Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по правни въпроси
06/07/2016 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 653-03-88/18.07.2016 г.

    Относно: законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура, № 602-01-36, внесен от Министерски съвет на 23.06.2016 г.
    На свое заседание, проведено на 29.06.2016 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура, № 602-01-36, внесен от Министерския съвет на 23.06.2016 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията – г-жа Калина Димитрова, директор на дирекция „Съобщения” и г-жа Женета Рогова, началник на отдел в дирекция „Правна”; от Сдружение за електронни комуникации – г-жа Анета Иванова, изпълнителен директор; от Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори – г-жа Галя Маринова, изпълнителен директор; от Теленор България ЕАД – г-жа Галя Станимирова.
    Законопроектът беше представен от г-жа Калина Димитрова.
    С предложения законопроект се въвеждат в българското законодателство изискванията на Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи и се регулират отношенията, свързани с разполагане на електронно съобщителни мрежи.
    Законопроектът регламентира разполагането на електронно съобщителни мрежи и изграждането на прилежащата им инфраструктура като изрично предвижда възможност за предоставяне на достъп до и съвместно ползване на съществуваща физическа инфраструктура и урежда правата и задълженията на лицата, свързани с тези дейности. Също така, законопроектът урежда реда, по който Комисията за регулиране на съобщенията („КРС“) решава спорове, свързани с предоставяне на достъп до и съвместно ползване на съществуваща физическа инфраструктура. Предвижда се възможност КРС да определя специализирана комисия, в която има поне един правоспособен юрист и могат да бъдат привличани като членове независими консултанти и външни експерти, които са включени в списък, утвърден от Комисията за регулиране на съобщенията.
    В хода на дискусията народните представители Емил Димитров и Данаил Кирилов изразиха своята подкрепа за законопроекта. Г-н Кирилов подчерта, че със законопроекта се прави опит да се кодифицира една сложна материя и посочи, че с него се регламентират важни правни въпроси – сервитути, права, които са в режим на съвместно ползване или на споделяне, както и въвеждането на особена процедура за разрешаване на спорове.
    Народният представител Михаил Миков повдигна въпроса относно предложението КРС да действа в определени ситуации като особена юрисдикция и риска всеки регулатор да стане такава и как това ще се отрази на ролята на административни съдилища. В отговор, г-жа Калина Димитрова поясни, че като част от своите правомощия КРС и сега решава спорове между предприятия, предлагащи електронно съобщителни мрежи и/или по реда на Закона за електронните съобщения. Също така, тя посочи, че директивата допуска тези правомощията да бъдат предоставени или на определен съобщителен регулаторен орган или да бъдат разпределени между останалите регулаторни органи, но е било взето решение КРС да бъде междинното звено, което да разрешава спорове, включително и доброволно, по реда на медиацията. Г-жа Женета Рогова допълни, че този подход е предпочетен поради наличието на техническа експертиза и възможност на работещите в КРС експерти и че решенията на КРС подлежат на съдебен контрол като допълнителна гаранция за контрол и законосъобразност.
    Г-н Нотев отбеляза направеното от вносителите сравнение с медиация и определянето на този начин на прилагане на закона като алтернативен на съдебното разглеждане на споровете и постави въпрос относно това дали преминаването през тази процедура е задължителна предпоставка, за да бъде отнесен в крайна сметка въпроса до съда. Г-н Кирилов разясни, че това са технически въпроси, които са предварителни и от чието решаване имат полза както страните, така и съдът.
    На въпрос, поставен от г-н Чавдар Георгиев относно твърде общо формулирания предмет на споровете, които ще се решават от КРС и дали в обхвата на предмета ще влиза и решаването на спорове за собственост, г-жа Женета Рогова уточни, че законопроектът съдържа един доста по-детайлен каталог спорове, които КРС решава, освен изброените в чл. 81 от законопроекта.
    След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 10 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура, № 602-01-36, внесен от Министерски съвет на 23.06.2016 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ДАНАИЛ КИРИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума