Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по икономическа политика и туризъм
01/06/2016 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 653-01-25 от 02.06.2016 г.

    по Отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г., № 504-00-17, внесен от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол на 25.03.2015 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по Отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г., № 504-00-17, внесен от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол на 25.03.2015 г.

    Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 1 юни 2016 г., разгледа и обсъди Отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г., № 504-00-17, внесен от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол на 25.03.2015 г.
    На заседанието присъстваха: Емил Караниколов – изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и представители на неправителствени организации.
    Отчетът бе представен от Емил Караниколов.
    През 2014 г. дейността Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, (Агенцията), се осъществяваше в сложна обстановка, както за самото ведомство, така и за страната. Министерски съвет прие две решения, с които намали числеността на персонала с 40 души и премести администрацията на нов адрес. Структурирането на ведомството чрез преразпределение на някои от дейностите, съобразно приетите изменения в Устройствения правилник на Агенцията, както и процеса по настаняване в новата сграда, се отразиха на резултатите от дейностите по приватизация и следприватизационен контрол през годината. Външни фактори, които рефлектираха върху крайния резултат от работата на Агенцията през годината, бяха провеждането на парламентарните избори и свързаното с това отлагане или забавяне на някои приватизационни процедури по искане на ресорните министерства.
    В резултат от съвкупното отражение на изброените по-горе фактори Агенцията отчита забавяне на дейностите по приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г.
    През 2014 г. са извършени всички подготвителни дейности, свързани с продажбата на 76 обекта за приватизация. Приети са 34 бр. правни анализи, информационни меморандуми и приватизационни оценки за обекти от приватизационния ресурс.
    Подготвени и предложени за приватизационна продажба чрез публични търгове са 43 обекта, като са осъществени 7 приватизационни сделки – 18,9% от планираните.
    Проведени са два централизирани публични търга, на който са предложени за продажба пакети от акции на 31 дружества, по които са осъществени 2 сделки с приходи в размер на 2 488 лв. Паралелно с това Агенцията е осъществила маркетингови мероприятия във връзка с приватизационните процедури на други 27 обекта.
    Агенцията отчита договорени плащания в размер на 1 522 488 лв. (0,5% от планираните), в т.ч. компенсаторни инструменти в размер на 2 488 лева по номинална стойност.
    Основни причини за малкия брой приватизационни продажби остават: липсата на инвеститорски интерес; тенденцията на намалена инвестиционна активност в страната; отлагане или забавяне на приватизационни процедури по искане на ресорните ведомства; характерните особености и влошеното финансово-икономическо състояние на предлаганите обекти.
    Ресурсът от обекти, подлежащи на приватизация към 31.12.2014 г., е съставен от: 17 дружества с над 50 на сто държавно участие, 5 бр. обособени части и 70 миноритарни пакета акции/дялове, собственост на държавата в капитала на търговски дружества. В ресурса се включват още и 83 имота - частна държавна собственост, предложени за продажба от различни областни управители, и 5 обекта, представляващи дялове/акции, собственост на търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала в други търговски дружества. Други 27 пакета с миноритарно държавно участие в капитала са от търговски дружества, които не са пререгистрирани към 01.01.2012 г. съгласно Закона за търговския регистър и срокът за пререгистрацията им изтича на 31.01.2015 г. Поради реституционни претенции и заведените по този повод съдебни дела, остава блокирана продажбата на миноритарното държавно участие в капитала на 30 дружества.
    Дейността по контрол върху изпълнението на параметрите по сключените приватизационни договори се конкретизира с анализирани 123 отчета по 79 приватизационни договора и изготвени 102 бр. уведомления до купувачите по приватизационните договори за представяне на всички отчетни документи, необходими за доказване на изпълнението на поетите с договорите задължения за 2013 година. Установено е нарушение по един договор за приватизационна продажба и на купувача е начислена неустойка в размер на 217 300 лева. През отчетния период е приключила проверката на годишните отчети за изпълнение на задължението за извършване на инвестиции и се отчита изпълнение на задълженията по 3 приватизационни договора.
    През 2014 г. беше осъществено процесуално представителство по 248 броя изпълнителни дела. По сметка на Агенцията са постъпили плащания по влезли в сила осъдителни решения по 20 бр. изпълнителни дела.
    В резултат на осъществената дейност по следприватизационен контрол, през 2014 г. в Агенцията са приети плащания по цена и неустойки, както и по съдебни разноски, в размер на 1 381 424, 05 лв. (7,8 % от планираните). Тази сума включва възстановените разноски по дела, които са в размер на 66 449,66 лв., и които не участват в сумата на общите приходи на Агенцията.
    Към 31.12.2014 г. подлежащи на контрол по отношение на изплащането на цената са 198 приватизационни договора. Общият брой на договорите, подлежащи на контрол по отношение на различни социални ангажименти и други задължения, в това число изпълнението на инвестиционни програми, е 105.
    За 2014 г. Агенцията отчита приходи от дейностите по приватизация и следприватизационен контрол в размер на 2 853 572,99 лева, представляващи парични постъпления и непаричните средства, получени от продажби.
    Отчетените разходи за 2014 г. са в размер на 3 926 453 лева или 97,52 % от утвърдения разходен таван. Средствата са използвани за заплати на персонала, с дължимите осигуровки върху тях, в това число изплатените обезщетения на съкратените служители, и за материално-техническо осигуряване и финансиране на дейностите по приватизация и следприватизационен контрол.
    За отчетния период Надзорният съвет на Агенцията е провел 15 заседания и е приел 574 решения.

    След гласуване с резултати: „За” – 10 гласа, без гласове „Против” и „Въздържали се”
    Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да вземе следното решение:

    Проект!
    РЕШЕНИЕ:

    по отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г.

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и чл. 87, ал. 10 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

    РЕШИ:

    Приема отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през 2014 г.


    ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума