Комисия по икономическа политика и туризъм
20/01/2016 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 653-01-2 от 22.01.2016 г.
по законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност, № 502-01-100, внесен от Министерски съвет на 23.12.2015 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност, № 502-01-100, внесен от Министерски съвет на 23.12.2015 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 20 януари 2016 г., разгледа и обсъди законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност, № 502-01-100, внесен от Министерски съвет.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика - Гълъб Донев – заместник-министър и Христо Симеонов – началник на отдел в дирекция „Политика на пазара та труда”; представители на работодателски организации.
Законопроектът бе представен от Гълъб Донев.
Според вносителя целта на предложения законопроект е в отделен нормативен акт цялостно да бъдат уредени обществените отношения, свързани със законната трудова миграция и трудова мобилност, и в който да бъде пренесена съответната част от сега действащия Закон за насърчаване на заетостта и подзаконови актове към него, както и да бъдат въведени последващите нови актове на ЕС. Законопроектът урежда регулирането на достъпа до българския пазар на труда на работници – чужденци от трети държави; осъществяване правото на свободно движение в Република България на работници – граждани на друга държава-членка на Европейския съюз(ЕС) или държава – членка по Споразумението за Европейско икономическо пространство(ЕИП); заетостта на българските граждани при свободното им движение в рамките на ЕС/ЕИП; двустранното регулиране на заетостта с трети държави – както на български граждани на тяхна територия, така и на техни граждани в Република България.
В Преходните и заключителни разпоредби се правят съответстващи промени в Закона за насърчаване на заетостта, Закона за чужденците в Република България, Закона за убежищата и бежанците и Закона за българските документи за самоличност.
В своето становище Държавната агенция за бежанците изразява несъгласие относно предложената в § 6 промяна за удължаване срока от 3 на 9 месеца за придобиване право на достъп на пазара на труда на бежанци с неприключило производство за международна закрила поради независещи от тях причини.
Синдикалните организации подкрепят законопроекта по принцип и изразяват несъгласие с предложението за облекчено наемане на чужди специалисти при стагнирания вътрешен пазар на труда и високата безработица.
Работодателските организации подкрепят принципно приемането на законопроекта като изразяват възражение относно високия минимален праг за заплащане на висококвалифицирани граждани от трети страни – три средни работни заплати за страна за последните 12 месеца. Този праг обезсмисля разпоредбата за внос на висококвалифицирани специалисти от трети страни при облекчени условия, тъй като на практика ненужно я прави приложима в изключително тесен диапазон. Те настояват да се прилага чл. 5, § 3 от Директива 2009/50/ЕО за условията за влизане и пребиваване на граждани от трети държави, за целите на висококвалифицираната трудова заетост, според който брутната годишна заплата не може да бъде по-ниска от 1,5 пъти от средната брутна годишна работна заплата. Оценяват като завишени максималните размери на регламентираните глоби и санкции, достигащи до 20 хил.лв. Голямата ножица между минималните и максималните размери на глобите дава възможност за субективна преценка на контролните органи, както и за упражняване на допълнителен корупционен натиск върху проверяваните лица.
В последвалата дискусия н.п. Мартин Димитров изрази становище предложенията на Асоциацията на индустриалния капитал в България да бъдат припознати от всички народни представители от комисията и внесени между двете четения.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 12 гласа, „Въздържали се” –трима народни представители и без гласове „Против”
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност, № 502-01-100, внесен от Министерски съвет на 23.12.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ