Временна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
Редовно заседание на Временна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
П Р О Т О К О Л
№ 3
На 8 октомври 2013 година се проведе редовно заседание на Временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Заседанието беше открито в 11:40 часа и ръководено от председателя на комисията господин Кирил Добрев при следния
Дневен ред:
1.Изслушване на Емил Димитров, Вяра Петрова и Марио Шиваров.
2.Разглеждане на постъпили сигнали.
3.Разни.
Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Уважаеми колеги, откривам днешното заседание и предлагам следния дневен ред:
Първо, изслушване на Емил Димитров, Вяра Петрова и Марио Шиваров. Две – разглеждане на постъпили сигнали, които има в комисията и три – точка Разни. Някакви предложения по дневния ред имате ли? Да смятам, че нямате. Слушам.
Господин Емил РАДЕВ: Относно дневния ред, само искам да задам въпроса как стигнахме до решението да изслушаме точно тези три лица от хилядите преписки в Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси? Какво от тези преписки е по-особено от всички останали?
Председател Кирил ДОБРЕВ: Веднага отговарям на въпроса Ви. Първо, двама от изслушваните лица днес са бивши народни представители. Те присъстват в тефтера на Златанов най-сериозно.
Второ, по техните преписки имаме забавяне повече от година. Случаят с господин Шиваров е повече от показателен във Варна, така че заедно с експертите, които работят в комисията смятаме, че на този етап можем да започнем с тези лица. А на следващото заседание, което ще проведем, в което може да се включите и Вие, естествено с предложения е да изслушаме засегнатите кметове, тъй като повече от десет кмета присъстват в тефтера, хора, които са били тормозени преди и след местните избори.
Там, ако имате предложения, може да направим и допълнително включване, като народни представители, в така известния тефтер „Златанов“ присъстват още двама от БСП, но те не са подали декларация в срок, тоест техният казус е елементарен. Докато тук случаите са малко по-особени и аз искам да чуя тяхното мнение.
Господин Кирилов, заповядайте.
Господин Данаил КИРИЛОВ: Благодаря, господин председател. Въпреки това остава неясно, защо слушаме тези лица при положение, че имат висящи съдебни производства на различни съдебни инстанции? Както остава неясен критерият кои лица ще слушаме. Ако слушаме всички лица, за които комисията е установила конфликт на интереси, това е някакъв, макар и много общ, голям, но все пак е някакъв критерий. Не можем да делим лицата и субектите на бивши народни представители, кметове и така нататък. При това Вие категорично заявихте, че има забавяне. Какво да слушаме? Това е обективен факт. Какво субективно ще установят лицата?
Председател Кирил ДОБРЕВ: Веднага мога да Ви отговаря на този въпрос. Случаят тук е, че има забавяне повече от година. След, което имаме бързи решения, с промяна на политическата ситуация имаме много бързи решения.
Мога да дам пример и друг, в който комисията се е самосезирала и прави решения за два месеца. Тоест, не мисля, че случая със забавянето е субективен, а още повече, ние сме комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти. Ние коментираме единствено и само фактите.
Аз ще помоля и гостите ни да не влизат по същество в делата си, а да кажат фактите, прослушването, което е било в комисията, как е взето това решение, тъй като сигналите, които даваха в общественото пространство са, че имахме доста субективизъм при решенията на комисията.
Ако искате да преминем към работата да не губим времето и на журналистите и на гостите.
Аз първо да благодаря за това, че се отзовахте на нашата покана, тъй като тази комисия за мен е важна. Важна е не само за това какви решения е вземала, а по-скоро да направим такива промени в закона, така че това нещо повече да не се допуска.
Сега, критериите, по които сме ви поканили станаха ясни, мислех да ги обясня в експозето си, но това, което е най-важно, че чисто хронологично от станалото медийно достояние изявление на прокуратурата, господин Емил Димитров, с който ще започна, присъства най-много и хронологично, внимание – първо „Да се съгласува с ИФ“, „Да се видят само съдружниците“, „да се пусне?“, след това, „Емил Димитров, не се бърза – за цигарите – за лова – да се разпитат Александър Александров и Димова“. По-късно ще Ви задам въпроса какви са тези лица.
На 12.02.2013 година пише: „Емил Димитров, има две решения с конфликт на интереси?“, а реалното решение за конфликт на интереси за Емил Димитров излиза на 02.04, тоест два месеца преди официалното решение на комисията, председателят е бил наясно, Златанов, че за Емил Димитров трябва да бъдат събрани доказателства за това да има конфликт на интереси, след което има: „Емил Димитров стоп“, „Емил Димитров ще се удари депутатът след около месец и половина“.
Като прибавим месец и половина към 12.02 излиза точно решението на господин Емил Димитров, тоест председателят Златанов е работил изцяло в срок.
Сега, има две решения за конфликт на интереси. Първото е за Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето, което е в частен интерес. И второ, за Закона за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Случаят при госпожа Петрова е следният. Да запозная и колегите, които са нови народни представители както и медиите.
За нея пише: „Комисията на Яне Янев е гледала на заседание въпроса за Вяра Петрова, депутат от ГЕРБ – да отива за становище – Манолова, Янев, едно копие за мен – в летния сезон е проведено обучение, влияла е на служители за предоставяне на ваучери по фактура на съпруга си“, „Ще идва на 21-ви за прослушване“. Вяра Петрова, гледам си го, и „Вяра Петрова да се удари“.
Много интересно, при госпожа Петрова, сега ще ви стане ясно, защо каним точно тези хора е, че самият Златанов не присъства на заседанието при вземане на решението и тя, образно казано е оправдана. Сега, наясно сте, че когато присъства председателят и подчинената му комисия, почти винаги всички се съобразяват с гласуването на председателя. Тук имаме обратен казус. При нея не е установен конфликт на интереси.
Господин Емил РАДЕВ: Извинявам се, господин председател, правите правни изводи от цялото изслушване. Оставете фактите.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Аз просто представям хронологията и не правя интерпретации.
Господин Емил РАДЕВ: Вашата интерпретация сигурно не е толкова важна за изслушването, така че ще моля по-безпристрастно да представяте фактите, защото правите правни изводи в момента.
Господин Мустафа КАРАДАЙЪ: Господин председател, все пак и ние имаме нещо да казваме, ако всеки сам ще си взима думата, да установим реда, за да си знаят реда народните представители.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Само за господин Шиваров, приключвам, ще бъда много кратък, за него пише скромно, той е общински съветник от Варна. При него политическата кариера се развива в много резки скокове и спадове. За него пише: „Шиваров – четвъртък, лично ЦЦ“
Господин Бойко Борисов казва, че във Варна няма да има синя зона, докато господин Шиваров е на друго мнение. След което, мигновено, след като се вижда в тефтера „Златанов“ напуска партия ГЕРБ и само няколко месеца след това комисията е установила конфликт на интереси при него. Но, ще ги помоля колегите бивши народни представители, така кратко в две – три минути да направят своето експозе и да кажат какво мислят по така представената справка и по обстоятелствата около тях.
Как ще започнете? Заповядайте, господин Димитров.
Господин Емил ДИМИТРОВ: Добър ден на всички. Първо, няма нужда да ни благодарите за присъствието, защото не сме бивши участници в българския парламент и уважаваме Правилника за дейността му и след като сме поканени, сме длъжни да се явим.
Искам да попитам бившите си колеги нещо против ли имат, че ние сме тук? Не разбрах. Дразним ли обстановката?
Председател Кирил ДОБРЕВ: Думата има господин Димитров. После ще имате възможност да отговорите.
Господин Емил ДИМИТРОВ: После отговорете, ако прецените. Сега, от доста време обяснявам публично, първо, в рамките на бившата ми политическа сила и след това и публично в медиите, че държавни структури, подлежащи на контрол от парламента се ползват за притискане на неудобни лица, които имат собствено мнение по въпросите. И за съжаление, това тефтерче го доказа.
Ще започна с фактология, тоест, няма да влизам в конкретния юридически казус, защото наистина в момента има обжалвания и се водят дела. Фактологията е следната, научавам неофициално, че срещу мен са заведени преписки за конфликт на интереси. Повтарям, неофициално. Може би, вече не знам, вие, пред вас е документацията, може би шест месеца по тези преписки не се случва нищо. Тоест, нито съм уведомяван официално, нито съм канен на изслушване, нито каквото и да е.
В август месец, когато е ваканционен месец за парламента, получавам две покани, на постоянния си адрес, на които, при искането на този, който е в тази къща в момента да ги получи, му се отговаря, че поканения лично трябва да отиде да си ги вземе от пощата. Забележете, че точно тогава съм извън България и то далеч извън България. Точно в тези 10 дни, когато съм далеч извън България и когато както казах, аз съм убеден, че през цялото време съм наблюдаван, следен, слушан и така нататък, точно в тези десет дни когато се знае, че съм извън България, получавам тези две покани.
От 1 септември и от 4-ти, вече парламентът работеше. Можеха спокойно да ме намерят, присъствах. Оказва се, че поканата за изслушване е връчена на лице, ако не се лъжа, с фамилия Тодорова. И все още в съдебните заседания не може да се изясни кое е лицето Тодорова. Служител на Народното събрание ли е, служител на ГЕРБ ли е, служител на парламентарната група е? Така или иначе съдът трябва да го установи, в крайна сметка.
И така останах без изслушване. Тоест, нямам официална покана за изслушване в тази комисия. Следва наново затишие. Преди парламентарните избори 2013-та и то доста преди тях когато всички политически сили започнаха да номинират своите листи, аз събрах актива на София-област, казах, че няма да се кандидатирам за народен представител, помолих колегите да не ме номинират, за да няма вътрешни сътресения и помолих да се изберат достойни хора.
След няколко дни дадох едно интервю за столичен вестник, в което заявих в прав текст, че Цветан Цветанов и Искра Фидосова съсипаха партия ГЕРБ. Няколко дена след това, вече не съм сигурен колко са, скорострелно комисията излезе с решение, че Емил Димитров е в конфликт на интереси.
Това е фактологията, вие сте комисията, която преценява. Направете си изводите. Благодаря.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Благодаря Ви, господин Димитров. Госпожо Петрова, заповядайте.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Добър ден и от мен на бившите колеги народни представители, на журналистите. Вяра Петрова съм.
Аз ще бъде по-кратка от колегата, защото при мен казусът е малко по-различен. Първо ще кажа, че наистина бях малко изненадана, разбира се, от поканата, която получих за това заседание, но наистина като бивши парламентаристи смятам, че Правилника на Народното събрание и дейността на комисиите трябва да се спазва, затова сме и тук.
При мен казусът беше за конфликт на интереси заради участието на моята майка в една неправителствена организация. Казусът беше входиран в комисията, на която председател тогава беше господин Яне Янев, съответно там се видя, че няма такъв конфликт, след проверките, но тъй като аз на този етап, все още, това беше миналата година, ноември месец, смятах, че и Държавната комисия, с председател господин Златанов е една независима организация, един независим орган, който най-добре и най-точно може да взема решения, затова лично си подадох молба, от мое име, с казуса да бъде разгледан той.
Разбра се, срока, който трябваше да бъда привикана в тази комисия за изслушване, мисля, че беше един месец, само, че аз бях извикана мисля, че беше в края на януари. В комисията си изложих всичките факти и от там, съвсем резонно аз очаквах, че в рамките на месец, колкото е и законовият срок, трябваше да излезе решение относно казуса. Все още до този момент, искам да си кажа, че в рамките на този месец си мислех наистина, че органът е независим, че трябва да вярваме в държавните институции, това, за което сме се борели като перламентаристи тогава и, че тези институции трябва да работят на законова основа.
Тъй като в рамките на доста време, вие чухте и от резюмето на председателя за какво време става въпрос, втори месец, трети месец, с месеци нямаше никакво решение, може би от други източници, от информация подучих, че нещата, които се гласят не са в много добрата посока към мен и, че има нагласа, от определени лица, в нашата група и ръководство да бъде и в негативен аспект. Но въпреки всичко аз няма какво да направя и си чаках чинно това решение. Разбира се, промени се политическата обстановка. Искам да кажа, че през тези 11 месеца през, които аз чаках това решение, имаше проверки към мен, към семейството ми, към съответната неправителствена организация относно дейността от всякакви компетентни органи, за които се сетите, да не ги изброявам в момента и отвсякъде се виждаше, че казусът, по който беше, разбира се, няма никакви притеснения.
След като се видях и вече в едни тефтерчета с едни инициали, моето решение беше да напусна партията, която дотогава бях член и принадлежах. Напуснах тази партия, и разбира се, на малко по-късен етап комисията излезе с решение, че нямам конфликт на интереси.
Това е накратко експозето. Ако имате някакви въпроси, господин председател.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Предполагам, че и колегите ще имат много въпроси. Господин Кирилов гледам, че е готов вече. Господин Шиваров, кратичко, заповядайте. Ако искате може да седнете до мен, така ще ми е по-приятно, да Ви кажа честно.
Господин Марио ШИВАРОВ: Добър ден на всички. Шиваров съм, от Варна, общински съветник от ГЕРБ. От основаването на ГЕРБ, подчертавам, за втори път напускам ГЕРБ. Съжалявам, че така стана. Първия път беше заради някои хора, които присъстват тук, втория път вече напуснах по тези причини, че се видях в тефтерчето на господин Цветанов. И не мога да си го обясня, след като съм работил толкова години съвестно за партия ГЕРБ, една година и половина работя, до последно ми се усмихва и говорим и в един момент аз влизам в тефтерчето моето име и лично. Какво съм направил, с какво съм заслужил това уважение? И заради това напуснах ГЕРБ, подадох си молбата, въпреки, че писаха, че те са ме освободили, ама не е така, защото си има писмено.
Аз дадох пресконференция във Варна, която беше толкова оскъдно публикувана, че просто нямам думи. Конфликтът на интереси ми се състои в участието ми в един холдинг – Център за мобилност, който после, след напускането ми е участвал, не е участвал, а щял да финансира синята зона. Конфликтът ми на интереси е, че съм гласувал за общинското дружество Паркинги и гаражи да му се даде безвъзмездно дадена сграда. За общинското дружество, не за частно дружество. Те обаче тълкува, съдът, че има командитно дружество вътре, което е свързано с Центъра за мобилност и по този начин, въпреки, че съм напуснал въпросното предприятие, с документи, с всичко, ме обвиняват, че имам конфликт на интереси. От там нататък, пуснали сигнал в прокуратурата, че не съм пуснал ненавременна декларация, след като имам документи, че председателят на Комисията по конфликт на интереси при община Варна, господин Недков, изрично пише, че всички общински съветници са предали в срок документите си. Това е документ. Представил съм го на комисията, на която се явих, но там беше предрешено. Те като започнаха да ми говорят за сини зони, за тях, питам ги: „Кой ви ги говори тези работи? Кой ви ги каза? Защо?“ ето затова просто вътрешно много се възмущавам.
Ако господин Цветанов, ако Фидосова ли, който и да е, ако имат някакви претенции, защо не ме извикаха и да кажат: „Господин Шиваров, такива и такива сигнали има, такова и такова нещо стана“, защо гледат да ти забият нож? Това ли е политическата партия, за която аз съм работил 8 години? Бяхме 17 човека когато я основахме във Варна.
Да, разбира се, винаги могат да се кажат работи, че някой щял да открадне, някой щял да вземе. Ами да, Градски транспорт в град Варна, предишният борд го прие с 2 700 000 лева загуба. А го оставиха с 400 000 лева загуба. И в края на краища ги изгониха. Защо ги изгониха Градски транспорт Варна? Защото намалиха загубите ли? И сега в момента може да видите Градски транспорт Варна е с 5 милиона загуби.
И много имам да говоря, и за синята зона, сега втора пресконференция ще правя, ама защо да я правя като журналистите във Варна няма да я отразят правилно?
Искам да кажа, че диалогът е на първо място, а силовото, което някой го поставя над всичко не води до нищо хубаво. Това, че ще ме заплашва, че на съдилища ще ме вика, с това те само озлобяват срещу себе си хората. Разбира се, аз например ако съм уважавал дадени хора, след тези постъпки аз започвам да ги мразя. А омразата не води до нищо хубаво. И по този начин се разграничават и партии, и структури, и всичко, и защо, и искаме да оправим България. Е как ще стане тази работа като се мразим и като си правим такива удари под кръста? Ами ела го кажи, залиташ, правиш нещо тук, има такива сведения, умни хора сте, с висше образование, аз съм със средно, не може ли да дойдат и да кажат: „Грешите тук“. Всеки може да сгреши. Не, ще го изчакаме, да го ударим, да го отстраним.
И сега целта е да ме махнат от Общинския съвет. Нямам нищо напротив. Ако съдът каже, ама адвокатите казват, че не могат да ме махнат. И ще ме търпят две години. Представяте ли си какво нещо ще стане – две години да ме търпят. И даже вече се говори кой е следващият в листата, че ще влезе. Още няма решение на Върховния съд, обжалвал съм го незаконосъобразното решение на Административен съд и го обжалвам във Върховен съд, то няма още решение, няма насрочено дело, те вече нагласили човека, който е след мен да влиза. И това се говори в общинския съвет. И това не ми ли е болно?
Така, че се извинявам за емоционалното изказване, но ако някъде съм сгрешил може да се каже: „Тук си сгрешил, така и така“, а не по такъв начин, в тефтерчета да ме пишат, да ме викат и пред осем човека в комисията и да ми кажат: „Хайде, дай тези документи и не ни интересува“. Така, че това е. Значи, документацията, която съм я представил, явно се вижда, че съм напуснал, няма конфликт на интереси, но това е.
Благодаря ви.
Председател Кирил ДОБРЕВ: И аз благодаря. Само преди да дам думата на колегите за въпроси, предполагам, че стана ясно, защо сме поканили точно тези хора. Медийното затъмнение, политическият натиск, който е упражняван, решихме заедно, пак казвам, с експертите и с колегите народни представители да им дадем трибуна, да кажат това, което мислят. Вие не бяхте на последното заседание и мисля, че там единодушно приехме нещата. Така, че следващия път ще го поставим на гласуване, ако държите, както и към всички медии. Всеки, който се чувства засегнат от решенията на комисията е добре дошъл тук и може да му дадем не само трибуна, а и да направим проверка по това как е решен неговия казус.
Имате думата за въпроси, колеги. Кирилов.
Господин Данаил КИРИЛОВ: Уважаеми господин председател. Защото казахте, че съм в готовност, аз, за да оправдая очакванията. Нямам въпроси към бившите колеги, но имам възражения към начина на водене на заседанията на комисията. Аргументите ми за това са следните:
На миналото заседание изслушвахме членове на комисията. Това изслушване, хайде, имаше някакво оправдание, добихме една представа, чрез разказ ние се уведомихме за вътрешните правила и процедури, които да кажем, имат елементи и детайли, които вероятно не са разписани в правилниците и устрйствените документи.
В момента слушаме, вероятно потърпевши страни. Аз признавам, че даже от тримата изслушвани колеги, не знам на кой какво му е решението. Единствено и по случайност знам, че за господин Димитров има висящо дело в Административен съд София-град. Но на каква фаза е, там са разпитвани свидетели, защо не вземе да присъединим протокола от този разпит? При това са разпитвани и членовете на комисията. Тоест, изслушвани са няколко версии за това колко пъти е връчвано това съобщение – къде, по какъв начин, на какви адреси. Там вероятно е дискутирано и кое е въпросното лице.
Признавам, че госпожа Вяра Петрова и господин Марио Шиваров не познавам техните случаи. Госпожа Петрова казва, че комисията, ако вярно съм разбрал, е постановила решение, че не е налице конфликт на интереси. Няма, вижте, няма логика в това. Това се опитах да ви обясня. Няма логика да разпитваш обвиняемия или подсъдимия за действията на наказателния съд. Горе-долу това е отношението, да кажем между Комисията за конфликт на интереси и лицата, които се обсъжда дали има наличие или отсъства конфликт на интереси.
И пак казвам, Вие декларирате, че ще изслушаме всеки, който иска. Ако е толкова масово слушането, дайте да направим една процедура, дайте да се каже, ще изслушваме тези лица, изслушването ще бъде в следния режим – въпроси, въпросите са свободни, въпросите са идентични за всеки потърпевш.
И другото, което ми прави странно впечатление. Сега, Вие четете тефтерче, казвате, че четете от тефтерче, но дайте и ние да го четем. Медийните източници, сега всеки може, аз няма да тръгна по медиите да събирам кой какви фрагменти е дал от въпросното тефтерче. Ако ще четем, нека да четем всички. Ако ще присъединяваме доказателства, като председател, имайте грижата да осигурите този източник, това доказателство.
Благодаря.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Вие използвате пролуката, че не съм юрист и не мога да отговоря на Вашия юридически стил на говорене, но ще кажа следното:
Първо, тефтера, всички ние водим разговори по медийните, от пресконференцията на прокуратурата. Тоест, всичко това беше публично известно.
Второ. Да Ви припомня, че временната анкетна комисия е за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни. Аз не влизам по същество в делата, най-малкото, че делата, които водят господата не са наказателни. А след малко, ако държите, ще ви кажа какво общо има пък един от хората тук с делата, които му предстоят, но само ако държите. Иначе, мога да го пропусна. А така само от уважение към Вас, естествено.
Така, че моля Ви, нашите вътрешни проблеми в комисията ще си ги решим във втора и трета точка. Сега просто ако имате въпроси към колегите, бивши народни представители, да ги задавате.
Заповядайте госпожа Заякова.
Госпожа Екатерина ЗАЯКОВА: Аз първо искам да опонирам на колегите, че още на първото заседание, когато приемахме нашия правилник на комисията и уточнявахме организацията си на работа, ние взехме решение, че ще изслушаме засегнатите лица, фигуриращи в тефтерчето. И както каза и председателят, те са публикувани и във вестници, в списание „Тема“ беше подробно публикувано съдържанието, което беше оповестено от прокуратурата.
Аз много моля колегите от ГЕРБ, които са членове на тази комисия, вече две заседания провеждаме, някак си уклона да адвокатстват на Филип Златанов, просто не е необходим тук. Ние събираме в момента информация и факти, а изводите и доклада на комисията ще го съставим и ще го одобрим заедно при окончателното завършване на работата по събиране на фактите и ще го приемем.
Ако имате някакви претенции за реда на изслушване – дали да бъдат изслушани най-напред един, а след това други, тогава бихме могли да се съобразим, но в момента просто започваме изслушване на тези, които по имена фигурират в това тефтерче.
А по отношение на тримата изслушани в момента, аз имам един-единствен въпрос. В момента вие изложихте фактите от момента, от когато е образувано някакво производство в комисията, нали покана, оттам нататък как са се развили нещата. Единственият ми въпрос е и към тримата. Преди да се стигне до това производство вие лично имахте ли усещане за някакъв конфликт, било политически, бил икономически с ръководителите на вашата партия или политиката, която Вашата партия е развивала? Усещахте ли някаква заплаха към вашето поведение в тази партия?
Това е.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Как предпочитате да процедираме – въпрос-отговор или да съберем въпросите и да отговаряте?
Гласове от залата: Вие сте председател, Вие решете.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Аз предлагам да посъберем по два три въпроса и след това да отговаряте. Заповядайте, госпожо Петрова.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Тъй като от моето изложение, явно господинът не разбра, само ще повторя, че моето решение е, че липсва конфликт на интереси, но 11 месеца бях проверявана, господине, съжалявам, че не запомних името Ви, нищо, че сме били в една политическа сила, явно аз, тъй като съм от началото на 2006 година, но не Ви познавам, но нямам конфликт на интереси, нямам заведени каквито и да са последващи производства за това, за което коментирате. И аз искам да наблегна, че моите проверки към мен бяха в една политическа ситуация, но все пак, явно в тази комисия имаше здравомислещи хора, които след промяна на дадената ситуация излязоха с решение.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Други въпроси? Да, заповядайте, господин Карадайъ.
Господин Мустафа КАРАДАЙЪ: Благодаря Ви, господин председател. Колеги. Аз от това изложение, което чухме от господин Димитров, госпожа Петрова и господин Шиваров достигнах до един извод, който и тримата споделиха, че са напуснали своята си партия, като резултат и, че едните не са народни представители, а господин Шиваров го притискат да не е общински съветник.
Господин Шиваров, само, че спомена, че се е видял в тефтерчето на Цветанов, аз поне така чух, можем да го проверим в стенограмата. Тоест, те идентични ли са тефтерчетата на Цветанов и Златанов? Въпросът ми е сериозен, недейте да ръкомахате, защото чухме, пак от господин Шиваров,, който каза: „Моите хора, моята партия, заби нож в гърба ми“.
Или пък ако продължим в тази логика, както каза госпожа Петрова, след лична молба от нея до комисията да се произнесат по нейния казус, тя заяви, че подочула, че има нагласа в хора от „нашата група“, да разбираме ли парламентарната група на ГЕРБ, за негативно за нея решение? Поне така чух. Дали правилно съм разбрал? Защото господин Димитров мисля, че беше по-ясен, като каза, че държавните структури са се ползвали за притискане, за натиск, за въздействие върху хора със собствено мнение или по-различно мнение от някои хора. Да разбираме ли, че това са хората, които евентуално се крият зад абривиатурите ББ, ЦЦ, ИФ и ако има и други във въпросното тефтерче?
Благодаря Ви.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Господин Радев.
Господин Емил РАДЕВ: Аз само искам да кажа и така ще коментирам това, което госпожа Петрова сподели, защото аз и в 41-то Народно събрание бях член на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси. Да, казусът беше разгледан както каза тя, и с личното усещане, не знам тя как е усетила, но едва ли е имало някакъв натиск нейният казус да бъде разгледан по някакъв друг начин, напротив. За комисията в Народното събрание говоря.
Оттам нататък ще помоля и сътрудниците да видят кога, след като госпожа Петрова е завела преписка в Комисията Златанов, нашата комисия в Народното събрание е изпратила нужните документи, защото мисля, че там имаше доста голямо забавяне, пък без ресорната комисия в 41-то Народно събрание да изпрати нужните документи например откога е госпожа Петрова народен представител, била ли е тя към момента на искането от нея, там за произнасяне и така нататък и тогава председател на комисията, доколкото си спомням, беше на ротационен принцип. Господин Великов мисля, че беше.
Така, че нека да видим от обективна гледна точка какво се е случило точно, защото като говорим някой път за забавяния, говорим и най-често за неизпращане навреме на документи от ресорните комисии, били те в Общинския съвет, било тук, както е в случая – от българския парламент. А процедурата е такава, че без тези документи не може на практика да тръгне процедурата в Комисията Златанов. Така са структурирани в закона тези процедури. Така или иначе органите по назначение изпращат дадените документи, така че пак казвам, говоря по спомен, но нека все пак да проверим по този случай кога точно са изпратени документите. И аз мисля, че точно решенията на комисията в 41-то Народно събрание, отговаряща за конфликт на интересите, и аз лично като участник в нея, нямам впечатление да е имало натиск и напротив, отношението беше нормално и се разгледа казусът напълно нормално и в срок, доколкото си спомням.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Да дам възможност на гостите.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Аз само ще взема отношение. Да, наистина, комисията, която …
Председател Кирил ДОБРЕВ: Да ти помогна, ако искаш? На 1.10.2012 година е подала сигналът в комисията …
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Аз точно това щях да кажа, че беше някъде през октомври, а някъде през януари ми беше изслушването в комисия.
Председател Кирил ДОБРЕВ: И решението е на 18 юли 2013 година.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Не, не, тук различно говорихме. Значи, господин Радев правилно каза, че първо казусът беше разгледан в комисията в Народното събрание, на която и той беше член. Там бяха разгледани обстойно нещата. Аз мисля, че Вие сам прочетохте, че също нямаше конфликт. Но правилно сте чули, че аз лично поисках да мине в Държавната комисия, за да приключим веднъж завинаги с този казус и все пак, нали, най-малко името си да изчистя.
Разбира се, че в комисията в Народно събрание нямаше нито натиск, колегите, които бяха от всички парламентарни групи работиха много добре по казуса. Това, което беше въпроса, ако не се лъжа, наистина края на октомври беше в комисията в Народно събрание, а към края на януари ми беше изслушването в Държавната комисия.
Това забавяне, което беше, предполагам, че и на самото изслушване, господин Златанов спомена, че е имало забавяне на клетвения ми лист, което е, и затова се забави в този интервал от време – ноември и декември.
Само това исках да вметна.
Но пак казвам, че самото решение ми излезе края на юли 2013 година.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Господин Шиваров, заповядайте.
Господин Марио ШИВАРОВ: Относно тефтерчето, наистина съм го виждал с очите си и срещу подпис ме извикаха в следствената служба и лично се подписах на два листа и ми показаха тефтерчето на господин Златанов и там фигурираше ЦЦ. Ако това е господин Цветанов, аз затова ви казвам, че е удар под кръста. Не може ти да работиш за едни хора, а те да те ровят. По-хубаво е да ти кажат: „Виж какво, не ставаш за тази партия, некадърник си, довиждане“, аз сам мога да си подам оставката, не съм женен за общинския съвет, нито професията ми е общински съветник. И може би, съм допускал някои грешки, защото има хора по четири, пет мандата общински съветници. Те знаят всички врътки там и разни работи, които аз не съм от тези хора. Може да съм сгрешил някъде, но не е редно така да се постъпва с хората.
И вече няма институция, която да не се е занимавала с мен. Нищо не излиза и даже хората когато ме викат питат за какво са тези сигнали? Нали? И то е ясно кой ги пуска, но защо? Когато имаше в Административния съд в София имах заведено дело относно жалба една, по-скоро, заради Комисията по конфликт на интереси и адвокатът казва: „Няма смисъл да ходим“, моят адвокат, защото то всичко ти е ясно. Казва: „Няма смисъл да ходим“. И ние не отидохме и жалбата ми е отхвърлена. Отхвърлена ми е, с една дума, имам конфликт на интереси. И адвокатката ми тук пише, че съдът там, просто …
Детайли, извинявайте, да не ви говоря, но ето, сега го обжалвам във Върховен съд, тогава вече ще отида, за да се защитя, защото аз не мога да си обясня тези работи, но …
Председател Кирил ДОБРЕВ: Господин Димитров, заповядайте.
Господин Емил ДИМИТРОВ: Сега аз първо ще отговоря на бившите си колеги от уважение към тях. Не присъствах на изслушването на комисията в съда, но ако вие държите да знаете какво се е случило, може би нещата ще станат още по-срамни, защото това, което ми предаде моят адвокат е, че всички членове на комисията или не си спомняли какво е станало, или държали много да не отговарят по казуса. Доста срамно заседание е било, така че по-добре не навлизайте по-дълбоко в темата, ще стане доста неприятно.
На колегата Радев искам да кажа едно нещо. Той спомена времето, когато комисията беше към Народното събрание. И ще му припомня когато дойде госпожа Фидосова и каза, че има решение за създаване на такава комисия, одобрено от ръководството, че аз зададох въпроса, защо комисия, каквато има от народни представители трябва да излезе извън парламента и да работи незнайно къде, по незнайно какви правила? Защото и това е разликата, която казва колежката, защото народният представител все пак е избиран. Защото народният представител се е клел в Конституцията. И народният представител е много по-трудно да го манипулираш отколкото един чиновник, който си назначил или избрал, пишете го както искате.
И затова, комисията, която е била от народни представители е била много по-обективна и затова тогава не са съществували подобни тефтерчета. Така, че нека да не навлизаме навътре в темата. Казах го и преди. Никой от мен няма да чуе лоша дума за партия ГЕРБ. В крайна сметка ние сме били там доброволно. Добри-лоши, дали сме правили или не грешки, е въпрос на други оценки. Но, никой не може да ме спре да говоря за лошите практики, насадени от определени личности вътре. И това съм го правил, и ще го правя пак. Както и ще предупредя днешните управляващи, че ако не изкоренят, не е важно дали са Цветанов и Фидосова, даже по едно време се шегувах, че мисля да си призная, че аз съм ИФ и ЦЦ. Вече приключи случаят, защото никой не се разпознава. Не е важно дали са те. Но Вие господа, не изкорените ли Цветановщината и Фидосовщината, след известно време някоя друга комисия ще търси други инициали, в които да не ви дава Господ да ви питат дали сте вие.
Така, че да бъдат така добри народните представители да направят закона такъв, че тези разследвания да бъдат обективни.
Имаше един въпрос, на госпожата, съжалявам, че не Ви чух името, дали е имало конфликти …
Госпожа Екатерина ЗАЯКОВА: Защо точно Вие сте в тефтерчето? Дали преди това нещо се е случило, все пак? Дали някакъв конфликт е имало, несъгласие?
Господин Емил ДИМИТРОВ: Защото беше всеизвестно и това не е било тайна никога тук, че специално аз бях вътрешен опозиционер. По принципни въпроси никога не е имало някакви скандали на лична основа, по принципни въпроси сме имали несъгласие с определени личности. Така, че не ме учудва това, което е записано като инструкция в тефтерчето.
Сега, господин Карадайъ, така не бих искал да превръщаме това заседание в политическо, тоест, Вие сте представител на друга политическа сила, ние сме напуснали ГЕРБ по комплексни причини, не е конкретната причина това тефтерче, което в момента разследва вашата комисия. Да, това тефтерче е щрих и то не малък в нашето решение да напуснем. Но това в крайна сметка е наше решение, то касае нас и донякъде бившата ни партия. Така, че ще Ви помоля просто да не го политизираме.
Това е, което имам да ви кажа. Оставам с надеждата, че следващият закон, който приемете, дано всички заедно и така, дано имате кворум, бъде такъв, че да не се създават условия да се получават такива неща.
Благодаря.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Аз имам няколко въпроса, ако не възразявате? Не еднократно заявявате, че Фидосова и Цветанов кадруват в тази комисия, в интервюта ваши. Имате ли някакви по-конкретни факти? Вие с Фидосова срещи провеждали ли сте и за какво сте си говорили? Ако не е тайна, естествено, ако не е нещо лично. По тези теми – по вашия казус, по комисията, чисто политически срещи провеждали ли сте?
Към госпожа Петрова също. Тя казва, че на всички в страната вече стана ясно кой командва тази комисия. Бойко Борисов пък казва, че като разбрал Фидосова какви ги е вършила, се е освободил от нея. А пък в тефтера има само инициали и да ви помоля Вие двамата да отговорите на тези два въпроса?
Всъщност, госпожо Петрова, кой командва тази комисия?
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Това е мое изказване, което е било, предполагам непосредствено след като аз също се видях в това тефтерче, с инициалите „Вяра Петрова – м.д. се удари“. Така, че след като се видяха тези инициали, които Вие споменавате ИФ и ЦЦ, мисля, че дори и да си играем тук на криеница и да не споменаваме имената с целите им имена, на всички им стана ясно и това ми е била идеята в интервюто, че всички знаят кой командва тази комисия.
Председател Кирил ДОБРЕВ: В смисъл не е Цецка Цачева, да се успокоим, защото имаше няколко такива спекулации по повод бившия председател на Народното събрание? И аз лично съм я защитавал, че не е възможно.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Не, аз няма да влизам в полемика кой стои зад тези инициали, има си там органи, който иска да се разпознава. Факт е, че малко по-късно ръководството на политическа партия ГЕРБ се разграничи от лице с подобни инициали ИФ от ръководството на партията. Мисля, че са ясни.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Господин Димитров.
Господин Емил ДИМИТРОВ: Предполагам, че не е и Ирина Флорин, защото и тя си призна. Те нещата не са комични, а са много сериозни, но така или иначе във връзка с този казус излязоха и вицове. Трябва да освежаваме настроението.
Не е тайна и това е практика, предполагам на всички политически сили. Не е тайна и това се случва при всички големи политически сили, да идва някой който спуска на парламентарната група решенията на ръководството. По същия начин е спуснато, а от кое ръководство е дошло вече е друг въпрос и състава на тази комисия, специално в парламентарната група на ГЕРБ и това не е тайна. Нещата се случваха така.
Така, че е добре тези, които не се разпознават в инициалите, може би те по-добре могат да обяснят механизма как са номинирани и избирани членовете на тези комисии.
Председател Кирил ДОБРЕВ: А Вие среща с Фидосова имали ли сте срещи и разговаряли ли сте по този казус?
Господин Емил ДИМИТРОВ: Аз с Фидосова съм имал много срещи, само, че по този казус с нея не съм разговарял. Но имаше закани от Цветанов, той има такива партийни сбирки как на Емил ще му се случва нещо. Късната есен вече започна да обяснява как може да му се образува на Емил Димитров организирана престъпна група. Дойде ми информация, че половин година цял етаж в БОП работи по Емил Димитров. Това са неща, които се знаят. Не казваме нищо ново. Това беше системата, за съжаление и доведе до тежки последици. И добрата идея ГЕРБ не можа да просъществува както трябваше.
И не е толкова страшно това. Страшното е, че десните хора в България се обезвериха и нямат представителство. Съжалявам, че влизам в политическа тема, но прекратявам.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Благодаря. Госпожо Балабанова, заповядайте.
Госпожа Калина БАЛАБАНОВА: Благодаря, господин председател. Аз бих искала да Ви помоля, всеки един от Вас да изкаже личното си мнение, защо се е наложило да бъдете отстранени, да бъдете омърсени пред обществото? Какви точно интереси, според Вас сте настъпили, на кой, директно? Не искам от вас да тълкувате инициали, а по-скоро да разтълкувате действията в онзи момент, които са довели до вашето отстраняване. И ако може, наистина в малко повече подробности да се впуснете? Благодаря. Вашето лично мнение.
Господин Емил ДИМИТРОВ: Мисля, че вече отговорих на този въпрос в началото. Да, инакомислещите и тези със собствено мнение се търсеха начини да бъдат притиснати. И не случайно казах, когато давах интервюто, че Цветанов и Фидосова съсипаха ГЕРБ, след няколко дена излиза решението за конфликт на интересите.
Госпожа Калина БАЛАБАНОВА: Извинявам се, че Ви прекъсвам. Според Вас собствено мнение или по-скоро на ръководството на партия ГЕРБ, това е мнение, което се различава от това на господин Цветанов и госпожа Фидосова? Това ли да разбирам?
Господин Емил ДИМИТРОВ: Точно така, категорично, и то по много казуси.
Госпожа Калина БАЛАБАНОВА: А дали ще можем само да чуем?
Господин Емил ДИМИТРОВ: Не само с тях. Имало е противоречия, но това е било в интерес на работата, поне така сме го считали. Имало е противоречия и с Дянков, и с Трайков, по отделни казуси и с други министри, едни са решавани, други не са решавани. Това е нормално, като диалог. Но не е нормално след като имаш критика нещата да се решават по начин, по който излизат извън законовите норми.
Госпожа Калина БАЛАБАНОВА: Да, наистина не е правилно. Дали ще може само да помоля и госпожа Петрова и господин Шиваров да отговорят на този въпрос? И също така, госпожа Заякова зададе един въпрос, чийто отговор аз не чух. Става въпрос, заплашвани ли сте по някакъв друг начин, било финансово или както господин Димитров спомена, че до него е достигнала информация, че ще бъде свързан с някаква организирана група? В този смисъл, имало ли е други заплахи към Вас? Също така може да споделите, ако имате сведения, за други ваши колеги.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Аз ще отговоря на втория въпрос, на първия мисля, че господин Димитров отговори ясно и изчерпателно, няма да се повтаряме.
За втория въпрос, за заплахи, няма нужда да има допълнителни заплахи. Не знам точно и какво визирате, директни към когото и да е от нас. Достатъчно е натискът, който беше по това време. Проверките, пак казвам, от различни органи и институции. Достатъчно е да ти тропне на вратата някой и да притеснява семейството ти, детето ти. Съжалявам, че и сега се разтрепервам, но мисля, че този натиск, това, че ти опетняват името в обществото, в негативен аспект, а ние нямаме нито трибуна, нито пък я и търсехме тази трибуна, лично аз за себе си смятах, дори се бях пооттеглила, смятах, че след като излезе това решение ще се успокоят страстите, но достатъчно е това опетняване на име, което се случи по това време. Така, че това е за мен, което мога да отговоря.
Само да допълня, че сега се оказва, че дори и да нямаме проблеми с колегите, дори и да нямаме дадени казуси, дори и всичко да е било и което сме работили в рамките на закона, името, което остава някъде в пространството в районите откъдето си, то си остава.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Благодаря. Господин Димитров.
Господин Емил ДИМИТРОВ: Аз ще Ви отговоря много кратко. Директни заплахи, специално към мен никой не е отправял. Познават ми характера, така че не си го позволиха, но явно, че има и други методи за това нещо.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Имате ли нещо, което да ви притеснява оттук нататък?
Господин Марио ШИВАРОВ: Притеснението ми е от гледна точка на Върховния съд. Това ми е притеснението. Това е. Това е съдебен казус, който аз нямам касателство там, но защо се стига до това чак ниво за нещо, което го няма? Според мен, и според адвокатите, даже съм говорил и с други хора? Това ли е начинът? Ето, даже глоба имам – 1 000 лева. Веднага падна. В Административен съд, от същите тези хора.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Госпожо Петрова.
Госпожа Вяра ПЕТРОВА: Тъй като на моменти беше въпрос на вицове и да разнообразим малко ситуацията, в кръга на шегата отново, надявам се, че след всичко това, защото виждам, че и пресата доста добре го отразява, надявам се обективно, разбира се, да не стигаме до това, което колегата Димитров беше казал, че след едни изказвания в интервюта, след два-три дена му е излязло това решение. Надявам се при нас да няма такова последствие. Независимо, че няма такава комисия.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Други въпроси дали имате? Да, заповядайте, госпожо Заякова.
Госпожа Екатерина ЗАЯКОВА: Само искам да уточним един факт, който беше публикуван в медиите, към господин Емил Димитров. Беше писано, че Вие сте изнесли семейството си в чужбина, а сега казвате, че директни заплахи нямате. Верен ли е този факт или е някаква медийна пушилка?
Господин Емил ДИМИТРОВ: Да, семейството ми беше в чужбина, преценил съм, че така трябва да постъпя в този момент, но няма да коментирам причините, но мисля, че не са въпрос на разглеждане от тази комисия.
Председател Кирил ДОБРЕВ: Благодаря Ви. Други въпроси? Ако няма, искам да ви благодаря още веднъж и на тримата, а и без да се опитвам да правя политически заключения, иска ми се да сложим край на тази практика, в която старата поговорка и старата приказка беше, че политик и муха се убива с вестник. В случая имаме нещо много по-модерно от вестници и тези пушилки, които създаваме, това поръчване, обстрелване в медийното пространство, което правим, реално убива хората като публични фигури. Това го каза и госпожа Петрова, това съм го изживял и аз на гърба си. Силно се надявам от тук нататък или практиката да бъде такава, това нещо да го прекратим.
Благодаря ви още веднъж. И ще помоля медиите за другите точки да си ни оставите насаме, да си решим въпросите.
Председател Кирил ДОБРЕВ: По сигналите някакви претенции? Вие ако имате някакви претенции по тях? Не виждам. Трябва ли да взимаме решения по разпределенията на сигналите или не? Не виждам.
Колеги, с това закривам днешното заседание. Благодаря на всички ви за участието.
Заседанието беше закрито в 13:05 часа.
Председател на ВАКПООФДНИКПУКИ:
Кирил Добрев