Комисия по бюджет и финанси
05/03/2015 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на СПОРАЗУМЕНИЕТО между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA, № 502-02-2, внесен от Министерския съвет на 06.02.2015г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за ратифициране на СПОРАЗУМЕНИЕТО между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA, № 502-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2015г.
На заседание, проведено на 05.03.2015г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроекта за ратифициране на СПОРАЗУМЕНИЕТО между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA № 502-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2015г.
На заседанието присъстваха Фейзи Бекир - зам. министър на финансите, Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“, Искра Славчева – директор на дирекция СИДДО в НАП.
Законопроектът с вносител Министерски съвет беше представен от г-н Фейзи Бекир - зам. министър на финансите.
На 23.02.2007г. във Вашингтон е съставена СПОГОДБА между Република България и Съединените американски щати за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите. Според чл.25 от Спогодбата, се позволява обмен на информация за данъчни цели, включително на автоматична основа. Досега, между двете държави- САЩ и България, не е осъществяван автоматичен обмен на финансова информация.
Отделно от това, САЩ въвеждат разпоредби, придобили известност като АКТ ЗА СПАЗВАНЕ НА ДАНЪЧНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ВЪВ ВРЪЗКА СЪС ЗАДГРАНИЧНИ СМЕТКИ / FATCA /. С този АКТ се цели изграждането на глобална система за автоматичен обмен на информация между данъчните администрации на участващите държави, както и задължения на всички финансови институции да предоставят информация за всички сметки на американски данъкоплатци и на чуждестранни дружества, които са контролирани от американски данъкоплатци.
На 05.12.2014г. в София е подписано СПОРАЗУМЕНИЕ между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA.
Със Споразумението двете страни се договарят за:
- означение и съдържание на термините, използвани в Споразумението
- задължения за събиране и обмен на информация по отношение на американски сметки, за които се предоставя информация
- време и начини на обмен на информац;ия
- приложение на FATCA към българските финансови институции
- сътрудничество при спазване на законодателсдтвото и принудителното изпълнение
- взаимен ангажимент за продължаване на действията за насърчаване на ефективния обмен на информация и прозрачността
- последователност при прилагането на FATCA към партньорските юрисдикции
- консултации и изменения
- приложения към Споразумението като неразделна част от него
- срок на Споразумението
Избраният подход на двете правителства да въведат в действие FATCA е насочен към преодоляване на правните пречки, произтичащи евентуално от вътрешното ни законодателство и към намаляване на тежестта за българските финансови институции.
Скючването на Споразумението би подобрило състоянието на българските финансови институции, поради това, че няма да плащат 30%данък за доходи и плащания с източник САЩ, няма да влизат в преки преговори с американските данъчни власти, еднакво ще бъдат третирани по отношение на разкриване на банкова тайна и лични данни, ще имат определени предимства; би задълбочило административното сътруднчество между двете държави и би допринесло значително за банковата и данъчна прозрачност в международен аспект и за борбата с укриване на данъци и отклонение от данъчно облагане.
По аргумент от противното ефекта от неучастие на страната ни във FATCA ще се изрази в следното:
- Българските финансови институции ще бъдат третирани по изключително неблагоприятен начин спрямо всички останали участващи в FATCA финансови институции
- Достъпът на българските финансови институции до международните финансови пазари ще бъде значително ограничен, тъй като ще бъдат нежелан клиент и партньор за всяка участваща в FATCA финансова институция
- Участващите в FATCA чуждестранни финансови институции, които имат дъщерно дружество или клон в България ще предпочетат да преустановят осъществяването на дейност в България, поради риска, който статутът на неучастие в FATCA носи за цялата международна група.
- Репутацията както на България, така и на българските финансови институции ще бъде срината.
- Българските финансови институции ще загубят голяма част от своите клиенти, поради риска да бъдат санкционирани с 30 % данък.
Този нов за държавата ни тип на автоматичен обмен на финансова информация вече е наложен като световен стандарт сред страните членки на ЕС и ОИСР. Пълният списък на страните, сключили споразумения със САЩ / FATKA / e показан на сайта на Министерство на финансите на САЩ/ http://www.treasury.gov/resource-center/tax-policy/treaties/Pages/FATCA-Archive.aspx /.
След представяне на законопроекта се проведе обсъждане.
Членовете на Комисията по бюджет и финанси изразиха принципната си подкрепа за така предложения Законопроекта за ратифициране на СПОРАЗУМЕНИЕТО между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA № 502-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2015г..
След обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи със следните резултати:
С 11 гласа „за”, 3 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на СПОРАЗУМЕНИЕТО между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA, № 502-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2015г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
МЕНДА СТОЯНОВА