Временна анкетна комисия за проверка и установяване на всички обстоятелства около публично огласения телефонен разговор между бившия министър-председател Бойко Борисов и бившия директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов, в който се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт
ПРОТОКОЛ
№ 2
На 21 януари 2014 г., /вторник / от 15.30 часа в зала 356 на Народното събрание, пл.”Княз Александър І “ се проведе заседание на Временната анкетна комисия за проверка и установяване на всички обстоятелства около публично огласения телефонен разговор между бившия министър-председател Бойко Борисов и бившия директор на Агенция “Митници” Ваньо Танов, в който се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт
Заседанието бе открито в 15.40 часа и ръководено от господин Йордан Цонев.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 15.40 часа /
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми колеги, имаме кворум. Откривам заседанието. Предлагам ви следния дневен ред:
1. Приемане на решение за искане на информация от компетентните органи, които имат отношение по случая.
2. Обсъждане и приемане решения за изслушване на длъжностни лица.
Разбира се, ако решим, че това към този момент е възможно и процедурно правилно. Това е дневния ред, който ви предлагам.
Имате ли други предложения за дневен ред? Няма.
Моля, който е за да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се.
Аз мислех, да започнем със слушане на въпросния запис. Ако държите имаме изваден звук. Има го и на хартиен носител. Но смятам, че всички сме се запознали с тази обсъждана тема. Така че предлагам по предмета на работа да видим от кои органи да поискаме информация. Аз ще ви предложа няколко неща и ще разчитаме на вас, вие да предложите, за да дадем някаква динамика на работата. Ако може да свършим, моето лично виждане е в рамките на един месец. Да не бавим работата на Комисията. Мисля, че по казуса нещата са ясни. Имаме да изслушаме няколко длъжности лица и да вземем становища.
Може би е добре на следващото заседаине, преди да приемем решение относно това, от кои органи ще искаме да ни дадат официална информация, аз ви предлагам да се запознаем на следващото заседание с част от онова изследване, което е правила Временната комисия или тя беше подкомисия. Тъй като там случая беше гледан от гледна точка на законовия ред, по който са правени. Имало ли е процедура и т.н.
Разбира се, това заседание трябва да го направим закрито, защото там информацията е секретна и аз си мисля, че е добре, за да не повтаряме някакви процедурни неща, които там вече са извършени, да подберем информацията от работата на тази подкомисия, да я представим на следващото заседание и да започнем с нея.
Аз ще ви кажа всичко, което имам като план и после вие ще кажете съгласни ли сте или искате да го променим в някои отношения.
Заповядайте. Доколкото случая касае проверки на Агенция «Митници» в определени стопански субекти, в случая визираме въпросната структура, която произвежда бира и проверката, която е правена там, ви предлагам да поискаме информация от Агенция «Митници» по случая, тази която имат официално да ни я предоставят. Също така и да поискаме информация от Националната агенция по приходите, относно плащанията, които са правени от тази структура и т.н., за да видим тази информация. Относно данъци. Акцизите от митниците. Към тези две институции да напишем писма и да поискаме информация. Ако мислите, че е нужно може да напишем и писма до ДАНС, респективно до МВР, защото тогава структурата, която извършва тези действия е била в МВР, за да поискаме официалната информация, която те имат по случая и съответните разпореждания, за да видим с какво обективно разполагаме. А и в каква посока да тръгне работата на Комисията. Общо взето това е моето предложение. Аз умишлено не се спирам на точка втора, въпреки че двете са във взаимна връзка. Защото изслушването на длъжностните лица, ако изобщо решим да изслушваме свидетели, длъжностни лица, трябва да вземем това решение, след като се запознаем с фактическата документация, с това което има по този случай. Така мисля, че е редно да тръгнем.
Имате думата. Тук има колеги, които са работили по случая в качеството им на депутати в миналия мандат в Подкомисията по СРС и т.н. Затова ще бъде полезно да си кажете мнението.
КАМЕН КОСТАДИНОВ: Уважаеми господин председател, аз мисля, че плана, който предлагате е работен. Създава условия за бързо приключване, поне за стартиране в динамичен порядък на работа на Комисията.
В рамките на предишния Парламент, освен Подкомисията към Вътрешната комисия за контрол на специалните разузнавателни средства и Комисията за контрол на Държавната агенция за национална сигурност работи по тази тема. Към онзи момент аз бях председател на Комисията, която както си спомняте председателството се ротираше. Има извършени определени действия. Водени са разговори. Комисията стигна тогава до определени заключения, доколкото си спомням единодушно.
Така че предлагам да се напише до настоящия председател на една друга комисия, която мисля, че наследи архива на Комисията за контрол на ДАНС, както и Държавната агенция за национална сигурност. Мисля, че там също има данни от извършените действия, които биха могли да ни ползват.
Благодаря.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Искам да добавя само, че е добре да поискаме също експертизата, която БАН прави. Мисля че БАН правиха някаква експертиза по случая относно записа. Също ако има официален документ и него да го прочетем и да го приложим към доклада. Имаше и на други лаборатории, някаква френска лаборатория. Аз не знам там тази експертиза по линия на частни лица ли, по линия на вестник “Галерия” ли. Не знам кой е поръчал поначало по принцип. Говоря неща, които знам от медиите. За БАН със сигурност знам, че имаше поръчана експертиза. Да напишем писмо и на БАН. Ако имат нещо да ни го изпратят. Въпреки че човека, който се е занимавал катастрофира и е покойник. Но те вероятно имат някаква процедура и лаборатория.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председател, експертизата за която говорите, тя беше възложена на БАН по повод, ако не се лъжа, досъдебно производство. Така че ние няма как да искаме от БАН. Дори и да има в БАН, тя е възложена на БАН от органите на прокуратурата. И те не би следвало по никакъв начин да ни я предоставят. Защото тя е предоставена на този, който е възложил.
Аз не съм сигурен и не зная, дали има все още висящо досъдебно производство по случая Мишо бирата. И ако има такова, има и решение на Конституционния съд, с оглед следствената тайна. Ние първо в това трябва да се уверим. Защото ако има досъдебно производство нещата малко се променят, с оглед възможностите на нашата комисия да изисква и да прави някакви действия, за да не се намесва в досъдебното производство. И от там нататък вече може да прояви тези действия.
КАМЕН КОСТАДИНОВ: Господин председател, ако тази експертиза не може да бъде ползвана от нас, поради това, че е поръчана от друг възложител или има някакви обективни пречки, аз не мисля, че има пречка да поръчаме нова експертиза.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Ще решим това, след като се запознаем с първите документи, които ще дойдат, може и това да направим. Но аз съм абсолютно убеден, че това ще доведе до много голямо забавяне работата на Комисията.
Доколкото аз имам информация, която сега ще я получим по официален ред, мисля че СРС-тата са унищожени, но трябва да питаме. Защото те са във връзка с друга разработка, която вие сте обследвали в Подкомисията по СРС-тата. Така че там е доказано, че има такава. Но от там нататък господин Горанов правилно постави въпроса, експертиза на какво ще направим.
Така че да напишем тези писма. Да поискаме тази информация. Да видим къде сме с фактическата обстановка около този случай, документации и т.н. и ще си насочим вниманието при работата на Комисията по-нататък върху нова информация, ако искаме или върху изслушване на длъжностни лица и т.н. Смятам, че това като начало е достатъчно, за да тръгне работата на Комисията.
Имате ли други предложения колеги?
Господин Жаблянов, понеже вие закъсняхте, да кажа, че ще пишем писма до съответните органи, за да получим информация относно данни по този случай. И на следващото заседание, като получим тази информация ще решим, дали да изслушваме длъжностни лица, въобще в каква посока да тръгнем.
Това е първата стъпка, която трябва да направим. Негласно се обединихме, че на този етап няма нужда да слушаме самия разговор. Всички сме го слушали и го имаме и на хартиен носител. По-нататък ще видим в хода на работата, дали ще бъде нужно. Тук става въпрос за този, който е в заглавието на нашата комисия. Не е един разговор, въпреки че в заглавието става дума за телефонен разговор, а не разговори.
Аз предлагам да гласуваме тези решения, които изброихме.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема.
Ще напиша писмата. Ако искате да се запознаете с тях преди да ги пусна. Ще ви ги пуснем на имейлите, за да ги видите, защото такава е практиката на предишните комисии.
Има ли други въпроси по работата, предложения? Няма.
Благодаря ви.
Следващото заседание нека да не го насрочваме, за да видим кога ще дойдат отговорите. Нека да ни върнат отговорите. Защото това ще е отправната точка. Институциите ще дадат бързо. Това което ще искаме от съдебната власт ще чакаме, когато благоволят.
Колеги благодаря ви.
Приятен следобед ви желая.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 15 часа и 55 минути /
Стенограф Силвия Михайлова
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННА
АНКЕТНА КОМИСИЯ:
/Йордан Цонев/