствения правилник. Да Ви го цитирам:
„Осигурява сигурността и пропускателния режим“. (чл. 5, т. 9)
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: На нашата сграда – да, но на района се осигурява от Национална служба за охрана.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Понеже не бяхте, стана дума, че видеокамерите и видеонаблюдението са под контрола на „Летище София“ ЕАД. Вие какъв пропускателен режим имате?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: На нашата сграда имаме дежурен, който стои там и е осигурил, но целият район се осигурява от Национална служба за охрана. На летателно средство – също от Национална служба за охрана. Ние отговаряме за летателната експлоатация.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Стигнахме до въпроса със списъците. Като авиационен оператор би трябвало да излетите с ясен брой и не само килограми а и личности, които са на борда. Каква е била практиката?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Предполагам, че всички колеги тук са пътували със самолет и знаят, че списъкът на пътниците поименно се прави на чекинга на летището, в случая, ВИП А – за него говорим, нали? Точно така. Прави се един пътнически манифест, копие от който – той остава на земята – копие от който трябва да се даде на командира на самолета. Той стои в кабината и чака да се качат пътниците.
Това, което ни е дадено смея да гарантирам – тук е и господин Балджиев, че всичко в нашето деловодство е заведено и при международните полети съответните протоколи изпращат командировъчна заповед, която обаче може да се промени в последния момент. Тогава самият чекинг на летището нанася корекциите. Където са ни дали пътнически манифест, ние сме го приложили и към всяко едно задание го има. Обикновено ако се правят вътрешни полети, в някои случаи, примерно, от Варна, от някои дестинации – знаем бройката на пътниците, но не сме приложили имената, защото никой не ни ги е дал. Ние нямаме права за наземен оператор. „Летище София“ е наземен оператор. Ние сме лицензиран авиационен превозвач, но по Наредба 24, а не по 37. Нямаме право на търговски полети, но сме изпълнявали такива с футболни отбори, които твърдим, че не са търговски, тъй като не продаваме билети, не взимаме печалба и плащането е ставало по т.нар. министерско постановление № 134 от май 2011 г. Това е направено с резолюция на министър-председателя, само той може да разрешава такива полети. От една страна се осигурява допълнителен нальот на екипажа, от друга страна – ето, „Левски” няма как да отиде до Казахстан, няма капацитет, Еърбусът стои на земята. Да си пишат писма до когото искат. Ние сме имали резолюция на господин Борисов, извършени са няколко такива полета, факт е. парите са преведени по съответния начин по Постановление № 134, но ако върнем назад историята на Авиоотряда, последните десет или петнадесет години ние сме правили проверка – всички правоимащи, а именно, президент, вицепрезидент, председател на парламент и министър-председател са нареждали полета. Ние сме летели с пожарникари, летели сме с болни хора, летели сме по заявка на планинска спасителна служба за търсене и спасяване. Но това винаги е било със санкции на съответния правоимащ, в случая министър-председател. Така че смея да твърдя, че нито един полет не е направен без съответното разрешение или нареждане – писмено или устно, разбира се.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Тоест, по устно нареждане: „Качете тези хора“ и те се качват на борда на хеликоптер, примерно, защото това е масовата практика и на „Фалкона“ и заминават на морето.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Не, заявката е: в толкова часа трябва да се лети, примерно, по маршрут – ако е вътрешен полет, може да е до Безмер – военно летище, не е проблем, или ако е с хеликоптер, се уточняват координатите на площадката - нашите пилоти са опитни, въпреки че летят малко и по съответния начин се каца на съответната площадка. Които се чекират на „Летище София“, ние имаме пътнически манифест с „Летище София“. Ако се лети по обратния начин, ако има кой да ги чекира, го дават. Ако няма кой да ги чекира, не го дават. Просто ние не можем да направим такъв документ. Нас ни интересува центровката, броят на пътниците и теглото на каргото.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господин Цонев има въпрос.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Искам първо да направя едно уточнение. Господин Пенчев дойде преди малко. Ние провеждаме много разговори с различни институции. Нямаме никакво съмнение в професионализма Ви, нито на Вашите служители, понеже направихте тази декларация. Освен това знаем и как се получават нещата понякога, когато трябва да се изпълни нареждане, заповед и т.н. на министър-председателя. Целият проблем, господин Пенчев е, че тази комисия вече един месец се опитва да установи няколко простички неща и се натъкваме на един уникален пинг-понг в отговорите. Не обвинявам нито Вас, нито „Летище София“, нито НСО, нито никого, но на нас ни се изкривиха очите от този пинг-понг. Ние питаме две-три прости неща.
Кои са тези хора? Установихме по списъците кои са полетите, установихме, че имате документация за полетите, разходи, тепърва предстои да уточняваме как са плащани, финансовата част и т.н. Не можем да установим кой е трябвало да знае кои са лицата, които придружават министър-председателя или определени от него със заповед хора, които ще пътуват, как, това НСО ли е, вие ли сте, „Летище София“ ли е, камерите са пазили само един месец записите. Никой не знае и не можем по никакъв начин да се доберем до тая истина. Може да са се качвали, може да не са. Ние трябва да установим по списък има ли ги. Но списъка го нямаме, защото тук има десетки полети, да не кажа, че са повече от 50.60 полета може би, по които директно си пише: няма списък, или си пише „само Бойко Борисов“. Категорично е ясно. В следващия полет примерно пише дори офицерите, които са летели с него.
Тоест, има една празнота от информация и ние не можем да я получим от никой. Тук се чудим с колегите какво трябва да се случи, за да може някой от всички тези служби, през които минава този поток – при вас се качват, слизат от различни места, от различни дестинации, при други минават през ВИП-а, не минават през ВИП-а, минават през пункта на НСО, не минават през пункта, гледани са по списък, не са. Всеки ни отговаря: „Ние имаме заповед, ето я.“ Да, имате заповед, но вътре го няма списъка с придружаващите. Къде е този списък? – „Каквото има, го пазим.“
Преди малко казах и пак ще го повторя: И никой не иска да каже: Аз един път като се обърнах, видях този, този и този. Един шофьор на такси ако запитаме, ще каже преди три дни кого е возил. Това е хеликоптер, самолет. Основно питаме за вътрешните дестинации, защото за външните има граничен контрол, някак си там ще се справим със задачата по друг ред. Вътрешните – въздушно такси. С това впечатление оставаме, без да имаме упрек към Вас, към никого не е упрекът. Виждаме, че имате документация и също така виждаме, че нямате.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Виждаме, че има полети и не знаем кой е летял на тях, освен министър-председателят. Това е.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Господин Цонев, ако аз проучвам въпроса, ще започна първо от протокола. Примерно, следим за полет – има 004, министър-председател. Протоколът на Министерски съвет би трябвало да изпрати списъка. Оттам списъкът трябва да отиде във ВИП А, ако оттам се минава. Те да ги чекират, това е вече последната информация. Ние имаме бланки, на които пише „пасинджърс манифест“ и там трябва да ги има написани имената и да бъдат дадени на командира. Обикновено това се прави от София, но от провинцията не съм много убеден.
АНТОН КУТЕВ: Аз имам конкретен въпрос по този въпрос. Първият ми въпрос е: доколкото разбирам, тук от Министерски съвет е описано точно: случаите, в които се е летяло без заповед на министър-председателя. В такъв случай за мене е ясно, че полетът с „Бистришките тигри“ конкретно е бил по заповед на министър-председателя. Вие казвате, че има устни или писмени заповеди. За този за „Бистришките тигри“ устна или писмена беше заповедта за полета на министър-председателя?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Аз получих устно нареждане. Аз бях отпуска, но ми се обадиха по телефона: в толкова часа самолетът да е пред ВИП А, за да изпълни полет София – Варна – София с 50 човека пътници. След това писмено, понеже беше събота или неделя – ще ви подведа – понеделник, вторник вече получихме писмена резолюция, пише заявка до министър-председателя, той пише „Да“ и ни я изпраща.
АНТОН КУТЕВ: Следващият ми въпрос е: Има ли други случаи всяка събота и неделя ако се наложи да се лети, или получавате по-късно заявката?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Има и такива случаи по-късно. Ще ви кажа процедурно понякога се получава. Говоря за съвсем официални полети. Тъй като по заявка пристига – и господин Балджиев ще потвърди. Примерно, София – Пловдив – Варна. В последния момент се променя нещо и се лети София – Бургас – Безмер. Затова самата писмена заявка пристига в понеделник, след като е изпълнен полетът, тъй като там е реалното положение.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Само да допълня въпроса на колегата: Как излитате при положение, че не знаете кои са пътниците по именно? Няма списък на хората, които са били на борда. В случая с „Тигрите“ е точно така. Не е представен и списък. Самолетът лети примерно с 5000 килограма футболисти, които се отразяват на полетното тегло, на центровката, но това са килограми футболисти. Няма персонално имената, ние не знаем кои футболисти са.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: На тоя полет не знам да са качили пътнически манифест.
АНТОН КУТЕВ: Това ми беше следващият въпрос. Въпросът е: сега Вие тръгвате да ни казвате какво трябва да направим според Вас. Вие безспорно сте много по-вътре в този механизъм от нас в случая, когато е летял министър-председателя. Кажете ни сега как според Вас да установим летелите на полета с „Бистришките тигри“. Трябва ни списък с летелите тогава. Между другото, ето, отзад е и летище София“. Те би трябвало да са минали през ВИП-а най-вероятно. Тук е и „РВД“. Както се казва, ако сега Авиоотряд 28, „Летище София“ и „РВД“ не могат да установят списъка с летелите на определена дата, пак ви казвам, че това означава, че имаме пробив в националната сигурност.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Навсякъде по света пътниците се чекират от летището. Той трябва да е лицензиран авиационен оператор. „Летище София“ е тук, те ще кажат: Трябва да са чекирани на ВИП А. Там е последният списък, който трябва да ни бъде качен на нас.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Госпожа Николова има да попита нещо. Заповядайте, имате думата.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Малко преди и Вие да дойдете, тук отговори на този въпрос бившият шеф на „Летище София“. Той каза, че те нямат отговорност за списъците – господин Балджиев го чу - и че списъкът е отговорност на „Авиоотряд 28“. Понеже всички сме на едно място, нека се разберем поне чия отговорност е.
Другото, което каза, е, че този списък е един вид застраховка за хората, които са във въздуха, защото всичко може да се случи. Точно по този повод искам, понеже всички са тук, нека да се уточни.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господин Щерионов, бихте ли заповядали да уточним тези неща. Важни са, наистина искаме да разберем чия е отговорността. В крайна сметка, това прехвърляне на топката може да продължава още.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Това, което ви докладвахме в тази връзка, бяха списъкът на пътниците и електронната система, която е: преминават през ВИП А, тоест заявките по 686, тези, които минават през тези списъци. Те действително са чекирани на ВИП А или на ВИП Б, но последният песиндъжр манифест се дава на борда, тоест списъкът, който се дава на борда, е окончателният.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: От чекина се изготвя.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Той се изготвя от чекина и се предава горе на екипажа.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Ако ни е даден, той е към документацията.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Точно така.
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Значи е при вас, би трябвало да има копие при нас.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Аз още веднъж ще ви кажа: когато пътуваме с нормални авиолинии, мисля, че всеки един е пътувал, на чекина, както казвате, по списък всичко се отмята, при входа – също по списъка. Накрая този списък се дава на екипажа. Този списък в един екземпляр ли се прави? На летището не остава ли нещо?
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: На летището е само в системата.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Разбрахме, че в "Авиоотряд 28" ги няма всичките списъци, там не са дадени всичките списъци. Но на летището не би трябвало да ги няма.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Това, което се пази на летището като система, ние ще го потърсим и ще го открием, но последният екземпляр е винаги горе при екипажа.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Това, което каза господин Пенчев преди малко – Вие този списък откъде го получавате? Получавате го от протокола на министър-председателя.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Точно така, чекираме го и го предаваме на тях.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И от НСО. Откъде ги получавате?
АНТОН КУТЕВ: Вие все пак знаете,че днес сме в Комисията за "Авиоотряд 28". Вие знаете, че скандалът, който говорим, основният, касае именно този полет заедно с още пет полета. Сега Вие ни казвате, че всъщност явно го има някъде и Вие ще го потърсите. На мен точно тази трактовка ми изглежда малко нелепа в смисъл, Вие би трябвало да знаете за какво говорим и при положение, че сте направили подробен доклад точно това, което ни интересува да не го включите в доклада малко ми се струва…
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Ние сме предали изискваната информация на база писмото, което сме получили от комисията. Точно тези въпроси, които задавате в момента, ние не сме ги получили като изискуема информация. Ние сме предали полетите, предали сме колко са ни разходите по обслужването на съответните полети.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Извинявайте, че Ви прекъсвам, но във всички писма, които сме разпратили, списък на лицата, които са пътували на борда. Изпратен е до абсолютно всички институции и моля Ви се, не се измъквайте от отговорност. Искаме списък на всички, които са били на борда, независимо на външни или на вътрешни полети. Това е изпратено в писмен вид до всички 21 институции, до които сме писали писма. Това Ви го заявявам аз като председател. Моля Ви се, не заблуждавайте аудиторията. Това, че Вие нямате информация, че по-скоро криете информацията, е Ваш проблем, но мисля, че прокуратурата ще се произнесе по случая.
Заповядайте!
БОРИС ЦВЕТКОВ: Народен представители съм в друга комисия от Коалиция за България. Понеже съм от началото на заседанието, за мен е важен следният въпрос и предлагам да го изясните.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Да, господин Цветков?
БОРИС ЦВЕТКОВ: Каза се от госпожата от Министерски съвет, че през предишни периоди са правени доклади на Сметната палата, одитиращи, проверяващи дейността на "Авиоотряд 28", които, доколкото разбрах, нямат никакви забележки. Тъй като комисията сериозно разглежда тези въпроси, според мен, дано не е извън обхвата на комисията, но е също важно, за мен поне като народен представител, предполагам, и за другите хора, да се разбере кои са тези – ръководители, длъжностни лица в Сметната палата – които виждайки, защото ние ги забелязахме тези нарушения, а именно: да се извършва дейност без необходимите нормативни документи, извън обхвата на съответния член. По тази линия да се правят, за мен, полет платен и разпореден три дена след като е извършен, е най-малкото освен административно, то и финансово нарушение.
Много чудно ми е как орган като Сметната палата чрез неговите служители, които се издържат от данъкоплатците точно за да следят законосъобразността и целесъобразността на направените публични разходи, защото издръжката на "Авиоотряд 28" не е малко перо. Нали всичките заклинания на предишния премиер Бойко Борисов с тоя или оня самолет стигнаха дотам, той да го експлоатира като въздушно такси. В тая връзка държа вие като комисия, моля ви, колеги, да обърнете внимание на тези доклади те коректни и справедливи ли са били, или там също са си затваряли очите колегите, дали по телефона или писмено наредено, но резултатът не може според мен такива сериозни доклади да не констатират тези нарушения.
Иначе за мен поне стана ясно, че дали е бил в един или в два екземпляра, дали списъкът е бил в електронен или в хартиен вариант – нито представителите на "Авиоотряд 28" дават обяснение къде е този списък и защо не се пази и защо не са го представили на Вас писмо, нито от „Летище София“, респ. преминалите през ВИП А и ВИП Б са дали пълен отговор.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Благодаря. Мисля, че госпожа Николова може да отговори за финансово-счетоводните аспекти на нещата.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Да, и не само на него. Същевременно питането ми е отново към бившия шеф на "Авиоотряд 28".
По отношение първо на проверките на Сметната палата е много важен обхватът на одита. Този одит, който те са направили – аз имах една среща в петък с ръководството на Сметна палата и във връзка с дейността на комисията – те са се разпоредили: от вчера е разширен обхватът на одита, който ще обхване точно дейността на "Авиоотряд 28" за последните две години, извършените полети извън обхвата на чл. 3. Аз тук искам да попитам господин Пенчев. Той казва, че дейността, която са извършили, тоест полетите, които са правили извън обхвата на чл. 3, тоест случая „Бистришки тигри“ и други, те не са формирали печалба. Аз искам да кажа и тук всички юристи ще ме подкрепят, че съгласно чл. 1 от Търговския закон, дали ти формираш печалба или продаваш една стока на загуба, това си е проблем лично на търговеца, но той се определя от предмета на дейност. Вашият предмет на дейност – съм абсолютно категорична и това ще го установи проверката на Сметна палата, почти съм убедена, че тя е търговска дейност и Вие нямате лиценз за извършването на тази дейност. И за 2011 и 2012 г. сумата на Вашите възстановени разходи е по-голяма, отколкото е основната сума, която сте получили от министерства и ведомства, за което е създаден "Авиоотряд 28". Така че това не са били инцидентни полети и тук далеч не се визират тези с хуманна цел, които са за спасяване на болен или за оказване на спасителна помощ в планината и т.н. Тук говорим за извършени полети, които нямат нищо общо с дейността на "Авиоотряд 28", нито за спасяването на човешки живот. Е, ако е, разбира се, спечелването на бас не е човешки живот…
АНТОН КУТЕВ: Ако правилно разбрах от това, което говорихме досега, всъщност така или иначе при полетите е имало един екземпляр от списъка, който е бил и в летището, за да се даде оттам чекинга, и един отива в "Авиоотряд 28". Тоест аз предлагам да поканим следващия път отново представителите и на летището, и на "Авиоотряд 28" с конкретния списък специално за „Бистришките тигри“, защото него би трябвало да ги има и на двете места.
Друг е въпросът вече, че ние сигурно трябва да направим някакъв по-изчерпателен списък от това, което конкретно ни интересува, защото нас наистина надали ни интересуват всички полети кой къде е летял. Нас като комисия ни интересуват, предполагам, определени полети, където вече е очевидно, че има противоречие с публичния характер на това, което е било предназначението на "Авиоотряд 28".
Така че предложението ми е да направим среща следващия път с този конкретен списък, а ние дотогава ще си направим труда да извадим може би (моето предложение е) конкретните полети, които на този етап ни интересуват, за да може да не говорим в едни огромни папки и обеми, а за конкретни неща да го направим.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Аз имам едно предложение към шефа на летището. Каза, че тази информация просто не са я потърсили. Да помоля да я потърсят, до края на седмицата да ни я предоставят в електронен вид справки с всички полети имената на пътниците, които имат извършени от "Авиоотряд 28" с номерата на полетите. Оттук нататък комисията ще успее да ги подреди по начин, по който иска. Не да искаме за конкретен, защото ние не знаем в момента, защото някъде има абсолютно без никакви данни. Те казаха, че ги имат. Просто ние не сме ги поискали. Приемете, че на това заседание ги искаме и моля до петък в електронен вид от вашата система да бъдат представени. Това е единият ми въпрос.
Още един въпрос имам. Поискахме всички полети съответно от три институции, които са извършвани. Едното беше от "Авиоотряд 28" всички полети. Другото беше от „РВД“. Питам аз тези полети, така наречени с код 280, вие отчитате ли ги – за облитането? Поне аз имам справки, в които сме се опитали да засечем по два начина. Едната е справка, която ни е представена от "Авиоотряд 28". Другата справка ни е представена от „РВД“. Опитали сме се да ги засечем едно към едно. Вие не сте ни предоставили справка за всичките полети. Тези с код и не само с код 280, а и с код 200 примерно („нап" пише в справка, предоставена ни днес в „РВД“, което не знам точно какво значи „нап" и къде са летели „нап". Може би да снимат отгоре луксозните къщи.
Разминаваме се с 127 полети. Тоест тези полети са ни представени от "Авиоотряд 28" като извършени облитания или служебни или както и да е. Тази справка не ни е предоставена от вас, от „РВД“.
ДИАН ДИНЕВ: В информацията, която ние сме предоставили, има надлежно описано всички, които са с номер 280.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Няма такова. Аз Ви казвам, че със 127 полети се разминаваме - информацията, която е представена от вас.
Другото, което е: с 42 полета имаме представени от „РВД“.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Може би днес ни предоставихте?
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Не, не, днес нямаме информация. Това е информация от онзи ден. За такава голяма цифра аз не съм сигурна на кое да вярваме. Отделно че няма списъци. Поне се надявах, че тези системи, които по всички европейски системи за сигурност би трябвало да отговарят едно към едно, направили са ви последно проверка и сте си сверили. Не може да се разминаваме със 127 полета.
ДИАН ДИНЕВ: Между кого и кого се разминава, да уточним само.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Справката, представена ни от "Авиоотряд 28", която е представил – цялата справка: летели, облитания, всичките, въобще цялото движение и това, което вие сте представили. Аз затова Ви попитах тези неща отчита ли ги вашата система, или не ги отчита.
ДИАН ДИНЕВ: Нашата система отчита абсолютно всичко.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Аз ще помоля тогава за една нова справка.
ДИАН ДИНЕВ: Съвсем отговорно твърдя, че полетите са тези, които са изпълнени, защото „БГФ 280“ имаме договор с отряда.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Те са облитанията.
ДИАН ДИНЕВ: Ние го заплащаме, тоест аз ги следя – така да го кажа – много специално, защото плащаме едни добри суми за тая услуга.
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Аз ще Ви помоля за една по-пълна справка на комисията тогава, да бъдат включени всички, за да може ние да имаме две информации от два различни източника, поне една да съвпадне.
ДИАН ДИНЕВ: В Приложение 1.2. са всички полети. Ако има някакво разминаване…
МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Сто двадесет и седем полета са, това не са два или три полета.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Искам да се върна към господин Пенчев с предишното ни заседание. Господин Пенчев, не стана ясно от страна на "Авиоотряд 28", като негов представители, ръководител Ви питам, за връзките Ви с Националната служба за охрана. На миналото заседание ние извикахме генерал Коджейков и отново се получи едно прехвърляне на отговорности. Аз знам много добре, че при Вас има звено, има човек, който отговаря за връзката с НСО, а в НСО има също такъв човек, който отговаря за авиационната дейност. За сведение на журналистите ще кажа, че в "Авиоотряд 28" това е господин Владимир Велчев, брат на господин Красимир Велчев, а в НСО тук е господин Косьо Бакалов, бивш пилот, които двамата трябва да стиковат дейността на едната и другата институция. Такова стиковане се е получило, че, както виждате, нито в НСО, нито в "Авиоотряд 28" имаме списъци. Но кажете ми по принцип как се регламентира дейността и тези хора защо са на работа при положение, че на практика и от едните, и от другите нямаме. Този въпрос не мога да си го обясня.
Позволявам си още един личен въпрос – може да не ми отговорите. Имали ли сте бизнес отношения със Столичната община по времето, когато господин Бойко Борисов е бил кмет и негов съсед ли сте?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Това са други въпроси. Аз живея в Банкя на улица „Методи Иванов“ 81, а къщата на бившия премиер не е много далече, така че… Аз се водех до преди две години на друг адрес. Разведох се и затова живея в Банкя.
Но да се върна към професионалния Ви въпрос. От наша страна е Владимир Велчев, който е бивш пилот на ТУ 154, а от страна на НСО е Косьо Бакалов, който е бивш командир на отряда. Задачата чисто оперативно е като се спусне задача, да се уточнят координати къде ще се каза, особено по вътрешния ни, защото по външния ни…
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: И килограмите футболисти без имената?
ПЕНЧО ПЕНЧЕВ: Да, дори и това да е, но има доста професионални въпроси, които, смея да кажа, че те ги изясняват най-вече за тия кацания с хеликоптерите – площадка някъде, зависи от времето. Зависи от времето. Ако е лошо времето, трябва да подберем най-безопасния маршрут. И двамата колеги са професионалисти, така че в това отношение ако трябва да пращаме кола предварително да огледа, ако е необходимо, облитаме, както с Марин Райков в Родопите беше за едно откриване. Качих се и аз на хеликоптера, отидохме, огледахме от въздуха, избрахме най-безопасната площадка. Просто това е част от нещата, защото номер едно е безопасността на пътниците. Всяка една задача като излетим е да кацнем. Ако ние направим един такъв гаф, той няма да е театрален и не касае толкова името. Ясно е, че са водени тогава отборите на „Чавдар“ Етрополе и на Бистрица.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Пенчев, господа от „РВД“ и от летището, оставяте съмнения в народните представители. Както казва един политик съмнението при политиците е реалност. Дали е реалност или не, списъците ги няма. Нашата задача на тази комисия е да установим няколко простички неща – дали полетите, които Вие още веднъж това, което каза господин Цонев преди малко, ни най-малко някой се съмнява във Вашата квалификация, във Вашата експертност от народните представители, ни най-малко, нашето уважение към Вас. Но желанието и за да си свърши тази комисия работата си е, първо, ние да установим по законовия ред дали са спазени всички наредби и правила, които са записани и във Вашите инструкции, и в законите за авиацията в България. Установяваме няколко прости неща. Имате лиценз за возене на определен вид дейности. Вие сте натоварени плюс това с още една дейност, с т.нар. търговска дейност, за която нямате лиценз. Дотук това е установено.
Следващото, което искаме да установим, е какъв е редът за качването на ВИП персоните във вашите превозни средства и просто редът - от Министерския съвет до качването, до слизането и обратно – липсва една брънка. Разбрахме, че понякога със заповед, заявка на министър-председателя, понякога без заявка на министър-председателя, разпоредил Ви е, началник Ви е, излетели сте, отишли сте. След това са разпоредили да си платят. Дали са били „Бистришките тигри“ или някои други футболисти, това вече не е наша работа да проследим, но все пак искаме да знаем заради сигурността на министър-председателя, заради сигурността на този летателен апарат – самолет, вертолет и т.н. – кои са хората, които са се возили. Това ни остава. И вие сте хората, които всявате смут в нас.
Досега от летището през „РВД“ до Вас, господин Пенчев и обратно, пак ви казвам, оставяте в нас съмнението, едва ли не тези списъци целенасочено са изчезнали. Ако не е така, опровергайте го, дайте ни списъците, да приключим с тази комисия, да си напишем доклада, да го отчетем пред народното представителство и да приключим с тази комисия, защото ни очаква още много работа. Това исках да кажа, господин председател, и да им разрешите да си тръгнат.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Господа, вече два часа заседаваме и на всички поставени въпроси, както се казва, отговорът е „Няма да ви кажа пък“. Не разполагаме с информация. Кажете къде се намират списъците.
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Списъците, извинявайте за отношението, тъй като не сме ги представили, тъй като те са иззети от следствието на 19.06. Всички списъци. Редът е следният: списъкът, манифестът след полета се предава в Секретна секция за изискуемия период. Тъй като дойдоха при нас от следствието, всички списъци за целия период с манифестите, които се предават на авиокомпаниите, които са превозвачите, са в следствието.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Защо не сте ни ги предоставили на комисията, след като изрично бяха изискани всички списъци?
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Те бяха изискани преди вас.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Не може да са били изискани преди нас, защото досъдебното производство е след създаването на нашата комисия.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Добре, че вече ги знаем къде са.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Ще искаме от следствието да ни бъдат предоставени списъците.
Има ли копие на тези списъци при вас в момента?
ХРИСТО ЩЕРИОНОВ: Мисля, че не. Всички са иззети от следствието. Те са на хартиен носител и се пазят.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Разбрахме, поредната порция зелен хайвер.
Господин Цонев, заповядайте!
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Първо исках да направя реплика на господин Кутев. Тук са фиксирани върху „Бистришките тигри“. Това е ноторно известен факт на обществеността, какво да го разследваме? Все пак сме анкетна комисия. има къде-къде по-интересни полети. В един ден с четири дестинации в два дни, великолепни, мога да ви прочета примерно: София – Паламара – чудесно ловно стопанство. Въобще, както се казва в един виц, тук е лов, риболов и военни хитрости преди всичко. под това мото са повечето полети.
От „Паламара“ се отива до Варна. От Варна – до другата резиденция в Шабла. Оттам – в Евксиноград. И така, от резиденция – в ловно от ловно – в резиденция. Тук са десетки такива полети - Бистришките тигри“… И точно за тези полети няма никаква информация кой е летял.
Освен това, уважаеми колеги, да разсея очакванията ви, че списъците, които са дадени в следствието, съдържат тази информация - не, те не съдържат тази информация, убеден съм, защото ако съдържаха тези данни, които са дадени на нас, нямаше да пише „няма списък“, а за други има. А иначе всички списъци са в следствието, но тази информация от преди да отидат в следствието е описано, че няма информация за списъка с лицата. Така че не се надявайте в следствието да има едни списъци, където да са описани кой е летял и кой не летял.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Нека да обобщим. Ясно е, че такива срещи ще продължават. Изслушванията ще продължат, след като продължихме и работата на комисията. Това ще бъде гласувано от Народното събрание.
Но аз искам да ви предложа, уважаеми колеги, един друг подход. Ние се опитваме по каналния ред да разнищим нещата отдолу нагоре. Аз ви предлагам да опитаме и по другия вариант – отгоре надолу. Затова предлагам на следващото заседание да бъде поканен доскорошният министър-председател господин Бойко Борисов, който като принципал на "Авиоотряд 28" сам е разписвал (както видяхте, има такива документи) заявките за повечето от полетите. Имам основание да изискам тази покана. Това е чл. 80 от Конституцията и чл. 110 от нашия правилник – длъжностните лица и гражданите, които когато бъдат поканени, са длъжни да се явят пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях сведения. Мисля, че това е добър вариант да научим от извора, от човека, който е разписвал в 7крайна сметка тези полети, да каже как са осъществявани, защо, с каква целесъобразност. Това е много важен въпрос.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Той даде отговор, той каза на журналистите, всички го видяхме: Аз съм където съм решил…
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Аз имам конкретни въпроси за полет по полет, на които той трябва да отговори. Така че ще ви помоля, за да бъде по-категорично нашето решение, нека да гласуваме това мое предложение. Съгласни ли сте следващия вторник от 14.30 часа да поканим и господин Бойко Борисов в качеството му на министър-председател тогава на изслушване пред комисията във връзка с полетите на "Авиоотряд 28" и военновъздушните сили. Който е съгласен да напиша писмо до господин Борисов, покана-за явяване пред комисията, нека да гласува.
Гласуване: единодушно „за“.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Има ли против? Няма. Няма и въздържали се.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин председател, Вие имате право да каните всеки.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Абсолютно. Искам да се убедя, че единодушно е взето решението, както се и оказа.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Единодушно, защото това значи: за осигуряване на лицата, които са ангажирани по този въпрос.
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: Ще предприемем необходимите действия господин Борисов да дойде на работа този път в качеството си на изслушван.
Второто ми предложение – то не е мое – то е направено от господин московски, който отсъства в момента – беше да поканим стюардесите на "Авиоотряд 28" – спомняте си, гласувахме го това нещо също като предложение. Ще пиша писмата. От вас, господа от "Авиоотряд 28", ще очаквам да изпратите и стюардесите да ни разкажат как са протичали полетите. Това ще стане следваща точка след изслушването на господин Борисов.
ПО ТОЧКА ЧЕТВЪРТА
„Разни“
ПРЕДС. ВЕНЦИСЛАВ ЛАКОВ: На срещата с главния прокурор говорихме да продължим сътрудничеството. Още утре ще се видя с негови представители и ще проверим това, за което господин Цонев говори – има ли, няма ли предоставени списъци. Най-вероятно ще се окажете прав, господин Цонев, няма да намерим, защото наистина данните по казват, че такива списъци няма. Мисля, че това е, което можахме да свършим днес. Благодаря ви за активността, благодаря ви за това, че дойдохте и отговорихте на много от въпросите ни.
Уважаеми колеги, аз ви благодаря за търпението. Мисля, че няма смисъл да правим брифинг. Всичко стана пред очите ви, няма какво да питате. Благодаря ви за вниманието.
Закривам заседанието на комисията.
/Край на заседанието – 16.38 часа./
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ВРЕМЕННАТА
КОМИСИЯ:
/В.Лаков/
СТЕНОГРАФ:
/Р.Андреева/
Файлът съдържа 101 105 знаци.