Комисия по бюджет и финанси
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
-----------------------------------------------------------------------------
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
П Р О Т О К О Л
№
На 17декември 2015 година /четвъртък/ от 14.30 часа в зала 134 на Народното събрание, се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 14.45 часа и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 14 часа и 45 минути /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по бюджет и финанси.
Предлагам днешното заседание да премине при следния дневен ред.
Д н е в е н р е д:
1. Законопроект за ратифициране на Гаранционното споразумение между Кралство Белгия, Република България, Чешката република, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Република Франция, Република Хърватия, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Република Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия, Кралство Швеция, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия и Европейската инвестиционна банка относно заемите, които ще бъдат отпуснати от Европейската инвестиционна банка в подкрепа на инвестиционните проекти в държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, както и в отвъдморските страни и територии на Споразумението за администриране на просрочията между Кралство Белгия, Република България, Чешката република, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Република Франция, Република Хърватия, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Република Малта, Кралство Нидерландия Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия, Кралство Швеция, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия и Европейската инвестиционна банка за процедурите за плащания и възстановяване на средства по Гаранционното споразумение относно заемите, които ще бъдат отпуснати от Европейската инвестиционна банка в подкрепа на инвестиционни проекти в държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, както и в отвъдморските страни и територии, № 502-02-37 от 12.11.2015 г.
2. Законопроект за ратифициране на Меморандум за изпълнение – договорености между държавите членки, участващи в програмата за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-А Румъния – България“, № 502-02-39 от 30.11.2015 г.
3. Разни.
Други предложения? Няма.
Който е за дневния ред, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се.
На заседанието като наши гости присъстват:
Министерство на финансите
Фейзи Бекир – зам.-министър
Росица Димитрова – държавен експерт - Дирекция „Международни финансови институции и сътрудничество”
По втора точка присъстват:
Министерство на регионалното развитие и благоустройството
Мария Дузова – директор - Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“
Господин Бекир, имате думата.
ФЕЙЗИ БЕКИР: Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители, тук става въпрос за едно Гаранционно споразумение и споразумението за администриране на просрочията, които са подписани в изпълнение на вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите членки от Европейския съюз със седалище Съвета за финансиране на помощта на общността в рамките на многогодишната финансовата рамка за периода 2014 – 2020 г., подписана от Брюксел през 2013 г. и ратифицирана от българска страна със закон приет от Народното събрание на 3 октомври 2013 г., с което се определят средствата в общи правила за Европейския фонд за развитие обхващаш периода 2014 – 2020 г. Европейският фонд за развитие е създаден със споразумението за партньорство между Европейската общност и нейните държави членки и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, подписани в Котуняна 23.06.2000 г., изменено през 2005 и 2010 г., към което България автоматично се е присъединила с подписването на договора за присъединяване на България към Европейския съюз. За предоставяне помощ за развитие на страните от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, както и от морските страни и територии. Съгласно чл.4, ал.2 от Вътрешното споразумение държавите членки на Европейския съюз поемат задължение да бъдат гаранти на Европейската инвестиционна банка по отношение на заявеното споразумение сключено от банката за предоставяне заем от нейните собствени средства в рамките на споразумението в Котуня, като за целите на гаранцията се подписват гаранционни споразумения и споразумения за разделяне на просрочията. Двете споразумения бяха одобрени с решението по т.3 от протокол № 37 от заседанието на Министерския съвет на 10.09.2014 г. Гаранцията е 75 процента от общата сума на гаранциите предоставена от Европейската инвестиционна банка, която за периода 2020 г. няма да надхвърля 2 млрд. 600 млн. евро. Или общата сума на гаранциите, която държавите членки поемат възлиза на 1 млрд. 950 млн. евро.
Дългът на всяка държава членка в общата сума на гаранциите се определя в зависимост от размера на участието й в акционерния капитал на Европейската инвестиционна банка, която за България е 0,177 процента. Като общата сума на гаранцията за периода за страната ни възлиза на 3 млн. 451 500 евро.
При активиране на гаранцията плащането се извършва не по-късно от три години след депозирането в банката на уведомление за нейното активиране. Гарантите поемат всички разходи и такси възникващи при активирането на гаранцията до размера на тяхното участие. Процедурите по плащането и възстановяването свързани с възстановяване на Гаранционното споразумение са регламентирани в Споразумението за администриране на просрочията. С това Споразумение държавите членки упълномощават Европейската инвестиционна банка да администрира просрочените задължения за целите на ефективното им събиране. За тази си дейност банката си начислява такса за администриране на просрочието в размер на 2 процента годишно в сумата на просрочията.
За финансовия период 2007 – 2013 година бе сключено такова гаранционно споразумение между държавите членки на Европейския съюз и банката. Ратифицирано от България със закон, приет от Народното събрание на 19 февруари 2009 г. в сила от 06.03.2009 г., както и Споразумение за администриране на просрочията. До момента по него не е активирана гаранция.
Съгласно условията на гаранционното споразумение гаранцията става обвързваща за всеки гарант, непосредствено след като той подпише или когато е приложимо, ратифицира споразумението и същата влиза в сила от 01.01.2014 г.
Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Въпроси? Заповядайте господин Димитров.
ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря, госпожо председател.
Предварително искам да кажа, че ще подкрепя тази инициатива. През цялото време мислех, че става въпрос за наше участие във филма „Карибски пирати“ и ще разпределяме печалбата. Оказа се, че обратно ще разпределяме печалбата за пирати в Карибите. Въпросът ми към господин зам.-министъра е: свързано ли е това споразумение с Европейската космическа агенция, която е в Карибите, тъй като единствения наш космодрум е там. И всъщност ние искаме да имаме сфера на влияние във френска Гвиана и останалите? Свързано ли е по някакъв начин?
РОСИЦА ДИМИТРОВА: Дотолкова, доколкото съответната страна, в която е Космическата агенция и инициира проект за финансиране по линия на Европейския съюз, да има връзка. Би могло да бъде финансирано.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Господин Гечев.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря.
От това което чух, колегите сигурно са разбрали за какво става дума съвсем ясно. Наш ангажимент на България е, че в случай, че страна или страни не покриват дълга си е 3 млн. и нещо евро. Това е разумно да бъде подкрепено, защото все пак България по същата логика получава помощи от Европейския съюз 3 млн. на фона на 3 млрд. 700 , които получаваме, а и ние сме се подписали под тези споразумения, така че ние би трябвало да подкрепим, тъй като ангажимента е малък. Макар, че и в този случай добре е, че е малък ангажимента. Аз чаках да чуя това число. Иначе щях да се разколебая, тъй като това са точно страни, които са бившите колонии на Франция, на Великобритания, част от тях са на САЩ. Така че би било по-редно те да си поемат рисковете. Но като става дума за солидарност и това, че ние ползваме подобни фондове, макар и като страна членка на Европейския съюз, при този размер на гаранциите, мисля че е добре да подкрепим. Аз поне не чух нещо притеснително от това, което казаха колегите.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Други въпроси? Няма. В такъв случай гласуваме законопроекта за ратифициране на Гаранционното споразумение.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Законопроектът е приет.
Благодаря ви.
По точка втора
Законопроект за ратифициране на Меморандум за изпълнение – договорености между държавите членки, участващи в програмата за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-А Румъния - България, № 502-02-39 от 30.11.2015 г.
Госпожа Дузова.
МАРИЯ ДУЗОВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, днес ще представя проекта на решение на Министерския съвет за предложение на Народното събрание за ратифициране със закона Меморандума за изпълнение на програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България. Това е една от петте програми за трансгранично сътрудничество, в които България участва, най-голямата във финансово изражение. И една от най-големите програми в рамките на Европейския съюз за трансгранично сътрудничество. Програмата е одобрена с решение на Министерския съвет от м.септември 2014 г., след което програмата е одобрена от Европейската комисия.
В момента програмата стартира своето изпълнение. Отново е една от първите програми, които обявиха насоки за кандидатстване и вече имаме избрани проекти. С Меморандума, който предлагаме да бъде ратифициран, с него се уреждат взаимоотношенията между двете държави по отношение изпълнението на самата програма. Уреждат се договореностите свързани с финансовото изпълнение на програмата и финансовите ангажименти, които всяка една държава поема във връзка с изпълнението на програмата. България вече е поела ангажимент още с акта на одобрение на програмата да осигури национално съфинансиране за българските партньори, които участват в тази програма. Националното съфинансиране за тях се осигурява от държавния бюджет почти изцяло, с много малка част национално съфинансиране. И в същност с този меморандум, с неговото одобрение, с неговото сключване ще се осигури гладкото изпълнение на самата програма по отношение на това всяка една от държавите какви ангажименти има към изпълнението.
Предвид факта, че Меморандумът подлежи на ратификация и в тази връзка е внасянето му днес за разглеждане. Меморандумът е подписан по дипломатически път от страна на Министерство на регионалното развитие и благоустройството от министъра Лиляна Павлова и от страна на Министерство на регионалното развитие и публичната администрация на Румъния, от госпожа Сейвил Шейде, предишния министър.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Кои са бенефициенти по тази програма и какви са проектите, които се изпълняват?
МАРИЯ ДУЗОВА: Бенефициенти по тази програма са основно публични власти, местни власти, регионални власти, неправителствения сектор, всички образователни институции, които разбира се са регистрирани и съществуват в трансграничния регион между двете държави. Тези програми от българска страна региона обхваща всички области, които имат пряк досега с Румъния. Това са Видин, Враца, Монтана, Плевен, Добрич, Русе, Силистра.
Основните проекти, които могат да се финансират в рамките на програмата са разпределени най-общо в пет приоритетни области. Могат да бъдат финансирани проекти, които имат за цел да подобрят транспортната инфраструктура в региона и свързаността на двата региона. Финансират проекти, които са свързани с опазването на околната среда и с предприемането на мерки от местните власти с предотвратяване на риска от неблагоприятни природни явления. Финансират се проекти в социалната сфера свързани с подобряване на административния капацитет на публичната администрация, подобряване на връзките между двете държави. Създаване на възможности за разкриване на нови работни места. Подобряване на икономическото състояние. Общо взето програмата предвижда доста мерки и възможности за финансиране.
Собственото финансиране се предвижда в рамките от 15 процента съфинансиране, 13 процента се предоставят от държавния бюджет чрез Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Два процента съфинансиране се предоставя от бенефициентите, така както беше и в програмния период, който вече приключва.
Общият размер на програмата е 258 млн. евро, от които 215 млн. са от Европейския фонд за регионално развитие. Останалите са от националните бюджети на всяка държава. Но това което трябва да се каже в тази програма и което е важно, че всъщност няма резервирани бюджети за всяка една от държавите. Тоест, колкото по-активни са българските бенефициенти, толкова повече пари могат да получат от тази програма или обратното.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Въпроси? Няма изказвания и въпроси.
В такъв случай преминаваме към гласуване на Законопроект за ратифициране на Меморандум за изпълнение – договорености между държавите членки, участващи в програмата за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-А Румъния - България, № 502-02-39 от 30.11.2015 г.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Законопроектът е ратифициран.
Благодаря ви, госпожо Дузова.
С това изчерпахме дневния ред и официалната част от заседанието за тази година.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 15.00 часа /
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/ Менда Стоянова /