Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
1. Актуални въпроси към министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата № 654-01-59, внесен от Петър Славов и група народни представители.
3. Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИППТГС ССІ 2014ТС1615СВ006 между правителството на Република България и правителството на Република Македония № 602-02-17, внесен от Министерски съвет.
4. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците № 602-01-25, внесен от Министерски съвет.
П Р О Т О К О Л
№ 12
Днес, 19 май 2016 г., четвъртък, от 15:00 часа се проведе редовно заседание на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Към протокола се прилагат списъците на присъстващите членове на комисията и гостите по съответните точки от дневния ред.
Заседанието се ръководи от председателя на комисията г-н Найден Зеленогорски.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Уважаеми колеги, предлагам да започнем заседанието с нашия блиц контрол. Както знаете проектът за дневен ред:
1. Актуални въпроси към министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата № 654-01-59, внесен от Петър Славов и група народни представители.
3. Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИППТГС ССІ 2014ТС1615СВ006 между правителството на Република България и правителството на Република Македония № 602-02-17, внесен от Министерски съвет.
4. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците № 602-01-25, внесен от Министерски съвет.
Който подкрепя дневния ред, моля да гласува.
За – 10, против и въздържали се – няма.
Да поздравим новия зам.-председател на комисията г-н Александър Ненков и да му пожелаем успех.
Благодаря на министър Павлова и екипа й, че са сред нас. От МРРБ присъстват: зам.-министър Деница Николова, Таня Милева – началник кабинет, Евгени Чачев – съветник към Политическия кабинет на министъра, Ася Станкова – главен директор на ГД „ГРР”, Мария Дузова – главен директор на ГД „УТС”, Лазар Лазаров – председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура”, Лазаринка Стоичкова – главен секретар на Агенция „Геодезия, картография и кадастър”, Светослав Наков – изпълнителен директор на Агенция „Геодезия, картография и кадастър” и Милка Гечева – началник на Дирекция „Национален строителен контрол”.
И сега започваме с блиц контрола по установения ред.
Колегите от ГЕРБ имат ли въпроси към министър Павлова? Заповядайте г-жа Аврамова.
ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря уважаеми г-н Председател, уважаема госпожо министър, зам.-министри, представители на АПИ, госпожо Дичева! Аз имам един въпрос към г-жа Павлова.
Г-жо Павлова, многократно правителството на Република България, в частност премиерът на републиката, декларира готовност на правителството да работи за изравняване на констатираните различия в развитието на Северна и Южна България и в частност за подкрепа за Северозападна България. Неотдавна премиерът заяви, че гласуваното от Народното събрание смесване и едновременно провеждане на избори за президент и референдум, спестените средства ще бъдат инвестирани в Северна и Северозападна България. Молбата ми е да запознаете мен и Комисията по регионално развитие и благоустройство с предприетите действия, свързани с инфраструктурата, тази която е в отговорностите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, предприетите действия или действия, които Вие ще предприемете във връзка с целенасочена подкрепа за Северозападна България, свързана с тези декларирани намерения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря г-жа Аврамова. Г-жо Министър, заповядайте.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Добър ден и от мен, уважаеми народни представители и уважаеми г-н Председател, и аз да поздравя новия зам.-председател, г-н Ненков.
По отношение на въпроса за Северозападна България, това което мога да кажа е, че да, наистина министър-председателят, г-н Борисов, пое ангажимент и усилията и на министерството, както и на другите колеги, които имат свързани теми, са именно в посока 2016 година да бъде годината и на Северозапада, на Северозападна България, разбира се и на Северна България като цяло, тъй като има аналогични сходни проблеми, от гледна точка на инфраструктура, демографски проблеми и т.н.
Три са посоките на действие, глобално. После конкретно ще кажа за пътната инфраструктура.
Първото е разработената целенасочена инвестиционна програма, която обхваща освен Северозапада, обхваща и другите слабо развити райони като Родопите, Странджа, полупланински и планински погранични райони, но със специален фокус върху Северозапада, тъй като там има и голям брой области и общини, които се покриват. Програмата мина и на обществено обсъждане, обсъждане на регионални съвети, така че очакваме и се надяваме Министерство на финансите да утвърди финансовата обосновка, с която ще ни даде възможност да я внесем за окончателното приемане от МС, така че чрез нея, като допълнение към средствата, които има по оперативните програми да допълним в годините напред, малко по малко, с допълнителни средства за проектите, които биха генерирали заетост, растеж в зоните за развитие.
Второто направление е това с европейските фондове по линия на програмата „Региони в растеж”. За разлика от другите зони за развитие, в Северозапада избрахме не само петте най-големи, но и всички по-малки населени места. Там имаме най-много бенефициенти по програмата - 13 на брой. Не само големите градове – Монтана, Враца, Плевен и Ловеч, а ние сме включили допълнителни градове, така че от цялата област да получат по-голям ресурс, ако го сравним с избраните градове-бенефициенти, междинни звена, като минимумът на този ресурс е 150 млн. лв., като целева инвестиция по линия на градско развитие, градски транспорт, образователна, енергийна инфраструктура, социална инфраструктура. И в допълнение към това, разбира се, ще могат да се възползват и от останалото финансиране, общините приоритетно от региона.
И най-важният ангажимент беше пътната инфраструктура, защото ако погледнем картата на Българя, ако погледнем анализа на Агенция „Пътища” за състоянието на пътищата, наистина пътищата в Северна България са, бих казала, в по-лошо състояние отколкото пътищата в Южна България, така грубо, бих казала, разделението. И затова в програмния период и с европейски фондове, и сега вече със средствата, които имаме като увеличение на приходите от увеличената цена на винетните стикери, отношението на правителството беше, че тези средства ще се дават целево за Северна България, с фокус за Северозападна България. По този начин, ако погледнем и картата, горе-долу както са обозначени и ремонтите и проектите, които ще финансираме, не знам дали може да се види (показва карта), но наистина се вижда, че фокусът е в Северна България, както с европейското финансиране – част от тях са вече одобрени за финансиране по регионално развитие, така и всички ремонти, които ще извършим с допълнителни средства. Общо правителството отпусна допълнително бюджетно финансиране, извън европейските фондове в размер на почти 100 млн., от които по-голямата част отиват именно за Северна България и Северозапада.
Какво ремонтираме? Ремонтираме приоритетно и вече започна работата в участъка на Димово, който беше пропаднал поради водния цикъл, който беше замразен и неуспешно завършен от общината. Ние правим превантивен ремонт на целия участък от Димово до Видин. Ремонтираме пътя до Белоградчишките скали, както и пътя Враца – Криводол, входа на Враца, четирилентовото - обезобразено отново след воден цикъл, невъзстановено, въпреки че вече има обход на Враца и тежкотоварния трафик не минава през Враца, останалият трафик, обаче, минава през едно изключително тежко направление. В Плевен и в Новачково?? също по един такъв пътен участък, както и няколко свлачища. Както и свлачището на Видин-Връшка чука, свлачището, което е при Мездра, също едни важни свлачищни участъци, които са във фокуса на Северозападна България. И като допълним и европейското финансиране, което включва довършването на Петрохан и още няколко участъка в област Враца, включително и пътя за Леденика, там вече тръжната процедура е в ход и аз се надявам, че и там изпълнители ще изберем, така че един сериозен фокус върху пътна инфраструктура в тази част на България и разбира се, в останалата част на Северна България. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря, г-жо Министър. Имате ли допълнителни въпроси?
ПЕТЯ АВРАМОВА: Не, няма допълнителни въпроси. Благодаря Ви, г-жо Министър.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря много. Колеги? Г-н Карагьозов.
КИРЧО КАРАГЬОЗОВ: Уважаеми г-н Председател, уважаема госпожо Министър, моят въпрос е свързан с магистрала Тракия. Не с нейното техническо състояние.
След пускането на двата участъка, които преди 5-6 години вече свързаха окончателно Бургас със София, в един участък от около 100-120 км, липсваше каквато и да е инфраструктура встрани от магистралата. На отбивките и паркингите, които бяха изградени, бяха поставени химически тоалетни, които обаче просъществуваха само година, година и половина, ако не се лъжа. Този участък, съгласете се, че не е съвсем приятна гледката на тези паркинги, когато спират автомобилите за почивка и да извършват други свои потребности, много неприятна картина. И ако, ние мъжете, сме малко по-удовлетворени, че можем да свършим работата, жените – скоро приехме Закон за дискриминация между мъжа и жената, това бихте могли да го приемете като дискриминация. Затова моят въпрос е – предвижда ли се нещо да се направи в тази отсечка в това отношение, евентуално връщането на тези тоалетни или изграждането на някакви трайни съоръжения от този тип. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря, г-н Карагьозов. Заповядайте, г-жо Павлова.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря, г-н Председател. Г-н Карагьозов, в кръга на шегата, ще почне голям женски форум „Жените лидери” и необходимостта от повече включване на жените, така че благодаря Ви за подкрепата за равнопоставеността на жените и не само в управлението, но и в други направления (смях).
Ако трябва да се върна, разбира се, сериозно на въпроса, Агенция „Пътища” има ангажимент, освен по изграждането и поддържането на пътната инфраструктура, разбира се от гледна точка на поддържане и почистване на канали, канавки и съответни места за отбиване на превозни средства, но в никакъв случай няма ангажимент да изгражда санитарни или други съоръжения, тъй като това няма как да е ангажимент на пътната агенция.
От друга страна, предвид че изграждането на автомагистрала Тракия, не знам защо изненада най-вече частния бранш, особено петролните станции, които обикновено предоставят този вид услуги, те не бяха достатъчно готови, към датата на пускането на всички участъци на магистралата, да изградят такива бензиностанции и това доведе до необходимостта Агенция „Пътища” временно да постави тези химически тоалетни.
Използвам случая, че сме в закачливо настроение – дори тях успяха да откраднат, така че доста неприятна е, от тази гледна точка, ситуацията. Но откакто вече заработиха и по протежение на това направление, на новите участъци от Стара Загора до Бургас, на автомагистралата функционират вече доста заведения, паркинги и бензиностанции, и от там нататък отпадна необходимостта да осигуряваме такива временни химически съоръжения, така че това е причината да не планираме такъв тип съоръжения.
Това по-скоро, към което сме отворени, разбира се, ако има желание и частният сектор от бранша, а имахме една такава предварителна среща с фирми, предоставящи такъв тип услуги, превозвачи, ако те закупят земите по протежение на магистралата, тъй като те всички са частна собственост, държавата няма как да построи на тях каквото и да било съоръжение, вече да съдействаме с определяне на подходящи места да се направят по големи паркинги и места за хранене, но това е частният сектор, частната инициатива, която трябва да ги направи. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря за отговора. Заповядайте.
КИРЧО КАРАГЬОЗОВ: Все пак отсечката, която остана непокрита не е малка. Да, бяха изградени две бензиностанции около пътен възел Лангово, но тази отсечка е твърде дълга и дано се намерят инвеститори, които да изпълнят подобен род услуги. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Имате ли нещо да добавите? Не. Благодаря колеги. От ДПС не виждам колеги в момента. Колегите от БСП искат да им вземат реда, но трябва да ги питам. Шегувам се.
Аз ще задам моя дежурен въпрос за магистрала Хемус и предвид на ситуацията около спирането на процедурата – необходимостта от препроектиране, как се движат нещата и в какви срокове смятате, че ще имате относителна готовност. Обяснимо е защо - знаете какъв е подтекстът на въпроса – усилията, Северозападът, наистина аз ги адмирирам и бих казал, че и ние от комисията с въпросите си, с дискусиите с Вас за Северозапада, постигнахме успех да обединим правителството и да се отделят средства и да се започне активна работа, за което наистина Ви поздравявам. Заповядайте, просто за магистралата да чуем как вървят нещата.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: По отношение на магистрала Хемус - първо трябва да кажем, макар че вие все пак го гласувахте тук, в парламента и то влезе в сила, влезе окончателно в сила и отписването и закриването на вече бившата Национална компания „Стратегически пътни проекти”, така че вече цялата дейност, свързана с изграждането, строителството и поддържането на пътищата изцяло, на сто процента, отново се върна обратно в Пътната агенция и тя е пълноправен правоприемник както на Хемус, така и на доизграждането на автомагистрала Струма. Това, което мога да кажа по отношение на магистрала Хемус е, че Агенция „Пътища” вече има готовност с първия участък от магистралата, там където тя свършва при Ябланица до пътен възел Боаза, особено за тези от вас, които пътуват, са наясно какво е това направление от около 10 км – нов магистрален участък, той е вече препроектиран с по-ниската проектна скорост, потвърждава магистрални габарити при препроектирането и има възможност и в момента се изготвя по новия ЗОП, както бяхме поели ангажимент, тръжната документация. Единственото, което изчакваме за нейното обявяване, това е все пак и окончателното решение на Върховния административен съд по обжалването на процедурите, които бяха обявени. И когато то излезе и влезе в сила, то ще е окончателно, ще можем да обявим тази тръжна процедура.
Паралелно с това, новият момент, който мога да споделя пред вас в комисията това е, анализирайки останалите участъци от магистралата, и като казвам останалите, аз говоря изцяло участъка в цялото направление на магистралата, приоритетно до Велико Търново сега, се налага цялостно препроектиране за намаляване на проектната скорост до 120 км, което означава скорост за шофиране 140 км/час, също да уточня, която включително и намирането в три или четири участъка на ново трасе, касаещо възможността да избегнем изграждането на тези сложни и скъпи тунели. Това ще бъде направено посредством обществена поръчка, която също в момента се изготвя от Агенция „Пътища” за изготвянето вече на технически проект с варианти, за да намерим най-доброто решение. И на същия принцип в края м. май, надявам се, началото на м. юни ще обявим тази обществена поръчка, която ще ни даде възможност да направим тези допълнителни – вече техническо проектиране с необходимите варианти за това, за да можем да процедираме промяна в парцеларните планове, промяна в екологичната оценка. Това е единствената процедура, която във времето малко повече ще ни отложи, но през това време вече се надявам, ние ще фокусираме усилията си върху изграждането на първите километри. Нашата амбиция е да имаме препроектиран участък до Търново, една част от него вече се препроектира, особено приближаването на Велико Търново, тъй като участъкът от Велико Търново до съществуващия пътен възел до Белокопитово, той е безспорен, там няма сложни съоръжения, така че за там по-лесно ще стане допроектирането на този пътен участък. Имаме потвърждението на министър-председателя, имаме готовност за финансирането на строителството на този участък от 10 км със средства от държавния бюджет. Благодарение на увеличените приходи по нашите изчисления той все пак ще се строи в рамките на няколко години, така че имаме мобилизация, готовност и активно работим в тази посока. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря. Аз съм удовлетворен от отговора. Наистина знаете за нас, хората от севера, колко е важна магистралата и наистина благодаря, че полагате усилия.
Колегите от Патриотичния фронт, г-н Атанасов.
СЛАВЧО АТАНАСОВ: Госпожо Министър, г-н Председателю, колеги от комисията, до северната тангента има път, който е Илиянци-Требич-Мировяне, посока Нови Искър. Пътят е в много лошо състояние. Особено драматично е положението преди новоизградения тунел за складовете на Лукойл. Въпросът е ясен – кога там ще се възстанови този път, ТИР-овете го разбиха.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Само да кажа, че този участък от пътя е общински път и АПИ няма ангажимент и възможност да възложи неговия цялостен ремонт. Там където, обаче, има компрометиране на пътя от ТИР-ове, от тежкотоварните машини, които участваха в строителството вече ще се види какво може да се направи ремонт - частично.
Използвам случая, обаче, да кажа, че там има друг проблем. Той е проблем, свързан с новата градоустройствена схема на София, от гледна точка на това, че изградената тангента – тя е изградена и завършена, но тя е завършена с едни пътни възли, към които в момента няма прикачване. И наистина с основание имаме притеснения, оплаквания, които са получени в Столична община и при нас, и в Агенция „Пътища” от хората, пътуващи най-вече от Нови Искър, защото там стават задръствания, поради това че няма директни включвания в градската зона от този третокласен път по изградената тангента, нещо което е ангажимент на Столична община, но Столична община все още няма готовност да го изгради. В момента има временен локал, по който се изкачват превозните средства докато общината си изгради съпътстващата инфраструктура.
Оплакванията от гражданите са основателни дотолкова, доколкото там това изисква сериозен завой и когато е с лека кола, той е много лесно преодолим, но когато става въпрос за ТИР или тежкотоварен автомобил, той взима много по-трудно този завой. Поради това стават, бих казала, тапи и задръствания. Агенция „Пътища” – инж. Лазаров - проведоха със Столична община срещи да видим какви са техните планове и каква е тяхната готовност да се изпълни тази инфраструктура, тъй като тя е техен ангажимент. За момента не е обнадеждаваща реализацията, с оглед на срокове, на тази пътна инфраструктура, затова с цел да помогнем да се преодолее този проблем, поехме извънреден ангажимент - ще направим допълнително наемане на земи в този участък, за да може да направим по-голямо ухо за качване, по-голяма крива за качване и да направим една лента за ТИР-овете. Така, надявам се, ще помогнем и ще облекчим трафика за леките коли и ТИР-овете да се качват от това направление докато Столична община си изгради реално булеварда и пътния възел, който трябва да направи.
СЛАВЧО АТАНАСОВ: Аз не съм от този избирателен район, но бях помолен да задам този въпрос. Все пак, Вашият ангажимент, виждам че сте поели ангажимент, което е много добре, все пак някакви срокове виждате ли да подобрим ситуацията? Защото аз, на тези хора, трябва нещо да кажа.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Аз за срокове – единственото, което ме притеснява – ако нас ни питате, ние можем да го направим веднага. Това уширение можем да го направим утре, можехме и миналата седмица. Но проблемът е там, че там има частни земи, които частни собственици още по време на строителството обжалваха, така че те не са доволни да си дадат земите. Ако имахме тези земи, предоставени безвъзмездно или не, щяхме да сме започнали и да сме го направили. Проблемът е в момента, че поне да ги наемем под наем трябва, защото нямаме по принцип правно основание, да ги вземем. Съвместно със Столична община поне да ги наемем, да направим временния пътен възел, докато общината направи своя. Просто, наистина го правим на добра воля в случая, така че ще вземем под наем, за да се направи това и ще работим с общината.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Добре, разбрах. Г-н Байрактаров, уточняващи.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря Ви, г-н Председател, тъй като аз помолих колегата да зададе въпроса. Абсолютно съм съгласен с всичко това, което казахте, госпожо Министър, аз лично на място днес отидох да проверя каква е ситуацията и за малко Народното събрание щеше да остане без работен ден, защото като не дойда аз на работа и няма кворум.(Оживление.)
Сега искам да ви прочета за какво иде реч. Това, което казахте е абсолютно точно така, с очите си го видях на място. Точно преди моста, който касае въпросния участък за отклонението вдясно и вляво, всъщност е много тесен път. Там не знам каква земя може да купите, защото от едната страна има сгради, но самият път е вече с огромни дупки, които са опасни от гледна точка на ЗДП. Преди тунела – това е от Илиянци пътя за Требич, тунелът който е направен със завоя от 90 градуса преди складовете на Лукойл от страната на Илиянци.
ЛАЗАР ЛАЗАРОВ (РЕПЛИКА): От страната на Илиянци като подход, от пазара, който стига до съоръжението, дупки няма, ако има ще ги изкърпим, макар че ние от там не сме пътували, тъй като нашите товарни автомобили идваха от другата посока. Искам да уточня точно за кой път става дума.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Пътят, който до светофара вървеше отдясно, а отляво се отива към Лукойл. Пътят върви към този мост и има завой на 90 градуса, около 250 м е в ужасно състояние.
ЛАЗАР ЛАЗАРОВ: В момента там текат строителни работи, защото въпреки че е на общината, имаме ангажимент да изградим локалите. Точно затова е проблемът там. И в момента днес имаше товарачи, които разпръскваха инертен материали правеха връзката по другото ухо, което слиза вече горе от тангентата. На нас ни се вменяват ангажименти на общината.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Моля ви, като приключим ще продължите разговора. Журналистите изгубиха интерес, почнаха да си тръгват.
От БДЦ – г-н Мартин Иванов, заповядайте.
МАРТИН ИВАНОВ: Госпожо Министър, уважаеми колеги, моят въпрос е свързан с моя избирателен район – Пловдив област, в частност Пловдив-Асеновград, който много пъти сме коментирали. Има ли някаква предвидима стъпка към него и доколкото знам трябваше да бъде включен в някой от бюджетите, вече включен ли е и скоро ще има ли някакви ремонтни дейности по него. Благодаря.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря и аз. Някой ще си помисли, че сме се договорили за този въпрос и аз Ви благодаря за него, защото ми дава възможност да дам три добри новини в днешния ден, които се случиха.
Първо, миналата седмица проектът беше официално одобрен от оперативна програма „Региони в растеж” с бюджет 24 млн. лв. Днес беше подписано разрешението за строеж, договорът за безвъзмездно финансиране ще бъде подписан в понеделник, а тръжната процедура е в ход, документите вече се подават, мисля, така че очакваме до три месеца, ако няма обжалване, да изберем изпълнител и да започнем работа по самото строителство. Това е един сериозен проект, защото говорим за две чисто нови платна, които ще се доизградят и наистина ще се облекчи стремително трафика в този район. Благодаря.
МАРТИН ИВАНОВ: Благодаря, за което. Не сме се договорили, пък новината е добра, така че…
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря. Дай Боже да има повече добри новини за всички. Атака – заповядайте. Николай Александров.
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ: Благодаря г-н Председател. Аз ще оставя моите въпроси за следващия месец, но се оказа, че повечето неща, за които съм питал, в момента текат ремонти – във Варненско. Направиха ги, така че ще има повече въпроси може би за следващия месец. До момента това, което съм питал за магистралата и там се провеждат ремонти, така че оставям думата на колегата Славов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Заповядайте г-н Славов.
ИВАН СЛАВОВ: Благодаря, уважаеми г-н Председател, уважаема госпожо министър, моят въпрос е свързан с националната програма „Енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради„. От информационния сайт на министерството стана ясно, че към 31 декември са одобрени 35 обекта, възложени са строителни работи за 22 от тях. Интересува ме към днешна дата какво е движението по тях или когато може да направите равносметка, а също така какво е съотношението между отделните области при изпълнените проекти, ако е възможно. Благодаря.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря Ви. Г-н Славов, за съжаление, такава справка в момента, няма как да дам, тъй като има обща справка, но ако зададете въпроса по реда за писмените въпроси за парламентарния контрол, разбира се, ще Ви предоставим по области или съответно за това, което искате да попитате конкретно.
Аз мога да Ви кажа общо, че имаме сключени договори за целево финансиране почти 2000 и очакваме всъщност в рамките на следващите месеци на тази година, тъй като тръжни процедури има за около поне 750 – някои са текущи, някои предстои да бъдат отворени, някои се обжалват, така че наистина една много пикова година тече.
ИВАН СЛАВОВ: Благодаря, разбира се за всички нас е важно, че програмата се изпълнява, а пък числата, които ме интересуват, по подходящия път ще получа. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря и аз. От ГЕРБ, колеги, кой от вас?
РУМЕН ЖЕЛЕВ: Г-н Председател, уважаема г-жо Министър, и аз няма да направя изключение – ще питам за пътища. От Северозапада да се прехвърля по диагонал към Югоизтока. Отсечката Малко Търново-Царево – много пъти е обсъждана, има ли някакви надежди? Съвсем наскоро в село Българи, което се намира в средата на тази отсечка, се проведе един набиращ сила фестивал на зелениката, сега след малко дни, на 3 юни, ще има празник на Св. Св. Константин и Елена, стига се до големи струпвания на хора и лошото е, че голяма част от тях, тъй като и аз присъствам на тия мероприятия, задават този въпрос. Много се направи за региона, искам да кажа добри думи за работата на министерството в нашия регион и пътя Ахтопол-Резово, който стана много бързо, много качествено – противно на скептиците. И пътят Бургас-Малко Търново – новата отсечка до КПП-то, но наистина за община Малко Търново, поне така беше, е от жизнено значение, ако успеем. Знам, че е в списъка на АПИ, но нещо повече, защото ми предстои да давам отговори след няколко дни. Извинявайте ако прекалявам с тая отсечка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря. Заповядайте, г-жо Павлова.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря. Аз мисля, че в рамките на блиц контрола миналия път отговорих, ще отговоря същото и сега. Както споменахте, наистина много инвестиции се направиха в област Бургас, в Южна България, в Югоизточна България, в пътища. Изцяло ремонтиран е пътят Бургас-Малко Търново и Ахтопол-Резово и всички ключови пътни направления, по които върви трафикът. Участъкът от Малко Търново до Царево е участък с над 40 км, ако не се лъжа. Наистина не е добро състоянието на участъка, но ние нямаме предоставено целево финансиране за него, така че в рамките на текущия ремонт, единственото което можем да направим, това е изкърпването на участъка. Друг е въпросът, че това е пак тема, която обсъждахме, че този участък се компрометира от претоварените камиони и частично незаконната сеч, която слиза от гората и компрометира пътя, който не е предвиден за такъв тип натоварване от една страна, втори път тези камиони, които минават върху канавките ги запушват, те от запушването се затлачват, задържа се вода и това също допълнително компрометира пътното платно. Там проблемите са по-комплексни, но това е което мога да отговоря - само по линията на текущ ремонт изкърпване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Добре, благодаря. Имате ли уточняващ въпрос?
РУМЕН ЖЕЛЕВ: Не, нямам уточняващ въпрос, знам че основен ремонт на този път не е правен от 1984 г., така че всичко останало може да е вярно, но ремонтът си е ремонт.
ЛИЛЯНАПАВЛОВА: Основен ремонт не е правен на 90 % от пътищата в България последните 40 години.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Колегите от БСП? Г-н Карагьозов.
КИРЧО КАРАГЬОЗОВ: Единият въпрос е съвсем кратък и той е свързан с промените, които приехме съвсем наскоро в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, а там някои от дейностите, които касаеха концесионирането на плажовете отпаднаха от вашия ангажимент – с две думи да ми кажете приключи ли тази процедура и всичко вече изпълнено ли е така, както трябваше по закон да стане – разделянето на тези дейности.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Заповядайте.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря. Само искам да уточня, че не някои дейности, а всички дейности на сто процента бяха извадени от компетенциите на Министерството на регионалното развитие и законът беше приет и те минаха на сто процента към Министерство на туризма. В рамките на едномесечния срок от приемането на закона, ние предадохме цялата документация плюс архива и беше приет и устройствения правилник, с който прехвърлихме функциите, дирекциите и щатните бройки към Министерство на туризма, така че мога да потвърдя, че МТ от повече от месец е пълноправен стопанин на всички български плажове. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Колегите от ДПС ги няма. Аз съм от името на Реформаторския блок. Наскоро имаше едно представяне на оперативните програми и аз бих помолил да ми кажете как вървят нещата с оперативна програма „Региони в растеж” – как вървят нещата с механизмите, с подготовката на бенефициентите, които имат право да участват, по кои оси и т.н, и т.н. Съвсем кратко, разбира се. Заповядайте.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Г-н Председател, много ще ми е трудно кратко, аз и без това съм обстоятелствена по принцип, но ще се опитам наистина съвсем в резюме.
Първото, което мога да кажа, че към днешна дата успяхме да наваксаме това забавяне, което имахме и наистина 75 % от бюджета на програмата, който е 3 млрд., вече е отворен като възможност за кандидатстване за финансиране и считаме наистина това за огромен напредък. А до края на годината, всъщност, планираме да отворим 90 %. Това, което ще остане 10 % е по-скоро резерв, техническа помощ и финансовите инструменти, така че от гледна точка програмата там, докъдето завърши, ние отново ще я отворим напълно. Това ще даде възможност на бенефициентите да не се струпва всичко в последния ден, минута и месец, както стана в 2015-та, всички проекти да се изпълняват, тогава ще дадем възможност за плавно изпълнение на програмите, още повече че вече има междинна цел като задължение в регламента до 2018-та да имаме 20 % усвояване от всеки един наш бенефициент. Да е усвоил минимум 20 % от бюджета си, ако не, той го губи автоматично като бюджет. Необратим процес - в края на 2018 г., така че това е много важна предпоставка за успешна реализация на програмата и създаваме всички необходими условия.
Новото в програмата е, че голямата първа приоритетна ос, която е градско развитие, градски транспорт и финансиране на 39-те големи и средно големи града, вече са междинни звена. Всички междинни звена са одобрени, утвърдени, със системи за управление и контрол и споразумение. Всички са подали инвестиционни програми. 29 от тях, те вече са 33, докато ме е нямало два дни те вече са 33 от 39 са одобрени и очакваме до края на месеца да одобрим и останалите. Това дава възможност на 39-те съответни общини да ги изпълняват и вече сами в рамките на тези програми да изберат своите проекти, някои обявиха тръжни процедури.
Следващите приоритетни оси по приоритетна ос 2 също тече подаването. Това е енергийна ефективност на малките градове.
По следващата до края на май ще си подадат проектите, следващата приоритетна ос е първата, по която даже имаме сключени договори – това е Агенция „Пътища”. Бюджет 380 млн. за 200 млн. вече са сключени договори, търговете вървят, така че също имаме доста добър напредък по реализацията на тази приоритетна ос.
До края на годината очакваме по следващата приоритетна ос, която е сектор „Здравеопазване” – реформата в спешната помощ. Министерството на здравеопазването представи своята концепция за това как върви и как точно, с какво оборудване, какви ремонти да направим във всички спешни центрове на територията на цялата страна, почти във всички населени места, в областните градове и в малките 178 населени места.
От гледна точка на образователна инфраструктура - професионалните гимназии са наши определени конкретни бенефициенти. Пред Министерство на образованието има срок да ги подаде до 30 септември самите проекти за одобрение, а първите одобрени са на Министерство на културата – едно от националните музикални училища във Варна. И сега очакваме Министерство на спорта и Министерство на земеделието, така че и тази приоритетна ос се развива добре.
Следващата приоритетна ос е социална инфраструктура. Продължаваме дейностите, свързани с предоставяне на по-добра услуга за деца изоставени от родителски грижи, до домове за възрастни хора. Там очакваме, обаче, Държавна агенция за закрила на детето и Министерство на труда да дадат концепция с каква инфраструктура трябва да подкрепим социалните политики в полза на тези деца и възрастни хора, така че тук се налага да удължим срока, тъй като Министерството на труда и социалната политика не можаха да ни предоставят все още реалната концепция, която ние да подкрепим финансово и инфраструктурно.
Това са най-общо дейностите. Извън това 12,5 % от тази оперативна програма отива за така наречените финансови инструменти, финансов инженеринг от типа на фонд „Джесика”. Планираме три фонда за градско развитие, един за Северна България, един за южна, един за София и един фонд за туристическа инфраструктура, но там има ангажимент фондът на фондовете, знаете Министерство на финансите, което обединява всички финансови инструменти по всички програми, да обяви процедури за избор на фонд „Мениджъри”, които вече да управляват тези проекти, така че там се надяваме, че до края на годината, първите фондове ще бъдат обявени. Това може да е най-краткото резюме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Да, благодаря. Колегата Ненков иска кратък уточняващ въпрос.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря на г-н Председателя. Моят въпрос е свързан с град София, тъй като все пак съм от София и знам, че имаше едно забавяне, понеже казахте, че 39-те междинни звена вече са одобрени и въпросът ми е – в това число влиза ли и град София, тъй като знам, че имаше едно забавяне за междинното звено, което имаше разминаване с управляващия орган. Дали вече там всичко приключи. Може ли да кажем, че София вече има одобрено междинно звено. Благодаря.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Да, мога да потвърдя. Междинното звено е потвърдено, няма вече разногласия, изчистили сме структурата и начините на работа на междинното звено, одобрена е инвестиционната програма в размер на 238 млн. безвъзмездна помощ и към нея собствения принос вече можем да добавим на общината и общината вече може да избира и реализира своите проекти, така че няма проблем, така че няма препятствия пред Столична община.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря. Колеги от Патриотичния фронт, имате ли втори въпрос. Не. БДЦ? Не. Николай, Вие нямате въпрос? Г-н Славов.
ИВАН СЛАВОВ: Възползвам се от възможността за още един въпрос и той е свързан с алтернативния път София-Бургас. Асфалтовото покритие е определено добро, растителността около него заема част вече от пътя и има нужда от сериозна работа.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Да, благодаря, мога да потвърдя, че така нареченото изрязване на храсти е важно. Започна Пътната агенция от магистралите, по-малкият клас пътища имат срок до края на м. юни да го изрежат, така че се надявам, че ще го направят в срок.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Добре. Това беше последния въпрос. Аз бих искал да благодаря на г-жа Павлова и на екипа й. Мисля, че научихме доста за важни неща. Наистина за програмата „Региони в растеж” се радвам, че добре напредваме, защото става въпрос за 3 млрд. лева, които могат просто да обновят тези 39 града.
Благодаря. Точка втора
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата № 654-01-59, внесен от Петър Славов и група народни представители.
Законопроектът ще бъде представен от г-н Димитър Байрактаров. Заповядайте колега.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря г-н Председател! Целта на законопроекта, който сме внесли аз, колегата Петър Славов, Кристиян Митев, Мартин Димитров и проф. Вили Лилков, чрез него и по-точно чрез измененията и допълненията в чл. 10-а, както и в Преходните и заключителни разпоредби на Закона за пътищата, да се изправи по наше мнение, една несправедливост и в същото време да дадем възможност за по-висока събираемост на такси от продажби на винетни стикери в полза на Агенция „Пътна инфраструктура”.
Какво предлагаме ние в нашите предложения. Първо в ал. 3 и по точно в чл. 10-а да се добави „и тримесечна винетка”, тъй като по сега действащия закон, понятия за винетни стикери има: годишна, месечна – пропусната е тримесечна – седмична и дневна винетка. Считаме, че чрез въвеждане на тримесечна винетка първо ще се даде възможност на хората, които живеят главно в малките населени места и използват своите автомобили предимно в един определен тримесечен период от годината, първо да бъдат мотивирани и стимулирани да си закупуват такива винетки, второ да заплащат както е в закона, съобразно ползването на моторното си превозно средство и ползването на републиканската пътна инфраструктура. Тоест, това е една несправедливост, която е редно да вземем предвид.
Проведохме няколко анкети, едната от които он лайн и трябва да ви кажа тя беше с над 3000 души, над 90 % от гражданите категорично одобряват и желаят да бъде въведено това изменение в чл. 10-а.
Освен това, има и една друга несправедливост. Знаете, че по закона е предвидена дневна винетка, но тази дневна винетка е предвидена само за товарни автомобили – транзитно преминаващи. Ние поставяме водачите в състояние на неравнопоставеност. Не може да даваме възможност на транзитните автомобили да закупуват дневна винетка, а на леките автомобили да не предоставяме тази възможност, която всъщност е предвидена и в закона.
И третата несправедливост – това е по отношение на срока на действие на годишния винетен стикер. В момента, колеги, годишният винетен стикер, знаете че независимо кога сте го закупили – и мога да дам един пример – ако вие си закупите днес годишен винетен стикер, на 19 май, той ще важи до 31 януари следващата година, тоест 4 месеца по-малко от това, за което вие сте заплатили. Затова нашето предложение е годишният винетен стикер да важи от датата на закупуване до датата на следващата година за 365 дни или респективно 366 дни, ако годината е високосна, защото считаме че така е справедливо. В тази посока мога да дам примери със стикери за застраховка „Гражданска отговорност” – знаете, че те важат от дата до дата, по същия начин са и годишните технически прегледи, без които едно МПС не може да се движи по пътищата – също от дата до дата. Тоест, примери в тази посока има много и е редно тази несправедливост да бъде изправена.
Естествено, съобразили сме се, че за това нещо е необходим и технологичен срок за изпълнение, затова предвиждаме действието на тези промени да влезе в сила от 1 януари 2017 г., за да има достатъчно време и възможност да се въведат тези наши предложения в действие. Надявам се, че добре осъзнавате, че това което предлагаме е правилно, справедливо и естествено се надявам на подкрепа от членовете на комисията за този законопроект за първо гласуване. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: И аз благодаря г-н Байрактаров. Колеги, изказвания от страна на министерството или АПИ. Кой ще вземе думата за начален коментар? Г-н Лазаров.
ЛАЗАР ЛАЗАРОВ: Здравейте уважаеми дами и господа народни представители! Агенция „Пътна инфраструктура” многократно е изказвала становища по тези теми. Наистина има дискусионни моменти, на които аз ще се спра по-нататък. С въвеждането на електронната система за таксуване и по-скоро, тъй като говорим за винетки, въвеждането на електронната винетка, ще разреши по отношение, например, за частта за действието на винетния стикер от датата на закупуване до съответната дата на периода, за който е закупена тази винетка. Така че, тук се съгласявам по принцип с мнението на г-н Байрактаров и групата, която е внесла това предложение, но най-елегантно това ще влезе с въвеждането на електронната винетка, като нашата амбициозна цел за въвеждането на електронната винетка е наистина също през 2017 г., така че това ще си влезе по естествен път.
Презумпцията да не го правим това, тъй като наличието и каране със стари стикери, изключително много затруднява органите на Пътна полиция, когато правят проверки по отношение на винетните стикери, тъй като когато автомобилът е редовен и когато има закупен валиден стикер, той е със съответния цвят, без да влизам в подробности по отношение на методите как ги виждат пътните полицаи, те виждат съответния цвят на предното стъкло и не спират този автомобил. Ако трябва да бъде въведен, както е гражданската отговорност или както са стикерите за технически контрол, те трябва да бъдат чрез перфорация, тъй като няма как всеки ден или месечната винетка, седмичната винетка, да бъдат с различен цвят, както е към настоящия момент, а те трябва да спират съответния автомобил, тъй като ще има хаос с цветовете по предните стъкла и трябва да спират всеки автомобил, което пък допълнително ще затрудни тяхната работа и пътуващите, разбира се, като време.
По отношение на тримесечната винетка по нашите анализи, наистина едно запитване е направено през 40-те години жителите на американския щат Невада дали искат Луната да се върти около Земята, или обратното, 50 % са отговорили обратното, че Земята искат да се върти около Луната. Така че, не искам да коментирам по никакъв начин, много зависи как е зададен и въпроса, и каква е била и таргет групата, която се е обследвала, кой е гледал в интернет, колко от тях са били шофьори или са били малки деца и т.н.
По отношение на тримесечния винетен стикер, от анализите, които ние имаме, колко са закупени като годишни стикери спрямо месечните стикери, от там идва, че наистина, тъй като годишният стикер е най-икономически изгоден – може би при запитването в тази анкета, хората не са знаели каква ще бъде цената на този стикер. Никога те не са право пропорционални и цената на годишния стикер, както и в търговските отстъпки, когато купуваш по на едро, цената пада. И не случайно годишният стикер за пътуване по време на леките автомобили е най-икономически изгоден за потребителя, тоест с най-ниската цена. И разпределение на времето, през което се пътува, най-изгодно е да се вземе годишна винетка. И разбира се, най-много закупени има годишни стикери, като изключим, този анализ също сме го направили – на дневните стикери за товарните автомобили и седмичните стикери за леки атомобили. Ще обясня защо. Седмичните стикери за леките автомобили се вижда една тенденция за нарастване на закупуване на тези стикери по граничните пунктове. Това автоматично води до извода, че транзитно преминаващи територията леки автомобили купуват седмични стикери, за да могат да минат през територията на Република България – знаем защо – пътуващите, особено лятно време гастарбайтери към Западна Европа и обратно за ваканциите, същото е по големите празници, така че наистина там имаме едно струпване на купуване на седмични стикери за леки автомобили, има и в пунктовете и бензиностанциите и в останалата част на държавата, разбира се, но там се вижда една концентрация.
Точно поради тази причина, икономически най-изгодно да е, да може приходите на Пътната агенция да се оптимизират, всяко решение в тази посока, наистина ние ще го възприемем, ако бъде подкрепено с тези анализи, но към настоящия момент с въвеждането на електронната винетка, ние можем да направим за в бъдеще подобен анализ и да въведем и някакви други срокове, но пак казвам – с въвеждането в действие от дата до дата, наистина голяма част от тези проблеми, които и г-н Байрактаров постави ще бъдат решени, така че апелирам ако имате търпение народните представители, да въведем електронната винетка и електронния ТОЛ и наистина тогава можем да обсъдим варианти за други срокове на винетните стикери.
Друго, което искам да напомня е, че с въвеждането на електронния ТОЛ, както министър Павлова многократно в интервюта е споменавала, близо 4000 км от пътната мрежа, която в момента е платена с винетни стикери, ще станат безплатни. Това по никакъв начин не значи, че агенцията ще абдикира от задължението да поддържа тази мрежа, но ще стане безплатна. И тя е визирана точно за такива населени места, които са малки, които са с пътни участъци с нисък трафик и не генерират транзитен трафик през тях. Все още, разбира се, се обсъжда дължината, въпреки че тя е посочена в тръжните условия на процедурата, която ние сме обявили, така че идеята е наистина тези населени места, които са малки, не представляват интерес за транзитния трафик, говоря като пътни артерии, да останат с абсолютно безплатни пътища за ползване. И по този начин тези регионални преминавания на тези хора ще са безвъзмездни. Това е от мен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря г-н Лазаров. Колеги народни представители, моля ако има въпроси, изказвания? Г-н Ненков. Г-н Байрактаров, добре първо Вие и после г-н Ненков.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря г-н Председател! И благодаря на колегата Александър Ненков за отстъпеното право за изказване.
Г-н Лазаров, аз ще се отнеса малко по-сериозно от Вас по този изключително важен въпрос, няма да изпадам в дребнотемието за изследването през 40-те години за зададения въпрос за Луната. Все пак мисля, че тук сме сериозни хора и много добре си даваме сметка какво сме питали, как сме питали, за да можем да се отнесем сериозно по един законопроект, който е изключително важен. Все пак, обаче, да Ви напомня – аз не съм космонавт, както и моите колеги-съвносители, голяма част от тях сме икономисти и то признати.
Да започна първо с това, което Вие казахте – не е изгодно за кого. На този въпрос отговор Вие не сте дали. Между другото си направих труда… Момент, аз Ви изслушах внимателно, нека да се изслушваме. Аз си направих труда, както и моите колеги, да видя Вие какви изследвания сте направили от АПИ, както и от Министерството на регионалното развитие и се оказа, че нямате нито едно, нито едно! Икономически обосновано, по каквито и да е параграфи. Между другото с тази спекулация по отношение на турските гастарбайтери – аз бих накарал колегите да се замислят над един прост математически пример – ако гастарбайтерът, влизайки в България от запад, си закупи еднодневна винетка, той в рамките на деня трябва да премине. Само че като се върне трябва да закупи втора еднодневна винетка, която чисто като приход става много по-сериозен и висок приход, отколкото едноседмичната винетка. Това един път.
Ако подходът е по другия ред, че всъщност леките автомобили не са тези, които разрушават пътищата в България, а именно тежкотоварните автомобили – радващо е, тук мога да ви похваля, че вече се осъществява контрол върху тонажа на осите, за което ви поздравявам откровено. Казахте – електронна винетка, амбиции – браво, подкрепям, само че в бъдеще неопределено време, до момента аз не съм чул срок.
Но, тъй като имам перфектна памет, мога да ви цитирам изказването на министър Павлова от 17 май 2015 г. във всички медии: „Цената на винетните стикери няма да бъде увеличавана”. Тоест към днешна дата, цената на годишния стикер трябваше да е 67 лв., а не 99 лв. Близо 100 лв. Това, обаче не е така. Приемаме, че има икономически фактори, които са наложили да се увеличи цената. Естествено българските избиратели не разбират, че не народните представители увеличават цената на винетните стикери, но го отнесохме ние, които трябваше да обясняваме на българските граждани, на протестиращите, не пред Агенция „Пътна инфраструктура”, а пред българския парламент, защо се налага това увеличаване. Само че, аз Ви казах – провели сме няколко анкети и само една от тях е он лайн. Другите анкети са направени на място, по време на обикаляне на избирателните райони, а аз съм си направил труда да обиколя всичките 31 избирателни района и да направя тази анкета, лично. И Ви казвам, че хората много добре разбират необходимостта от въвеждането на тримесечна винетка.
За еднодневната винетка – наистина там е по-дискусионен въпроса. Склонни сме да преосмислим въпроса. Не можем да изхождаме от необосновани и немотивирани изводи, че сега не е време да се въведе тримесечна винетка, още повече пък, че не е време да се въведе годишната винетка да важи от срок до срок. Чисто технически това не е проблем и ние пак сме се съобразили и затова сме направили предложение законът да влезе от 1 януари 2017 г., за да имате техническо време и възможности, да не изпитате допълнителни затруднения, за да се отработи този факт.
Няма да влизам в другата подробност, че от доста години в Европейския съюз, стикери по стъкла на автомобилите, отдавна няма. Друг е въпросът защо в България е пълно със стикери, чии интереси се обслужват с тези стикери, но това е една друга тема и няма да влизам в нея.
Мисля, че това което предлагаме е прагматично, правилно е и най-малкото ще свали напрежението от хората, от което никой няма полза да го нагнетяваме допълнително.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Г-н Ненков. После, г-н Лазаров ще Ви дам думата, ако имате желание. Вие, г-н Атанасов, сте следващият.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Да успокоим топката малко и да върнем темата, всъщност, върху законопроекта, който е внесен от колегите народни представители. Не е мястото в момента да обсъждаме каква е цената на винетката, тъй като се засегна тази тема.
Искам само да кажа, г-н Байрактаров, че всъщност ще взема правото на г-н Лазаров да кажа, че идеята за тази система, която ще се въведе в 2017 г., защото има конкретна дата, когато трябва да стартира това нещо, всъщност ще премахне точно тази негативна практика да има толкова стикери по стъклата. Това означава да има електронен винетен стикер, така че изземам правото на г-н Лазаров да каже, всъщност, каква е идеята да се въведе тази система.
Но нека да се върнем на темата, за която сме се събрали и обсъждаме в момента. Аз разбирам мотивите на вносителите затова, че да, по принцип звучи хубаво всеки един гражданин да може да избира седмична, дневна, няколкомесечна – имаше такъв законопроект за шест месеца, сега за три месеца, но не мога да се съглася и от името на групата на ГЕРБ, не можем да подкрепим едно такова предложение. Ще ви кажа нашите мотиви.
Първо, системата, която действа в момента е разработена от 2004 г. С всичките си плюсове и минуси, тя е извървяла един път, стигнала е до тук и сме на прага на това да въведем една нова система, на базата на тази електронна винетка, на базата на цялата ТОЛ-система, която ще бъде изградена, на базата на това, че сме се поучили от различни негативни или позитивни опити в различните страни, където вече са въвели такива системи. Следователно, смятам че е целесъобразно точно в момента, независимо че на пръв поглед изглежда може би добре, не смятам че в момента е необходимо ние да променяме навиците на гражданите, защото и г-н Лазаров каза, и в мотивите, които изтъква МРРБ се казва, че масово, огромният процент от хората, които си купуват винетки, си купуват годишни винетки. Това е поради простата причина, че хората са свикнали – за самия семеен бюджет на един гражданин е много по-лесно да си направи сметката, да си купи винетка за една година. Освен това икономически е най-изгодно и ние трябва да се стремим към това нещо. Същият казус, разбира се, е и с прословутото билетче за столичния градски транспорт. Принципът е един и същ – ние трябва да се стремим да караме гражданите да си купуват за максимално дълъг период от време, най-икономически изгодно, такива винетки.
Втората причина, поради която не мога да подкрепя – купувайки си едногодишни винетки и стимулирайки това нещо, това е много важно, според мен, за самата агенция. Защото много по-лесно прогнозируемо е самата агенция да си направи бюджета, да знае горе-долу с какви приходи разполага в началото на година, за да може много по-добре и много по-целесъобразно да си планира бюджета и да си изпълни инвестиционната програма. Другото, което е – аз не виждам в крайна сметка някакъв проблем да изчакаме една година. В момента тече процедурата за избор на изпълнител на тази ТОЛ-система. Няма никаква целесъобразност в момента да променяме тази система.
И третата причина, поради която не можем да подкрепим предложението е това, което и инж. Лазаров каза – контролът. Безспорно, за това което казахте, евентуално да бъде направено от дата до дата, има резон в това. Задължително една годишна винетка трябва да важи за едногодишен период, не за 9, 10 месеца, а за 365 дни. И това абсолютно възприемам в мотивите на вносителите, но това ще бъде решено със сигурност и аз вярвам, че ще бъде решено с въвеждането на електронната винетка и ТОЛ-системата. И наистина смятам, че в момента не е целесъобразно да се опитваме да променяме системата. Нека да изчакаме да влезе ТОЛ-системата, щом казва инж. Лазаров за това, че можем да помислим, разбира се, от нас всички зависи, ако евентуално има различни периоди за закупуване на такива винетни стикери, но ще бъде много по-лесно това възприемане, когато има тази електронна ТОЛ-система и затова наистина, от името на групата на ГЕРБ, ние няма да подкрепим предложението и ще се въздържим при гласуването на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Г-н Атанасов.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Искам да направя една реплика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Нямаме такъв режим на реплики. Нашият правилник е различен от вашия. Ще Ви дам думата после, няма проблем.
СЛАВЧО АТАНАСОВ: Уважаеми г-н Председателю, нашата комисия винаги е била много толерантна и аз винаги съм се гордеел с нашата комисия и съм го казвал и на другите колеги от другите комисии. Аз също ще се включа в репликата. Не знам дали да я отнеса към уважавания г-н Лазаров или към г-н Ненков, но и към двамата ще я отнеса.
Относно контрола. Вижте, за никакъв хаос не може да става въпрос за контролните органи. Нашите контролни органи, извинявайте, не са дебили, за да не могат да различат четири различни цвята винетки, така че мисля, че този въпрос сериозно трябва да го обсъждаме. Органите на КАТ и другите контролни органи, разбира се, че могат да различават четири различни цвята винетки и да знаят коя за какво е, на всичкото отгоре става въпрос за тримесечната винетка, която много настояваме да бъде подкрепена.
Ще ви дам друг пример. Това е едно улеснение за гражданите. Ние нали говорим в момента за българите в чужбина, те са най-модерното нещо, за което говорим. Ще ви дам пример – обикновено лятно време, когато се връщат в отпуски и то в обилно количество, в това число мога да потвърдя, че почти всичките ми приятели живеят в чужбина и се прибират юли, август или септември, тримесечната винетка е идеалната за тях. Иначе те си купуват едногодишна, обикалят пътищата на България един месец и след това се прибират по Англия, Австралия, Съединените щати или откъдето са в момента. Така че, тази тримесечна винетка ще даде точно отговор на въпроса за българите в чужбина, още повече че много от хората, особено от малките селища – тук предполагам г-жа Янкова ще ме подкрепи – ползват МПС в определен сезон. Хайде в големите градове, какъвто представител съм аз, не е точно така, но в малките селища ползват МПС в определен сезон. Или зимата – някои, които ползват джиповете си зимата, или лятото. И също така в тази насока, ние наистина подпомагаме гражданството.
Що се отнася до това, че няма да е изгодно за държавата, аз не съм убеден. Тук ще подкрепя г-н Байрактаров, че няма такова проучване на Министерството на регионалното развитие, което да казва, че тримесечната винетка на практика ще в тежест на фиска на България. В това отношение мисля, че аргументите ви не са особено сериозни и ще призова колегите от нашата комисия да подкрепят предложението. Тук изобщо не става въпрос за политика. Става въпрос за подпомагане и за облекчаване на българското гражданство. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Г-н Байрактаров.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря г-н Председател, аз ще бъда съвсем кратък.
Колега Ненков, ние не сме против. Напротив – адмирираме въвеждането на електронната винетка и го искаме. Само че това което каза инж. Лазаров, ние сме абсолютно убедени и като икономисти, че е икономически изгодно, гражданите да си закупуват годишни винетки. Има, обаче, една малка подробност и аз искам да я разберете Вие и колегите от ГЕРБ, че в икономиката има един неписан фактор и той се нарича народопсихология. Ние търсим елемент за стимулиране на именно икономически изгодния винетен стикер. И затова сега, тук даже разменихме няколко реплики с инж. Лазаров, и се вижда, че сме на едно мнение. Нищо не пречи да въведем този годишен стикер да важи 365 дни, за да не се чувства, както се казва „прецакан” българина, защото днес е май месец и той отива и казва – защо да си купя годишен винетен стикер, като аз съм с пет месеца вече прецакан. Казвам ви го грубо, жаргонно, но това е истината. Ще ви дам един пример – отне ми 4 месеца да убедя Министерство на здравеопазването за един финансов механизъм, с който да повишим събираемостта на здравно-осигурителните вноски. Четири месеца загубихме. Разчетите бяха, че ще се съберат 150 млн., два месеца загубихме по приемане на срока. Добре, че ме послушаха, сегашните резултати са 72 млн. повишена събираемост.
Ние не искаме да пречим на МРРБ, точно обратното. Искаме, както се казва: хем вълкът да е сит, хем агнето – цяло, хем да има наистина повече пари, защото всички искаме да имаме хубави пътища, в крайна сметка. И тук е разковничето. Затова ви моля да преосмислите предложението като философия, да го подкрепите на първо гласуване, а заедно след това с АПИ и министерството, ще уточним кои текстове, които са наистина дискусионни, могат да отпаднат, но нека поне полезното да го вкараме, защото то и за тях ще е полезно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Г-н Ненков.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Колеги, аз донякъде съм съгласен с вас. Ще почна отзад напред. Вие казахте, аз не съм против вашето предложение и наистина смятам, че абсолютно целесъобразно е когато човек си купи какъвто и да било винетен стикер да важи за съответния срок – месечен, годишен и т.н., но вижте, и тримесечния стикер, предишното предложение, което беше за 6 месеца, по никакъв начин … Тази винетна система е разработвана, въведена е в експлоатация, има експерти, които са изчислявали кое е най-икономически изгодно да се въведе като различен период на ползване на винетните стикери. Дали са 6 или 3 месеца, абсолютно без каквото и да било зад гърба си основание, е казано. Тук не мога да се съглася с г-н Атанасов. Сега, извинявайте, ама кой идва от чужбина за три месеца? Същият беше аргументът и за 6 месеца. Е, какви са тези хора, които работят в чужбина и идват три месеца в отпуска или шест месеца в отпуска. Единственото, което има основание и което можем да сметнем, че има правилност за МПС, които наистина да кажем, че през годината не се ползват 365 дни, а в някакъв период. Още повече, тримесечната винетка или шестмесечната както беше преди, няма абсолютно никакъв обоснован анализ за това. Принципът е един същ. Някой правил ли е анализ колко ще струва на АПИ това отпечатване, да видим колко ще струва разпространението, контролът как ще се изпълнява повече или по-малко. Така че, ние реално тук в момента можем да си измислим всякакъв срок – два месеца, три месеца – както на нас ни хрумне. Няма абсолютно никаква логика в това нещо. За нещо, което работи вече повече от 12 години и с което хората са свикнали, много добре знаят, всеки един гражданин знае какви възможности има.
И последното, което мисля, че г-н Атанасов каза преди малко, за еднодневните винетни стикери, г-н Байрактаров пак.
Г-н Байрактаров, тъй като аз съм любител и ходя на ски често. Да Ви кажа като отида в друга държава, примерно, да карам ски, някъде – винаги има едноседмични винетки, плащам си едноседмична винетка, но тя не ми важи когато се връщам, защото обикновено пакетите са една седмица, което автоматично ме кара да си купя още една седмична винетка. В целия път нагоре към Италия, например. Така че, никой не ме пита на мен удобно ли ми е, или не ми е удобно. Другите държави, в крайна сметка, си събират максимално приходите да си поддържат пътищата и въобще не ги интересува дали на мен ми е удобно, или не.
Това е моето становище, колеги.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Колеги, имаме още две точки, не забравяйте. Последната е доста тежка, ще идва министър Василева, но все пак, преди г-жа Янкова, аз да кажа, че народните представители от Реформаторския блок ще подкрепят законопроекта. Имаше подобен законопроект, който подкрепихме. Тогава споделихме нашите аргументи, вие ги знаете.
Заповядайте г-жа Янкова.
ДОРА ЯНКОВА: Уважаеми г-н Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, представители, госпожо зам.-министър, ние от БСП-Лява България ще подкрепим законопроекта, смятайки че той е справедлив, особено хората, които представляваме имат нужда и не толкова голям портфейл да си купят годишна, още повече че тя е достатъчно скъпа, така че само това ще заявя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Други желаещи? От АПИ нещо на финала? Добре, отиваме към гласуване. Част от отсъстващите са казали как ще гласуват, но нека да видим присъстващите как ще гласуват.
Моля гласувайте.
За – 8, против – няма, въздържали се – 6.
Законопроектът е приет. Дори без гласовете на отсъстващите щеше да бъде приет. Знаете, че имаме определени правила.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря ви колеги. Готови сме за допълнителни разговори с колегите от министерството и АПИ и КАТ, естествено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря Ви, г-н Байрактаров.
Минаваме към трета точка.
Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ-ИППТГС ССІ 2014ТС16І5СВ006 между правителството на Република България и правителството на Република Македония № 602-02-17, внесен от Министерски съвет.
Кой ще го докладва? Зам.-министър Деница Николова. Заповядайте.
ДЕНИЦА НИКОЛОВА: Благодаря Ви, г-н Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, Министерството на регионалното развитие и благоустройството отговаря за общо 12 програми по европейско териториално сътрудничество, които са с финансиране от Европейския съюз.
В този смисъл, днес на вашето внимание предлагам за ратифициране проектозакон за определяне на правилата за работа между партниращите си органи от страна на България и Македония по трансграничната програма България-Македония. В рамките на Меморандума се осигурява пълното участие на страната ни по отношение на изпълнение на целия инструмент.
Програмата България-Македония е с общ бюджетен ресурс от над 19 млн. евро и те предстоят да бъдат усвоени, съгласно приоритетите и целите на програмата, за периода до края на 2020 г. като програмен период. В рамките на Меморандума за изпълнение са дефинирани, от една страна институционалната рамка, кои са контролните органи, управляващият орган, националният партниращ орган в рамките на територията на Македония, сертифициращ одитен орган и цялата институционална организация на работа по програмата. В допълнение на това, Меморандумът дефинира и правилата за изпълнение, от гледна точка на принципите, заложени за договаряне, за оценка на проектните предложения, начина за тяхното подаване, включително и частта, която касае конкретиката за изпълнение на всеки един от проектите по отношение на финансово управление и контрол.
С настоящия Меморандум се определят всички правила за изпълнение на инструмента за европейско териториално сътрудничество и механизма за работа по програмата България-Македония. Меморандумът е подписан от страна на МРРБ, както и от страна на националния партниращ орган в Македония и към настоящия момент, на основание чл. 85, ал. 1, точки 4 и 5 от Конституцията на Република България, се предлага за ратификация със закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря зам.-министър Николова. Колеги, изказвания? Г-жа Янкова.
ДОРА ЯНКОВА: Ние От БСП-Лява България ще подкрепим законопроекта, считайки че програмата за трансгранично сътрудничество и в случая с Република Македония, дава една добавена стойност за модернизирането в тази част на страната, за която няма и толкова допълнителен регионален ресурс. И затова – няма време, напрегнат е дневният ред – ще зададем допълнителен въпрос – оценката от първия планов период – какво реално се е случило, затова може би се подгответе, или пък ще Ви поканим в парламентарната група, защото е необходимо да се надграждат устойчиви политики, а това е разписано в Меморандума, видимо от това което двете правителства са разписали, така че приветстваме дейността и пожелаваме справедливо да се ръководят и целеполагат последващите проекти. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: И аз благодаря, г-жа Янкова Ние също ще подкрепим ратификацията на законопроекта. За нас тези проекти са много важни и с каквото можем трябва да подкрепим Македония по пътя й към членство, включително и през тези програми.
Има ли желаещи да се изкажат? Няма. Добре, който е съгласен да подкрепим ратификацията, моля да гласува.
За – 14, против и въздържали се – няма.
Благодаря Ви. Продължаваме с четвърта точка . Тук вече е г-жа Ивелина Василева.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците № 602-01-25, внесен от Министерски съвет.
Думата има министър Ивелина Василева. Заповядайте.
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Добър ден! Уважаеми г-н Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Представям на вниманието ви проекта на закон за изменение и допълнение на Закон за управление на отпадъците, приет на МС, след проведено обществено обсъждане, публикуван е за целите на възможностите на заинтересованите страни да изразят своите мнения.
Обсъжданият законопроект цели няколко неща. Преди всичко, знаете, приетият през 2012 г. закон за отпадъците транспонира рамковата директива за управление на отпадъците, с което изцяло въведе принципите на европейското законодателство, заложени върху концепцията за ресурсна ефективност, кръгова икономика и отразяване в пълна степен на принципите „замърсителят плаща” и плаща този, който изхвърля.
Настоящият законопроект цели усъвършенстване на законодателния акт, въвеждане на още по-голяма стабилност на рамковото законодателство и стимулиране на действията, които прилагат йерархията на отпадъците. Същевременно с това се намалява административната тежест на бизнеса и се ограничават възможностите за нелоялна конкуренция в сектора.
Какви са причините, които налагат разработването на измененията и допълненията в Закона за отпадъците? Чрез този законопроект се въвеждат разпоредби, които са свързани с прилагане на новоприети нормативни актове на Европейския съюз. Също така се отразяват бележки на Европейската комисия относно транспонирането в българското законодателство на Директива 98 на Европейския парламент от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви. Освен това, промените се основават на препоръки на Комисията за защита на конкуренцията и решения на Конституционния съд на Р България. Допълнително със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отпадъците се премахва ненужната административна тежест и се създават условия за по-добро управление на отпадъците, а от там и предотвратяване в максимална степен на вредното въздействие върху околната среда и здравето на хората.
Кои са по-важните предложени изменения и допълнения? Преди всичко прецизиране обхвата на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) чрез правилно транспониране на директивата. В законопроекта се предлагат промени, касаещи обхвата на ЗУО, относно отпадъците, които попадат в приложното поле на друго законодателство, отпадъчни води, странични животински продукти, трупове на умрели или на заклани животни, именно отпадъци. Актуализират се понятията, свързани със странични продукти и край на отпадъка, както и се определя редът за определяне на критериите и условията, при които дадено вещество или предмет могат да не бъдат разглеждани като отпадъци.
Освен това с настоящия законопроект се уеднаквяват изискванията на площадките за дейности с отпадъци, хартии, стъкло, пластмаса и отпадъци от опаковки към тези за дейности с отпадъци от черни и цветни метали, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, негодни за употреба батерии и акумулатори и излезли от употреба моторни превозни средства.
Целта е да се уеднаквят изискванията, като същевременно с това ще бъде решен и въпроса с така наречените пунктове за вторични суровини. Знаете, част от тях са разположени в жилищни райони на населените места и това разположение създава предпоставки от страна на гражданите срещу шума и замърсяванията, свързани с тяхната дейност. Изваждат се извън жилищните райони и изискването е те да бъдат разположени в райони, предназначени за промишлена и складова дейност. Това касае площадките, където се осъществява търговска дейност. На общините се позволява да разполагат площадките по смисъла на закона, където могат да бъдат третирани и други видове отпадъци, освен традиционно събираните – едрогабаритни и други видове отпадъци, включително в тези райони.
Освен това, както започнах в началото, чрез законопроекта се отразява и решение на Конституционния съд на Република България от 10 юли 2014 г., относно отпадане на изискването предаването на отпадъци от черни и цветни метали, да се извършва безвъзмездно. Новият момент в промяната на правната среда изисква да се признае възможността за възмездно предаване на отпадъци от черни и цветни метали с битов характер от физически лица. В този смисъл, се прави промяната в законодателството.
Паралелно с това се отразяват и препоръките на Комисията за защита от конкуренцията, относно изискванията разплащанията по сделки с черни и цветни метали, да се извършват само по безкасов път. Промяната, която се предлага касае препоръката на комисията да се даде възможност на физически лица за определен лимит да получават заплащане в рамките на определен период. Предложението е физически лица да имат възможност да предават отпадъци от черни и цветни метали в размер сумарно на не повече от 100 лв. в рамките на календарната година, а в същото време режимът за безкасово заплащане се запазва за юридически лица, които боравят с отпадъци от черни и цветни метали.
В синхрон с останалите препоръки на КЗК е актуализиран и размерът на банковата гаранция за дейности с отпадъци от черни и цветни метали, която е необходима за издаването на разрешения за дейности с отпадъци. Намалява се от 25 000 лв. на 15 000 лв. Същевременно с това, с изменението и допълнението на закона, предлагаме въвеждането на банкова гаранция за дейности с излезли от употреба електрическо и електронно оборудване и моторни превозни средства, поради необходимостта от ограничаване на нелоялната конкуренция и поради факта, че при предварително третиране на тези отпадъци се добиват и голямо количество отпадъци от черни и цветни метали. Това е предпоставка за недобросъвестни лица, които притежават разрешения за дейности с електрическо и електронно оборудване, излезли от употреба и МПС, да приемат нелегално отпадъци от черни и цветни метали. С други думи, с тази промяна, от една страна се осигурява равнопоставено третиране на субектите, от друга страна – изсветляване на дейността на тези от тях, които, занимавайки се с електрическо и електронно оборудване и моторни превозни средства, приемат и отпадъци от черни и цветни метали.
Прецизираме с законопроекта разпоредбите, касаещи издаване, отказване, изменение, отнемане на разрешения или регистрационни документи за дейности с отпадъци, както и разрешенията на организациите по оползотворяване на масово разпространени отпадъци и на лицата, които изпълняват задълженията си индивидуално.
И накрая – въведена е промяна в съществуващите административно-наказателно разпоредби, с оглед ефективното им прилагане, както и намаляване на размера на някои от санкциите. Във връзка с препоръките на КЗК с проектозакона са предлага намаляване на размера на някои от заложените санкции, които са твърде високи за маловажни нарушения и които биха могли да бъдат предпоставка за нерегламентирани практики от страна на компетентните органи. Въвеждат се разпоредби, чрез които се определят имуществени санкции за лица, които извършват посегателства върху съдове за събиране на отпадъци и/или на регламентирани дейности с отпадъци, с цел да не се допуска компрометиране на вече изградени системи.
Какво очакваме от прилагането на законопроекта за изменение и допълнение на ЗУО? С приемането на закона очакваме да се усъвършенства законодателството, с което ще бъдат изцяло хармонизирани законодателните текстове с изискванията на ЕС в областта на управление на отпадъците, ще се осигури облекчаване на административната тежест за бизнеса, уреждането на правни последици, възникнали вследствие на решения на двата органа – Конституционния съд и КЗК, ще бъдат ограничени рисковете за околната среда при дейностите с третиране на отпадъци и ще се ограничи увеличаване на сивия сектор в дейностите по третиране на отпадъците. Безспорно това е и стъпка напред към изграждането на кръговата икономика. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: И аз благодаря., г-жо Министър.
Освен министър Ивелина Василева тук са и Славея Стоянова – директор „Управление на отпадъците и опазване на почвите”, Румяна Ценкова – и.д. началник отдел „Управление на прозводствени и опасни отпадъци и трансграничен превоз” и Петя Пенева – държавен експерт в отдел „Управление и контрол на масово разпространени отпадъци”, както и началникът на кабинета на министъра - г-жа Таня Милева и началникът на ДНСК - г-жа Милка Гечева, така че започваме изказванията по основната презентация на министър Василева.
Г-жа Янкова.
ДОРА ЯНКОВА: Уважаеми г-н Председател, уважаема г-жо Министър, колеги, запознахме се внимателно със законопроекта. Министърът направи и допълнителни анонси към мотивите на самия законопроект. Безспорно, той е и хармонизиране с директива, и даване на по-голяма яснота, но за нас е смущаващо обстойните позиции, които са изразени с несъгласие и с допълнение преди всичко от Стопанската камара, които са ни предоставени от комисията и заедно с това по-острата позиция на Асоциацията на рециклиращата индустрия, които дори отиват по-далече. Те се обръщат към нас законопроектът да бъде изпратен на Комисията за защита на конкуренцията за проверка за съответствието му с правилата за защита на конкуренцията - чл. 38 от Закона за защита от конкуренцията, на стр. 2 от тяхната позиция. И просторно в 16 страници, с обстойни бележки. Реално това е ситуирания бизнес – около 50 фирми, които са ситуирани в момента – искаме или не искаме и като партньори на държавата, и на общините, които са играчите в тази сфера. И паралелно с това и позицията на Сдружението на общините.
Моят въпрос е – правили ли сте консултации с тях, дебатирали ли сте самия законопроект, кръгли маси, защото тези три пакета позиции са доста смущаващи и за които явно по същество законопроектът не дава съществени промени. И той от ситуацията, в която се намира страната и третирането на отпадъци като цяло, опипва определени въпроси, но нито е уникален, нито по някакъв начин дори скандален. А паралелно с това виждаме една остра реакция и на Стопанската камара, и на самата Асоциация. И тъй като аз очаквах да има представители и на камарата, и на Асоциацията – в момента няма, може би в Комисията по околна среда, където днес сте дебатирали, сигурно е имало представители, може ли малко да ни дадете осветление откъде идват тези различия и с какво толкова законът нарушава не комфорта, не статуквото, а създава притеснение в партньорите на държавата и на общините, по тези въпроси.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Заповядайте г-жо Министър да отговорите да въпросите на г-жа Янкова и становищата, цитирани от нея.
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: По отправения въпрос, безспорно, както и г-жа Янкова упомена, по време на заседанието в Комисията по околна среда и води, ние имахме възможност да изслушаме становищата на представители на бизнеса и на неправителствените организации. Освен цитираните от Вас становища, бяха представени становища и на КРИБ, и на Българската асоциация по рециклиране, които изразяват подкрепата си за този законопроект. Считам, че текстовете, които са предложени в закона, изцяло съответстват на целите, свързани с пълно транспониране на изискванията на европейското законодателство и усъвършенстване, в резултат на решения на Конституционния съд, препоръки на КЗК и стремеж към усъвършенстване към тази част на текстовете от ЗУО, приети 2012 г., където е установена необходимост от прецизиране с цел по добро прилагане. Безспорно има изразени мнения, които касаят необходимостта от дискусии, но не по конкретните текстове на законопроекта. Ние, в този смисъл, сме провеждали нееднократно срещи с представителите на бизнеса.
Що се отнася до КЗК, тя се е произнесла върху закона и е излязла със свое становище по редица текстове. Целта на законопроекта, в голяма степен, е отразяването точно на тези препоръки, с цел осигуряването на добра конкурентна среда.
Иначе, коментарите, които са свързани с осигуряването на повече прозрачност, повече информираност, също бяха изразени и съответно беше представена, от наша страна, информация че усилията, които се полагат не само чрез законодателни изменения, а и чрез системите за управление, чрез системите, които действат в администрацията, да осигуряваме повече информираност на всички заинтересовани страни. Информирахме народните представители за това, че на 3 май беше въведена в експлоатация Националната информационна система за отпадъците, чрез която чрез Изпълнителната агенция по околна среда, ще бъде осигурен пълен достъп до информацията, която касае дейностите, касаещи управление на отпадъците, а също така и операторите в този сектор.
Безспорно в рамките на обсъжданията в парламента между първо и второ четене, в случай че има предложения, сме готови също да ги обсъждаме, да предоставим и експертизата в Министерството за околната среда и водите за това да бъдат намерени и по-усъвършенствани текстове и решения, но ние смятаме, че текстовете, които предлагаме изцяло следват духа на европейските нормативни документи и следват духа на европейската политика и съответно гарантират такива механизми, които да ограничават сивия сектор в сферата на управление на отпадъците, да осигуряват добра среда за лоялна и свободна конкуренция. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря. Г-н Ненков, заповядайте.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря г-н Председател, аз ще се опитам максимално кратко да представя позицията на нашата парламентарна група. Ние ще подкрепим законопроекта поради няколкото причини, които изказа министър Василева, за това че все пак, ние като Народно събрание на първо време по степен на значение, трябва да се съобразим с решенията на Конституционния съд, разбира се, с решението и на КЗК. Без да влизам в подробности, мисля че министър Василева много точно каза какви са тези решения и какво ни карат всъщност да променяме.
На трето място е и транспонирането на европейското законодателство, което смятам че явно може би е закъсняло, тъй като директивата май от 2008 г. е в сила.
Но това, което според мен, също е много важно, че между първо и второ гласуване със сигурност ще има различни дискусии и отново ще се повдигне темата, ще има различни предложения, но най-важното според мен, е наистина да се създаде една конкурентна среда. Това, което и г-жа Янкова каза за 50-те фирми – не е тайна, че този бизнес е много силно монополизиран от няколко големи компании. И в това, което прочетох и в законопроекта, и в предложенията за намаляване на някои от банковите гаранции, които са необходими за разрешителни и т.н., смятам че са в правилната посока, защото ще дадат възможности на други компании, на други фирми да влязат в този бизнес – това е правилната посока и ние заради това ще подкрепим законопроекта, внесен от министър Василева и МС на първо гласуване. Въпреки че Комисията по регионална политика не е водещата комисия и становището на Националното сдружение на общините, в крайна сметка, няма препоръки и забележки към законопроекта. Темите, които те коментират са от друго естество, така че ние, с оглед на гореизложеното, ще подкрепим законопроекта. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: И аз благодаря. Други желаещи.
Нека кажа, че позицията и на Реформаторския блок е също за подкрепа на законопроекта. Мисля си, че наистина синхронизирането на нашето законодателство с европейското е от изключително значение. От друга страна, доста сериозен материал, доста е поработено по него и аз наистина благодаря за усилията. Очевидно е, че между първо и второ четене ще има възможности за детайлизране и за подобряване на текстовете.
Естествено и нормално е да обърнем особено внимание на становището на Националното сдружение на общините и аз искам специално да го спомена по отношение на малките общини с население 5000 жители, за които не важи изискването за задължително изграждане на системи за разделно събиране на отпадъци. Въпреки всичко, те имат желание да въведат рециклирането в своите населени места. Има и такива общини, които са по-големи от 5000 жители, но поради това че са отдалечени, проблемни, трудно се стига до тях, няма интерес и т.н., този проблем важи и за тях. Струва ми се, че наистина е добре да се опитаме да насърчим организации по оползотворяване да работят съвместно и с тези общини. Не само с най-големите и там където, така или иначе, са изградени съответните регионални депа.
Тежък законопроект. Наистина много работа сте свършили, много работа има по него, затова ние ще го подкрепим.
Други желаещи? Не виждам. Искате ли нещо да добавите от МРРБ? Г-жа Гечева.
МИЛКА ГЕЧЕВА, шеф на ДНСК: Да, благодаря. По-скоро то е не толкова като забележка, тъй като цяло от МРРБ се съгласува законопроекта. По-скоро бих искала да обърна внимание върху текста, който е предвиден с § 6, т. 2 от законопроекта за отпадане на ал. 2 от чл. 11, в която ал. 2 са дадени изключенията, за които не се изисква изработване на план за управление на отпадъците. А именно тук влиза „разрушаването на сгради до 100 кв.м., реконструкция, основен ремонт на сгради под 500 кв.м., строежи с разгъната застроена площ до 300 кв.м., както и разрушаване на негодни за ползване или застрашаващи сигурността строежи, когато тяхното премахване е наредено по спешност от компетентен орган.”
И ние се опасяваме от това с отпадането на ал. 2 и ако се предвижда тези изключения от изискванията за план за управление за отпадъците, да останат само с наредбата за управлението на строителните отпадъци, че може да се влезе в несъответствие с изискванията на Закона за нормативните актове. Тоест, ако отпадне от Закона за управление на отпадъците, след това може да не се даде възможност тези изключения да бъдат направени по Наредбата за строителните отпадъци, поради което по-скоро предлагаме това да бъде обмислено. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Благодаря на г-жа Гечева. Коментари? Други изказвания. Г-н Ненков.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Г-жо Гечева, един уточняващ въпрос. А Вие съгласни ли сте тази норма по принцип да влезе, или Ви притеснява чисто юридическия момент, в който отпадне от закона, няма да има възможност да отпадне от наредбата. По принцип подкрепяте ли текста, който е внесен така? Да има такова ограничение, имам предвид.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Заповядайте, моля.
МИЛКА ГЕЧЕВА: По принцип предлагаме, тъй като тези изключения е необходимо да останат, да бъде обсъдено между първо и второ четене, по какъв начин да останат. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Добре. Госпожо Министър, заповядайте.
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря, само и аз за малко пояснение, тъй като този коментар беше изразен от страна на г-жа Гечева и при разискванията в Комисията по околна среда и води, ние безспорно сме за това да се облекчи режима. Това беше и част от съвместните ни усилия в работна група, залагането на конкретна мярка в Националния план за облекчаване на административната тежест за бизнеса, съответно има работна група, в която има представители на МРРБ за актуализиране на Наредбата за строителните отпадъци. В този смисъл, мисля че напълно съвпада визията ни за това, че трябва да бъде облекчен режима. Въпрос на техника. И мисля, че това което се коментира отново е предмет за разискване на второ четене.
СЛАВЧО АТАНАСОВ: Позволете ми, министърката ме изпревари – затова има второ четене на закона, тези неща можем да ги изгладим там. Аз предлагам да преминем към гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ: Няма други желаещи за изказване. Който е съгласен да подкрепим законопроекта, моля да гласува.
За – 10, против – няма, въздържали се – 4.
Законопроектът е приет. Благодаря г-жо Василева, г-жо Милева. Благодаря на екипите Ви. Благодаря колеги. Днес доста работа отхвърлихме. Приятна вечер и до скоро.
(Закрито в 17:10 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ
Стенограф:
Т. Екимова