Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетика
13/10/2016
    1. Изслушване на енергийните дружества във връзка с подготовката за есенно-зимния период.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по енергетика




    П Р О Т О К О Л
    № 27




    На 13 октомври 2016 г., четвъртък, се проведе заседание на Комисията по енергетика.
    Заседанието беше открито в 14,05 ч. и ръководено от господин Делян Добрев – председател на Комисията.



    * * *


    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Здравейте, колеги!
    Тъй като има много гости, предлагам да започваме, без да изчакаме по Правилника 15-те минути за падащ кворум.
    Имаме необходимия кворум за процедурата „падащ кворум“.
    Предлагам да започваме.
    Както в края на всяка есен или преди началото на зимния сезон, правим изслушване в Комисия по енергетика за подготовката за зимния сезон. В тази връзка днешният дневен ред е само от една точка, а именно:

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на енергийните дружества във връзка с подготовката за есенно-зимния период.

    Който от народните представители е съгласен с така прочетения дневен ред, моля да гласува.
    „Против“ – не виждам.
    „Въздържали се“ – няма.
    Дневният ред е приет единодушно.

    Наши гости днес са от:
    - Министерство на енергетиката – господин Николай Николов, заместник-министър, и господин Иван Маринов, началник отдел в дирекция „Сигурност на енергоснабдяването и управление на кризисни ситуации“;
    - Комисия за енергийно и водно регулиране – господин Иван Иванов, председател, госпожа Евгения Харитонова и господин Георги Златев – членове;
    - Български енергиен холдинг – госпожа Марга Сабрутева, главен експерт в дирекция „Финанси и бюджет“;
    - НЕК – господин Венцислав Марков, ръководител управление „Регулация, цени и икономически анализи“ и господин Георги Апостолов, инженер, производство от ВЕЦ;
    - ЕСО – господин Румен Пешев, заместник-изпълнителен директор, както и господин Лъчезар Димитров, директор на дирекция, и господин Пламен Герджиков – директор на „Централно диспечерско управление;
    - АЕЦ „Козлодуй“ – господин Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ и господин Георги Кирков, директор на дирекция „Икономика и финанси“;
    - ТЕЦ „Марица изток 2“ – господин Живко Динчев, изпълнителен директор;
    - Мини „Марица изток“ – господин Андон Андонов, изпълнителен директор;
    - „EVN България“ – госпожа Калина Трифонова, член на Управителния съвет на „EVN България“, господин Гочо Чемширов – заместник-председател на Съвета на директорите на „EVN България - Електроразпределение“, господин Ивайло Велков – пиар експерт;
    - „ЧЕЗ България“ – господин Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, госпожа Зорница Генова, директор „Регулация“ на „ЧЕЗ България“ ЕАД, господин Виктор Станчев, оперативен директор на „ЧЕЗ Разпределение – България“ АД;
    - „Енерго про – Варна“ – господин Пламен Стефанов, председател на Управителния съвет на „Енерго про – Продажби“ АД, и господин Николай Николов, председател на Управителния съвет на „Енерго про – Мрежи“ АД.
    Преди да започна да давам думата, искам да извиня министъра на енергетиката, изпълнителния директор на Българския енергиен холдинг, изпълнителния директор на Националната електрическа компания. Както знаете, те не са в страната и това е причината да не присъстват днес на днешното заседание.
    Ще давам думата отзад напред по прочетения от мен списък, тъй като ЕРП-тата имат най-много проблеми през зимата, когато се случи тежка зима, когато има тежки зимни условия.
    Отзад напред – давам думата на „Енерго про“ и господин Пламен Стефанов или господин Николай Николов.
    НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Здравейте!
    Николай Николов – управител на „Енерго про – Мрежи“.
    Какво е основното тази година, на което наблегнахме при подготовката на зимния период? Това бяха проблемните зони, които в началото на тази година показаха своята слабост основно в Горна Оряховица, Еленския Балкан, Попово, Търговище и Разград.
    През годините не беше обръщано достатъчно внимание на почистването на електропроводите от клони, дървета, което се оказа фатално зимата и ни създаде много проблеми.
    Тази година обърнахме особено внимание на тази част от дейността по поддръжката. Бяха вложени доста средства за това. Наети бяха подизпълнители и мога да кажа, че тази година сме доста по-подготвени в това отношение, като са почистени над хиляда километра линии средно напрежение, както и с помощта на общините, в населените места бяха почистени доста мрежи ниско напрежение, които ни създаваха проблеми през миналия сезон.
    Няма да споменавам за задължителните профилактики и ревизии, които се правеха от електроразпределителното дружество. Ще кажа само, че бяха реконструирани доста мрежи – около 30% повече, отколкото миналата година. Под „реконструирани“ имам предвид – подменени мрежи с голи проводници, с усукани, което доста повиши сигурността на електроснабдяване, особено в селските райони, там, където мрежите са основно голи проводници.
    Подменена е изолация на много от електропроводите средно напрежение, които бяха със старите К-1 порцеланови изолатори, които ни създаваха проблеми с доста АПВ-та изключвания.
    За зимата са подготвени и са в готовност 400 екипа оборудвани с високопроходима техника, екипирани със съответно облекло, инструменти, резервни части, горива, гориво-смазочни материали и наличности, които пазим на склад за зимата.
    Своевременно, ако се наложи, имаме готовност да командироваме екипи от цялата територия на „Енерго про“ там, където е необходимо. Автомобилите са обезпечени с джипиес-системи, за да могат да се следят и да могат ефикасно да се насочват по места, където са необходими. В готовност са по един подвижен дизелов агрегат в Русе, Разград и по два – във Варна, които също могат да помогнат на такива места, където възстановяването на нормалното захранване би отнело време.
    Разполагаме и с два мобилни трансформаторни пункта, които могат да бъдат обезпечени с различна гама трансформатори в зависимост от нуждата, и да бъдат поставени временно там, където е необходимо.
    За идентифициране на слабите места тази година започнахме нов проект за безпилотно облитане на такива електропроводи, които по данни от диспечерската служба често аварират и изключват по неустановени причини. Това безпилотно обследване даде възможност да се идентифицират много слаби места, които реално при обход от хората не биха могли да бъдат идентифицирани. Това са слаби връзки, трудно достъпни места, където на хората е трудно да достигнат с техника или пеш. Този метод съкращава много нашите разходи по обходи и евентуално локализиране на слабите места и ние ще продължим да го използваме и следващата година.
    Ремонтната ни програмата беше доста амбициозна тази година в сравнение с миналата. Там също увеличихме нашите инвестиции близо 20% в сравнение със същия период на миналата година, което няма начин да не окаже въздействие за сигурността на електроснабдяването, като основно наблегнахме на тези електропроводи и тези участъци от нашата мрежа, където жалбите на клиентите относно качеството на снабдяването бяха много големи и често стигаха и до КЕВР.
    Мога да кажа, че успяхме на тези слаби места да възстановим захранването и мога да твърдя, че тази година е доста по-сигурно.
    Тези средства бяха вложени не само в мрежите, но и в голяма степен за изнасяне на електромерни табла и намаляване на загубите, които имаме по мрежите, което косвено също довежда до сигурност на електроснабдяването.
    Инвестиционната програма беше в размер на 14,5 млн. лв., което е с 23% повече от същия период на миналата година. Те бяха изразходвани основно в намаление на технологичните разходи, на загубите, които имаме, в разширение и развитие на мрежите на тези места, където ползвахме чужди мрежи във вилните зони на територията на „Енерго про“, там, където по рапорти, доклади от диспечерската служба изключванията бяха повече от 50 пъти на даден електропровод.
    В доклада, който сме подготвили, има и приложена таблица, където господата народни представители могат да се запознаят конкретно с нашите разходи по ремонтната и инвестиционна програма в различните наши регионални центрове. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: И аз Ви благодаря.
    От отчета, който сте представили в Комисията, се вижда, че инвестиционната програма е с 23% повече в сравнение със същия период на миналата година, но като процент от инвестиционната програма за тази година, на какъв процент е изпълнена инвестиционната програма?
    НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Намеренията ни са до края на годината тя да достигне до 25 млн. лв., тоест това е около 70% от инвестиционната програма.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Ще достигнете 70%?
    НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Да, достигнали сме. До края на годината намеренията ни са да достигнем 25 млн. лв.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Значи, тази година имате значително по-голяма инвестиционна програма, одобрена от регулатора, отколкото през предходната година?
    НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Да.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: И още един въпрос имам.
    Тук, на втора страница, сте посочили, че сте почистили 7031 трансформаторни постове и е долято над 63 хиляди литра трансформаторно масло, което е 1,5 повече спрямо същия период на предходната година.
    НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Да, това е така, защото голяма част от обслужваните на наша територия трансформаторни пунктове бяха частично обслужвани по-предната година основно заради липса на средства. Тази година, мога да кажа, че тази програма, и мисля, че ще я изпълним до края на годината, тоест на 100% съоръженията ще бъдат обслужени.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Тоест, причината не е толкова кражбите, колкото е неизпълнение на инвестиционни дейности в миналото. От тази гледна точка да считаме, че регулаторът Ви е дал всички необходими условия да изпълните мащабна програма за подготовка за зимния сезон, инвестиционна програма и би трябвало да няма проблеми. Дай Боже, да не е и много лошо времето!
    Колеги, имате ли въпроси?
    Аз нямам въпроси повече.
    Не виждам въпроси от народните представители.
    Преминаваме към изслушване на „ЧЕЗ България“.
    Кой ще вземе думата? Заповядайте
    ВИКТОР СТАНЧЕВ: Уважаеми господин Добрев, уважаеми народни представители, уважаеми колеги!
    Ще представя готовността на „ЧЕЗ Разпределение – България“ ЕАД за предстоящия есенно-зимен сезон.
    „ЧЕЗ Разпределение“ стартира подготовката за есенно-зимния си сезон непосредствено след приключване на миналия зимен сезон. Имайки предвид проблемите, които имаше по мрежата, свързани с неблагоприятната зима в определени райони, се взеха предвид всички обстоятелства и незабавно се стартира първата част от подготовка на мероприятия за отстраняване на повредите, които бяха предизвикани от лошото време.
    И втората част – изпълнение на превантивни мероприятия за поддържане на стабилно електрозахранване на територията, на която ЧЕЗ оперира.
    Смело мога да заявя, че всички нормативни изискванията, които са съгласно наредбите, са изпълнени. Извършени са абсолютно всички обходи, регламентирани в наредбите. На база на това допълнително „ЧЕЗ Разпределение“ предприе мерки за извършване на термовизионна диагностика. Това е един метод, който прилагаме вече трета година поред и всички съоръжения, които подлежат на профилактика през 2016 г. бяха заснети с ултразвукова диагностика. Беше направен анализ и всички съоръжения, по които имаше открити забележки, са в голямата част – мога да кажа, на 90% вече са отстранени и ремонтите по тях са направени.
    Вторият аспект, по който работехме, това беше прочистване на сервитутните зони на електропроводите средно напрежение, което се оказа съществен проблем през изминалата зима. Всички електропроводи, по които имаше проблеми със сервитутните зони, са отстранени с наши сили и на база договори, сключени с външни изпълнители. Обемът е 505 км прочистени сервитути. Това като квадратни метри – 771 хил. кв. м, отсечени над 72 хиляди дървета и оформени корони на над 12 хиляди дървета. Това е съществен обем.
    Положихме усилия за поддържаме съоръженията в добро техническо състояние и недопускане на непланирани прекъсвания.
    На другия аспект, на който обърнахме много сериозно внимание, това е подмяната на стара изолация, компрометирани изолатори, които могат по един или по друг начин, при лоши метеорологични условия, основно при дъжд и снеговалеж, да предизвикат непланирани изключвания и оставане задълго на съответните райони без захранване.
    Подменени са над 5200 изолатора с нови – силиконови, с които считаме, че ще постигнем очаквания ефект от наша страна, и намаляване на прекъсванията.
    Третият аспект, върху който се съсредоточихме, това е подмяна на стари маслени и сухи кабели с компрометирана изолация. Подменени са 24 броя кабели средно напрежение, идентифицирани в нашата мрежа под диспечерско наблюдение или в метри това са 14 хил. метра кабел средно напрежение.
    Освен това е подменен и проводник в размер на 26 хил. метра голи проводници за електропроводите средно напрежение.
    По отношение на работата по трафопостовете – профилактирани са 1600 трафопоста. Това са данни до края на месец август. Подменени са до месец август 271 разпределителни трансформатора, като са долети около 7 хил. литра трансформаторно масло.
    През тази година, за разлика от предходната, има съществено намаляване на кражбите на трансформаторно масло, поне на територията, на която ЧЕЗ работи, което до определена степен не утежни ситуацията, тъй като знаете за проблемите с кражбата на трансформаторно масло. Всички трансформаторни постове са обслужени и са в готовност за предстоящия зимен сезон.
    Освен това е извършена хидроизолация на 120 трафопоста до момента, като това е един от проблемните участъци в мрежата, и считам, че всички трансформаторни постове, за които сме установили проблеми с покривните конструкции, са отстранени.
    Обърнахме сериозно внимание на мрежите ниско напрежение. Знаете, миналата година имаше доста сериозни проблеми във Врачанския край, в Монтана във връзка с обледяванията и лошите метеорологични условия. На тази база са подменени около хиляда стълба за ниско напрежение, подменени са проводници в размер на 210 хил. метра и съответно е извършено регулиране допълнително на 324 хил. метра – пак данни, които имаме до края на месец август.
    В момента се работи, довършва се работата по прочистване на сервитутните зони на мрежи ниско напрежение, като са окастрени над 80 хиляди дървета, които създават риск за влошена работа и недоставяне на качествено напрежение на клиентите.
    По отношение на аварийния резерв мога да кажа, че имаме на склад достатъчно количества към момента и това количество се поддържа постоянно с цел да се гарантира бърза реакция при евентуален проблем по мрежата.
    Аварийните екипи, с които разполагаме и с които ще имаме възможност да реагираме и в момента са 400 броя, съответно с 400 автомобила – аварийни, специализирана техника – 100 броя, включваща кранове и вишки. Отделно от това разполагаме с високопроходима специализирана техника – 1 брой ратрак, за труднопроходими места, и 12 броя АТВ и моторни шейни, с които можем по всяко време да бъдат транспортирани на места, където има необходимост.
    Другото нещо, което сме обезпечили, това са договорите, които имаме сключени, действащи, за доставка на горива, на масла, за доставка на работно облекло, за ремонт на автомобилите и поддържане на автопарка.
    Другото, което предстои да бъде пуснато в експлоатация – подмяна на кабел 110 киловолта в град София. Това е кабел „Захарна фабрика“ с дължина 2470 м, който ще подобри значително, ще осигури стабилно електрозахранване на един голям район в град София – част от „Люлин“, част от „Надежда“, „Илинден“, „Захарна фабрика“, така че предстои пускането му до края на месец ноември. Това е по план. В момента вървят нещата по план-график. Ще можем да подсигурим едно стабилно електрозахранване за зимния сезон.
    Другото нещо, по което сме с обнадеждение, е, че непланираните прекъсвания са сравнение с 2015 г., до края на месец август, с 24% по-малко в сравнение с 2015 г. Обнадеждени сме от тези резултати и това показва системната работа, която сме стартирали и е в продължение вече на трета година по отношение подобряване електрозахранването в районите, в които работим.
    Това е от моя страна.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря.
    Планираните инвестиции за 2016 г. са Ви в размер на 91 млн. 200 хил. лв., а изпълненото за периода януари-август са в размер на 37 млн. лв., тоест имате под 50%, около 40% изпълнение на ремонтната програма.
    В таблицата на следващата страница сте заявили, че до края на годината ще изпълните на 100% инвестиционната и ремонтна програма.
    ВИКТОР СТАНЧЕВ: Точно така.
    Тук сме представили данните, които са осчетоводени до края на месец август. Освен това, в тази цифра – близо 92 милиона, имаме 55 милиона за изкупувания, които смятаме да реализираме до края на годината. Иначе обемът на инвестициите реално в мрежата не са променени в сравнение с миналата година, но темповете, с които работим вече трета година дават добри резултати, имайки предвид прекъсваните непланираните, които отчитаме вече 24% в сравнение с 2015 г. намаляват, така че сме обнадеждени в тази посока.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре, благодаря.
    Посочили сте в доклада наистина, че авариите са в някои случаи с 24, в други случаи с 36% по-ниски…
    ВИКТОР СТАНЧЕВ: Точно така, това е по електропроводи средно напрежение – 36% по-малко прекъсвания в сравнение с 2015 г.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре.
    Колеги, въпроси? Нямаме въпроси.
    Може би накрая, който има други въпроси.
    EVN!
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Господа народни представители, дами и господа! В „EVN Разпределение“ са проведени всички мероприятия, които бяха планирани във връзка с подготовка на мрежата за работа при зимни условия, което означава..
    Първо искам да кажа, че ние представихме презентация и пълен доклад в Министерството и презентация в Народното събрание за тази среща, така че сега ще бъда кратък.
    Тоест, тази подготовка се състои в предварителни инспекции на близо 22 хил. километра кабели средно напрежение, 32 хил. километра ниско напрежение, 13 хиляди отделни съоръжения като трафопостове и възлови станции. В резултат на тези инспекции са подменени близо три хиляди стълба – такива, каквито при зимни условия са само укрепвани с цел по-бързо възстановяване на електроподаването, сега – през летния сезон са подменени. Подменен е 232 км проводник, близо 10 хиляди изолатора по електропроводи средно напрежение – въздушни.
    Освен това е подготвено и е в добро техническо състояние е оборудването, преглед е направен и на специалния транспорт. Имаме гъвкава система за използване на специален транспорт. Налични са 370 високопроходими автомобила, 26 високопроходими автовишки, 9 моторни шейни, 2 АТВ и друг вид специализирани машини, друга необходима механизация. Целият автомобилен парк, както казах, е подготвен.
    Нещо, което е вече от няколко години,през тренировъчния полигон, който имаме изграден, са минали всички наши техници, за подготовка при реални условия, тъй като имаме техници в райони, където има само кабелна мрежа, за да можем да разполагаме с по-голям ресурс при аварии във високопланинските райони и там, където имаме въздушна мрежа, трябва да се поддържа тяхната готовност, за да могат да се качват на стълбове, да могат да отстраняват аварии по въздушни мрежи. Това се прави и е много полезно, като на първо място, разбира се, е безопасността и придобиването след това на специални умения, специализирани умения.
    Основно продължаваме концепцията си за изграждане на кабелни електропроводи, заместване на въздушни – там, където са показали, че често настъпват аварии било заради високата растителност, има електропроводи, където боровете са по 35-40 м и при всеки по-тежък снеговалеж се получаваха аварии затова ние на тези места планирано подменяме с кабели. Около 4 млн. лв. са вложени само за кабелирането на въздушни електропроводи.
    Външните фактори, с които се съобразяваме, са ясни: кражби на съоръжения, кражби на електроенергия, но затова се проведе и специална кръгла маса. Там се обсъждаха нещата в по-голям детайл.
    Считаме, че имаме изградена и много разчитаме на изградена добра комуникация с институциите – областни управители, общини, „Гражданска защита“, имаме съгласувани аварийни планове с тях.
    При нас има дежурен по дружество, цялата структура е изградена за работа при аварийни ситуации и са определени начините и средствата за комуникация с институциите.
    Общо на територията на дружеството имаме изградени 24 аварийни служби, които работят 24 часа, седем дни в седмицата. Извинявайте, 75 аварийни групи са общо на нашата територия. Имаме шест центъра, локирани на различни места на територията за работа при кабелни повреди, тоест кабелни лаборатории и имаме три регионални центъра за специализирана техника и специална механизация, имаме и договори за специална механизация с външни фирми. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря.
    Аз не можах да разбера – казахте, че за 4 млн. лв. сте подменили кабели. Това е подменена въздушна линия или при положение, че боровете са на 30 м, какво помага това, че сменяте един кабел с друг, ако е въздушна линията?
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Вложили сме 4 млн. лв. в кабели, които подменят въздушен електропровод в участъци, където често аварира, с кабел, тъй като въздушният електропровод е много уязвим.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Но това няма връзка с тежка зима и паднали борове върху кабелите, защото и нов, и стар да е кабелът, пак ще се скъса, ако падне бор върху него!
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Тези падат върху въздушните електропроводи, късат проводниците и събарят електропровода.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Точно така! Значи двете теми са отделни. Не можах да разбера връзката.
    А високите борове, които са по трасетата, понеже това беше основният проблем преди две години, когато имахме много кризисна ситуация в район на EVN, там имаме ли нещо предприето оттогава до сега?
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Да, там са… Тези 4 млн. лв. са вложени само в тази година. Това, когато беше големите аварии, ние там вложихме около 19 млн. лв. именно за възстановяване на авариите, като голяма част от тях бяха именно в кабелиране на такива участъци, които повече от два пъти за последните 5-6 години бяха аварирали през зимата.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Кабелиране – по начин? (Реплики.)
    Под земята. Значи, сме ги вкарали под земята там, където има 30-метрови борове, за да стане ясно на всички. Добре.
    И тук няма информация единствено за процента на изпълнение на инвестиционната и ремонтна програма, в това, което сте ни представили.
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Около 86 млн. лв. е изпълнението на нашата инвестиционна програма и ремонт…
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Което колко процента представлява от годишната работна програма?
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: Някъде около 85% от това, което е залегнало в ценовото решение.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Значи, почти е изпълнена инвестиционната и ремонтна програма.
    ГОЧО ЧЕМШИРОВ: До момента е около 85%.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: В доклада сте дали и Вашия мобилен телефон, като отговорник при кризисни ситуации. Този телефон публикувате ли или е просто за народните представители? (Оживление, смях.)
    Добре, благодаря – само за народните представители е.
    Колеги, имате ли въпроси към EVN? Няма въпроси.
    Преминаваме към „Мини Марица изток“ ЕАД.
    Господин Андонов, моля.
    АНДОН АНДОНОВ: Благодаря, господин Добрев.
    Уважаеми народни представители, уважаеми гости и колеги! От работата на „Мини Марица изток“ всички знаем, че зависи работата на четири централи и единствената брикетна фабрика в България, така че ние знаем каква е отговорността пред нас, затова тази година сме се подготвили отдалеч, за разлика от миналата година, когато аз докладвах, че коефициентът на откривка беше 2,4. Сега в момента е 3,4, тоест с една единица повече, което ще рече, че откривните работи са много, значително по-добре напреднали, отколкото миналата година.
    Мога да Ви уверя, че има достатъчно запаси за есенно-зимния сезон от въглища, така че колегите от топло-електрическите централи могат да бъдат спокойни.
    Нас ни притеснява единствено, ако има лоши атмосферни условия и то много ниски температури, когато въглищата, знаем, че замръзват, но аз разчитам, че колегите ще се запасят с достатъчно количества въглища, за да преодолеем такива аномалии, ако има.
    Единственият проблем при нас са вземанията. Знаете, миналата година вземанията ни бяха почти половин милиард и бяхме се научили да работим така – със заеми и кредити. Тази година са в размер на 14 млн. лв. и аз мисля, че ще се оправим пак, тъй като Ви казах, че това е много по-малко, отколкото миналата година.
    За първите девет месеца приходите са с 11 млн. лв. по-малко от разходите, но това е така, защото силните месеци предстоят. Това са октомври, ноември и декември месец, когато ние ще продадем много повече въглища, така че ще преизпълним даже и плана по въглища и очаквам края на годината да завършим с положителен финансов резултат.
    Ако има някакви допълнителни въпроси, съм готов да отговарям.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Приходите Ви са по-малко не защото зимата предстои, силният сезон, а защото сравняваме до края на септември с до края на септември, а е по-скоро, защото тази година сте направили повече откривка.
    АНДОН АНДОНОВ: Така е, разходите са много по-големи.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: И сте произвели по-малко въглища.
    АНДОН АНДОНОВ: През лятото е така. Такъв е сезонът, но през последните три месеца ние усилваме, преизпълняваме плана по въглища.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Деветмесечието сравнено с деветмесечието на миналата година – повече или по-малко въглища?
    АНДОН АНДОНОВ: По-малко въглища. Миналата година беше второто постижение, откакто „Мини Марица изток“ съществува.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: По-малко въглища и затова са по-ниски приходите.
    АНДОН АНДОНОВ: Точно така.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря.
    Колеги, въпроси?
    Аз нямам въпроси.
    Инвестиционната програма е на 54-55% видях, че е. Не! На 53% е. Предполагам, че ще се засили до края на годината.
    Колеги, въпроси? Не виждам.
    Давам думата на Живко Динчев – ТЕЦ „Марица изток 2“.
    ЖИВКО ДИНЧЕВ: Благодаря, господин Добрев.
    Господа народни представители, дами и господа! ТЕЦ „Марица изток 2“ е готов за зимата – 7 от осемте блока в централата са минали средните и основни ремонти. Остана само Осми блок с 12-ти котел, който по график е за месец ноември.
    Към момента всички планувани неща по ремонтната програма, която е около 25 млн. лв. са изпълнени, остана, както казах, само Осми блок, който ще бъде изпълнен в срок – в ноември, както и инвестиционната програма, която имахме от 63 млн. лв., включвайки основно дейности, които са за подобряване екологията в Централата и дейности, свързани с дерогациите.
    С изпълнението на всичките дейности, съоръженията в Централата ще бъдат готови за зимата. Успоредно с това материалните запаси също са налице. Въглищният склад към момента е 413 хил. тона. Мазутът е над 1500 тона. Консумативите за обезсолена вода също са налице и договорите, които ги обезпечават. Изпълнени са и мероприятията около есенно-зимната подготовка. Останали са само тези, които са при ниски температури, понеже температурите в момента са по-високи.
    Актуализиран е планът с колегите от Мините за ниски температури, за въглища при ниски температури, така че смятам, че ТЕЦ е готов за зимния период.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре, господин Динчев, Вие имате влошаване на финансовите резултати. Това е поради конюнктурата в момента на пазара на електроенергия ли?
    ЖИВКО ДИНЧЕВ: Основно падането на цената на съседните борси, тоест енергията, понеже Централата продава основно на пазара, на свободния пазар, квотата за обществен доставчик е много по-малка от миналата година и цената на електроенергията падна…
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Квота за обществен доставчик нямате, имате разполагаемост.
    ЖИВКО ДИНЧЕВ: Много малка квота имаме за обществен доставчик, която е само за ноември, декември и януари.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Да, но произведеното и продаденото количество електроенергия е почти същото като миналата година – 6%, тоест?
    ЖИВКО ДИНЧЕВ: Сравнимо е, но приходите са по-малки заради това, че цената падна.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Значителното намаляване на приходите се дължи на по-ниската цена – в тази връзка Вие правите ли опити да намалите разходите на дружеството, защото когато падат приходите е логично да се намаляват разходите, иначе финансово…
    ЖИВКО ДИНЧЕВ: Основно разходите на дружеството сме ги намалили. Вижда се в ремонтната програма, като аутсорсваните дейности сме ги минимизирали и със собствени ресурси изпълняваме ремонтните дейности в централата, както и максимално сме свили останалите разходи, които са за персонал.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря.
    Колеги, въпроси? Не виждам въпроси.
    Давам думата на Иван Андреев – АЕЦ „Козлодуй“.
    ИВАН АНДРЕЕВ: Уважаеми господин Председател! Уважаеми народни представители, дами и господа!
    В АЕЦ „Козлодуй“ в момента Пети блок е натоварен на 100%, Шести блок е в планов годишен ремонт, който предполагаме, че по нашия график ще завърши около 10 ноември.
    Имаме утвърдена програма за зимната подготовка. Работи се по нея. Както всяка година са отчетени проблемите и уроците, които са от миналата зима.
    По отношение на блоковете – всички планирани дейности са изпълнени. За Шести блок има още някои, които трябва да изпълним, най-вече свързани с удължаването на ресурса.
    По отношение на повишение на мощността, след пускане на блока, ще направим и съответните изпитания, за да получим разрешение за повишаване на мощността от Агенцията за ядрено регулиране.
    Нямаме някакви притеснения към момента. Ремонтът върви по график. Съответно поради по-ниските цени на еленергията, сме актуализирали инвестиционната програма към август месец и съответно минимизиране на нашите разходи. Другото е описано в доклада.
    Ако има въпроси – моля.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре.
    Аз имам един въпрос непряко свързан със зимната подготовка. Нямо го колегата Мартин Димитров. Той е в чужбина и затова го няма, но интересно пък защо ги няма колегите от БСП? Те много искат да работят! От трима представители – няма нито един в Комисията по енергетика. По сутрешните блокове ги виждаме всички как настояват парламента да работи.
    Ето, парламентът работи! От трима представители на БСП няма нито един, но да се върнем на въпроса ми.
    Въпросът е: как вървят дейностите по удължаване на живота на Пети и Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“? Има ли забавяне?
    В един момент тази комисия се занимаваше с… Изслушвахме ги във връзка с проблема с обжалването на ОВОС-процедурите, но това мина. Въпросът е дали се изпълняват дейностите за удължаване на ресурса на Пети и Шести блок в срок? Има ли забавяне? Да очакваме ли някакви промени или всичко върви по план?
    ИВАН АНДРЕЕВ: По отношение на Пети блок сме преди графика и ще предадем документацията съответно една година преди искания от нас лиценз за удължаване, който изтича догодина, в началото на ноември месец, тоест до края на октомври ние ще предадем съответната документация.
    По отношение на Шести блок всичките дейности се изпълняват планово.
    В момента вървят голям обем дейности по обследване на оборудването, метала, съответните големи обекти – парогенератори, реактор, така че нямаме някакви притеснения. Още повече, че всъщност Шести блок е с лиценз до 2021 г. Всички дейности са в график. Около месец преди графика, независимо че наскоро започнахме по Шести блок. Това е.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре, благодаря.
    Колеги, въпроси? Не виждам въпроси.
    Преминаваме към изслушване на ЕСО – господин Пешев.
    Къде е господин Йотов?
    РУМЕН ПЕШЕВ: В отпуска.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре, заповядайте.
    РУМЕН ПЕШЕВ: Уважаеми господин Добрев, уважаеми господа народни представители, дами и господа! ЕСО отчита много добро състояние на есенно-зимната подготовка.
    По отношение на електропреносната мрежа всички дейности не свързани с електропроводи са завършени 85%, в електрическите подстанции на 87%.
    На инвестиционната програма изпълнението е над 55 млн. лв.
    Изпълнението на ремонтната програма е приблизително 15 млн. лв.
    Това, което е по-добре от останалите години, е сключен рамков договор за наемане на безпилотен летателен апарат – дрон, както и на хеликоптер, като тези услуги ще се заплащат само при използване, с цел бързо откриване на аварии през зимата.
    Закупени са 10 броя машини със специално предназначение – УТВ, и 2 броя високопроходими автокрана и 4 броя автовишки. Закупени са и 3 броя дизел-генераторни агрегати за аварийно възстановяване на собствени нужди на подстанции, останали без напрежение.
    Предстои доставка на високопроходими автомобили от типа „Нива“.
    Аварийните групи са окомплектовани допълнително с инструменти и пособия.
    Извършените просеки са повече от средногодишния обем, който е около 5 хил. дка. Към момента сме изпълнили над 5500 дка, като до края на годината ще изпълним над 6600 дка просеки.
    Икономическото състояние на ЕСО е стабилно. И тази година можем да се похвалим с привлечени средства от безвъзмездна помощ от Европа на стойност от приблизително 29-20 млн. евро за изграждане на електропровода Добруджа-Бургас.
    Системата е осигурена със студен резерв, съгласно заповедта на министъра. Тя е 500 мегавата, направени са търгове и сме осигурени за зимния период с необходимия студен резерв.
    Това е накратко. Подробните отчети са изпратени, както при в Министерството, така и при Вас. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Електросистемният енергиен оператор е в завидно финансово положение, като всички колеги в сектора могат да Ви завидят, така че се надяваме да се справите добре при евентуални кризи.
    Колеги, въпроси? Не виждам.
    Продължаваме към изслушване на Националната електрическа компания – господин Венцислав Марков.
    ВЕНЦИСЛАВ МАРКОВ: Господин Председател, господа народни представители, дами и господа!
    Националната електрическа компания се подготвя за есенно-зимния сезон както като обществен доставчик, така и като производител.
    В ролята си на обществен доставчик тя е планирала покупките на електроенергия, съобразно заявките на крайните потребители и електроразпределителните предприятия, като е отразила и очакваното намаление на енергията от ВЕИ-производители, които намаляват през ноември и декември. Това е заместено с по-големи количества енергия, предвидени от АЕЦ „Козлодуй“, енергия от „Марица изток 2“, както и завишена използваемост на централите от „Марица изток“ 1 и 3.
    Отразено е също така и намалените водни запаси в язовирите, които към момента са около 65% от завирения обем. Тази година при двойно по-малки водни количества приток на водна маса, е същият обем завирен обем, както миналата година. Това е постигнато с по-малко изразходване на вода във вецовете и използване повече оборотна вода през ПАВЕЦ „Чаира“.
    В самите съоръжения от ВЕЦ и „Язовири и каскади“ се извършва инвестиционна и ремонтна програма от началото на годината, за подготовка за есенно-зимния сезон, като все още продължават някои от дейностите, като основната ремонтна дейност, която продължава, е на каскадата Батак-Пещера-Алеко и трябва да завърши до края на месец октомври, с което основните ремонти да приключат. Остават единични мощности да се довършват през ноември.
    За инвестиционната програма, която беше в размер на малко над 8 млн. лв. за годината се очаква да бъде изпълнена около 62%.
    Ремонтната програма, която е малко над 5 млн. лв. се очаква да бъде изпълнена на 68%.
    Причина за неизпълнението е, че някои оферти, които не се изпълниха, поради липса на интерес от изпълнители, тъй като най-често обектите, върху които се изпълняват, са отдалечени, трудно достъпни и неатрактивни за изпълнители.
    Също има някои проблеми по язовирите, свързани с ограничението от страна на Министерството на околната среда и водите за поддържане на обеми, които през летния сезон, когато е подходящо за извършване на ремонтни дейности, не ни разрешават намаляване на обема на някои язовири с цел запазване на екокултурите, което се явява един проблем за нас, а пък зимата трябва да поддържаме обем, който е – обратно, нисък, когато има по-големи водни запаси и са трудни тогава ремонтните дейности, но въпреки това основните дейности, които се извършиха по ремонта и инвестициите, гарантират сигурност на съоръженията на ВЕЦ и „Язовири и каскади“.
    Смятам, че сме готови за есенно-зимния сезон. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Финансовият резултат на НЕК за 8-месечието е отрицателен, но той до голяма степен се дължи на тези минус 1,4 тераватчаса произведена електроенергия от ВЕЦ. Нали така?
    Почти изцяло отрицателният финансов резултат се дължи на по-малкото количество електроенергия, произведено от ВЕЦ.
    ВЕНЦИСЛАВ МАРКОВ: Да, която енергия не беше изтъргувана на свободния пазар, като тук може би трябва да отбележа, че откакто стартира Енергийната борса, НЕК е основен участник на Борсата, с енергия от ВЕЦ.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре.
    Колеги, въпроси? Не виждам въпроси.
    Преминаваме към изслушване на БЕХ – госпожа Марга Сабрутева.
    МАРГА САБРУТЕВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В качеството си на финансов холдинг, информацията, която БЕХ предостави на Комисията представлява анализ на финансовите резултати на „БЕХ група“ към 30 юни 2016 г., като това, което мога накратко да кажа във връзка с отчетения финансов резултат на ниво „Печалба преди данъци и амортизация“ – „БЕХ група“ отчита печалба от 288 млн. лв., която спрямо печалбата от миналата година нараства с 25 млн. лв.
    На нетен финансов резултат е отчетена загуба от 56 млн. лв., която е с 34 млн. лв. повече от загубата, отчетена към 30 юни 2015 г., като предвид факта, че дейността на нашите дружества е предимно със сезонен характер, традиционно първото полугодие на годината БЕХ отчита по-малки резултати спрямо резултатите, които ще отчете през втората част от годината.
    Основната заслуга на БЕХ през първото полугодие на 2016 г., това бе пласирането на облигационната емисия, с която Холдингът успя да осигури ликвидност в сектора, благодарение на която дружество БЕХ успя да се разплати с двете централи, които от своя страна осигуриха необходимата ликвидност на „Мини Марица изток“.
    Като цяло – въз основа на информацията, предоставена от колегите, можем да заключим, че общо-взето Българският енергиен холдинг в неговата цялост е готов за есенно-зимния период.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Във връзка със спадащите цени на електроенергията през миналата и през тази година, продължаващият спад на цената на електроенергията, БЕХ прави ли усилия да насърчава дружествата да намаляват своите разходи?
    МАРГА САБРУТЕВА: Разбира се. Има заповед от страна на министъра на енергетиката за оптимизиране на административните разходи на дружествата с 10%.
    На 3-месечна база Българският енергиен холдинг изисква от дружествата да представят информация за това по какъв начин те са намалили тези разходи.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Интересно ще е да ни изпратите една такава справка в Комисията по енергетика.
    МАРГА САБРУТЕВА: Добре.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря.
    Колеги, въпроси? Не виждам.
    Остана Комисията за енергийно и водно регулиране, които сме ги поканили обаче тук днес на заседанието да слушат и да се включат по тяхно желание, ако, разбира се, желаят.
    Затова давам думата на Министерството на енергетиката – господин Николов, заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Благодаря.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, дами и господа!
    Няма да се впускам в допълнителни обяснения по отношение на дъщерните дружества на Българския енергиен холдинг. Те вече казаха каквото имаше да се спомене и във връзка с подготовката за есенно-зимния период.
    Това, върху което ще се спра, е, че Министерство на енергетиката направи, извърши тази година станалата вече традиционна проверка на електроразпределителните дружества, както и на електросистемния оператор във връзка с подготовката за есенно-зимния период и предотвратяването на възможността, намаляването на възможността за аварийни събития.
    В периода от 13 до 21 септември 2016 г. Комисията на Министерството на енергетиката, разделена на няколко екипа, извърши въпросните проверки. Бяха извършени на произволен, на случаен принцип проверки на енергийни обекти, които се експлоатират от въпросните четири дружества в районите на градовете Ботевград, Ловеч, Левски, Плевен, Луковит, Червен бряг, Враца, Мездра, Хасково, Димитровград, Симеоновград, Харманли, Любимец, Кърджали, Ивайловград, Момчилград, Крумовград, Пловдив, Пазарджик, Габрово, Севлиево, Търново, Горна Оряховица, Търговище, Велики Преслав, Мадара, Разград и Шумен.
    Както виждате, за сравнително краткия период от време, успяхме да покрием територията на всички от проверените дружества, като Комисията се спря на всички обекти в проверяваните територии, а именно подстанции, възлови станции, трафопостове, въздушни електропроводи високо, средно и ниско напрежение и аварийното планиране на съответните дружества.
    Понеже колегите от електроразпределителните дружества и от електросистемния оператор вече казаха и влязоха в детайли в това отношение само ще заключа, че в резултат на направената проверка считаме, че имаме създадена добра организация на работа и можем да си направим извода, че обектите на ЕСО ЕАД, „ЧЕЗ – Разпределение, България“ АД, „EVN България - Електроразпределение“ и „Енерго ПРО – Мрежи“ АД имат готовност да посрещнат рискове от експлоатационен, организационен, логистичен и метеорологичен характер през предстоящия есенно-зимен сезон 2016-2017 г.
    Разбира се, има поредица от подробности в тази връзка, но умишлено не се спирам на тях, защото вече се изказаха колегите от дружествата.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре, благодаря.
    Колеги, въпроси?
    Заповядайте, госпожо Ташева.
    МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Един въпрос, господин Председател.
    Аз закъснях, съжалявам, но не виждам тук представители на ТЕЦ „Марица 1“ и ТЕЦ „Марица 3“. Те не се ли отчитат пред Народното събрание? Това е едно.
    И, второ – един процедурен въпрос.
    Документите, които депутатите трябва да изчетат, за да се подготвят за днешното заседание, са 20. Казвам го за медиите. Двадесет документа – ето ги.
    Аз първите 13 ги получих вчера в 13,17 ч. и днес в 14,00 ч. имаме заседание.
    Нали разбирате защо няма въпроси конкретни?! Не можем да се подготвим по една толкова сложна и важна материя, тук има финансови отчети, ремонти се отчитат и така нататък, за 24 часа.
    За трети или четвърти път поставям този въпрос, и в миналото Народно събрание.
    Подобен начин на работа създава, надявам се, невярното усещане, че се търси някакъв начин да се управлява енергетиката непрозрачно, задкулисно, ако щете.
    При такъв отчет народните представители би трябвало да имат поне една седмица време да работят върху документите, да зададат някакви въпроси, да позвънят в дружествата и така нататък. Надявам се, че за последен път това ни се случва и сега очаквам да разбера защо ги няма двете американски централи тук.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Госпожо Ташева, аз също ги получих късно документите и аз се запознах до колкото успях с тях.
    Кратък беше срокът, в който поискахме справка от дружествата и съответно на тях им трябваха няколко дни да подготвят материалите и да ни ги изпратят. Следващият път ще даваме още една седмица време.
    Днес избързахме с Комисията, защото се опасявахме, че ако започне предизборната кампания, няма да можем да направим кворум.
    Предлагам Ви обаче, ако имате конкретни въпроси към дружествата, след като се запознаете подробно с докладите, да има ред, по който, ако трябва, ще поканим още веднъж някои дружества, за да изясним въпросите, които Ви тревожат.
    МАГДАЛЕНА ТАШЕВА: Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: По отношение на „Марица изток 1“ и „Марица изток 3“, права сте, пропускът е наш – на Комисията, че не сме ги поканили, тъй като те имат съществено отношение към зимната подготовка. В крайна степен те са не малка инсталирана мощност и ние трябва да знаем какво е тяхното състояние преди зимната подготовка.
    Не сме ги канили и друга година в интерес на истината. И аз в началото на Комисията се замислих, че от следващата година трябва да ги каним и тях или можем да направим и извънредно заседание и да ги изслушаме само тях. Следващият път това ще бъде коригирано.
    Други колеги народни представители?
    Господин Цочев, заповядайте.
    КИРИЛ ЦОЧЕВ: Многоуважаеми господин Председател, уважаеми членове на ръководствата на всички електроразпределителни предприятия, държавни енергийни дружества – ЕСО, НЕК, БЕХ, Министерство на енергетиката и КЕВР!
    Аз не зададох въпроси, тъй като в тези позитивни изказвания, които чух от всички, които изредих преди малко, и от резултатите, които са ни дадени тук, мога да бъда удовлетворен и се връщам точно 22 години назад, когато бях вицепремиер, отговарях за енергетиката и правех подобни събирания. Тогава се докладваха по същия начин, само че накрая, след зимния период, зимата ни изненадваше и не се получаваха същите резултати от прогнозите, които се правят днес.
    В тази връзка аз съм много доволен, че рядко се чува да няма претенции от електроразпределителните предприятия към Комисията по енергийно и водно регулиране, което е много позитивно и което дава още един път добавка към моята оценка за Комисията, че тя си върши чудесно работата, признала е всички разходи и се надявам, че това, което докладват ЕРП-тата ще бъде изпълнено и няма да имаме никакви проблеми, свързани с мрежите, които те обслужват.
    Радвам се, че и техните ЕСО, НЕК, БЕХ и Министерството на енергетиката докладват позитивно за подготовката за зимния период.
    Единственото, което искам да призова, съгласен съм с госпожа Ташева, освен „Марица изток 2“, 1 и 3 да бъдат призовани да се запасят, това, което каза „Мини Марица изток“, с необходимите въглища за евентуални тежки условия. Това е нещо, което чух като препоръка и ми се струва, че е разумно да се отправи към ръководствата на тези три въглищни централи, да се запасят с необходимото количество в случай на тежки обледявания и замразявания на комплекса „Мини Марица изток“.
    В заключение – виждам, че всички са готови за работата при есенно-зимни условия и с пожелания зимата да не ни изненадва и в началото на месец април, когато направим отчет какво е станало през зимния период, прогнозите да съвпаднат с изпълнението на зимния период. Просто пожелавам зимата да бъде мека, а и прогнозите на всички, които са тук, да бъдат верни и да бъдем радостни, че отговаряме на обществените очаквания, че няма да ни изненада зимата. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: И аз благодаря, господин Цочев.
    Господин Николов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НИКОЛАЙ НИКОЛОВ: Благодаря, господин Председател.
    Само да добавя кратък коментар във връзка с думите на господин Цочев – ние получаваме в Министерство на енергетиката във връзка с Вашите думи за ТЕЦ „Марица изток“ 1 и 3, техните складови наличности и тяхната готовност, ние получаваме ежедневна справка за складовата наличност. Мога да кажа, че към ден днешен в ТЕЦ „Марица изток 1“ имаме 144% складова наличност спрямо това, което е изисквано по наредба.
    В ТЕЦ „Марица изток 3“ имаме 129% към наши дни, така че складовата наличност е достатъчна. Ние получаваме тази справка ежедневно. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Благодаря, господин Николов.
    Заповядайте.
    АНДОН АНДОНОВ: Може би още една добавка по темата за „Марица изток“ 1 и 3 – тъй като ние отговаряме за изкупуването на енергията, в „Марица изток 3“ са приключили всичките ремонти за годината, докато в „Марица изток 1“ предстои един ремонт, който започва след като приключи ремонта в АЕЦ „Козлодуй“.
    ПРЕДС. ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Добре.
    Други народни представители? Не виждам въпроси.
    Ако няма въпроси, да Ви благодаря.



    Доста експедитивно мина днешното заседание. Всички казаха, че
    са готови за зимната подготовка. Дано е вярно и както господин Цочев каза, да не ни изненадва зимата. Благодаря Ви, колеги.

    (Закрито в 15,10 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Делян ДОБРЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума