Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетика
11/12/2014 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.

    На свое заседание на 11.12.2014 г, Комисията по енергетика обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката.
    На заседанието присъстваха: заместник-министъра на енергетиката г-н Антон Павлов, началник отдел „ Правно-нормативна дейност-енергетика” г-жа Светлана Маринова. От държавната комисия по енергийно и водно регулиране: г-жа Светла Тодорова- председател, г-жа Евгения Харитонова, г-жа Костадинка Тодорова, г-жа Милена Миланова, г-н Илиян Илиев, г-н Димитър Димитров- членове. От „Български енергиен холдинг” Жаклен Коен – изпълнителен директор и г-н Ангел Янков- старши юрисконсулт.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката беше представен от заместник-министъра на енергетиката г-н Антон Павлов. Предлаганият законопроект цели подобряването на енергийното регулиране, понастоящем извършвано от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. С предвижданите изменения се осигурява по-голяма самостоятелност в организацията на работата и определяне на необходимите финансови елементи за ефективно осъществяване на регулираните цели. Законопроектът има следните цели: създаване на законови предпоставки за оптимизиране работата на Комисията за енергийно и водно регулиране. Утвърждаване на авторитета на Комисията като независим регулаторен орган. С предложената процедура се осигурява публичност в процеса на избор на членовете на комисията. Избирането на членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране от Народното събрание гарантира както спазване на изискванията за професионализъм, така и за прозрачност на избора. Подходът съответства на общественото очакване. С цел увеличаване прозрачността в работата на комисията е предвидено ограничаване на закритите заседания, изключение ще има в случаите когато се оповестява защитена по закона информация. Предвижда се разширяване на обхватът от публикуваната от комисията информация, включваща протоколи от открити заседания и обществени обсъждания. Засилване на изискванията към членовете на комисията по отношение на професионалния опит. Счита се, че за заемане на отговорна длъжност, каквото е член на комисията, е подходящо да се завишат изискванията за професионален опит от три на пет години.
    Председателят на държавната комисия за енергийно и водно регулиране г-жа Светла Тодорова заяви, че комисията подкрепя законопроекта за изменение и допълнение на закона за енергетика. Комисията подкрепя избирането на членовете от Народното събрание. Подкрепя разделянето на комисията на два състава. Изрази опасения по отношение на финансирането на комисията. Безпокойството се състои във факта че независимостта на комисията не зависи само от начина, по който се избира, както и организацията на работа, а и от независимо финансиране. Притеснение поражда и намерението за провеждане всички заседания на комисията на открито. Годишно държавната комисия за енергийно и водно регулиране разглежда около 8000 жалби и каненето на всички жалбоподатели би затруднило работата на комисията, както и факта че на заседанията се разглеждат вътрешни въпроси.
    В последвалата дискусия представители на АБВ подкрепят законопроекта, като имат препоръки някой детайли да бъдат преосмислени, а други да се прецизират. Желаят да бъде разширена процедурата по предложения за членове на комисията, като всеки заинтересуван и отговарящ на условията да може да кандидатства. Не одобряват премахването на изискването на поне един член на комисията да е юрист и поне един икономист. Изразени бяха опасения, че изискванията за професионален стаж са ниски. Представителите на БСП- Лява България не подкрепят законопроекта.Настояват за самофинансиране на държавната комисия за енергийно и водно регулиране, което ще допринесе значително много за нейната независимост и членовете на комисията да са професионално ориентирани.
    Представителите на Патриотичен фронт подкрепят законопроекта, тъй като за тях законопроекта има малки същностни проблеми които могат да бъдат преработени и коригирани в периода между първо и второ четене.
    Представителите на Герб подкрепят законопроекта който е от огромно обществено значение, като считат че законопроектът отговаря на обществените очаквания.
    Представителите на ДПС подкрепят законопроекта, с препоръки за корекции между първо и второ четене.
    Представителите на АТАКА не одобряват законопроекта, тъй като за тях е непълноценен.
    Народният представител г-н Таско Ерменков взе отношение и предложи отлагане гледането на законопроекта. След приключване на дискусията се проведе гласуване. Резултати от гласуването:

    1. Процедура за отлагане гласуването на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетика: „За“- 4 гласа, „Въздържали се“- 0 гласа, „Против“- 12 гласа
    2. По законопроекта за изменение и допълнение на закона за енергетика: „За“- 10 гласа, „Въздържали се“- 4 гласа, „Против“- 0 гласа

    В резултат на проведеното обсъждане Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проекта на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:
    ДЕЛЯН ДОБРЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума