Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
13/09/2013
    Редовно заседание на Временна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
    П Р О Т О К О Л
    № 1



    На 13 септември 2013 година се проведе редовно заседание на Временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
    Заседанието беше открито в 11.05 часа и ръководено от председателя на комисията господин Кирил Добрев при следния


    Дневен ред:


    1.Приемане на вътрешни правила на Временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

    2.Разни.


    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.


    Председател Кирил ДОБРЕВ: Уважаеми колеги, на първото заседание на Временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, комисията с най-дългото име, временната комисия с най-дългото име, откривам първото заседание и предлагам следния дневен ред:
    Първо – приемане на вътрешни правила. И второ – да приемем решение, по силата на която, да изискаме информация, както от Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, така и от главния прокурор във връзка тефтерчето.
    Други предложения по дневния ред имате ли? Господин Тодоров, заповядайте.

    Господин Илиан ТОДОРОВ: Господин председател, аз имам едно предложение във връзка точно с тефтерчето на Филип Златанов. До нас достигна информация, която пряко обвързва кмета от ГЕРБ – господин Румен Арнаудов и неговото име го има в същото това тефтерче на ГЕРБ, като срещу името му пише „Да се оправи“. Ние достигнахме до едни документи, в които е ясно решение на Министерски съвет от 20 юли 2012 година чрез, което решение се дава на ЕТ „Румен Арнаудов“, тоест ГЕРБ дава концесия на кмет от ГЕРБ за милиони левове. И моето предложение е, ако има възможност, разбира се, да изискаме договора за тази концесия от Министерски съвет, защото мисля, че има пряко обвързване между тези данни и последвалата отметка в тефтерчето.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Предлагам така, да вкараме една трета точка – „Сигнали“, точка Разни, в която да включим още на първото заседание част от сигналите или информацията, която имате.
    Други предложения? Господин Радев.

    Господин Емил РАДЕВ: Като се гласува тази точка, надявам се, че ще я гласуваме отделно?

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Разбира се, да. Аз ще направя предложение за сигналите, които са постъпили и за действията, които предстоят от тук нататък за комисията.

    Господин Емил РАДЕВ: Уважаеми колеги, да не забравяме все пак какъв е предметът на дейност, а той е факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси. Така като слушам въпросния сигнал, вече се касае за нещо странично, което не знам комисията имала ли е въобще преписка във връзка с този договор, по някакъв начин? Все пак, ние сме много тясно обвързани от този мандат, който ни е дал пленарна зала и сме ограничени в този предмет в нашата работа.
    От там нататък когато внасяме такива сигнали, все пак да имаме предвид, че наистина сме в едни рамки и може би този сигнал е за постоянната Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси. Просто да го съобразим има ли такава преписка, в тази преписка ли са се разглеждали тези взаимоотношения. Ако тези правоотношения са били предмет на преписка в Комисията за конфликт на интереси, естествено, че тогава можем да се запознаем с материалите, да ги искаме. Но иначе мисля, че излизаме извън обхвата на нашата комисия.

    Господин Илиан ТОДОРОВ: Моята теза, господин Радев е, че тази концесия е пряко обвързана с наличието на името на господин Арнаудов в тефтерчето на Златанов. И когато получим тези документи, тези договори от Министерски съвет, тогава ще стане ясно какво всъщност и как е оправен Румен Арнаудов. Така, че пак се стига до тефтерчето на господин Златанов.

    Господин Емил РАДЕВ: Вие твърдите, че има такава преписка и е преминала през Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси?

    Господин Илиан ТОДОРОВ: Не, не твърдя такова нещо. Твърдя, че има възможност за връзка между даването на тази концесия от страна на ГЕРБ на кмет на ГЕРБ с наличието на името на Румен Арнаудов в тефтерчето на господин Златанов и ще видим, че може би там ще има доста сериозни обвързаности. Именно в тази насока, както и точно това е нашата функция в момента.

    Господин Емил РАДЕВ: Нашата функция е да установим данните и фактите относно нарушенията, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Нали мога да вкарам малко ред? Ако искате, първо да обърнем внимание на вътрешните правила, за да караме по дневния ред и след това ще стигнем до сигналите и предложението, което имаме.
    По вътрешните правила, предполагам, че сте се запознали, още вчера ви бяха изпратени по пощите. Имате ли някакви предложения? Комисията да се представлява от ръководството, да провежда редовни и извънредни заседания. Материалите ще бъдат раздавани преди заседанието и заседанията могат да бъдат открити и закрити. Това са важните неща. Да имаме възможност да ползваме информация от всички държавни институции, да викаме на изслушване бивши, настоящи членове на комисията, както и на други държавни органи.
    Някакви предложения по вътрешните правила имате ли? Ако няма, да го подложа на гласуване. Който е съгласен с така предложените вътрешни правила, моля да гласува. 5 „за“. „Против“? Няма. „Въздържали се“? Също няма.
    По втора точка от дневния ред. Сега, искам да изпратим писмо, молба до главния прокурор и до прокуратурата, с което да изискваме или да поискаме възможност да се запознаем с материала от тефтерчето. Дали ще стане като изпращане на това тефтерче тук или по един представител на политическа сила ще ходи в прокуратурата, нека да го направим така както е удобно за прокуратурата, тъй като все пак това е следствено …, господин Радев да помогнете.

    Господин Емил РАДЕВ: Това е досъдебно производство, така или иначе. Въпросът е дали ни интересува само тефтерчето или действията по това разследване, така или иначе, защото освен тефтерчето предполагам, че има и други данни.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Да ни запознаят в хода на разследването какви нови данни има по тези имена.

    Господин Емил РАДЕВ: Защото ние говорим за нарушения, извършени в комисията, така или иначе по тази наказателна преписка, предполагам, че има достатъчно събрани данни, поне от това, което стана известно в медиите. Така, че ние бихме искали да се запознаем с хода на разследването, а не само по конкретни доказателства. Аз предполагам, че сигурно има и други доказателства освен въпросното тефтерче по тази преписка. Поне тя сигурно не е инициирана във връзка с тефтерчето, защото постфактум стана.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Това е, което искам да изпратим и второто е до самата комисия и това е една табличка, пак ви е раздадена да я видите, в която искам да бъдат описани всичките сигнали – датата на постъпване, предмет на сигнала и длъжностното лице, което е работило, в какъв срок този сигнал или преписката е обработена, защото съмненията, които имаме и, които се внушиха е, че част от сигналите са работени бързо, друга част са се бавили и дори и самата прокуратура работи по тази тема.
    Второ, какъв е резултатът, колко от сигналите са обжалвани в съда и кои от тях са свалени от съда или няма достатъчно доказателства за това, че има конфликт на интереси. Отделно искам да има представена информация за всички публични лица и членове на техните семейства, по чл. 25, ал. 2, за да видим има ли и упражняван ли е политически натиск. Това е една достатъчно сериозна по обем информация, която ще се наложи да бъде анализирана от комисията и от нейните сътрудници.
    Нещо против? Някакви предложения или допълнения да имате?

    Господин Емил РАДЕВ: Само последната графа, като гледам „преписки, които не са разгледани в срок“. Работата на комисията е строго обвързана с данните, които и се предоставят от комисиите, които например ако се касае за кмет или общински съветник, от комисиите, които са към конкретния общински съвет. Просто тук не знам на какъв критерий ще се разгледа дали са в срок или на са разгледани в срок преписките, защото когато доказателствата са дошли след 6 месеца, те могат тогава да разгледат преписката, исканата информация, включително информация, искана и от ресорната комисия в Народното събрание, имаше няколко случая. Даже аз си спомням случаи, когато имаше напомнителни писма, че такава информация не е изпратена в Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси.
    Така, че тук критерият е малко размазан. Да го имате в предвид.

    Госпожа Екатерина ЗАЯКОВА: Може би има постъпили сигнали, по които не е образувано производство, те са регистрирани, но не е започнала в срок процедурата.

    Господин Емил РАДЕВ: Въпросът е какъв е срокът, защото там се изчаква да пристигне обратната информация и от този момент нататък започва да се работи по нея.

    Господин Мустафа КАРАДАЙЪ: В същото писмо нека да поискаме и Устройствения правилник на въпросната агенция и от там ще видим какъв е срокът. Все пак те имат правилник за работата и дейността. Законът е пред нас, ние закона си го имаме и от там нататък ние ще ги отсъдим кои са в срок и кои не са в срок и ще преценим какви са причините някои от преписките да не са в срок, а други преписки да са разглеждани в много съкратени срокове. Така, че ние ще си направим тези изводи.

    Господин Емил РАДЕВ: Въпросът е, че за да направим тези изводи, трябва да имаме и преписките пред нас. Само с такава информация няма да можем да си направим изводите.

    Господин Илиан ТОДОРОВ: Значи, повечето от нещата, които ще им ги изискваме, тях ги има официално качени на сайта на комисията, примерно особено мнение на членовете на КПУКИ, тях ги има. Правилника, също го има качен на сайта. Преписките и датата на постъпване, също ги има.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Няма я датата на решение.

    Господин Илиан ТОДОРОВ: Но няма дата на решение. Да, точно така. Така, че да, ние можем да ги изискаме, но и правилника го има.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Това е най-важното. Води се естествено такъв регистър, аз съм разговарял с членове на комисията, няма да ги затрудни тази информация. Просто се наложи да вкарат датата за приключване на преписките. И второ, да отделят дали в отделна таблица или в отделен вид публичните лица, хората и семействата им, които подлежат на публична информация по чл. 25, ал. 2. Все пак комисията е достатъчно голяма, имат ресурс, така че няма да бъдат изненадани от това, което искаме.
    Някакви други предложения по тези две информации? Който е съгласен, моля да гласува. 5 „за“. „Въздържали се“? Няма. „Против“? Няма.
    По точка Разни, господин Карадайъ, заповядайте.

    Господин Мустафа КАРАДАЙЪ: Предлагам, колкото и да е формално, все пак тази временна комисия и другата Комисия за конфликт на интереси в Народното събрание, дори и да е формално, но би следвало ние да си поискаме от другата комисия, поне копия на всички жалби или преписки, които са свързани с предмета на дейност на нашата комисия, те нашите експерти ще го оформят, но аз най-общо ще ви кажа – с тефтерчето. Така, че все пак някаква формалност да има, че ние от там сме взели въпросните преписки, това което беше и предмет на заседанието на комисията.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Аз мисля двете комисии да работят заедно, тъй като информацията и материалите по тази тема съвпадат. На този етап мисля да изтеглим всички сигнали, които са подадени.

    Госпожа Мария ВЛАДИМИРОВА: Вчера изпратихме писмо, с което поискахме всички преписки, които са постъпили в комисията да бъдат изпратени във временната комисия.

    Разговори между неродните представители в залата при изключени микрофони.

    Председател Кирил ДОБРЕВ: Значи всички сигнали, които касаят казуса с тефтерчето да бъдат прехвърлени от Комисията за борба с корупцията във временната комисия, която е създадена точно по този случай.
    Други предложения? Няма. Който е съгласен, моля да гласува. 5 „за“. „Против“? Няма. „Въздържали се“? Няма.
    Уважаеми колеги, с това изчерпахме днешния дневен ред, с което закривам заседанието на комисията.
    Заседанието беше закрито в 11.25 часа.


    Председател на ВАКПООФДНИКПУКИ:


    Кирил Добрев
    Форма за търсене
    Ключова дума