Комисия по икономическа политика и туризъм
18/05/2016 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 653-01-23 / 20.05.2016 г.
по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 602-01-20, внесен от Министерски съвет на 20.04.2016 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 602-01-20, внесен от Министерски съвет на 20.04.2016 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 18 май 2016 г., разгледа и обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 602-01-20, внесен от Министерски съвет.
На заседанието присъстваха: от Министерството на финансите - Фейзи Бекир – заместник-министър на финансите, Цветанка Михайлова – директор на Дирекция „Регулация на финансовите пазари“ и Снежанка Колева – държавен експерт в Дирекция „Регулация на финансовите пазари“; от Българска народна банка - Нина Стоянова – член на УС и подуправител на БНБ и Антонио Бързашки – началник на отдел „Надзор на платежните системи“.
Законопроектът бе представен от заместник-министър Бекир.
В българското законодателство се въвеждат изискванията на Директива 2014/92/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно съпоставимостта на таксите по платежните сметки и достъпа до платежни сметки за основни операции, а именно:
- съпоставимост на таксите за платежни сметки, налагани от банки и други доставчици на платежни услуги;
- установяване на бърза и лесна процедура за потребителите, които желаят да сменят своя доставчик на платежни услуги;
- осигуряване възможност на потребителите, законно пребиваващи в ЕС, да откриват сметки, независимо от тяхното местопребиваване и финансово състояние.
С предложения законопроект се правят изменения, уреждащи
работата на Помирителната комисия за платежни спорове, свързани
с приети вече изменения в Закона за защита на потребителите.
С промени в Закона за Българската народна банка се изменя
правната рамка на платежния надзор, осъществяван от Българската
народна банка, с оглед по-ефективно изпълнение на нейните функции.
Предлага се създаването на нови разпоредби и в Закона за защита на потребителите и в Закона за кредитните институции.
В становище си по законопроекта Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България(КРИБ) подкрепя идеята за подобряване на условията на пазара на финансовите услуги в България. Наред с добрите законодателни предложения законопроектът съдържа и разпоредби, които биха нарушили лоялната конкуренция на пазара на финансови услуги и могат да създадат сериозни трудности при прилагането им. КРИБ не подкрепя предложените изменения в § 29, т. 3, относно обменните такси на платежните операции, свързани с карти, и счита, че този текст не следва да се приема, за да се запази конкурентната среда на пазара на платежните услуги в България и да се защитят интересите на всички участници в него – банки, търговци и потребители.
В последвалата дискусия представителите на Министерството на финансите и на Българска народна банка изразиха принципно съгласие със становището на КРИБ.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 11 гласа, „Въздържали се” – 2 гласа и без гласове „Против”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 602-01-20, внесен от Министерски съвет на 20.04.2016 г.
ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО ИКОНОМИЧЕСКА
ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ