Комисия по икономическа политика и туризъм
1. Изслушване на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
2. Разни.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
П Р О Т О К О Л
№ 6
На 9 март 2016 г., (сряда) от 14.00 часа в зала „Изток“, пл. „Народно събрание” № 2 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по икономическа политика и туризъм, и гости се прилага към протокола.
Заседанието на комисията бе открито в 14.05 часа и ръководено от господин Петър Кънев – председател на комисията.
* * *
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум.
Откривам редовното заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
Дневният ред ви е раздаден предварително. Той е следният:
1. Изслушване на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
2. Разни.
От членовете на комисията има ли предложения за промяна в така предложения дневен ред? Не виждам.
Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
Гласували: "за" – 16, "против" и "въздържали се" - няма.
Дневният ред се приема.
Колеги, знаете, че интересът към това заседание е много голям. Искам много накратко да ви прочета реда, по който ще протече заседанието.
На основание на правилата за провеждане на изслушване на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията, които приехме преди два месеца, първо, видно от представените документи на предложените кандидати, информация за които в пълен обем се намира на интернет-страницата на Народното събрание, те отговарят на изискванията на Закона за защита на конкуренцията за длъжностите, за които са предложени и следва да бъдат допуснати до изслушване.
Тоест, добре дошли на нашите 11 кандидати.
Второ, изпратено е писмо до Комисията по досиетата за проверка на кандидатите и във връзка с предложението, което беше внесено в пленарна зала и беше прието при гласуването на правилата.
Трето, ще пристъпим първо към представяне на кандидатите от вносителите на предложенията в рамките на две минути. Предупреждавам, 11 кандидати имаме и много строго аз и моите заместници ще следим за спазването на режима на изказвания и взимане на думата. Има две минути за представяне от вносителите, след което, като изслушаме представянето от по две минути на 11-те кандидати, ще има възможност самите кандидати да представят своите концепции, като председателят ще разполага с 15 минути, а всички останали с по 10 минути. След това ще дадем думата на народните представители за въпроси отделно към председател, заместник-председател и членовете.
Всеки въпрос трябва да бъде оформен в рамките на две минути. Това също е прието в правилата ни. До 10 минути има право всеки един от кандидатите да отговаря.
Това е режимът, по който ние ще преминем. Както знаете, гласуване няма да има. Сега има изслушване на кандидатурите и след това вече внасяне на предложенията в пленарна зала.
Преди да дам думата на вносителите на предложенията постъпила е една молба от господин Росен Желязков за заявление като първа точка от заседанието на комисията.
Заповядайте, господин Желязков.
РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми народни представители, уважаеми гости! Позволете ми да направя следното изявление.
Воден съм от ясното съзнание за отговорността и значимостта на процедурата за избор на председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията. Съзнавам важността на настоящото изслушване като гаранция за публичност в процеса на избор.
Споделям общото разбиране за огромната роля и място на Комисията за защита на конкуренцията за реализиране на свободен, добре функциониращ и динамичен пазар, като гарант за устойчива икономика в полза на потребителите.
Вярвам, че в условията на свободен пазар, бизнесът трябва да е конкурентна игра, от която потребителите печелят. Но също така вярвам, че политиката трябва да е честна игра, а не политиканска игричка, защото тя трябва да е в полза на гражданите.
Комисията за защита на конкуренцията е независим орган и поставянето под съмнение на нейния състав и функциониране рушат значението и парализират възможността за ефективно реализиране на политиките в областта на конкуренцията.
В личен план, за себе си, не мога да позволя внушенията, спекулациите и политизирането на този избор, които могат да се върнат като бумеранг в бъдещата дейност на комисията.
Воден от горното, заявявам най-отговорно, че се отказвам, като оттеглям съгласието си за участие в процедурата по избор на председател на Комисията за защита на конкуренцията. Основният мотив е, че аз не търся служебна победа. Отказвам да се състезавам сам със себе си. Искам да отпадне всякакво съмнение за предпоставеност и предрешеност на надпреварата. Това не е волята, нито намерението на тези, които са издигнали моята кандидатура и са ми гласували доверие. Аз не съм имал и нямам колебания в своите експертни и административни качества. И не това е мотивът за моето заявление.
Настоящата позиция е моя автономна позиция, мое лично и независимо решение, за което съм информирал вносителите.
Комисията за защита на конкуренцията има нужда от доверие и скромно се надявам с тази позиция днес да допринеса за неговото укрепване.
Позволете ми да благодаря на вносителите, тези, които ме номинираха. Искам да пожелая на всички участници в процедурата, които за мен са достойни експерти и граждани, успешно представяне. А на тези, които ще бъдат избрани като членове на Комисията за защита на конкуренцията, достойни актове в интерес на обществото.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви и аз, господин Желязков.
При направените консултации преди около час с Правната дирекция на Народното събрание и с Комисията по правни въпроси – с господин Данаил Кирилов – се уточнихме, че ние продължаваме процедурата, изслушваме всички предложения, пускаме втора процедура за предложения за нов председател на Комисията за защита на конкуренцията и едва след като мине и втората процедура – за председател – ан блок вече ще вкараме нещата на заседание в парламента. Тъй като отпада кандидатурата на господин Росен Желязков.
Господин Кирилов, заповядайте.
ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Уважаеми господин председател, тъй като казахте, че съм участвал в консултациите по правните последици от това действие, искам да кажа, първо, че не съм участвал в такова обсъждане и мнението ми принципно е различно.
Да, аз определено смятам, че след оттеглянето на съгласието на нашия кандидат – господин Росен Желязков, който е кандидат за председател и при положение, че няма друг кандидат, не би следвало и не може да се довърши тази процедура по този ред.
Точно затова си позволих, макар и като гост на Комисията по икономическа политика и туризъм, да изложа това си правно разбиране. Нямам възможността да правя процедурни предложения в този смисъл, но ви предлагам и ви съветвам да обсъдите и тази възможност.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Добре, съгласен съм, господин Кирилов.
Преди малко бяхме на консултации при госпожа Цецка Цачева – председателят на парламента – и се уточнихме, че няма никакъв проблем – това е нейно предложение – да продължим с изслушването и с дебатите, да не отлагаме нещата. За председател, естествено, ще има допълнителна процедура.
Аз все пак вярвам на правната мисъл на председателя на парламента и на Правната дирекция на Народното събрание.
Заповядайте, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин председател, с цялото си уважение към Вас, но би следвало да има гласуване от страна на народните представители от Комисията по икономическа политика и туризъм дали процедурата да продължи.
Така че формално предлагам такова гласуване. Моето лично мнение е, че след оттеглянето на единствената кандидатура за председател на Комисията за защита на конкуренцията, предвид факта, че процедурата така или иначе шест месеца закъсня, е редно да има нова процедура.
Позицията на господин Росен Желязков и неговото мнение беше доста мъжки изразено и някак си е редно след една такава позиция да влезем в нова процедура, при която да има повече конкуренция и повече кандидати.
Благодаря.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Абсолютно прав сте, господин Димитров. Трябва да се гласува в Комисията по икономическа политика и туризъм. Вие сте член на нашата комисия, имате право на предложения.
Заповядайте, госпожо Карастоянова.
ПОЛИНА КАРАСТОЯНОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин председател! Уважаеми колеги, уважаеми кандидати за Комисията за защита на конкуренцията, уважаеми гости! Ние имаме очевидно една различна гледна точка, която ни беше представена. Но в същото време всеки един от нас напълно съзнателно участва в одобряването, в гласуването в подкрепа на процедурата, която в момента е в ход.
Мисля, че наред с уважението, което беше изразено към позицията на господин Желязков, следва да изразим уважение и към участниците в процедурата, които са тук, които са подготвени за тази процедура и мисля, че уважението ни към тях предполага ние да продължим с приетата вече от Народното събрание процедура за избор на членове на Комисията за защита на конкуренцията.
Така че моето предложение е, ние да се придържаме към приетата процедура и да проявим същото уважение към колегите, които са се явили днес пред нас.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Колеги, има две предложения на членове на нашата комисия. Едното е да продължим по дневния ред, второто е да прекратим заседанието на комисията.
Аз предлагам преди да продължим с всякакви разговори оттук нататък, все пак да преминем първо към гласуване и да решим продължаваме ли работа или отлагаме обсъждането по дневния ред.
Моля членовете на Комисията по икономическа политика и туризъм да гласуват предложението да продължим работата по дневния ред и процедурата по изслушване на кандидатите.
Гласували: "за" - 8, "против"- 1, "въздържали се" - 7.
Предложението да продължим работата по дневния ред и процедурата по изслушване на кандидатите се приема.
Колеги, продължаваме изслушването.
По кандидатурата на Димитър Иванов Кюмюрджиев за заместник-председател или член.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Господин председател, искам думата за процедура.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Заповядайте, господин Добрев.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Парламентарната практика е, при равен брой гласове „за“ и „против“ и „въздържал се“ предложението да не се приема. Ако имаме колебания в това колко са гласовете „за“ и колко са „против“ и „въздържал се“, предлагам да прегласуваме предложението, за да изчислим правилно гласовете. Но при 8 на 8 гласа предложението не се приема.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Предлагате прегласуване, господин Добрев?
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Да, предлагам прегласуване на предложението.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Прегласуване ще има, господин Добрев.
Заповядайте, господин Бойчев.
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Господин председател, нещо не й върви на тази процедура за избор на Комисията за защита на конкуренцията .
Все пак ние сме в рамките на заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм, а тя не може да взима решение за прекратяване на процедурата. Но, от друга страна, не би трябвало според мен да има никакви съмнения относно спазването на решенията на залата и всички процедурни правила, които ние сме приели. Струва ми се, че в момента Комисията по икономическа политика и туризъм е много разделена и този сигнал според мен не изглежда никак добре.
Ако прегласуваме, не виждам какво би променило резултата. По-скоро, ако трябва и е необходимо, да направим консултация. Да дадем почивка или да отложим по някакъв начин заседанието, но изпадаме в едно много неудобно положение и ние, членовете на комисията, и с пълното разбиране на кандидатите, които са дошли тук и са готови за това изслушване.
Според мен трябва да създадем ситуация и среда, в която да уважим и труда, който са положили кандидатите и предвид техните презентации и концепции, които трябва да изложат. Според мен и ние, и те – никой няма интерес от това да има каквито и да е съмнения в някаква степен, че нещо се случва по този въпрос.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Имаме предложение. Сега ще го подложа на гласуване.
Заповядайте, госпожо Карастоянова.
ПОЛИНА КАРАСТОЯНОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин председател! Колеги, правя процедурно предложение за 15 минути почивка, в което време да направим необходимите консултации.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Заповядайте, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин председател, аз правя обратно предложение.
Извинявайте, колеги, но за 15 минути, ако взимате такива решения, това е абсолютно несериозно. Най-малкото нека да отложим това заседание за следващия ден и в това време да бъдат направени сериозни консултации. Петнадесет минути са абсолютно недостатъчни. Това е крайно, крайно несериозно предложение в една такава ситуация.
Освен това, господин председател, с цялото ни уважение към Вас, ние нямаме представа Вие с госпожа Цачева какво сте говорили, какви решения сте взели и това също е несериозен подход. При гласуване и резултат 8 на 8 сме длъжни да отложим заседанието, най-добре за другата седмица, но най-малко с един ден.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, господин Димитров.
Колеги, 15 минути почивка са абсолютно излишни. Аз ви предлагам за 5 минути да прекратим заседанието, за да решим продължаваме ли нататък. Друг е въпросът, че искам да ви цитирам чл. 67, ал. 2:
„(2). В случай на равенство на гласовете предложението се смята за отхвърлено.“
Така че господин Делян Добрев е абсолютно прав.
Първо, налага ли се да правим прегласуване?
РЕПЛИКА: Не.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Второ, налага ли се да правим почивка?
РЕПЛИКА: Може ли аз да кажа нещо?
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Заповядайте.
ПЕТЪР СЛАВОВ: Господин председател, благодаря Ви. С ясното съзнание, че не съм член на тази комисия, но въпросът е доста правен по мое убеждение, искам да Ви обърна внимание, че по вече започналата процедура срокът за предложения и номинации е изтекъл. На практика ние изпадаме в ситуация, в която единственият кандидат за председател се оттегля, което означава, че вие вече не можете да направите в рамките на тази процедура ново предложение за председател, включително и между така предложените кандидати, тъй като срокът е изтекъл. Това би било равносилно да предложите нов кандидат от тази процедура.
Това означава на практика, че ви трябва нова процедура поне за председател. А предвид, че законът изрично казва, че кандидатите се гласуват и обсъждат ан блок, е очевидно, че това няма как да стане – да има две паралелни процедури, една за председател, друга за членове.
И тук ми се струва, че от уважение към всички тези кандидати по-скоро би било не да ги изслушваме веднъж сега, след това да се установи, че това е било безсмислено и трябва да ги изслушваме втори път в рамките на новата процедура. Защото ми се струва, че в края на краищата ще стигнем до този извод заедно след съответното обсъждане, а по-скоро наистина да се отложи процедурата, да има ясна позиция и след това наистина да има едно обсъждане и изслушване за всички, както е разписано, между другото, и в закона – съставът се гласува ан блок, не човек по човек или на части. Заедно се обсъжда, а самото гласуване вече става поотделно.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Имайте предвид, че ние като комисия нямаме право да прекратяваме процедура. Процедурата се решава в зала. Тоест, ако ще приемем нова процедура, всичко това ще се реши в пленарна зала. Това не може да стане тук.
Заповядайте, госпожо Карастоянова.
ПОЛИНА КАРАСТОЯНОВА: Благодаря Ви, господин председател! Колеги, с цялото ми уважение към юридическите позиции, които се изказват, но тук се използват квалификации като „безсмислено“. Тази процедура не може да бъде смислена или безсмислена. Тя е или легитимна в съответствие със закона и с решението на Народното събрание, или не е. Ние сме в напълно съответстваща на решението на Народното събрание процедура и квалификации за това дали тя е смислена или безсмислена, смятам, че не са уместни. Ние сме свидетели от няколко дни на опит тази процедура да бъде бойкотирана, да бъде спряна, да бъде обструктирана с всякакви не юридически, а политически аргументи.
Но мисля, че е редно просто да свършим своята работа, и отново ще кажа, с уважение и към представителите, и към членовете на политическите сили, които са кандидати.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Има думата госпожа Корнелия Нинова. Заповядайте, госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Господин председател, казахте, че при равни гласове предложението е отхвърлено. Предложението на господин Димитров беше за прекратяване на процедурата. При гласуването това предложение с 8 на 8 беше отхвърлено. Това беше предложението по същество на господин Мартин Димитров и то беше отхвърлено.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Не, ние гласувахме да продължим ли работата, при което се получиха 8 гласа „за“ срещу 7 плюс 1 „въздържали се“ и „против“. Имаше предложение от господин Делян Добрев за прегласуване.
Аз ви предлагам да изпълним решението и да прегласуваме предложението, за да видим крайния резултат все пак.
Колеги, прегласуваме предложението да продължим работата по дневния ред.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Нямаше такова предложение. Имаше предложение да прекратим работата на заседанието.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Да, да прекратим заседанието.
Колеги, имаше два казуса – да продължим или да не продължим.
Заповядайте, госпожо Ахмедова.
ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Уважаеми господин председател, по нашите приети процедурни правила щом се поиска почивка, тя се дава без обсъждане, поради което предлагам да се ориентираме към спазването на правилата.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Ахмедова. Абсолютно права сте.
Обявявам пет минути почивка.
(след почивката)
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Колеги, продължаваме заседанието с прегласуване – прегласуване по първото от двете предложения. Първото предложение на госпожа Полина Карастоянова беше да продължим работата по дневния ред. Второто предложение е на господин Мартин Димитров – да отложим заседанието.
Съгласни ли сте така да действаме?
Преминаваме към прегласуване по предложението на госпожа Полина Карастоянова да продължим заседанието на комисията.
ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Господин председател, упълномощена съм от господин Йордан Цонев да гласувам от негово име.
ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Ахмедова.
Колеги, моля, гласувайте това предложение.
Гласували: "за" - 8, "против"- 1, "въздържали се" - 9.
Седем от присъствалите членове на комисията гласуват „за“ и с гласа на господин Йордан Цонев стават 8.
Предложението на госпожа Полина Карастоянова да продължим заседанието не се приема.
Отлагаме заседанието на комисията. Съжалявам.
(Закрито в 14.35 часа)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
И ТУРИЗЪМ:
Петър Кънев
Стенограф:
Божидарка Бойчева