Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна анкетна комисия за проверка и установяване на всички обстоятелства около публично огласения телефонен разговор между бившия министър-председател Бойко Борисов и бившия директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов, в който се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт
11/02/2014
    ПРОТОКОЛ

    № 5
    На 11 февруари 2014 г., /вторник / от 11.30 часа в зала 356 на Народното събрание, се проведе заседание на Временната анкетна комисия за проверка и установяване на всички обстоятелства около публично огласения телефонен разговор между бившия министър-председател Бойко Борисов и бившия директор на Агенция “Митници” Ваньо Танов, в който се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт.

    Заседанието бе открито в 11.40 часа и ръководено от господин Йордан Цонев.

    Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.

    * * *

    / Начало 15 часа и 30 минути /


    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Добър ден на всички. Уважаеми колеги, вече имаме кворум и може да започнем заседанието на Комисията.
    Дневният ред е с една единствена точка.
    Изслушване по постъпила информация от компетентни органи.
    Продължаваме точката от миналия път да изслушваме служители на Агенция «Митници», които имат отношение по предмета на дейност на Временната комисия.
    Имате ли предложения относно дневния ред? Няма.
    Моля, който е за да гласува.
    Благодаря ви.
    Против? Няма. Въздържали се? Няма въздържали се.
    Приема се.
    Искам да ви кажа, че има постъпила една информация и сме поканили един служител на Агенция “Митници” за днес, по-точно бивш служител. Това е господин Спас Шопов – бивш ръководител на Инспектората на Агенция “Митници”.
    Господин Шопов заповядайте.
    Също така искам да уведомя колегите, че имаме отговор на едно от писмата до Държавна агенция “Национална сигурност”, което сме изпратили официално. То е относно предоставяне на информация, относно резултат от проверката, съдържанието и законността на посочените записи. Протокола от Държавна агенция “Национална сигурност”, както се досещате е в Секретна секция и всеки, който иска може да отиде и да се запознае с него. Това е информация, която току що постъпи.
    Отговора на писмата, които са качени на сайта, които написахме, първото писмо до ДАНС, имаме две писма. До МВР имаме едно писмо. До Прокуратурата имаме едно писмо. Уведомявам ви, който иска да отиде в Секретна секция и по надлежния ред да се запознае с отговора. Аз самият също не съм се запознал, тъй като сега го получих, но трябва да ви уведомя.
    На миналото заседание изслушвахме трима служители на Агенция “Митници” от онова време, а двама от тях и понастоящем са служители в Регионално митническо управление – Лом. Днес продължаваме, а разбира се в следващите заседания ще продължим, като накрая ще изслушаме самия тогавашен директор господин Танов, както приехме всички единодушно, той да бъде последен.
    Господин Спас Шопов е тук. Господин Шопов ще ви помоля първо да се представите и да кажете какво сте работили по това време и какви са били професионалните ви ангажименти. И след това ще започнем да говорим по случая за който става въпрос. Какво знаете за двете проверки. Каква информация до вас е постъпила и какво ви е направило впечатление. Колегите ще ви зададат въпроси също така.
    Заповядайте.
    СПАС ШОПОВ: Аз съм бивш ръководител на Инспектората на Агенция “Митници”. Работя в системата от 1996 г. до 1 септември 2010 г. Бях съкратен във връзка с реорганизация, структурни реформи в Агенция “Митници”, които закриха инспекторатите и бяха прехвърлени част от хората към Министерство на финансите, където беше направен така наречения Мегаинспекторат.
    По времето от 2001 г. до 2010 г. съм ръководител на Инспектората на Агенция “Митници”, който съставляваше 21 човека служители, високо квалифицирани служители, които извършваха годишни проверки, както и инцидентни проверки, с които представяха на ръководството на Агенцията, актуалното състояние на проверяваните системи и обекти към момента.
    Едно от основните задължения беше дисциплинарна ангажираност на митнически служители, извършили нарушения по Закона за държавния служител, Закона за митниците и Кодекса за поведение на митническия служител. В Агенция “Митници” има два вида трудови правоотношения. Едните са държавни служители, а другите са служители по Кодекса на труда.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви. Аз ще ви насоча към темата, поради която сме ви помолили да дойдете в Комисията. Извършени са в два периода от време 9, 10 и 11 ноември и 13 март две проверки на мобилни митнически групи. Като в този период, разбира се са извършени и други действия от ТМУ – Лом във връзка с проверка на Пивоварната в Мездра. И в двата случая има изпратени мобилни митнически групи. Има съставени протоколи за нарушения. Има издадено наказателно постановление.
    Директора на Агенция “Митници” на 8 февруари е отнел лиценза. Съдът го е възстановил на 9 март, въпросния лиценз. По-точно предварителното изпълнение с определение. В документите, които ни се предоставиха има свидетелство, че въпросното определение е предоставено едновременно на ТМУ – Лом и на Главно управление “Митници” на 19 март. В тази връзка проверката е извършена на 13 март. Не е имало как да се знае, че е имало такова издадено определение от Съда.


    Моят първи въпрос, каква информация имате вие и какво се е случило през това време, разбира се само в контекста на това, което вие знаете. И в контекста на предмета на дейност на Комисията, оказван ли е натиск от премиера върху шефа на Агенция “Митници” Ваньо Танов да прекрати тази проверка, защото това е предмета на дейност във връзка с оповестения разговор.
    Благодаря ви. Имате думата.
    СПАС ШОПОВ: Господин Цонев, уважаеми господа, по този въпрос Инспектората не е работил. Не е възлагана проверка на Инспектората да работи по този въпрос. Публична тайна беше, че в Агенцията ноември месец 2009 г. жужеше като кошер и се коментираше навсякъде, че е имало обаждане от премиера във връзка с проверка на мобилна група. И дори някои от хората, които бяха по-разкрепостени, залагаха кой ще си тръгне по напред. Дали директора на Агенцията или ръководството на мобилните групи начело с директора на МРР. След като се стигна до тук, най-вероятно щеше да бъде възложен случая за некоректно поведение евентуално на мобилните групи, непрофесионално поведение. Събрахме предварителна информация от която установихме , че не виждаме нарушения на мобилната група или такива, които да повлияят съществено на извършената проверка.
    В удобен момент разговарях с господин Танов в кабинета му по този въпрос. Разговарях по личен въпрос първо, тъй като исках да ползвам по-дълга отпуска. Той ме уведоми, че предстоят реформи, съкращения и е необходимо да бъда при него да му помагам. Затова по възможност да не ползвам дълга отпуска. И ми каза от самото влизане. “Шопов, внимавай кои хора дисциплинарно ангажираш, предлагаш за наказание, да не попаднеш на някой, който е приятел на премиера, че тогава и двамата ще си ходим.”
    Аз го попитах, между другото усмихнат, дали е имало и друг случай да съм попаднал. Защото работата ни беше основно с дисциплинарно производство.
    Той ме попита: “Случаят в Мездра знаеш ли?”
    Казвам: “Чух и вървят такива и такива приказки.”
    Той се усмихна и каза: “За съжаление има такова нещо.”
    Казах му тогава да напишат МРР една докладна по случая, за да проверим.”
    Той каза: “Няма нужда, защото няма какво да се проверява.”
    Тогава го попитах: “Какъв е толкова проблема?”
    За мое учудване той ми каза: “Колко години работиш в системата?”
    Казвам: “От 15 години.”
    “Ти незнаеш ли, какъв е проблема на хората, които са богати?”
    Казвам: “Не.”
    “Те, казва, не желаят когато си плащат, да бъдат притеснявани.”
    За първи път чувам от ръководител на Агенцията да вземе такова отношение. Попитах го: “Възможно плащането да не е коректно и най-вероятно е излязло някъде при нас по сметките.”
    Той ми каза: “За какво плащане говориш? Ти чуваш ли за какво става въпрос?”
    Тогава го попитах: “Кой е собственика?” Защото по принцип Инспектората не се занимаваше с фирми.
    И той каза, че собственика се казва Михаил и търсеше някъде по бюрото да намери името. Не го намери. И каза, че е бил президент на Федерацията по баскетбол.
    Тогава се сетих, че на един от баскетболен мачове, който беше сериозен баскетболен мач, присъстваше президента с него. Направи ми впечатление, че имаше на сакото кърпичка в джоба и се сетих за кой става въпрос. И му казах Михаил Миков. Той каза: “Точно същия.”
    Казвам: “Какво толкова е направил?”
    И той каза, че са установили редица нарушения мобилните групи и същия се е жалил на премиера и премиера го е намачкал. Той каза, генерала.
    Аз го попитах: “За вас ли става въпрос.” Той каза: “Не, така казвам аз на премиера. Така съм го записал и в телефона си. Генералът жестоко ме намачка за тази проверка.”
    С това приключи разговора. И аз се прибрах в стаята. Повече не сме коментирали по този случай.
    Постфактум като проследихме материалите, които са готвили по тази първа проверка виждам, че тя просто под някакъв сериозен натиск е смачкана. За първи път се отнема лиценз на базата на една докладна и три протокола извършени от мобилна група.
    Вярно е, че в тази мобилна група един от служителите беше може би най-подготвения служител на темата акцизно производство и юридически лица търгуващи с акцизни стоки. Същият служител десетина дни след това беше уволнен, съкратен.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Как се казва той?
    СПАС ШОПОВ: Иван Манев. Той дойде в Агенция “Митници” като началник отдел от Национална агенция по приходите. И доколкото съм запознат е работил в оперативния контрол по акцизни стоки в НАП. При нас той може би беше двете очи на Дирекция “МРР”. След него тя ослепя. Нямаше такъв човек, който да е така запознат и да работи в тази насока.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Кога беше освободен той?
    СПАС ШОПОВ: Десетина дни след това. И хората които бяха заложила, че ще бъде освободен, спечелиха по едно кафе. Такава беше уговорката.
    След това този лиценз, който беше отнет е крещящо непрофесионално изработен. Не е искано становище от Митница – Лом. Тя е малка пивоварна. Малката пивоварна Леденика не е искала становище от Митница – Лом.
    Същият не е жален, не е изпратен никой от Агенцията да присъства при вземането на решението на Съда, макар че и двете страни са поканени. Имаше и друг слабости, които са недопустими и никога не са допускани в Агенцията. В Митница – Лом се заинтересувах, има няколко отнети лиценза, които ги отнема Агенцията по предложение на Митница – Лом, които започват с думите: “След извършена проверка от Митница – Лом и становище на нейния началник, отнемам лиценза на фирмата хикс, игрек или зет. “ Това нещо в този случай го няма и затова той е паднал.
    Според мен това е направено от натиск. В същото време и Агенцията да бъде донякъде чиста и да кажат, че са направили всичко необходимо, което не е така.
    Самата дестилационна колона, която я коментират и за която най-много се говореше е извън очертанията на самия склад.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Говорите за колоната за производство на спирт.
    СПАС ШОПОВ: Да, за колоната за производство на спирт е извън очертанията на митническия склад.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Тя няма нужда да е в очертанията на склада, тъй като няма лиценз за производство на спирт.
    СПАС ШОПОВ: Точно така, тя няма лиценз.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Не е подаван такъв.
    СПАС ШОПОВ: Не е подаван. И разговарях с колегите, които казаха, че е доста прашасала. Само ще ви дам пример. При това положение, когато на цар Киро, така наречения цар Киро – Кирил Рашков, колегите от Пловдив установиха, че има такава дестилационна колона, тя беше разглобена и частите стояха доскоро в склад на Митницата. Тук това не беше предприето. Недопустимо е да не се предприеме. Също по нито един от случаите Митница – Лом не е уведомена по етапния и по изискуемия ред, който е.

    От Наредбата за мобилните групи т.7 или т.8 беше, господин Асенов беше разписал. Тази Наредба все още важи. Какво трябва да направи мобилната група пристигаща да провери търговския обект, какво трябва да направи преди това. Трябва да се яви в учреждението, под чиято юрисдикция да се представи и да помоли от тях хора, които да присъстват на самото извършване на тази проверка. Това е.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви.
    Колеги имате думата за въпроси. Господин Горанов има думата. Заповядайте.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Казахте, че не сте работили пряко и информацията, която ни представяте е на база на ваши лични впечатлени и разговори с ваши колеги.
    СПАС ШОПОВ: Не сме работили по случая, но ви предавам информацията и ви цитирам какво каза господин Танов при разговора с него.
    ВЛАДИМИР ГОРАНОВ: Аз също казвам, че предавате информация, която сте набрали от разговори с ваши колеги.
    СПАС ШОПОВ: Той ми е ръководител. Не ми е колега.
    ВЛАДИМИР ГОРАНОВ: Сигурно и с ваши колеги, с които сте си говорили за кафетата и за облозите.
    СПАС ШОПОВ: Колегите споделяха, масово цялата Агенция жужеше. Не сме имали такъв случай от много години, да се спре проверка на Агенцията или да бъде приятелски огън срещу нейния ръководител. При нас той е многоуважаван служител.
    ВЛАДИМИР ГОРАНОВ: Това ще го пишем към пикантерията и слуховете. Вие представихте информация, че начина по който е извършена проверката от мобилните групи е предпоставка за падането на акта на началника на Митницата, с който се отнема лиценза и се прекратява действието на данъчния склад. Това ли е записано в решението на съда за спиране на предварителното производство или това е вашето впечатление. Или според вас това е основната причина да падне решението.
    СПАС ШОПОВ: Господин Горанов, не съм чел решението на Съда. Не съм запознат с него. Но казвам каква е практиката, за да бъде издържан един такъв индивидуален акт.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Има ли пречка, след като по Закона за акциза и данъчните складове и Правилника за неговото прилагане, Директора на Агенция “Митници” предоставя лиценза и той е компетентен да го отнеме, той да упражни своите правомощия на база на информация само от МРР.
    СПАС ШОПОВ: Дали той може да отнеме?
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Той със сигурност може. Ако го направи само на база на данните от мобилните групи.
    СПАС ШОПОВ: Както го е направил сега. Видя се какъв е резултата.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Какъв е резултата?
    СПАС ШОПОВ: Отпадане.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Питам ви, това ли е според вас причината?
    СПАС ШОПОВ: Съдът е преценил.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Вие предоставихте на Комисията вашия анализ, поради тази причина и предварително Директора на Агенция “Митници” така е поставил нещата и ги е подредил, че да се стигне до това.
    СПАС ШОПОВ: Според мен, след височайшата намеса са стигнали до тези неща. Но при положение, че се изисква Митница – Лом или която и да е митница в страната, да даде становище задължително при отнемане на лиценза и тя е контролираща митница.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Задължително ли е? Става въпрос откъде следва, че е задължително?
    СПАС ШОПОВ: Практиката е наложила.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Практиката на вътрешна организация на процесите, едва ли е аргумент за действията на съда. Затова ви питам, според вас, след като доста преди да се огласят разговорите между тогавашния министър-председател и Директора на Агенция “Митници”, проверките пак са правени от МРР, без консултация с местната митница. Тъй като вероятно и това е причината да имаме мобилни групи, за да могат те независимо от териториалните звена на Агенцията, ако са се създали някакви вътрешно-зависимости между контролираните обекти и митническите органи, да могат независимо и централно да извършат специални проверки на база на които директора на Агенция “Митници” да се произнесе или да вземе някакви решения, които са в неговите компетенции. Според вас порок на системата ли е това, че още при първата проверка няма консултация с Митница – Лом?
    СПАС ШОПОВ: Естествено, че е порок. И той е съществен.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Това е порок на база нормативен акт или порок на база на вашето мнение?
    СПАС ШОПОВ: Наложената практика и на мое мнение.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Мога да прекъсна за малко разговора, защото господин Горанов не беше на миналото заседание. Да поясня, че ръководителя на Митница – Лом, господин Богданов поясни миналия път, че е порок, съобразно изискванията, Наредбата. Порокът се състои в това, че не е уведомена Митницата за акцията на мобилната митническа група. И представи тази Наредба и каза коя точка от нея представлява това нарушение. Мобилната митническа група отива там и след това се уведомява Митница – Лом. И дори този, който беше другия служител на Митницата свидетелства, как по телефона е бил извикан и му е било казано от господин Странджев – “Иди, групата е вече там.”
    Така че отговарям ви на въпроса във връзка с предишното заседание, порока е в неизпълнение на тази Наредба. Аз съм председател на Комисията и съм длъжен да пояснявам това, което е казано веднъж в Комисията. Той отговори. След като приключи отговора му, аз пояснявам какво миналия път беше постановено. Въпросът на господин Горанов беше. “Нарушение ли е на документите или на практиката?”
    И аз отговарям. Нарушение на нормативните документи е. Този когото днес питаме, каза че е нарушение и на практиката. Внасям това уточнение за протокола, защото то се съдържа в протокола от миналия път и тъй като господин Горанов го нямаше.
    СПАС ШОПОВ: Във всички тези протоколи, които са описани там няма никъде нарушение на фиска. Основно Агенцията се бори за не нарушаване на фиска за бюджета. И при това положение се явява крайно некоректно натиск на бизнеса, да не кажа и нещо повече, да отнемеше лиценз за някакви несъществени неща. Защото по този начин, след няколко проверки искам да ви кажа, че хората след всяка проверка са стресирани и работят с часове. С дни някой път не могат да се оправят след такива проверки, които са неоснователни и тенденциозни към някое юридическо лице. Ако беше извършена проверка по ДОПК, както е фирмата регистрирана на Михаил Миков, регистрирана във Варна ще се съглася, че е направено всичко необходимо да се види, направена е такава проверка и никъде не са отразен съществени нарушения на фиска.
    Митница – Лом доколкото знам е съставила акт, но той е несъотносим към бюджета, без да се жали дори на тях.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Да разбирам ли, че вие упреквате Танов, в случая тогава като орган, че е превишил правата си нареждайки твърде агресивно отношение към даден субект на контрол.
    СПАС ШОПОВ: От кое е това агресивно нарушение?
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Вие казахте, че проверката е била излишна, тъй като не е установено никакво нарушение по отношение на фиска.
    СПАС ШОПОВ: Излишно е отнемането на лиценза. Проверката не е излишна. Проверката е висша степен на доверие и би трябвало да се провери. Винаги се проверява. Всякакви обекти се проверяват. Няма свещена крава, която да не е проверявана.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Значи Танов е преиграл, ако мога да се изразя по този начин жаргонно.
    СПАС ШОПОВ: Смачкана беше проверката под натиск.
    ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Тя ако е смачкана, вероятно резултата от нея няма да бъде неблагоприятен по отношение на контролирането.
    СПАС ШОПОВ: Ако беше извършена както са изискванията на Закона, да се извърши проверка по ДОПК от компетентните служители, последващ контрол и от акцизна служба и бяха представени документите, нямаш да се стигне до това унизително положение да се отнема лиценза. Щеше да се види съвсем ясно какво е. А може би някой се е страхувал да направи тази проверка?
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин Лазаров заповядайте.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Вие казахте, че в началото не сте работили служебно, не ви е възлаган случая.
    СПАС ШОПОВ: Да.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: По какъв повод, освен разговорите и облозите за кафе, разговора с господин Танов, който пресъздавате, вашите впечатления кога и по какъв повод се запознахте с документите и актовете по проверката? Чух, че със съдебното решение изобщо не сте се запознали. Какви са мотивите на съда. Това не ви интересува. Кога и по какъв повод се запознахте и беше ли в служебните ви задължения? Може да сте се запознали и сега, вчера, онзи ден, може тогава.
    СПАС ШОПОВ: След като стигна до такова голямо достояние бях задължен да се запозная и с колегите да разговарям неофициално.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Въпросът ми беше с протоколите как ги изискахте? Запознахте ли се с тях, с тяхното съдържание? Колко проверки са правени? Какво е констатирано? Кои са ги подписали? Отговорът ви е не. Не съм се запознал с протоколите.
    СПАС ШОПОВ: Разговарял съм с началника на Митница – Лом и със служители участвали в проверката.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Говорим за протоколите в момента. Защото вие казвате, какво трябвало, какво не трябвало.
    СПАС ШОПОВ: Виждал съм протоколите.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: По какъв повод, как сте ги изисквали. Служебно и кога сте ги виждали? Това е Централно митническо управление и там, вие много добре знаете като шеф на инспекторат, не всеки може да отива и да рови в различни структури, различни протоколи и различни книжа. Така ли е?
    СПАС ШОПОВ: При разговори с колегите ме запознаха с материалите.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Предоставиха ви протоколите.
    СПАС ШОПОВ: Предоставиха ги да ги разгледам, да ги прочета.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Кой период ви бяха предоставени тези протоколи?
    СПАС ШОПОВ: Когато се разбра, че ще бъде съкратена мобилната група самите колеги ме запознаха.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ориентирайте ме във времето.
    СПАС ШОПОВ: Края на ноември 2009 г. Протоколите са за извършено ЩМП на моторно превозно средство.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Благодаря ви. Вие казахте, че компетентния човек е бил господин Иван Манев. След като сте се запознали с протоколите края на ноември 2009 г., би трябвало да ви е направило впечатление какво препоръчва той.
    След образуване на административно наказателно производство, на посочената фирма по-горе да бъде преразгледан издадения лиценз. Тоест, служителя, който вие казвате, че е най-компетентния, препоръчва отнемането на лиценза. Това е в докладна записка съответните протоколи. В същото време казвате, че не е било необходимо да бъде отнеман този лиценз за такова дребно нарушение.
    СПАС ШОПОВ: Това са първични впечатления на господин Манев.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Първичните впечатления на господин Манев в разговор с вас може да си говорите всичко. Това е написано и вие казахте, че сте запознали с тези протоколи и е записано.
    СПАС ШОПОВ: Една обстойна проверка щеше да покаже най-точно какво е състоянието.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Колко проверки са правени според вас?
    СПАС ШОПОВ: Такава проверка, която е трябвало да се направи по ДОПК не е направена.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Колко проверки митнически са правени?
    СПАС ШОПОВ: Не мога да ви кажа колко проверки са правени.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Чели сте протоколите, а не знаете колко проверки са правени.
    СПАС ШОПОВ: Вече четири години минаха от тогава.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Акт за административно нарушение съставен ли е?
    СПАС ШОПОВ: Съставен е.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: И какъв е резултата?
    СПАС ШОПОВ: Заплатен е.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Заплатен или отменен?
    СПАС ШОПОВ: Заплатен е.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Да знаете случайно, понеже явно сте се интересували, да е заплащан акциз между периода на проверката, акт за отнемане на лиценза и решението на Съда от фирмата, която е била проверявана, да е внасян акциз.
    СПАС ШОПОВ: Ако е работила е внасяла акциз. Най-вероятно е внасяла.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: В момента когато е запечатано до приключване на делото в Съда.
    СПАС ШОПОВ: До приключване на делото в Съда беше разрешено на фирмата.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: За акциза питам.
    СПАС ШОПОВ: Трябва да се произведе бирата и тогава се плаща акциза. Трябва да се произведе продукта и тогава.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Знаете ли дали е плащан акциз или не?
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Не е длъжен да знае.
    СПАС ШОПОВ: Не знам.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Аз мога да ви кажа кой е длъжен да знае.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Не е длъжен да знае. Избирателно се знаят някои неща, а други не.
    И последния ми въпрос. Казахте в началото осуетена проверка. Коя проверка е осуетена? Казахте, че не знаете колко проверки е имало там. А коя е осуетена?
    СПАС ШОПОВ: Аз говоря за първата проверка, която е основна проверка и от която тръгват всички тези неща след това.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ноември месец проверката е осуетена. Благодаря ви.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Направи ли ви впечатление, че въпросния разговор, защото по-нататък ще дойдем и на тази тема.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Към мен ли е въпроса. Ако трябва да седна там, господин председателю. Ако е към мен въпроса, да е ясно в какво качество съм.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Понеже трябва да поясняваме нещата. Има отговори, има и въпроси. Аз като председател на Комисията съм длъжен да пояснявам нещата.
    Разговорът който проведохте с генерал Танов беше след първата проверка в неговия кабинет или след втората?
    СПАС ШОПОВ: След първата проверка.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Достатъчен ми е този договор. Сега ще се върнем на въпроса. Колко разговора е имало между премиера и господин Танов. Аз правя това уточнение, тъй като аз зададох въпроса. Имало е разговор относно първата проверка, в който шефа на Митниците говори за оказан натиск от премиера. Не става въпрос за разговора от 13 март. Защото в разговора от 13 март, който и премиера вчера не отрече в пресконференцията си, се казва: “Пак ми се обади бирата.”
    Така че ще се върнем и на тази тема. Правя това уточнение. На вас ви благодаря. Отговорихте ми изчерпателно на въпроса.
    Има ли други въпроси към господин Шопов?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Сладката пивна мъст акцизна стока ли е?
    СПАС ШОПОВ: Не. И се изготвя извън самия склад. Искам да допълня, че доколкото имам информация е иззета тетрадка, по която никой не е работил. И никой не знае къде е тази тетрадка. Тя е представена на ръководството. В нея е описано две години назад, производството на спирт около 80 тона.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви. Други въпроси има ли?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: От 2006 г.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да ви уточня от 2007 г. го имате в материалите. От май 2007 г. до септември 2009 г.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Произвеждало се е незаконно спирт.
    2007 – 2009 г. как е действала Митницата по този случай? Случайно да знаете да има правени проверки там?
    СПАС ШОПОВ: Преди това е имало НАП, който също не е имал проверки по този въпрос.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Проверки да са правени преди това 2007 – 2008 в тази фирма.
    СПАС ШОПОВ: Господин Лазаров, не само Митницата работи по акцизите. Знаете, че и полиция работи и всички служби.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Да са правени проверки в тази фирма 2007 - 2008 г., когато по вашите твърдения е произвеждан спирт.
    СПАС ШОПОВ: Това пише в тетрадката.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Вие знаете ли дали са правени проверки. В тетрадката не пише, дали са правени проверки.
    СПАС ШОПОВ: Не са правени проверки.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Така каза и шефа на Митница – Лом на предишното заседание.
    Тук припомням това, което питате и това, което каза господин Шопов. В протокола на господин Манев и на Миланов, които са го подписали на 13 ноември, става въпрос.
    При оглед в офисните помещения бе открито подробно писмено обяснение за производството на етилов алкохол /спорт/ от стара бира и бирена мая.
    При внимателно оглеждане на помещенията в непосредствена близост до данъчния склад бе открита дестилационна колона за изваряване на спирт. Открита бе и тетрадка, в която по дати са вписани количествата вложени материали и количеството на произведения спирт по алкохолни градуси.
    За периода от 21 февруари 2007 г. до 4 септември 2009 г., през който е водена тетрадката иззета от проверяващите се установи, че са произведени 68 586 литра спирт с алкохолни градуси между 49 и 65, за което лицензирания склад няма разрешение и съответно не е начислявал и внасял акцизи.
    За уважаемата комисия ще кажа, че това ще бъде основния ми въпрос в аванс, за да го чуе и да се подготви и към генерал Танов. Това е документ, според който има улики за извършено не акцизно нарушение, а престъпление.
    Нелегалното производство на спирт е престъпление, според нашия Наказателен кодекс. Не е уведомена Прокуратурата. Не е направено нито едно действие за установяване вярно ли е това обстоятелство, което е налично в производствената тетрадка.
    Трето, тетрадката е единствения документ, който липсва от всички веществени доказателства описани в протоколите, които ги има в Агенция “Митници”, в Районно митническо управление – Лом и които са предоставени на Комисията.
    Правя тези констатации точно и ясно в аванс, да се подготви генерал Танов да отговори. Защото това по същество представлява укриване първо на улики. И второ, не уведомяването на компетентните органи да извършат разследване, което щеше да установи, тъй като този спирт е имало хора, които са работили на тази колона. Те щяха да свидетелстват. Впрочем може и да свидетелстват.
    Така че правя това пояснение във връзка със заявлението на това, което каза господин Шопов пред Комисията и това, което го пише в докладната записка на членовете на мобилната група, че това ще бъдат част от по-нататъшните действия на Комисията, доколкото това зависи и от мен. Надявам се вие също ще имате интерес, Комисията да разгледа този въпрос.
    Има ли други въпроси към господин Шопов? Заповядайте.
    ИВАН ИВАНОВ: Два уточняващи въпроса. В предишното заседание на Комисията представителите на Митница – Лом споделиха пред нас, че имат опасенията, че мобилните групи по някаква причина или тенденциозно съставят протоколите в разрез с изискванията на закона за извършените проверки. И не уведомяват умишлено Митница – Лом за извършените проверки, като техните заключения, че може би това е следствие за по-нататъшното падане на отнемане на лиценза и т.н. пред съда. Вашето наблюдение като шеф на инспектората, имало ли е други такива случаи и дали това е била практика, която се извършва по нареждане на ръководството или по някаква друга причина.
    Другият ми въпрос, когато при проверка на мобилна митническа група или от съответната митница бъде установено по такъв начин с доказателства. Тоест с тетрадка, уред на производство на етилов спирт и указания как се произвежда, каква е практиката и по какъв начин се процедира от тук нататък, защото мисля, че ще бъде важно и за по-нататъшната работа на Комисията. Да установи защо това не се е случвало. Каква е била обичайната практика и по вашите разпоредби, при наличието на такива доказателства проверка.
    СПАС ШОПОВ: По първия въпрос. Порочна практика. Съгласен съм с вас на мобилните групи. Тенденциозна порочна практика, съставянето на такива документи, които ще паднат в съда.
    По втория въпрос, тази тетрадка би трябвало да бъде предоставена на Митница – Лом, в чиято юрисдикция е малката пивоварна, която разпореди действия за установяване автентичността на данните посочени вътре. Има хора с имена. Не са направени никакви действия по този въпрос. Нито са разпитвани хора, нито са викани, а щетата е близо милион лева. Нищо не е направено по този въпрос.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има ли други въпроси? Няма.
    Благодаря ви господин Шопов за оказаното съдействие на Комисията.
    Уважаеми колеги, ако имате някакви въпроси към работата, някакви предложения относно следващото заседание.
    На следващото заседание аз ще призова от името на Комисията господин Иван Манев. Ако имате предложения да призовем някой друг, сега е момента да го кажете, ще го направим.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председателю, понеже в документите, които бяха предоставени, а и в мотивите на съда е упоменато, периода 2007 – 2008 г. са правени проверки във въпросната фирма. Констатирано е каквото е констатирано. Моля, да бъдат изискани тези актове за тези проверки 2007 – 2008 г.
    В мотивите на съда се твърди, че не са констатирани нарушения. да видим кой ги е изготвил тези проверки, как ги е изготвил и съответно да вземем допълнително становище, дали да призовем тези лица и тогавашните началници на Агенция “Митници” на НАП, за да стигнем в случая докрай, след като тръгваме в тази посока.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин Лазаров ще бъде направено още утре.
    ИВАН ИВАНОВ: Господин председател по ваша преценка, тъй като виждам, че на тетрадката, на копието се е подписал служител Николай Христов Такев, ако прецените той да обясни върху какво се е подписал.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Говорите за тетрадката от 13 март проверката.
    ИВАН ИВАНОВ: Тази в която е описано производството на етилов спирт.
    ИВАН ИВАНОВ: Николай Христов Такев се е подписал, че удостоверява, тези страници са верни с оригинала. Той може би е единствен човек, който може да даде по-ясна информация какво е било съдържанието, как изглежда тетрадката и в какво се е случило с нея, тъй като той е удостоверил с подписа си.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Николай Христов Такев, добре ще го призовем него за следващото заседание.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Нямам нищо против да бъде призован господина. Може би да изчакаме отговора за другите проверки, ако и той е участвал. Имам предвид 2007 – 2008 г.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: 2007 – 2008 г. ще ги имате, тъй като те са налични. Аз ще ги взема преди заседанието още.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ако дойде господин Такев може да участва и в тези проверки.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Приехме, че безусловно ще ги изискаме. Те са налични в съответните архиви, така че ще ги имате.
    Още веднъж ви благодаря господин Шопов.

    Колеги, закривам заседанието на Комисията.
    Следващото заседание следващия вторник 15.30 часа, ако разбира се, може да призовем свидетелите.
    Благодаря ви.
    / Закрито в 12 часа и 20 минути /



    Стенограф: Силвия Михайлова



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННАТА
    АНКЕТНА КОМИСИЯ:
    /Йордан Цонев/
    Форма за търсене
    Ключова дума