Комисия по икономическа политика и туризъм
01/07/2015 първо гласуване
Д О К Л А Д за първо гласуване
№ 553-01-50 / 02.07.2015 г.
по Законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс, № 554-01-43, внесен от Валери Симеонов и група народни представители на 05.03.2015 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по Законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс, № 554-01-43, внесен от Валери Симеонов и група народни представители на 05.03.2015 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 1 юли 2015 г., разгледа и обсъди Законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс, № 554-01-43, внесен от Валери Симеонов и група народни представители на 05.03.2015 г.
На заседанието присъстваха: от Министерство на правосъдието - Вергиния Мичева - заместник-министър, Александър Стефанов и Елена Арабкюлиева – държавни експерти в дирекция „Съвет по законодателство”.
От страна на вносителя законопроектът бе представен от н.п. Борис Ячев.
Според вносителя целта на предложения законопроект е въвеждането на принципа на „мълчаливото съгласие”, вместо този на „мълчаливия отказ”, при извършването на различните административни услуги. Предложените промени ще ограничат административния произвол и бездействието в работата на администрация и ще улеснят гражданите и бизнеса.
Със заключителните разпоредби се правят съответстващи промени в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.
На основание чл.76, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание са изискани становища.
Министерството на правосъдието подкрепя по принцип законопроекта. В същото време се счита, че законопроектът следва да се прецизира правно-технически и да се създадат гаранции от злоупотреби при неговото прилагане.
Асоциацията на индустриалния капитал в България категорично подкрепя законопроекта като необходим и полезен за бизнеса и гражданите като препоръчва изготвянето на оценка на въздействието на законопроекта. Отбелязана е необходимостта от предвиждане на санкции за длъжностни лица, които в законоустановения срок не са се произнесли по преписка, изискваща административен акт. Препоръчва се да се предвиди преходен период от шест месеца от влизането на закона в сила, през който да се уреди стесненото приложно поле на мълчаливия отказ в специалните закони.
Националното сдружение на общините в Република България подкрепя по принцип законопроекта, като същевременно изразява сериозни резерви по необоснованото прилагане на принципа на мълчаливото съгласие по отношение на предоставяните административни услуги и издаването на свързаните с тях административни актове. Открива се и възможност за злоупотреба с право.
В последвалата дискусия народните представители от ПГ на БСП Лява България изразиха становище, че законопроектът ще създаде повече проблеми, отколкото облекчения и изказаха съмнения за стимулиране на корупцията при прилагането на принципа на мълчаливото съгласие. Направено беше предложение за селектиране на услугите, при които е възможно прилагането на този принцип.
Предложено беше създаването на междуведомствена работна група, която да подготви предложения между първо и второ четене за определяне обхвата на действие на мълчаливото съгласие.
Представителите на Реформаторския блок и останалите народни представители се съгласиха с направеното предложение за създаване на работна група.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 7 гласа и „Въздържали се” – 6 гласа
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс, № 554-01-43, внесен от Валери Симеонов и група народни представители на 05.03.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ